What's new

feminized grow-party

C

Costas

Καλησπέρα και καλώς βρεθήκαμε, εδώ και ένα μήνα 4....44 feminized μεγαλώνουν στο νέο μου grow room.
To χώμα είναι all mix
Το λίπασμα Biobiz
Λάμπα 400 hps + εδώ και μια βδομάδα 10:00--18:00 ηλία και μέτα hps. Δεν είμαι σίγουρος είναι σωστό αυτό να το έχω μέσα έξω, μου έχουν πει ότι ίσως έτσι μπερδεύω το φυτό στο θέμα φωτοσύνθεσης. Πάντως δεν μου φαίνεται να βλέπω κάποιο πρόβλημα, ίσα-ίσα.
Να προσθέσω ότι τον πρώτο μήνα τον βγάλαμε σε μια ντουλάπα ρούχων 0,50*0,50*1,80 και με φως 250 dual cfl +τον πρωινό ήλιο. Στην νέα ντουλάπα και λάμπα είναι εδώ και 1 βδομάδα και βλέπω ότι καραγουστάρουνε το νέο τους σπίτι και συνθήκες.
Έχω κάποιες φώτο από τον πρώτο μήνα, σε κάποια φάση όταν αξιωθώ να τις περάσω στο pc, ελπίζω σύντομα, θα μπουν ανάλογα.
Το ύψος τους είναι 25-40 cm και ένα μικρό που έχει φρικάρει μάλλον από υπερλίπανση και μία ντούμπα-αναποδογύρισμα σε βρεφική ηλικία από ένα μωράκι που ήθελε να παίξει με την γλάστρα ......χο.χο.χο.χο....βασικά 2 μου αναποδογύρισε αλλά το ένα ανάρρωσε γρήγορα.
Τα σέβη μου στην παρέα και σύντομα θα ανεβάσω και φώτο......keep growing!!!!!
 
O

orfeas

Kostas, σε κάποιον έχω πει για τα σούρτα-φέρτα, αλλά δεν μιλούσε για 400άρα Νατρίου...
Το νέο σπίτι; Εν τω μεταξύ 40 εκ. είναι μια χαρά για γύρισμα...
Καλή συνέχεια!
 
C

Costas

Καλησπέρα και πάλι....sorry Ξέχασα να πω ότι το νέο σπίτι είναι ένα έτοιμο room από το Alegre 1*1*1,80....αρχικά σκεφτόμουν να κάνω ένα δικό μου αλλά μετρώντας το κόστος + το ότι έπρεπε να γίνει άμεση μετακόμιση των κοριτσιών προτίμησα την έτοιμη-γρήγορη λύση. Ίσως να το έπαιρνα λίγο πιο μεγάλο, αλλά δεν πειράζει, στην πορεία αναβαθμιζοντας τον εξοπλισμό μου, μπορώ να το έχω για room ανάπτυξης μελλοντικά.
Για 40εκ. να το κάνω γύρισμα να πάρω τι; Μικρό δεν είναι, όταν έχει προδιαγραφές για 1-1,5m; Επειδή δεν έχουν όλα την ίδια ανάπτυξη, σκέφτομαι να τα πιο ψηλά να τα απλώσω λίγο, ήδη τα δυο πιο μεγάλα τα έχω κάνει topping, το 3 το αφήνω, δεν το πειράζω για να τα φτάσει στο ύψος τα άλλα δύο και τα πάει μια χαρά, σύντομα θα τα φτάσει και το τέταρτο με τα ψυχολογικά θα δω τι θα κάνω με δαύτο, λίγο το υπολίζω.
Πάντως βλέπω να έχουν τρελή ανάπτυξη από την ώρα που τα πήρα από την μικρή ντουλάπα με την dual 250 cfl phillips και πήγαν κάτω από την 400hps + ήλιο. Θέλω την γνώμη σας για τα σούρτα φέρτα, τώρα νομίζω ότι έφτασε η ώρα να βάλω και κάποιο διχτάκι, αλλά τα σούρτα φέρτα μετά θα γίνουν πιο δύσκολα, επίσης θέλω να ρωτήσω το διχτάκι είναι καλύτερα να είναι ατομικά σε κάθε γλάστρα, δηλαδή η κάθε γλάστρα να έχει το δίχτυ της ή να βάλω ένα μεγάλο για όλα; Πιο έυκολο μου φαίνεται το πρώτο αλλά πιο καλό το δεύτερο.
Τελικά αξίζει να τα παίζω συνδυασμό indoor-outdoor; Το οποίο εμπεριέχει και το ρίσκο του; Μέσα δεν έχω πρόβλημα είναι κυριλέ, αλλά έξω παίζει και να καρφωθώ.
Για τελευταία φορά θα συτήσω συγνώμη που δεν έχω ανεβάσει φώτο, πιστεύω την Κυριακή μετά την εκκλησία να τις ανεβάσω. Βοήθειά μας!!!!
 
C

Costas

Σε ευχαριστώ Ganja, καλώς σας βρεθήκαμε!!!!
 
O

orfeas

Σαν να θυμήθηκα την καψούρα σου με τα φυτά σου, οπότε άστα κάμποσο στην ανάπτυξη για να τα θωρείς περισσότερο καιρό:)

Ποιος σου είπε ότι αν γυρίσεις φυτά 40 εκ. θα πάρεις @@@ ;
Κάποιες ράτσες παίρνουν μέχρι και τρεις φορές το ύψος τους, ίσως και παραπάνω...

Όσο για το ρίσκο του έξω, αν είναι ψιλοκάρφωμα, μια χαρά είναι στη τέντα.
 

tjo

life gardener
Veteran
kalos irthes costa kai kales fountes:biggrin:
ki ego tha sou lega na afiseis ta mesa ekso. ase ta futa stin lampa toys:).
kai prin ta baleis mesa gia flower tsekare ta min exoun tipota zouzounia.
 
C

Costas

Ok θα μείνουν τότε εσώκλειστα μέχρι τέλους.
Σήμερα αγόρασα μία σήτα 1*1 με τρύπες όσο ένα δάχτυλο χοντρό. Δεν είχε με πιο μεγάλες τρύπες, είχε και ακόμη μία σε φάση δίχτυ αλλά φοβήθηκα ότι θα κόβει φως και απορρίφθηκε. Επίσης πήρα και 8 μπανέλες που βάζουν στα πακέτα κουρτίνες στα παράθυρα, τις μεταλλικές βέργες για να τις έχω για στηρίγματα για την σήτα.
Δεν θέλω να μου φύγει το μεγάλο σε ύψος έφαγε ένα topping πριν 7-10 μέρες, το οποίο επιτηδευμένα το έκοψα άτσαλα, για να πετάξει 3 κορυφές αντί για δύο. Τελικά έτσι και έγινε και η μεγάλη μου κοπέλα είναι τρικέφαλη πλέον.
Πιθανόν το απογευματάκι μετά το τσιπουράκι να πάω για τις εργασίες.
Σήμερα λέω να ποτίσω με μέλι ελατίσιο από τα βουνά μας.
Νερό που χρησιμοποιώ: εμφιαλωμένο Ζαγόρι, μέχρι να αγοράσω το κατάλληλο φίλτρο βρύσης.
Αφού βάλω την σήτα, μετά τι ακριβώς κάνω με το δέσιμο. Αρχικά σκεφτόμουν να μην έβαζα σήτα, να τα τραβούσα και να τα έδενα, τι μου προτείνετε; Δεν θέλω να κάνω δεύτερο topping γιατί είδα ότι το ένα ειδικά έμεινε αρκετά πίσω, ίσως έφταιξε βέβαια ότι του έκανα αλλαγή γλάστρας 3-4 μέρες μετά το topping. Χώρο στο room έχω οπότε με παίρνει για λίγο ξάπλωμα. Εσείς τι λέτε;
Επίσης, τι απόσταση να έχω την λάμπα από τα φυτά; Τώρα είναι περίπου 40-60 cm. Δεν έχω δει σημάδια κούρασης στα φύλλα, κάψημο κλπ, οπότε την άφησα εκεί....ίδωμεν...
 
C

Costas

Καλημέρες-καλησπέρες.....λοιπόν το σάββατο έκανα Scrog. Σαν πρωτάρης θα ήθελα τις γνώμες σας. Για δίχτυ αγόρασα μία σήτα με τρύπες όχι πολύ μεγάλες όπως βλέπω σε άλλα Scrob, δεν είχε βέβαια μεγαλύτερες τρύπες και πήρα την συγκεκριμένη που όπως λέω και πιο πάνω είναι περίπου όσο ένα χοντρό δάχτυλο, εν ολίγοις δεν νομίζω να περνάει εύκολα κλωνάρι από μέσα, αν και σε δυο μέρες απ ότι βλέπω πάνε να τρυπώσουν Βλέπω σε διάφορα Scrog άλλων ότι αφήνουν να βγαίνουν οι κορυφές μετά από κάποιες μέρες ανθοφορίας.
Τελικά θέλουμε να προεξέχουν οι κορυφές από το δίχτυ μετά από κάποιες μέρες? Οπότε να φροντίσω να το αλλάξω με ένα πιο αραιό?
Υπάρχει πρόβλημα που το μεγαλύτερο πιέζεται αρκετά από το δίχτυ, μιας και άργησα να το κάνω topping?
Όταν λέμε πλέκουμε, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική? Δένουμε τα κλαδιά στο δίχτυ ή απλά δεν τα αφήνουμε να περάσουν πάνω από το δίχτυ τραβώντας με το χέρι έξω από τις τρύπες?
 

Iraklis

Member
Ψαξε για Scrog στο youtube δες μερικα βιντεακια και θα καταλαβεις, καλη συνεχεια
 

tjo

life gardener
Veteran
costa anebase photos gia na exoume pliri apopsi..
1 photo =1000 lekseis.
 
Last edited:
C

Costas

costa anebase photos gia na exoume pliri apopsi..
1 photo =1000 lepseis.

tjo ελπίζω μέσα στην βδομάδα να τις ποστάρω, αλλιώς δεν γίνεται.

Orfea kapos etsi paw alla kapoioi exoun ligo diaforetikes texnikes kai mperdeytika.

photos soon....
 
C

Costas

Helpppp!!!!!
Τελικά παρατηρώντας scrog "συναδέλφων" βλέπω ότι το ύψος των φυτών δεν είναι μεγάλο. Στην δικιά μου περίπτωση μου έχουν ξεφύγει λίγο στο ύψος και δεν ξέω αν ενδείκνυται για Scrog η περίπτωσή μου.
Από τα 4, το μεγαλύτερο έχει φύγει περίπου στα 45-50 cm και έχει 3 κορυφές των 10 cm,με ένα κύριο κορμό. Το δεύτερο έχει ύψος 35 cm αλλά πριν 3 μέρες το έκανα topping, το 3 είναι κατάλληλο για Scrog, αφού το έκανα topping στην δεύτερη βδομάδα και φαίνεται ότι απλώνει μια χαρά. Το 4 είναι 15cm και το έκανα topping προχτές.
Εν κατακλείδι το μεγάλο το έχω ξαπλώσει-τεντώσει κάτω από την σήτα. Με λίγα λόγια το μεγάλο δεν έχει μέχρι στιγμής διακλαδώσεις και είναι σε φάση lst. Η απορία μου είναι, μήπως είναι καλύτερα να μην έχω κάτω από την σήτα το μεγάλο και να το έχω μόνο τεντωμένο σε φάση lst ή θα βρει τον δρόμο του κάτω από το δίχτυ, έστω και με ένα κεντρικό κορμό? Περιμένω με αγωνία να δω πως θα εξελιχθούν οι 3 κορυφές.
Καλημέρες!!!!
 
C

Costas

χτες άλλαξα την σήτα, έβαλα μια άλλη με μεγαλύτερα ανοίγματα τα άπλωσα όσο καλύτερα για να φωτίζονται και τώρα μπορώ να πω ότι μοιάζει με τα Scrog που βλέπω. Έριξα και ένα κουρεματάκι στα 2 μικρότερα για να απλώσουν και σκέφτομαι την άλλη βδομάδα να τα γυρίσω σε 12/12. Ήδη έχω αρχίσει σταδιακά να αλλάζω το ωράριο.Από 18/6, το πήγα χτες 17/7 και σήμερα θα γίνει 16/8. Την μέθοδο που διαβάζω για 0/36 όταν τα γυρνάς από veg σε flower, ενδείκνυται?
 

petougia

Member
Μη προσπαθεις να τα κανεις ολα σε ενα γκροου ρε :p. Βαλε φωτο το συντομοτερο να σου πουμε τι θα καναμε, οσο λιγιζει το κλαδι χωρις να σπασει λιγιζε, καλο θα ηταν να προσπαθεις οταν θα εχεις ποτισει νομιζω πως ειναι πιο ευκαμπτα.
 

Latest posts

Latest posts

Top