What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Η ασφάλεια online ξεκινάει από την ασφάλεια offline

Σωστότατα αυτα που λέτε παιδιά για το proxy κλπ αλλα αυτά είναι λίγο πιό προχωρημένα με την έννοια οτι αν καποιος θελει να ψάξει τόσο πολυ θα βρεί ο,τι και να κάνουμε.

Κατι πιο σημαντικό που δεν εχω δεί να αναφέρεται πουθενά είναι το εξής:

Ειδικά απο κινητά, οι φωτογραφίες εχουν εξτρα δεδομένα συμπεριλαμβανομένης πολλές φορές και της ακριβής θέσης GPS απ'όπου τραβήχθηκαν. Χρειάζεται επεξεργασία να αφαιρεθούν αυτά τα δεδομένα σε καθε φωτό πριν ανεβει οπουδήποτε online...

poli swsta ta eipes file mou vazw ena link gia osous theloun na to psa3un kai na ala3oun ta dedomena
http://odysonline.gr/2014/10/exif-data-breite-krymmenes-plirofories-mesa-se-fotografies/
peace!
 

Lobri

Member
Ρε παιδιά το incognito window του chrome είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιείς proxy?:chin:
 

Papastroumf

Member
Ρε παιδιά το incognito window του chrome είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιείς proxy?:chin:

Οι σελίδες που προβάλετε στις καρτέλες της ανώνυμης περιήγησης δεν διατηρούνται στο ιστορικό του προγράμματος περιήγησής σας, στα cookie ή στο ιστορικό αναζήτησης, αφού κλείσετε όλες τις καρτέλες της ανώνυμης περιήγησης. Τα αρχεία που κατεβάζετε ή οι σελιδοδείκτες που δημιουργείτε θα διατηρηθούν.

Με την ανώνυμη περιήγηση δεν μπορείτε να αποκρύψετε τα στοιχεία της περιήγησής σας από τους εργοδότες σας, τον πάροχο υπηρεσιών διαδικτύου που χρησιμοποιείτε ή τους ιστότοπους που επισκέπτεστε.
 

Lobri

Member
Κρίμα.. Αναγκαστικά proxy δηλαδή. Ποιό site ή addon χρησιμοποιείς? Έχεις να προτείνεις κανένα? γτ μετά από κανα 10λεπτο όσα εχω δοκιμάσει σταματάνε να λειτουργούν ή πανε με τη μισή ταχύτητα απο την dial up που είχα το 98.
 

Lamogio

Member
Ρε μάγκες χωρίς παρεξήγηση πιστεύω ότι αν κάποιος (ασφαλιτης) από δω μέσα έχει σταμπάρει κκάποιον , μπορεί να τον βρει ακόμα κ proxy να έχει .. Βέβαια δεν τα έχω ψάξει αλλά έτσι πιστεύω , διορθώστε με αν είναι λάθος το σκεπτικό μου .
 

Lobri

Member
Με proxy είσαι κομπλέ, απλά να το χρησιμοποιείς πάντα κ όχι κάποιες φορές. Η διαδικασία απ'όσο ξέρω έχει ως εξής:
Η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ζητάει από το site την IP του λογαριασμού σου.
Το icmag από την άλλη δεν έχει καμία υποχρέωση ή κύρωση αν αρνηθεί να την δώσει(λόγω του οτι επειδή είναι .com δεν υπάγεται στην ελληνική δικαιοσύνη,
επίσης είναι κ η πολιτική του να μην μοιράζει ip στις αρχές γιατί έτσι δεν θα το προτιμούσε κ κανείς εφόσον η καλλιέργεια δεν είναι παντού νόμιμη).
Τώρα στην απίθανη περίπτωση που όντως το icmag δώσει την διευθυνσή σου(ουσιαστικά θα είναι ένα αρχείο με ημερομηνίες κ ώρες που έκανες log in και παρέα την ip(διεύθυνση)
με την οποία μπήκες τις ώρες/μέρες αυτές).
Και εδώ μπαίνει ο proxy στη μέση, αφού αν χρησιμοποιούσες όλες τις φορές τότε το μόνο που θα δουν είναι μια ip που θα αντιστοιχεί σε ένα τυχαίο(ή στοχευμένο :p) σημείο-διεύθυνση στον κόσμο.
Η μαλακία που κάνουν οι περισσότεροι και τους βρίσκουν μέσω διαδικτύου είναι να ποστάρουν φώτο σε site γνωστά για την συνεργασία τους με τις αρχές κ την έλλειψη προστασίας των προσωπικών δεδομένων(βλέπε facebook που κατέχει κ τα πρωτεία στον τομέα).
Επίσης με τα καινούργια κινητά θέλει πολύ προσοχή αφού μπορούν κ αποθηκεύουν συντεταγμένες GPS(γεωγραφικό μήκος-πλάτος μέχρι κ ύψος) μέσα στην φωτογραφία αν η σχετική ρύθμιση είναι ενεργοποιημένη.
Το icmag βέβαια οταν κάνει resize τις φωτο που ανεβάζεις διαγράφει ταυτόχρονα και τις εξτρά πληροφορίες(GPS) αλλά κάποιες φορές σκαλώνει και του ξεφεύγουν μερικές φώτο οπότε κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε :biggrin: :tiphat:
 

Lamogio

Member
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αδερφέ ..
κάτι πολύ εύκολο είναι να διαγραφεις τις πληροφορίες της εικόνας ή και πολλών εικόνων μαζί πριν τις αανεβάσεις ..
στα Windows επιλέγεις την/τις φώτο που θέλεις . Δεξί κλικ ιδιότητες , λεπτομέρειες/ details , και πατάς αριστερό κλικ σε ένα κειμενάκι τέρμα κάτω στο παράθυρο των ρυθμίσεων που λέει remove properties and personal information . Και νομίζω πως έτσι σβήνονται όλα . !
 

tofiltro

New member
Να βαλω και εγω το λιθαρακι μου σε αυτο το νημα για οσους δεν εχουν εξοικιωση με τα θεματα ασφαλους πλοηγησης η απλα θελουν να κρυψουν την ταυτοτητα τους στο διαδυκτιο.
Εγω χρησιμοποιω ενα proxy το οποιο ειναι δωρεαν ,εχει βεβαια και εκδοση κανονικη (περιπου 60€ τον χρονο).

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΝΑ ΛΑΒΑΙΝΩ ΑΡΓΥΡΙΑ εαν θελησουν οι moderators ας το σβησουν η οτι αλλο θελουν ας κανουν, εγω να βοηθησω θελω.
Λεγεται cyber ghost και το καλο ειναι οτι εχει 5-6 χωρες διαφορετικες απ΄οπου καθε φορα που συνδεεσαι σου δινει προσβαση στο ιντερνετ.
Την μονη χωρα που μου μπλοκαρει το φορουμ ειναι η Ρουμανια (τεραστια φημη οι ρουμανοι ,εδω και χρονια ...).

Αρα καθε φορα που συνδεεσαι εισαι με διαφορετικη IP απο διαφορετικη χωρα,5-6 οπως προανεφερα, τωρα εαν θελει καποιος να πληρωσει ας μπει στο σαιτ τους να δει τι αγοραζει,εμενα αυτο με καλυπτει παντως.

Αυτα απο εμενα ,ελπιζω να βοηθησα καποιους και οτι απορια υπαρχει μπορω εαν θελετε να κανω εναν μικρο οδηγο εγκαταστασης του προγραμματος, για αυτους που δυσκολευονται και δεν ειναι εξοικιωμενοι με αυτα.
 
Top