What's new

Iarba si tigareta electronica

enricco

Member
Din fericire inca nu am avut ocazia sa fumez iarba de cacat :))
Evident iarba se poate fuma si fara tutun, dar de obicei imprejurarile nu imi permit sa fumez un big fat one, mai ales in public in viata de zi cu zi. In primul rand ca m-ar face prastie sa-l fumez tot, si nu am avut niciodata obiceiul sa-l sting si sa fumez iar din el mai tarziu. Cand ma pun pe el il termin.
In plus, acel 0.2-0.3 de care am nevoie la 4-6 ore sa fiu chill, nu am cum sa-l rulez intrun fel decent, si la pipa nu imi place sa trag.
S-a mai intamplat seara cateodata sa fumez doar iarba in joint, totusi il prefer cu tutun si pentru consistenta fumului, si pentru ca nu tre sa stau tot timpu cu bricheta pe el.
La bong pot sa zic ca imi place cel mai mult, dar sta saracu mai mult de bibelou pentru ca nu prea bag destul incat sa-l folosesc cum trebuie.

Va dau o idee cu fumatul in public, eu o fac regulat si nu isi dau seama oamenii ce fumez, poate daca ar sta langa mine sa simta ceva miros, oricum nu stau pe loc decat daca sunt 100% sigur ca nu e nimeni prin preajma. Imi fac de obicei tigarile care le numesc " pentru teren" adica atunci cand ma duc sa ma plimb stoned fiind.
Se cumpara tuburi pentru tigari, si un aparat de facut tigari, sunt si cu 3 deodata si cu 1 si cu 2. Cel mai bine e sa luati pe cel cu 3.
Amestec iarba cu tutun, cam 3 parti iarba, 2 tutun, apoi imi prepar tigarile, pac pac si gata e un pachet de 20 tigarete. Apropos eu fumez regulat la bong, nu stiu sa fac joint-uri desi am multi ani de iarba, asa m-am obisnuit, asa imi place, asa ca aparatul asta e o minune atunci cand vreau sa fumez "pe teren".
Tigarile arata ca niste tigari normale, eu le fac si mai mari si mai mici, cateodata au si 3 cm, poate am chef sa fumez una mica, rapid, pac, pac si atunci de ce sa stric una mare, atat ca la capat ca sa nu pierdeti material le rasuciti putin . Cand e sa le fumati, le scoateti frumos din pachet, scoateti filtrul cu dintii, il aruncati la un cos de gunoi, si ori aveti gata pregatite filtre din hartie, ori direct fara niciun fel de filtru. Ca si tutun recomand cele mai slabe tigari sa nu tusiti pe strada ingrozitor, intrebati la orice magazin care sunt cele mai slabe tigari.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu iti zic sigur ca miroase. Faceam si eu tigari de astea in tuburi. Si le fumam fara griji in public. Dar se uita lumea ciudat in jur uneori, si atunci ma uitam si eu la fel de contrariat ca ei.. muahaha.. oare de unde vine mirosul??
Vezi ca le poti pune filtru de hartie de acasa, ca sa nu pari suspect cand scoti filtrul pe strada. Sau si mai simplu dai o gaura cu un ac incins in filtrul tubului.. :D
Eu le faceam numai cu iarba, dar miroase cu siguranta a iarba si daca ai doar 10% iarba. Treaba testata atat cu fumatori cat si cu nefumatori. Bagam putina iarba in mult tutun si faceam un tub de ala si imediat ma intrebau de miros cei din jur.
Intre timp lumea s-a mai relaxat si acum poti fuma cuie direct. N-am mai facut un joint in tub de ani de zile. ;)
 
Cu tuburi pt tigari faceam la zboruri, inainte sa ma apuc de cultivat, ca sa am 4-5 jointuri de fumat pe langa aeroport inainte de decol si imediat dupa aterizare :)) in cap puneam doar tutun, sa nu se recunoasca...ziceam doar nu o fii nebuni sa imi rupa 20 de tigari daca ma miroase un caine :)

Idea e buna, dar as trece la metoda din acest thread ca sa abandonez combustia mentinand experienta. Un joint doar daca pica cu prietenii cateodata.
 
aveti grija cu fumatul in public ca sunt gabori civil sub acoperire...am patit-o si eu si cei din
jurul meu in cursul a cativa ani,de cateva ori....mare grija ca nu sunt prosti.

ne-am lecuit si gata.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutari baieti, o intrebare pentru Hemp.
Am citit si recitit tot thread-ul, dar inca nu am inteles exact cat scoti din acele 30g water cured.

La sfarsitul unui post citesc:


Daca asta e rezultatul din 30g ma bate gandul sa ma bag si eu pe un dna 40 + etc.

Am un vaporizator gen vapor brothers pe care il folosesc de 3-4 ori pe an poate...asta pentru ca nu ma satisface consistenta vaporilor.
Sunt constient ca fumatul ierbii cu tutun, nu numai ca nu e sanatos, nu e cea mai eficienta cale de a folosii thc-ul.
Si inafara de asta mentine in mine o mica dependenta la nicotina care ma face sa fumez alea 2-3 tigarii pe zi la care nu vad totusi rostul.
:tiphat:

Nu am apucat niciodata sa masor cat imi iese la o sarja de 30g. Scot de obicei 30ml de esenta, adica rasina dizolvata in alcool de 96 de grade la temepratura camerei, pana la limita de saturatie a alcoolului (adica pana nu se mai dizolva nimic in el si rasina adaugata suplimentar ramane nedizolvata). Esenta asta o folosesc diluata in raport de 1.5:10 cu amestec 50:50 de PG si VG (in PG se dizolva mai multa rasina, in glicerina nu. Glicerina are si un efect de separare a rasinii din solutie la temperatura camerei, chestie care tulbura lichidul si mai infunda fitilul)


Si eu visam la un dna40, apoi a aparut dna200 si am inceput sa visez la ala. Pretul inca e ridicol, si nu se va scadea prea curand, asa ca nu vedeam ratia "bang for buck" destul de atragatoare incat sa ma faca sa-l cumpar, ever. Pana a aparut Reuleaux DNA 200. Acum ma bate gandul sa-mi provoc o aroganta. Totusi, astept sa se mai linisteasca apele cat de cat, sau poate apare vreo oferta...

Pentru cei care tanjesc la un dispozitiv cu TC, va recomand cu caldura Eleaf iStick 60W TC

Isi face treaba foarte bine (eu am testat unul de 40W vreo 2 saptamani) iar pretul este mai mult decat accesibil.

Nu are fiabilitatea lui DNA200 (upgradable firmware), dar pentru vapatul in mod TC e foarte bun.

Pentru cei care nu stiu, puterea maxima consumata de un dispozitiv in modul TC cu o rezistenta Ni200 de 0.15Ohm nu depaseste 22-23W.


Fratele mai mic (cel pe care l-am testat si eu) vine cu baterie inclusa de 2600mA : Eleaf iStick 40W
 

oldboat

Member
Recomand dispozitivele cu acumulator detasabil, iar nichelul este foarte toxic, chiar si neincalzit. Titanul insa e destul de safe in TC mode.
 
Hempfield,
as cumpara un istick 40w TC, de folosit pentru e-liquid cu un RDA, si eventual am gasit si acest Cloupor Cloutank M4 pentru vaporizat, despre care am citit si de bine si de rau.
Citesc pareri si review-uri incantate, dar si lume care zice ca defapt arde iarba (evidend cu coil la 250-300°).
Totusi separand materia verde de coil cu o simpla plasa metalica, si mai ales in combinatie cu un dispozitiv TC, ar trebui sa vaporizeze cat de cat bine nu?
Pe fasttech istick 40w tc 27$, cloutank m4 13$, un RDA 10$ = 50$
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Recomand dispozitivele cu acumulator detasabil, iar nichelul este foarte toxic, chiar si neincalzit. Titanul insa e destul de safe in TC mode.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nickel#Toxicity

The daily average amount of nickel to which most people are usually exposed does not pose a threat to human health. Most of the nickel absorbed every day by humans is removed by the kidneys and passed out of the body through urine or is eliminated through the gastrointestinal tract without getting absorbed. Nickel is not a cumulative toxicant; however, larger doses or chronic exposure may be dangerous for human health and may represent an occupational hazard due to their acute toxicity and carcinogenicity.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Hempfield,
as cumpara un istick 40w TC, de folosit pentru e-liquid cu un RDA, si eventual am gasit si acest Cloupor Cloutank M4 pentru vaporizat, despre care am citit si de bine si de rau.
Citesc pareri si review-uri incantate, dar si lume care zice ca defapt arde iarba (evidend cu coil la 250-300°).
Totusi separand materia verde de coil cu o simpla plasa metalica, si mai ales in combinatie cu un dispozitiv TC, ar trebui sa vaporizeze cat de cat bine nu?
Pe fasttech istick 40w tc 27$, cloutank m4 13$, un RDA 10$ = 50$

Ca sa vaporizezi cum trebuie, materialul vegetal nu trebuie sa intre in contact cu elementul de incalzire (rezistenta) ci doar cu aerul fierbinte. Pentru portabilitate exista vaporizoare pentru shatter sau wax, dar e mai complicat cu obtinerea concentratelor, plus, asa cum spunea si explo, efectul poate fi prea puternic si creste repede toleranta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lasa-te de ideea asta sa vaporizezi material vegetal cu vape pentru lichid, ca n-o sa mearga. Ia-ti un vape pentru bud, si aia e. O sa vezi ca merita pe deplin cand o sa incepi sa il folosesti.
 

Latest posts

Latest posts

Top