What's new

Cultivarea organica a cannabisului

Cruzito

Member
preview-ul ala are 200 pag. aproape ! =))) ce-a mai mare care citita de mine a fost aia de legislatie rutiera
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Man.. amanita muscaria o poate recunoaste si un copil de 5 ani. Problema e ca variaza foarte mult doza necesara de la o ciuperca la alta. Si nu cred ca se gasesc spori de vanzare, pentru ca e plin de ele peste tot, si pentru ca sunt letale.

Si preview-ul ala are cateva zeci de pagini. Mai precis pana la pagina 86, dar cu multe pagini sarite. Toata cartea are 200 si ceva. Dar tu nu le poti vedea pe toate. La cata putere de observatie ai nici nu ma mira ca nu se leaga informatiile de tine.. Fii mai atent, si poate o sa inveti una alta.
 

Cruzito

Member
sunt kit-urile ale acu shrooms, legale ca suvenir ilegale daca folosesti sporii, ca in cazul mariei, de sunt psychedelic "magic shrooms" toti le lauda ca au o relevatie, o cunoastere de sine si un trip unic si cu efecte. treaba e doar ca sunt foarte periculoase trebuie sa fii informat bine de starea ta de sanatate si a generatiilor tale sa nu fii suferit cineva de depresii sau alte boli mintale
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nici nu imi imaginam ca o sa ma inveti si despre ciuperci. :)

Oricum, nu e threadul potrivit. Si tu confuzi amanita cu ciupercile cu psilocibin.
 

Cruzito

Member
posibil, nu stiu despre ele nimic, stiu doar ca se gasesc si se cresc in borcane si destul de pretentioase lucrat foarte steril cu ele...ramane 1 gand placut ascuns in mintea mea. de invatat nu am ce sa te invat, sunt crescut la incubator, recent am facut pasiune pentru gradinarit
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Alea care cresc la borcan is doar una dintre speciile de ciuperci halucinogene, si culmea, cea mai rara dintre ele. Poate ar fi mai bine unde nu stii nimic, sa nu zici nimic. Mai ales cand hreadul este despre altceva.
 

oldboat

Member
Mie mi se pare interesant ca nu mai trebuie sa cumperi PH metru. Adica udarea se face foarte simplu, nu stai sa fugaresti PH-ul.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
no. dar as putea sa o fac sa apara.. daca pun ceva spori. nu ma intereseaza sa bag asa ceva. ii plin oricum prin paduri de ele.. daca m-ar interesa.

Asta nu sunt sigur ca e chiar asa. Traieste in simbioza cu radacinile de la brad, stejar (parca), si inca vreo doi copaci.

Si nu, Amanita nu este letala, decat in cantitati ridicate, cam jumate de kil (neuscata!), pentru un adult. Daca insa se fierb, se arunca apa si se da coaja de pe palarie jos (nu stiu in care ordine :D) se pot manca fara grija. Nu incercati insa, mai bine.

Doze de cateva grame (uscata) nu sunt o problema, insa e bine sa fie decarboxilate, ca sa se converteasca acidul ibotenic in muscimol dar ... nu e threadul.

@cruzito: Te duci la biserica si ne dai niste acatiste, si mie si lui explo, ia de aici cartea cu microabe pe limba cea dulce:

https://cartidintei.files.wordpress.com/2015/07/31-lowenfels-lewis-cum-sa-faci-echipa-buna-cu-microbii-ghidul-gradinarului-tei-ecran.pdf

Hai, downloadati-o cat e calda.
 

oldboat

Member
Versiunea in engleza are niste link-uri interesante la sfarsit, plus cuprins cu hot link-uri la paginile respective.

Tin sa precizez ca cine are rabdare sa citeasca in intregime cartea asta, fara sa sara fraze, isi va imbunatati enorm stilul de cultivare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Trebuie sa recunosc ca suna urat rau de tot in romana. Si in 1 min am gasit deja 2 greseli de traducere. Dar cred ca ii ok si asa, daca chiar nu stapaniti engleza. Is multe de invatat acolo, eu mi-am luat zeci de pagini de notite cand am citit-o.
 

oldboat

Member
Foarte buna idee. N-am buton de like inca, dar ti-l dau in scris. Abia am ajuns la 70 la aia in engleza, si pot spune ca deja am invatat multe lucruri interesante. Am frunzarit-o oleaca ca nu m-am putut abtine, si abia astept sa ajung la partile juicy dinspre final.
 

Latest posts

Latest posts

Top