What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Încă o încercare mango și Sweet tooth

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salutare băieți și fete! :groupwave:
am pus cate o sămânță la încolțit una Mango și un Sweet tooth!!
 

Attachments

  • IMG_20210815_160544_600x800.jpg
    IMG_20210815_160544_600x800.jpg
    106.2 KB · Views: 66
  • IMG_20210815_160921_600x800.jpg
    IMG_20210815_160921_600x800.jpg
    109 KB · Views: 64

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Spațiul e tot cel vechi , 40cm. X40 cm x120cm!
Lumina e un reflector cob de 100w plus 14 dulii in care voi pune becuri led de diferite puteri!
Maxim va fi 200w mai mult nu pun că va fi prea cald in box!
Acum sa vedem daca vor încolți că sunt cam vechi semințele vreo 3, 4, ani și le-am ținut într-un dulap!
Ca hrana voi face niste ceaiuri și le voi crește în pământ de la florărie !!
Daca tot am achiziționat o pompă de acvariu le voi face niste cocteiluri și le voi aera cu această pompă! :party:
 

lumion

Active member
Spațiul e tot cel vechi , 40cm. X40 cm x120cm!
Lumina e un reflector cob de 100w plus 14 dulii in care voi pune becuri led de diferite puteri!
Maxim va fi 200w mai mult nu pun că va fi prea cald in box!
Acum sa vedem daca vor încolți că sunt cam vechi semințele vreo 3, 4, ani și le-am ținut într-un dulap!
Ca hrana voi face niste ceaiuri și le voi crește în pământ de la florărie !!
Daca tot am achiziționat o pompă de acvariu le voi face niste cocteiluri și le voi aera cu această pompă! :party:

Spor vasy...o întrebare am ...se justifică 200w într-un spațiu atât de mic? Adică ai așteptări la 1g/w sau 1.5.?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu prea se justifică! Ca să iasă 1g/w îmi trebuie ghivece mai mari de 10litri măcar eu nu am loc de ghivece așa mari ! Și plus experiență multă! Cele mai mari le-am avut de 7,5 litri și am scos în jur de 90 -100g maxim din 4 ghivece! Fără LST și alte tehnici de training! Dar au fost foarte cleioase, cu multe cristale! Ceea ce ma făcut să las 200w maxim! Acum am de gând să fac niște toping + LST și vom vedea! Plus o perioada mai mare de vegetație pentru a se recupera după toping !
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am și eu o întrebare ore o fi bun îngrășământul asta de ceva ??
Sa il folosesc și în ceaiuri in amestec cu compostul?? Și la buffer la pământ??
Sau cum l-ați fi folosit voi ??
Mersi!
 

Attachments

  • photo2064870.jpg
    photo2064870.jpg
    149.2 KB · Views: 58

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu baga omu-n ceata, pe sac recomanda un amestec de 1:20 pana la 1:10, adica 5 pana la 10% din volumul ghiveciului.
p.s.
Fac si eu inca o incercare cu mini mango...:biggrin:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
1:10 și 1:20 adică din 20 de părți de pământ se adaugă o parte! Adica a zecea parte sau a douăzecea parte!
Dar pe mine mă interesa daca merge amestecat cu compostul pentru acel ceai de compost!
Acum voi incerca și voi vedea !
Și a doua întrebare era așa :
Daca pământul din florărie vine deja fertilizat, mai are rost să îl amestec așa că în descriere?
Dar na ! Voi vedea!
:smokeit::smokey::smokey:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
1:10 și 1:20 adică din 20 de părți de pământ se adaugă o parte! Adica a zecea parte sau a douăzecea parte!
Dar pe mine mă interesa daca merge amestecat cu compostul pentru acel ceai de compost!
Acum voi incerca și voi vedea !
Și a doua întrebare era așa :
Daca pământul din florărie vine deja fertilizat, mai are rost să îl amestec așa că în descriere?
Dar na ! Voi vedea!
:smokeit::smokey::smokey:

De cand cresc sub led (cateva luni...) n-am dat de toxicitate ci doar de deficiente, deci m-as risca sa adaug compost chiar daca-i fertilizat solul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai, eu nu l-as folosi indoor. In rest.. merge folosit oricum, in dozele potrivite.

outdoor in schimb... bazat pe ce scrie pe el.. cred ca ar merge numa bine.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Sweet tooth nu a germinat și am mai băgat una Critical fem de la Royal Queen seeds!
 

Attachments

  • photo2065301.jpg
    photo2065301.jpg
    120.5 KB · Views: 65

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Fetele sunt bine!
mango are vreo 5 zile și critical vreo 3!
Le țin momentan la geam până instalez boxul !
Sunt in ghivece mici cu pământ pentru răsaduri!
Astăzi voi controla prizele sa fie strânse bine sa nu mă trezesc cu vreo surpriza!
Apoi voi pune boxul!
Și voi reveni și cu poze!
Voi face și o comandă de umidificator și îl voi pune când va veni comanda!
In rest totul bine! Fumuri bune!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Moahahahaaa, ce entuziasmat esti, numa' semne de exclamare.
Spor la treaba! :biggrin:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Și poze ! După cum am și spus.
critical are 3 zile și 6 zile mango !
Cred ! Presupun.
Așa le voi socoti cu 3 zile diferență!
Oricum mai târziu nu le mai cunoști care și cum!
Un pic spart!
Temperatura nu știu deocamdată le voi urmări!
Abia am băgat termometrele in box deci valorile de le vedeți în poză sunt eronate!
Și un pic spart , dar nu-i bai!
Am dat drumul numai la 4 becuri deocamdată pentru că o dată leam băgat sub 100 w și aproape îmi mureau și nu știam ce au, am zis că vor muri , până reușesc eu sa le salvez dar într-un târziu am nimerit fara sa vreau și le-am salvat! Asta e învățătura de minte!
Hai noroc și multe fumuri bune!
Super cheese de multe luni la borcan!
Bun ,bun, dar cu chef de somn de la el!

​​​​​
 

Attachments

  • photo2066451.jpg
    photo2066451.jpg
    133.7 KB · Views: 57
  • photo2066450.jpg
    photo2066450.jpg
    134 KB · Views: 57
  • photo2066452.jpg
    photo2066452.jpg
    135.7 KB · Views: 62
  • photo2066453.jpg
    photo2066453.jpg
    128.2 KB · Views: 56

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Super cheese de multe luni la borcan!
Bun ,bun, dar cu chef de somn de la el!​​​​​
D'aia mi-am luat si eu branzika pt somn fara vise.
yo tambien spart..:biggrin:

Ce zicea un senior pe micro grows:
SILs produce great results between 20w per sqft to 30w per sqft. Anything over that is really just bragging rights and comes with ventilation (heat/humidity) issues. If you want to run a whole bunch of extraction, then run 50w per sqft, but the difference between 30 and 50 is pretty minimal and the same results can be achieved by simply growing slightly closer to the bulbs. Keep in mind, with 15-17w SILs you have a perfect growing zone 24-30" area off the diodes on the bulbs.
Dupa el m-am luat si pan-acu' vad ca merge brici, nu ies din 30w/sqft si s-au redus deficientele iar restul e mult mai bine si ca structura/masa bud si, important pt mine, le mentin mici cu led.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am făcut și o instalație de udat pasivă, prin forța de gravitație .
acum e in probe, să văd în cât timp se consumă sticla de 2 Litri de apa sa îmi fac o idee .
Fac experimente pe niste pătrunjel și mentă sa nu îmi omor fetele!!
Am înțeles ce zice, numai că nu știu cât înseamnă sqft ! Cu google se găsește!
Trăiască google!
Fumuri ușoare!

L.E.: Adică să înțeleg că 50 de w îmi ajung pentru spațiul meu de 40x40 ?
1 sqft = 929,03 centimetri pătrați

40x40= 1600 centimetri pătrați
?¿?????? Așa se pare după spusele lui, dar trebuie sa le țin mai aproape de lumina in caz de se lungesc!
​​​​
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
0.092903 m2 un picior patrat adica ceva mai putin de o zecime de m2.
Cu distanta la lumina faci cum vrei, eu ma refeream la wati/suprafata si da, 50w ai tai is deajuns.
Pana sa-mi iau aquavalve foloseam furtun de acvariu tot gravitational adik sugeam furtunu' si lasam sa curga, dar montam robinet de aer - tot acvaristica, cativa lei.. - ca sa controlez debitul.
E ieftin si nefiind mare presiune merge de minune.
 

Latest posts

Latest posts

Top