What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

mushroomxxx

New member
Καλήμερα,
έχω μια ερώτηση..αν βάλουμε το σπόρο μέσα σε ένα ποτήρι απιονισμού νερού η όχι μεχρι να σκάσει είναι λάθος διαδικασία?και ναι,ο λόγος?Ευχαριστώ εκ το προτέρων.
 

Papastroumf

Member
Καλήμερα,
έχω μια ερώτηση..αν βάλουμε το σπόρο μέσα σε ένα ποτήρι απιονισμού νερού η όχι μεχρι να σκάσει είναι λάθος διαδικασία?και ναι,ο λόγος?Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Βάλτο και σε βρύσης ή εμφιαλωμένο δεν υπάρχει θέμα.Τώρα για το απιονισμένο δεν ξέρω!Κοίτα μπορείς να το βάλεις σε ποτηράκι με νερό μέχρι να πάει πάτο.Αν δεν πάει χτύπα το ανά 4ωρο και δες αν πάει.Αν όχι άστο κι'αλλο. Έπειτα βάλτο σε βρεγμένη χαρτοπετσέτα.Περίμενε να σκάσει. Αλλιώς μπορείς απευθείας σε βρεγμένη χαρτοπετσέτα.Προτιμώ τον 1ο γιατί το σπόρι παίρνει πιο πολύ υγρασία.Επίσης μπορείς να σκάσεις σε κυβάκια πετροβάμβακα αν το πας για υδροπονία ή φυσικά να ακολουθήσεις την φύση και να το χώσεις στο χώμα κρατώντας το συνέχεια βρεγμένο. Αυτά από μένα! Υγείες :tiphat:
 

mushroomxxx

New member
Εντομα..

Εντομα..

Παιδια καλησπερα,εχω ενα "προβλημα"...
εχω καποια φυτα σε μπαλκονι και ειναι συνεχεια με κατι μυγακια μικρα ασπρα...τα εχω ψεκασει με σαπουνι σκονι ,εχω βαλει και λιγο λαδι αλλα δε κανει δουλεια...μπορει καποιος να με βοηθησει τι εντομα ειναι αυτα και αν αντιμετωπιζονται πριν προβω σε καποια αγορα χημεικου..Ευχαριστω και εαν εχει διατιπωθει ξανα το θεμα ζητω συγνωμη για την επαναληψη.
 

orfeas

Active member
Veteran
Παιδια καλησπερα,εχω ενα "προβλημα"...
εχω καποια φυτα σε μπαλκονι και ειναι συνεχεια με κατι μυγακια μικρα ασπρα...τα εχω ψεκασει με σαπουνι σκονι ,εχω βαλει και λιγο λαδι αλλα δε κανει δουλεια...μπορει καποιος να με βοηθησει τι εντομα ειναι αυτα και αν αντιμετωπιζονται πριν προβω σε καποια αγορα χημεικου..Ευχαριστω και εαν εχει διατιπωθει ξανα το θεμα ζητω συγνωμη για την επαναληψη.

Αν είναι πολλά σαν σύννεφο, τότε είναι αλευρώδης ... κι αν το σαπούνι δεν, ρίξε ένα κονφιντόρ τώρα που είναι ακόμα νωρίς...

:tiphat:Ορφεύς
 

mushroomxxx

New member
Αν είναι πολλά σαν σύννεφο, τότε είναι αλευρώδης ... κι αν το σαπούνι δεν, ρίξε ένα κονφιντόρ τώρα που είναι ακόμα νωρίς...

:tiphat:Ορφεύς

Καλημερα Ορφεα,ευχαριστω για τη βοηθεια..καλο καλοκαιρι .. : )
 

alphapi

New member
Έναρξη κανονικής ανθοφορίας

Έναρξη κανονικής ανθοφορίας

Καλημέρα παιδιά!

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετούς μήνες και ομολογώ, ότι έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από το πλήθος πληροφοριών που υπάρχουν και που δεν γνώριζα. Τελικά το σπορ έχει εξελιχθεί σε επιστήμη!
Καλλιεργώ χρόνια τώρα, αλλά μετά απ' αυτά που βλέπω και διαβάζω, πρέπει να πω, πως αν κρεμούσαν τους καλλιεργητές του συγκεκριμένου φυτού, εγώ θα πήγαινα τζάμπα.

Στο δια ταύτα τώρα:
Υπάρχει τρόπος να προσδιορίσουμε με σχετική ακρίβεια την έναρξη της κανονικής ανθοφορίας σε εξωτερική καλλιέργεια;
Λογικά μια καλή και ίσως μοναδική ένδειξη πρέπει να είναι τα άνθη, αλλά πόσα άνθη και που πρέπει να βγουν; Αρκούν π.χ. τρία άνθη σ' ένα νεοσχηματισμένο κλαράκι, για να μπορούμε να πούμε, ότι μπήκαμε ολοταχώς στην κανονική ανθοφορία ή πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο;

Γεια σας και καλή σοδειά.
 

mushroomxxx

New member
Καλημέρα παιδιά!

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετούς μήνες και ομολογώ, ότι έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από το πλήθος πληροφοριών που υπάρχουν και που δεν γνώριζα. Τελικά το σπορ έχει εξελιχθεί σε επιστήμη!
Καλλιεργώ χρόνια τώρα, αλλά μετά απ' αυτά που βλέπω και διαβάζω, πρέπει να πω, πως αν κρεμούσαν τους καλλιεργητές του συγκεκριμένου φυτού, εγώ θα πήγαινα τζάμπα.

Στο δια ταύτα τώρα:
Υπάρχει τρόπος να προσδιορίσουμε με σχετική ακρίβεια την έναρξη της κανονικής ανθοφορίας σε εξωτερική καλλιέργεια;
Λογικά μια καλή και ίσως μοναδική ένδειξη πρέπει να είναι τα άνθη, αλλά πόσα άνθη και που πρέπει να βγουν; Αρκούν π.χ. τρία άνθη σ' ένα νεοσχηματισμένο κλαράκι, για να μπορούμε να πούμε, ότι μπήκαμε ολοταχώς στην κανονική ανθοφορία ή πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο;

Γεια σας και καλή σοδειά.

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες,
απλα ειδα την ερωτηση και ηθελα να σε βοηθησω,αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αν προκειται για φωτοπεριοδου θα μπει στην ανθοφορια αναλογα με το κυκλο της ημερας..οταν η αναλογια φως με νυχτα ειναι μικροτερη..
Σου δινω και ενα λινκ που θα σε βοηθηση αρκετα,στο γραφω στα ελληνικα εσυ γραψτο στα αγγλικα,νομιζω οτι απαγορευεται να διαφιμηζεις...νταμπλιγιου. κροου γιντ ιζι .κομ
 

alphapi

New member
Καλημέρα mushroomxxx!

Ευχαριστώ για την απάντηση και για την διεύθυνση. Ρώτησα, επειδή, πέραν του εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος του πράγματος, ήθελα να έχω και έναν επιπλέον μπούσουλα όσον αφορά τον τρύγο.
Έπειτα είδα και αυτό https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=329772&page=3 #23 και σκέφτηκα, ότι μπορεί να βγει άκρη, αλλά τέλος πάντων.

Νάσαι καλά.
 

orfeas

Active member
Veteran
Αγαπητέ ΑΠ, όταν ένα φυτό μπαίνει στην ανθοφορία, αυτό που παρατηρείται είναι πύκνωμα των μεσογονατίων διαστημάτων(internodes Ελληνιστί :biggrin: ) και σχηματισμός συστάδων (clusters) με μικροσκοπικά φουντίδια...

η παρακάτω φωτό μπορεί και να σε διαφωτίσει αν ο λόγος μου δεν είναι σαφής :biggrin:
καμιά φωτό αν έβαζες δεν θα έβλαπτε...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090951.jpg
    P1090951.jpg
    95.5 KB · Views: 78
  • P1090967.jpg
    P1090967.jpg
    120.9 KB · Views: 75

mushroomxxx

New member
Ορφεύς[/QUOTE]

Ορφεα καλησπερα,
μπορεις να μου πεις οποτε βρεις χρονο ποιοι ειναι η δυο αυτοι τροποι που χρησιμοποιεις για να στρεσαρεις ενα θηλυκο φυτο?Ευχαριστω.
 

mushroomxxx

New member
Καλησπερα και παλι...θα ηθελα μια βοηθεια... εδω και λιγο καιρο αρχιζουν καποια φυλλα ,συνηθως χαμηλα αλλα και ψηλοτερα στα μεγαλα και ποιο παλια φυλλα να χανουν το χρωμα τους,αλλαζουν σε ανοιχτο πρασινο και κιτρινιζουν..ειναι στις πρωτες εβδομαδες ανθοφοριας ,χωμα αναμοιξη light με all mix bio-biz,λιπασμα υγρο bio-bloom. Ευχαριστω
 

thandee

Active member
Καλημερα,shroom...απαυτα που δειχνεις δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας...ο καιρος πλησιαζει σε 1-2 μηνες αναλογα τις ποικιλιες σου...οποτε υπομονη,κουραγιο,δυσκολα χανεται κατι...πολυ ομορφη η ζουγκλα σου...ε σε μια τετοια καταπρασινη ζουγκλα αν κυκλοφορισεις στην γειτονεια σου δεν θα δεις και κανενα κιτρινο,μαραμενο η ξερο φυλλο???για το wild του πραγματος...outdoor grow...κοψτα και πεταξε τα...και αν το φυτο χρειαστει και αλλα φυλλα μην ανησυχεις χαζο δεν ειναι θα βγαλει κιαλλα!αυτα ανηκουν στην λεγομενη φροντιδα των φυτων....οπως ειπες ειναι φυλλα απο την περιοδο αναπτυξης των φυτων...επισης ειναι σημαδι οτι τα φυτα σου ωριμαζουν κανονικα...στο κοψιμο ολλα αυτα τα μεγαλα φυλλα θα κιτρινισουν...απο την αλλη αν αυτο που εχεις ειναι φαινομενο καθημερινο και σε 1 μηνα π.χ. Εχει κιτρινισει το φυτο που δεν το ευχομαι πρεπει να την ψαξεις με το τι εχεις κανει στο grow...π.χ.μπορει να εδωσες πολλα νιτρικα λιπανση..την περιοδο αναπτυξης (εσυ γνωριζεις τι εκανες)και τωρα να φαινονται π.χ τα σημαδια στα φυτα με τα λιγα κιτρινα φυλλα...αλλα αυτη την περιοδο να προσεξεις τις δυνατες καταιγιδες,τους δυνατους ανεμους,την υγρασια ,καμπιες...να κοψεις στο ελαχιστο το μηνα τα νιτρικα...και ανεβαζεις phosphorous κανονικα εως υψηλα επιπεδα οσο αντεχουν τα φυτα και 2 βδομαδες με ενα μηνα πριν το κοψιμο να κοψεις λυπανσεις και να χρησιμοποιεις μονο νερο...αρκετα εφαγε το φυτο...και 1- 2 εβδομαδες πριν το κοψιμο να αρχισεις ποτισμα σαν ποταμι...να σηκωνεις τη γλαστρα στα χερια σου...να τρεχει το νερο απο κατω για να οξυγονονωνται καλα οι ριζες να ,να καθαριζει το φυτο και να δινει τρελη αναπτυξη....αυτο μπορεις να το κανεις και μια φορα τη βδομαδα σε ολο τον κυκλο της ζωης του φυτου...και τελος τα σακχαρα λειτουργουν σαν ορμονες...οποτε μπορεις να ενσωματωνεις και μια κουταλια π.χ. Μελι ,μαυρη ζαχαρη με τη μελασσα της (λιωμενα στο νερο)στον κουβα που ποτιζεις μια φορα την εβδομαδα για εξτρα ενεργεια και φουσκωμα του καρπου...αυτη ειναι η αποψη μου για το θεμα σου αλλα ολα αυτα ειναι στην πραξη και οπως πρεπει να γινονται...αντε βιβα!!!λα φουμεντο..
:dance013:
 
Last edited:

mushroomxxx

New member
Thandee καλησπερα,
Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και που μου αφιερωσες χρονο για να μου γραψεις,να σε καλα φιλε μου...
 

thandee

Active member
Τιποτα shroom δεν κανει...εισαι στην τελικη και πιο δυσκολη φαση του φυτου...λογο εποχης θαλεγα πιο πολυ...αλλα προσοχη και καλο harvest...τι ποικιλιες εχεις?
 

mushroomxxx

New member
Αριστερα κατω ειναι Panama απο πανω του Pakistan,Amnesia διπλα και κατω δεξια Master kush συν ενα super silver αριστερα αριστερα..για τα κιβικα μου ειναι παρα πολλα,απλα ειπα να το τολμησω...συμφωνο...τωρα ξεκιναει το ποιο δυσκολο κομματι,πιστευω να τα καταφερω... ; )
 

mushroomxxx

New member
Καλημερα..τα μακροστοιχεια και ιχνοστοιχεια που αναγραφουν τα λιπασματα το της %ειναι στα 100 γρ του διαληματος?
Ευχαριστω.
 
shroom το χλόμιασμα που ξεκινάει απο τα γηραιότερα φύλλα που περιγράφεις σε συνδυασμό με το timing (3-4η βδομάδα ανθοφορίας) είναι 1000% έλλειψη αζώτου και παρατηρώ ότι συμβαίνει σε αρκετό κόσμο και ας χρησιμοποιεί τα λιπάσματα της biobizz. Δε ξέρω αν είναι καλά τα λιπάσματα ή όχι απλά σίγουρα φαίνεται να χρειάζεται μεγαλύτερες δόσεις grow που περιέχει άζωτο (N) απ τις συνιστώμενες δοσολογίες της εταιρίας.
 

Ksaderfo

Active member
shroom το χλόμιασμα που ξεκινάει απο τα γηραιότερα φύλλα που περιγράφεις σε συνδυασμό με το timing (3-4η βδομάδα ανθοφορίας) είναι 1000% έλλειψη αζώτου και παρατηρώ ότι συμβαίνει σε αρκετό κόσμο και ας χρησιμοποιεί τα λιπάσματα της biobizz. Δε ξέρω αν είναι καλά τα λιπάσματα ή όχι απλά σίγουρα φαίνεται να χρειάζεται μεγαλύτερες δόσεις grow που περιέχει άζωτο (N) απ τις συνιστώμενες δοσολογίες της εταιρίας.

Αντιθέτως το γκρόου (άζωτο) θα καθυστερήσει την ανθοφορία... Το μπλουμ (PK) εχει αρκετο αζωτο για την ανθοφορια.

Το κιτρινισμα στα κατω φυλλα κατα την ανθοφορια ειναι 100% φυσιολογικο.

Εγω θα προσθετα να τα "αραιώσεις" λίγο έτσι ώστε να πάρει μέσα φως το φυτό και να αναπτυχθουν ομοιομορφα ολες οι φουντες πριν παει φουλ ανθοφορια.. φαινονται να εχουν αρκετο φυλλωμα ετσι και αλλιως. απλα μην πειραξεις τα φυλλα απο τις φουντες. Μονο τα μεγαλα φυλα με κοτσανι που σκιαζουνε το φυτο.

Οταν κλαδευεις φυλλα κλαδευε καλυτερα με τα δαχτυλα η ενα ψαλιδι που να μην κοβει πολυ καλα γιατι σοκαρεις το φυτο παραπανω. Επισης μην τα κοβεις τελειως απο τη ριζα, αφηνε λιγο κοτσανακι..
 

Latest posts

Latest posts

Top