What's new

Deficiente ale plantelor, cu fotografii

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Deoarece unul dintre excpc-isti) se plangea ca nu are sculele care ii trebuie pentru crescut rosii, iata, aveti aici link-ul pentru threadul de pe ICMag care descrie deficientele plantelor, si are si fotografii in el. Desigur, este in engleza, insa pun totusi link-ul, pentru cei care nu stiu engleza.

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=11688

Daca cineva vrea sa le traduca si sa le posteze, este binevenit. Eu unul ma descurc cu engleza.
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tu esti bine intentionat. Insa is destul de sigur ca cine n-a avut curiozitatea sa dea un search si in 20 de secunde sa gaseasca acest thread, nu va avea timp nici sa il citeasca.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai, sunt doua chestiuni aici care trebuie considerate:

Ca sa gasesc threadul am cautat pe google, si nu in ICMag direct. Adica am gautat pe google threadul din ICMag care ar avea respectivele informatii. Masina de cautare a site-ului e mai greu de folosit pentru unele cautari... sensibile.

In al doilea rand, pentru asta trebuie sa fii exersat in cautari nebune in limba engleza pe internet, ceea ce e clar ca nu e cazul la persoanele care nu au gasit deja resursele respective.

Asa ca, in masura in care se poate, ii ajutam pe cei care au nevoie. Totusi, ramane ca ei sa urmareasca sa refaca threadul in limba romana, daca doresc, si asta o sa arate foarte multe, daca se va petrece. Sau daca nu.

Un inceput bun ar fi cate un titlu si o poza, de exemplu lucru usor de facut. Hai sa vedem cine se baga. Astept cate un nume si o sectiune, pentru cei interesati. Daca se aduna destui, o sa fie simplu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Inca unul gasit in 10 secunde cu ajutorul lui google:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=231387

Si un tutorial gasit in 5 secunde:

https://www.icmag.com/modules/Tutorials/PlantTrouble/Nietzsche.htm

Si ca sa verific cat de complex ar putea fi am luat-o ca si cum n-as stii engleza..
google translate romanian to english "probleme cu planta icmag.com" == "icmag.com plant problems". search "icmag.com plant problems", si cele 2 postate de mine reprezentau primele 2 rezultate ale cautarii.
Eu zic ca oricine poate orice, daca incearca. Timp: maxim 30 secunde.

Iar al3-lea rezultat era asta:

https://www.icmag.com/modules/Tutorials/PlantTrouble/Merged.htm

Doar pe baza la poze si folosind google translate se poate intelege ceva din aceste linkuri. Desi nu e varianta optima..

Iar pentru cine nu se descurca reamintesc ca exista threadul "probleme cu planta", unde daca se raspunde corect la tot chestionarul ala si se posteaza poze se primeste de obicei un raspuns potrivit.
 

baranga

Member
sunt total nefolositoare unor incepatori aceste topicuri , cu poze sau fara poze .... De exemplu .. deficienta de calciu , degeaba iti arat o poza cu o frunza afectata de aceasta deficienta , pentru ca multi nu vor sti sa o interpreteze.. vor vedea frunze afectate aproximativ la fel , dar la baza plantei si vor crede ca este deficienta de calciu,, TOTAL GRESIT.. deficienta de calciu apare doar la frunzele tinere din varf.. pentru ca este un element imobil in planta, asta inseaman ca nu migreaza de la frunzele batrane de la baza , cum se intampla in cazul azotului.... si sunt si alte exemple...
Cel mai bine este sa incercati sa intelegeti rolul fiecarui element in nutritia plantei , si cum ajunge el din sol, in planta.. cine l ajuta si cum decurge transportul.. apoi cum este folosit de catre planta ... ce raporturi antagonice sunt intre diferitele elemente nutritive samd ... ;) cine pune pasiune si creste cu inima ... ala-si v a face timp sa inteleaga acest proces destul de complex, si isi v a face timp sa se documenteze .
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@baranga: este adevarat, iti trebuie o minima inteligenta totodata. Mie insa, ca incepator, mi-au folosit foarte mult.

... acu', ce e drept, eu nu sunt nici acum avansat ... :D
 

Cincila

Member
ah,esti un domn,multumesc frumos!
inca nu sunt obisnuit forumul si mi-e cam greu fiind atat de multe thread-uri
desi am cautat :"deficienty" si rezultatul a fost de 0
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
deficiency

@cincila: macar pentru cuvinte distincte si tot exista gugal transleit
 
Top