What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Blueberry DP

vasile

Well-known member
Veteran
Salutare! :tiphat:

O vorba veche din popor spune ca cine creste la inceput de an are ce fuma tot anul... acum nu stiu ce sa zic... insa putem incerca cu doua planute de Blueberry de la Dutch Passion , cu putin noroc poate chiar cu doua fenotip-uri diferite.

Cica este un strain destul de greu de crescut, foarte sensibil la nutrienti..ba chiar se poate duce usor in zona de hermafrodit daca e stresat prea mult.

Ca pamant folosesc clasicul composana in care am mai adaugat niste perlit si foarte putina vermiculita, pamantul asta imi place atat de mult incat l-am carat dupa mine din romania pana in anglia, folosesc acelasi pamant la al doilea grow, a fost flushuit si folosit doar cu nutrienti organici.


Momentan nu planuiesc sa dau nici un nutrient, dar am ca backup urmatoarele:


- AN Iguana Grow Organic 3-1-3
- AN Iguana Bloom Organic 4-3-6
- AN Big Bud 0-1-3 (sintetic cred ca e nebunu asta)
- Agronatura Organic 6-2-9
- Melasa blackstrap


Am germinat 2 seminte initial, una dintre ele nu a scos codita asa ca am fost nevoit sa germinez alta care momentan este in urma cu vreo 7 zile. O sa incerc sa le tin la acelasi nivel folosind supercrop si LST.


Lumina: 220~w DIY LED


O sa scriu in mare parte despre cea care a iesit prima data,



Cortul arata cam asa:



picture.php






17 zile:



picture.php




picture.php







picture.php
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Nu foarte mult, partea interesanta incepe in vreo 2-3 saptamani :)

Imi puteti recomanda un PH metru digital? Momentan stau cu picaturi...
 

vasile

Well-known member
Veteran
Acu era vreme de concurs pe forum... suntem 4 insi care au inceput relativ in acelasi timp :D

Primul blueberry si-a revenit complet dupa supercrop si deja a inceput sa devina tufis, lucrurile devin interesante!

25 zile:

picture.php


picture.php



Aia mica deja a devenit "aia mare", pare ca are putin overfert de N (varfuri in forma de ghiara si culoare inchisa si lucioasa)

picture.php
 

vasile

Well-known member
Veteran
In vreo doua saptamani cred ca le bag in flower asa ca am inceput niste high stress training si pe a doua planta.

Chiar sunt curios ce o sa iasa la final, in general aplic topping + lst dar am zis sa incerc ceva diferit de data asta.

Cum dupa flora apare si fauna am inceput sa am probleme cu fungus gnats, am pus o cana cu otet in grow si am prins vreo 8-9, ii atrage insa nu e destul asa ca maine cel tarziu o sa faca rost de niste ulei de neem, stie cineva cam cat ar trebui sa dau in ghiveci de 10l?

Blueberry 2, 18 zile:

picture.php


+defoliere, ce skinny arata fara 5-6 fan leaves :D

picture.php


+ supercrop, partea indoita este uda deoarece a fost unsa cu niste aloe vera pentru a adauga un scut antibacterian / antifungic

picture.php


picture.php
 

cadavruslos

Well-known member
Salut , in prima poza frunzele sunt curbate in sus , ai probleme cu temperatura , vpd ? Eu stiam ca de la temperatura ridicata se ridica frunzele in sus , plus lipsa umiditate. In rest arata bine .. succes
 

vasile

Well-known member
Veteran
Ai dreptate, am aprins lumina la maxim si se duce temperatura in 29-30 grade / umiditatea scade in 40%

O sa le mut intr-un loc mai racoros curand, mersi! :tiphat:

Apropo de asta... am auzit ca strainu asta scoate la iveala culori interesante la temperaturi scazute

3633599_dutch-passion-blueberry-grow-journal-by-fotwennydutch-passionblueberry.jpg
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Mare lucru nu prea se intampla, fetele cresc...in vreo saptamana le bag in flower.

Am scapat de fungus gnats folosind 5ml de ulei de neem, mai am probleme cu VpD uneori, am prosoape ude prin cort si bidoane cu apa. Duminica o sa le mut intr-un loc mai ok.

bb1 4 weeks & bb2 3 weeks

picture.php


bb1, ghivecele sunt inversate fata de poza de mai sus

picture.php


picture.php


picture.php



bb2

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu am observat ca la airpot nu mai ai nevoie de umidificator. Poti controla umiditatea prin udare si ventilare foarte usor cu ele in spatii cu un numar optim de poturi. Fara prosoape si alte improvizatii!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Prima zi de 12/12, cred BB2 este indica pheno deoarece are frunzele mai late decat BB1 (hybrid pheno) cu toate ca a prins viata cu 7 zile mai tarziu...parca si mirosul frunzelor este diferit, urmeaza sa aflam mai multe in urmatoarele saptamani cand o sa se inalte

Astazi a fost prima udare cu jumate de doza de Iguana Bloom si juma de lingurita de melasa, urmeaza sa bag un ventilator mai serios pentru airflow dupa ce apar mugurasii.


PH: 6
Temp: 23-26
Umiditate 50% - 70%

Cort:

picture.php


BB1 - 34 zile

picture.php


frunza hybrid pheno

picture.php



BB2 - 26 zile

picture.php


frunza indica pheno cu putin overfert

picture.php
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
O sa fac rost doar de niste cal-mag, problema e ca pentru flower am doar acest AN iguana bloom, nutrient "complet" organic NPK 4-3-7 care are deja micronutrienti cal 1% / mag 0.5%

Daca dau cu asta automat o sa cresc si nivelul de N care pare deja crescut deja, forma frunzelor de gheara si culoarea de verde inchis ma face sa ma opresc din a folosi orice nutrient "complet"

Noroc cu 2020 si amazon in care orice comanda vine in cateva zile...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, si eu am observat ca ajung inevitabil la a completa nutrientii cu micronutrienti si alti nutrienti pt a regla ratiile.. si am decis sa bag tot ce pot in avans in sol si apoi doar cate un ceai de compost sau sa completez cu foliar / boostere la nevoie. Dar nu mereu stiu de ce e nevoie, daca nu am mai crescut o anumita varietate. Asa ca se mai intampla sa apara mici deficiente uneori.
 

vasile

Well-known member
Veteran
4 days 12/12

4 days 12/12

Am zis ca ma las de defoliat dar din pacate eram spart, mancam cacat! :dance013:

Din cand in cand mai rup fan leaves-urile care acopera viitoarele toppuri.

Am inceput si administrarea a jumate de doza de iguana bloom organic in mare parte pentru calmag. O udare cu, una fara. Cam asta e planul pana apar buduletii, dupa o sa incep schimb pe calmag, big bud si melasa

BB hybrid pheno incepe sa arate niste rosu sangeriu pe coditele fan leaves-urilor

picture.php


picture.php


picture.php


------

BB2 indica pheno



picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai scapat de fungus gnats? Eu nu am avut succes cu uleiul de neem.. si am dat 2-3 ture mai mari de 5 ml fiecare.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Cred ca da, in cort nu am mai vazut nici unu, doar prin casa am mai vazut 2-3,

Am pulverizat vreo 3-4 zile incontinuu, cam 1l de apa zilnic combinata cu 5 ml ulei de neem impreuna cu 3-4 picaturi de sapun lichid pentru a putea pulveriza uleiul ca lumea pe plante altfel se lipeste de sticla.

Recent am ajuns si la temperaturi de 18-20 grade si nu cred ca le place asa mult unde e uscat si rece ... pana la urma la toti vrem umed si cald. :dance:
 
Top