What's new

Hash dupa metode traditionale

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atunci nici nu ma mir de ce zic unii ca ai stropit iarba cu ceva cand le dai iarba buna.. probabil is obisnuiti cu prostii de-astea.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Explo scz deintarziere dar nam mai facut h ca momentan aveam nevoie de cantitate nu neaparat calktate. M am lamurit dupa ce am citit majoritatea rasp cammcum e treaba cu h , totusi gazu ala de la umplut brichete la ce ajuta ? Sparge si ala ?

Daca il amesteci cu niste aer, mai ales intr-o camera inchisa si aprinzi si o bricheta te sparge de n-ai aer ! :laughing:

Pe ce lume traiesti omule ?

P.S. Cred ca ti-ai dat seama deja ca ti-ai pierdut orice sansa de a castiga vreo urma de respect pe acest site.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@hempfield Nu toate lumea isi doreste respect :D . Nu te ambala, am vazut mai rau...

@explo Pai cel mai pur extract l-am obtinut cu butan, dar nu prea mi-a placut. Oricum insa, habar nu am cat de "pur" a iesit, insa clar mai curat decat cel cu alcool.

Hai sa iti raspund din nou la intebare, ca am impresia ca vorbim ca alcoolicii si ne intelegem ca fumatii.

Ca sa iti raspund insa corect la intrebare, o sa iti pun o intrebare care sa ma ajute.

Am un kil de frunze de canepa. 1%CBDa/THCa, ce vrei tu. Cat unt folosesti ca sa faci cannabutter? Care e reteta ta vreau sa zic, pe scurt, ca sa ma dumiresc de o chestie...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
N-am facut niciodata din frunze. Folosesc bud. Reteta mea e sa fac ghee, apoi tin ghe-ul la 98 grade pentru vreo 6 ore cu un strat de apa sub ghee, si budul macinat. Folosesc cam 20-30 de g de bud / pachetul de unt, ca sa ies in final undeva la 4-5 gr de cannabutter = 1 portie. (ma refer aici ce ramane dupa pierderile la transformarea din unt in ghee si la ce se pierde pe vasele folosite si ce mai ramane in materialul vegetal dupa strecurare)

Si clar nu ne intelegem, dar nu-i problema. eu m-am cam lamurit ca nu merita sa mai ma agit cu hashul asta, avand in vedere ca nu-mi face placere sa-l fumez nici amestecat in jointuri. strica aroma ierbii si nu adauga decat un buzz nasol, fara pic de high sesizabil. chiar o sa ma duc sa-l pun in gramada de compost ca sa mi-l iau din cap de tot.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu-i bai, ca discutam discutii constructive.

In tot cazul, nu ma prind cum iti ramane o cantitate asa de mica de unt la sfarsit. Chiar si cu unt de 65%, iti raman 130g de ghee la pachetul de 200g. Aici m-ai avut!

As spune insa ca, socotind ca restul de unt se pierde (de la 130g la 5 g), tu transferi THCul din 30g de bud in 130g de ghee si deoarece iti ramane in total THCul din 5 g de ghee, nu pari sa ai foarte mult THC acolo. Cu alte cuvinte, daca sa zicem ca budul tau are cam 10% THC, tu transferi in 5g de ghee (conform matematicii mele) 3g THC*5/130, adica putin peste 0,1g. O portie, cum zici tu.

Cu totate acestea, e posibil sa imi scape ceva, si sa ai in mod uimitor 3g THC in 5g de ghee. Oare?!

Si sa revin la chestia cu alcoholul. Asadar, pun 30g de bud cu 150ml alcool. 10% bud, inseamna 3g THCa. Pierderi de 50% (sunt generos cu tine), ramane 1,5g THC in alcool, plus clorofila, etc.
La alcoholul asta adaug 5g de unt si-l dau pe foc, catinel. Evapor alcoolul si apa (care e putina, caci se presupune ca am folosit alcool de 96). Ramane un amestec de 1,5g THCa in 5g de unt. Daca vrei, il tii in cuptor la 100 de grade o ora sa il decarboxilezi, your choice.

Eu zic ca daca iti dau o portie de unt (5g) facuta asa, stai cu rotile in sus trei zile. Sau doua, nu stiu...

Am fost mai clar?

Daca insa vreau sa fac cannabutter din canepa de 1%, atunci folosind reteta ta, voi obtine 10mg CBD in 5g de unt, caci nu pot pune mai mult de 30g. Si chiar daca voi presupune ca iese tot CBDul in unt, voi avea maxim 0,3g in 5g unt. Decent, dar improbabil.

Daca insa fac treaba cu alcool, pun 300g de frunze de 1% in 1500ml alcool, extrag cele 1,5 g CBD (am zis randament 50%). Pun cele 5 g de unt peste si evapor alcoolul. Obtin tot 1,5g de CBD la 5g de unt.

Da, stiu ce poti obiecta, ce nebun ar face asta? Raspunsul e simplu: un nebun care are la dispozitie doar frunze de canepa industriala, care poate sa isi faca alcool de 80-90% singur acasa fara mari batai de cap, si are mare nevoie.

Nu, nu sunt in situatia cu marea nevoie. Dar daca???
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu am zis ca ramane o singura portie. eu consider o portie ca fiind echivalentul la un gr. de bud. ies deci vreo 25 de portii din un pachet de unt.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
A, acu am inteles.

Asadar, conform socotelilor mele, mie imi ies 15 de portii intr-o lingura (5g) de unt. Strict teoretic, deoarece de obicei fac in ulei de masline :p
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
presupun ca as putea sa-l concentrez si eu mai mult, dar nu-i nevoie.. e suficient de mica portia cat sa o iei ca pe o pastiluta. am incercat si cu ulei de masline, da-i mai messy.
pana una alta tot n-am inteles de ce wash-ul ala rapid cu alcool ar trebui sa scoata mai mult din material decat ore bune in untul incins, dar nici nu mai am pretentia sa inteleg.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nu mai, scoate tot atata (sa zicem), insa untul nu il poti evapora ca sa il concentrezi, asta era ideea. la o iarba cu 10% te doare in sapca. la o iarba de 1% ai nevoie.

si cum ziceam, despre de ce ar folosi cineva iarba de 1%, e o discutie care poate ca o sa o avem altfel dupa o eventuala decriminalizare a ierbii in romania.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mie mi s-a parut ca vorbim de ""1% hash", adica hash 99% pur. e doar o observatie care imi intareste impresia ca n-o sa reusim sa ne integem prea curand.

Si de s-ar decriminaliza nu vad de ce ar mai vrea cineva sa foloseasca canepa pentru extracte. Sunt sigur ca s-ar putea ajunge cumva ca si cei ce nu isi permit aceasta medicatie sa o primeasca prin donatii de la altii care au resturi de materie vegetala (trim si popcorn buds) si care n-au ce face cu acel material. Eu unul am vrut sa ajut in mai multe situatii de genul asta, dar mentalitatea generala a oamenilor fata de acest subiect si faptul ca e vorba de un extract foarte ilegal m-au facut sa imi treaca. De-ar fi legal, ar fi altceva.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu, am zis bine, iarba de 1%, adica o canepa ordinara care are mai multa clorofila decat CBD. Adica o canepa de fibre, in care sunt 0,9% CBDa si 0,1% THCa sau pe acolo. De asta nu prea ai ce face cu ea fara sa o concentrezi, cu etanol, butan, CO2, etc..., astfel incat sa iti iasa un concentrat, eu stiu, 50%. Cu untul nu poti face asta din canepa de 1%.

Pai iti zic eu de ce ar folosi canepa: din cauza ca are de cateva ori mai mult CBD decat THC. De gustibus asadar, sau deoarece nu toata lumea vrea THC in creier. Eu de exemplu, as prefera CBGa, dar asta este alta poveste.

Dar ai dreptate, sunt soiuri cu CBDa > 10%, chiar pana la 15-20%, si facand abstractie ca e 100 de para samanta, e ok, numai sa o faci rost. Atunci, evident, cel putin ca utilizator individual, nu ai de ce sa folosesti canepa. Ca utilizator industrial, ai de ce, din considerente de pret (iesi mai ieftin ca investitie sa cultivi un hectar de canepa decat cativa ari de marijuana cu CBD 20%, desi si aici e discutabil).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca-i legal, cultivi ce ai nevoie sau ce iti cere lumea nu? Doar nu te gandesti ca dupa legalizare semintele vor costa la fel, mai ales pt bulk order.
 
Top