What's new

Avertisment in legatura cu procurarea semintelor de la distribuitori neautorizati.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Voiam sa va previn in legatura cu un fenomen care nu este nou, dar a luat o mare amploare in ultimul timp.
Este vorba de "magazinele" de seminte online romanesti, care dau tepe. Cum le puteti recunoaste:
-De multe ori producatorul semintelor nu este precizat, sau este lasat sa se inteleaga ca acele seminte ar fi produse de ei.
-Pretul este sub pretul pietei.
-Semintele nu vin in ambalajul original sau ambalajul este fake.
-"Firma" care detine magazinul nu exista, sau nu are mentionata adresa de la care opereaza. (Orice firma trebuie sa aiba un sediu, obligatoriu prin lege, chiar daca nu se efectueaza operatiuni cu clientii la acel sediu.)
-"Firma" sau "Magazinul" nu sunt mentionate pe pagina oficiala a producatorului semintelor respective, la sectiunea "Distribuitori autorizati"
-Nimeni nu a auzit de acel magazin si/sau nimeni nu a crescut semintele care se vand pe acel magazin

Nu trebuie neaparat ca un magazin sa intruneasca toate aceste conditii, eu mi-as pune intrebari si daca site-ul prezinta 1 sau 2 dintre aceste "simptome". De asemenea, pe viitor s-ar putea sa se imbunatateasca si site-urile pentru a prosti mai multa lume, asa ca deschideti bine ochii inainte sa aruncati sute de lei pe niste produse pentru care nu puteti depune plangere daca nu sunt ce trebuie. Cel mai simplu este sa dati un mail la breederul semintelor pe care doriti sa le cumparati, sa intrebati daca site-ul respectiv este distribuitor de-al lor, si cand au comandat ultima tura de seminte, eventual si cat de mare a fost comanda. Orice producator respectabil va va raspune acestei cereri, destul de prompt. Si asa veti stii si cat de proaspete sunt semintele.

Asa ca aveti grija de unde cumparati, in momentul asta is 2 baieti pe forum care au luat teapa, plus alti cativa care au patit-o in trecut. (Si cine stie cati or mai fi care n-au recunoscut sau mentionat ca au luat teapa, din diverse motive.)
Recomand in continuare sa cumparati seeds din afara tarii, de la site-uri cu renume, la care puteti gasi pe net pareri de bine despre ele. 2 dintre aceste site-uri ar fi www.seedboutique.com si www.seedbay.com, detinute de aceeasi persoana care detine acest forum. Avantajul este ca aveti acest minunat forum la dispozitie pentru a verifica cine a crescut sortimentul pe care doriti sa-l cumparati, si sa vedeti si cum s-a comportat acel specimen in growurile altor useri, inainte de a comanda. Nu castig nimic daca cumparati de aici, dar ma simt dator sa va previn despre aceste tepe, altfel presimt ca or sa apara gramezi de useri curand care se vor plange.
Nu pot da numele site-urilor de acest gen pe forum (am gasit 4 pana acum, fara sa le caut, doar din discutii cu alti groweri sau useri de pe forum) din 2 motive, unul ca este interzis de regulile forumului, si al 2-lea, ca am dat numele unui astfel de site in trecut impreuna cu un avertisment asemanator, si cu mare mirare am aflat de la alti useri peste mult timp ca au cumparat de acolo deoarece eu "am recomandat acel site pe forum". Asa ca e mai bine sa ramana nementionate. Si nu exclud posibilitatea ca o parte din aceste site-uri sa fie detinute de aceeasi persoana.
 

deepstate

Member
Insa multi incepatori sunt incapabili si sa germineze o samanta, de aici pana la a zice ca au luat teapa e drumul foarte scurt.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Insa multi incepatori sunt incapabili si sa germineze o samanta, de aici pana la a zice ca au luat teapa e drumul foarte scurt.

Nu, nu e doar problema asta. Ca si chestie, semintele de la CBD CREW seamana (unele soiuri) foarte bine cu seminte de canepa industriala, si totusi nu sunt. Cat despre semintele de ruderalis, seamana cu foarte multe alte soiuri. Asta teapa, nu ca nu germineaza!

Oricum, cand vezi la C99 o traducere pe care si tzatza floarea o facea mai poetic, iti trece de cumparat de acolo.

Am vrut si eu sa cumpar rapid niste seminte, dintr-un anumit motiv, caci evident una e sa iti vina in 2 zile, si alta e in 14-30 dar, pana la urma am preferat sa astept nitel si sa iau de la firma de la care iau de obicei, platind cu cardul (ca sa nu mai apara intarzierea datorata banilor).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ultimul caz de teapa a fost cu seminte autoflower cumparate, care de fapt au venit in un ambalaj fake (printat sau xerox color), asemanator cu originalul, dar nu ultimul model de ambalaj original al producatorului, si s-au dovedit a nu fi autoflower. Eu zic ca e cazul perfect pentru a demostra ca nu e vina growerului.
Pana la urma, cand iei teapa, as zice ca e mai bine sa nu rasara, macar iti iei gandul de la ele, decat sa piezi 3 luni crescandu-le. Dar teparii astia folosesc de obicei seminte care rasar, care is canepa sau cine stie ce hibrid cu canepa dubios, sau in cel mai bun caz seminte care is altceva decat ai platit. N-as avea nimic de comentat daca mi-ar trimite niste seeds de prin bud gasite pentru 20 lei pe pachetul de seminte, dar la 100-200 lei pe pack asta e prajeala nesimtita.
Si nu face nici o diferenta daca esti incepator sau expert in growing, ca nu poti merge la protectia consumatorului sa zici ca nu a crescut iarba care trebuie din semintele cumparate. Si de ar fi legal ar fi scump si greu de demostrat ca acolo nu e ce ai platit, d-apai in conditiile astea.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
[...] Si nu exclud posibilitatea ca o parte din aceste site-uri sa fie detinute de aceeasi persoana.

Eu nu as exclude nici posibilitatea ca sa fie detinute de "o anumita" persoana. Pe mine ma mira ca inca sunt pe piata, oricat de "legal" ar fi dreptul de a detine, cumpara si vinde seminte de cannabis. Eh, in fine...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai du-te si reclama-i ca ti-au dat teapa cu seminte de cannabis. Te mai miri? Cea mai buna teapa e una care nu se poate reclama.
 

DaveDave

New member
Imi spune si mie cineva despre metoda cu plicul? sunt nou pe forum si nu gases threadul respectiv..as vrea sa comand niste seminte de pe site-urile mai sus mentionate, dar vreau totodata sa fie safe si discret
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Faci comanda. Pui banii in plic impreuna cu Order Numberul. Te asiguri ca nu se vad banii din afara plicului. Trimiti plicul cu confirmare de primire. Si apoi astepti semintele. Vin in plic.. la adresa pe care ai trecut-o cand ai facut comanda.
 
Din asta cu banii in plic , lipseste caleasca ,semnalele cu fum si o iurta. Exista nenumarate alte metode de plata si multe alte site-uri de un poti lua seminte , decat seedbay. Mai bine folosesti Bitcoin decat bani in plic. Poti lua Bitcoin de la orice automat ZEBRAPAY(astea se afla in super market-automatele alea unde iti platesti factura,cumperi bilet de tren, etc--bagi bani si faci ce vrei(poti trimite BTC la tine portofel[daca il ai setat pe ppc sau direct la site ptr plata])--multe dintre ele nu sunt in raza camerei de filmat din supermarket-)...fara cont, fara buletin, fara date sau alte batai de cap. Daca vrem sa avem grija de comunitate , nu o facem pe jumate.... cu banii in plic...Eu inteleg ca vrei sa ridici in slavi seedbay , dar expune-le si alte metode ...

uite cum arata masinaria https://www.google.ro/search?q=zebr...Wkvs-M:;ZiruFe5oESd2cM:&imgrc=lI5T-HDEWkvs-M:
...

uite cate locatii http://www.zebrapay.ro/locatii

Sa nu imi ziceti ca bitcoin este semianonim, ca stiu.Dar este cel mai bun la ora actuala ptr seminte. Nu comandam de pe silkroad ...Comandam seminte si este mult mai bun decat plata cu cardul sau banii in plic
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu vreau sa ridic in slavi sb, dar nici nu am alt site cu care sa fii avut rata de succes mai mare pana acum. Fiecare face ce stie, ce vrea, ce poate. Eu doar am raspuns la ce a intrebat.
 
Eu urmaresc doua chestii can comand. Sa ofere reshipping in caz ca nu ajunge si sa am posibilitatea sa asigur pachetul . Rata de succes 100% in multi ani, nu 1-2. Nu am voie sa spun de la ce case de sem sau breederi am luat, dar sunt multi. Nu am luat niciodata de la SB , dar o sa ii incerc si pe ei daca pot folosi BTC. Tocmai ce mi am luat niste Blue Auto Mazar si au ajuns in 5 zile
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta daca e trimis cu confirmare de primire. Adica exact cum nu vrei sa primesti seminte sau altceva de genul asta. Cele de la SB vin in cutia postala. Si e foarte ok asa. Poti zice ca nici macar nu le-ai comandat daca apare vreo problema..
 
Crezi ca vorbesc din auzite?Daca imi vine plic dinala cu bule de aer mai baban(asa trimit toti semintele) si nu incape sa l bage in cutie, fara confirmare de primire, imi lasa bilet si-l ridic de la posta.
Semnez cu si fara confirmare de primire. Orice ar fi, semnez. Doar vederi imi lasa in cutie si plicurile cu facturi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Uite ca eu nu am semnat niciodata, si nici n-as semna. De altfel, daca m-ar chema la posta sa le ridic.. Sa le pastreze ei ca nu merita sa iti dai libertatea pentru niste seminte.
 
Top