What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Autoflower outdoor tarziu

ArseneHH

New member
Salutare tuturor, sunt nou pe aceasta comunitate, am parcurs toate threadurile principale si in mare parte informatiile gasite le cunosteam.
As avea totusi o intrebare, este tarziu acum pentru un grow autoflower outdoor intr-un mic solar?
Spatiu disponibil 2x2x2m
Am de gand sa pun 2 blueberry auto pentru ca am vazut ca seed-> harvest are cam 8-9 saptamani in medie. Puse direct de la samanta la sfarsit in 2 ghivece textile de 11L. Pamant biobizz light mix, si nutrienti kit-ul basic mini de la biobizz, veg ,bloom si topmax de 500ml fiecare. Pe 17 luna aceasta mi-ar ajunge toate produsele acasa, as avea timp pana in sfarsitul lui octombrie sa termin acest grow, si ,planta va rezista pana atunci? In Romania.
Am citit pe forumul international ca altii au trecut cu grow-urile chiar si prin slabe perioade de inghet si sunt sanatoase. Eu vreau doar sa dea un randament optim si sa nu am probleme cu ea pana la sfarsitul lui octombrie cand estimez eu taierea.
Multumesc nespus de mult, sper sa ma lamuriti !
 

iceiceice

Member
hai salut! eu zic ca nu e tarziu daca le pui de acum mai ales ca plantele autoflower sunt cunoscute ca rezistente la frig si la conditii dificile (probabil datorita partii de ruderalis in ele).
Cred ca nu ar trebui sa ai nici un stres cu ele, dar eu daca as fi in locul tau as pune mai multe,in orice caz, succes!
 

ArseneHH

New member
Multumesc, asteptam atat de mult un raspuns, sunt disperat :D ! Am fost plecat afara si am ajuns tarziu acasa, pentru ca altfel puneam la inceputul lui August. Plus ca nu vreau sa investesc mai mult de suta de euro ,avand in vedere ca este primul meu grow cu autoflower si nu stiu daca imi iese ceva sau nu. Asa ma gandeam si eu, ca n-o sa fie probleme, acum nu stiu despre recolta ,estimata asa, am vazut ca este in felul urmator , un oz/30 cm inaltime la planta, 30 cm/gallon deci am ghivece de 3 gal, planta aprox 80-90 cm, deci cam 3 oz recolta totala pe planta, care inseamna vre-o 70-80, nu ma astept la atat, daca ma scot cu 100 g pe ambele plante e ok, acum nu stiu cat de reala e treba cu oz/30 cm inaltime. Ma rog, tu ce zici?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu.mai fa planuri de dinainte si umple sera, ca e mai bine sa ai de unde arunca decat sa fie prea putin. In sera n-ar trebui sa fie probleme cu vremea de toamna.
 

sandel

Member
Recolta aia e estimata la lumina 24/24 sau 18/6 cat e la auto iar tu pe 17 august cand ai zis ca le pu-i cred ca e 12/12 afara si nu ai nici intensitate luminoasa ca mai mult ploua.Nu ai vazut ca ice a scos 2g pe 2 Plante?tocmai ce a recoltat.
 

ArseneHH

New member
Multumesc pentru sfat exploziv, o sa pun 5 cred, nu vreau mai multe, vreau doar sa vad cum este cu auto si sa nu risipesc aiurea bani.
Sandele, abia pe 20 Septembrie anul acesta ziua incepe sa scada sub 12.5 ore, deci am cam o luna de veg. Plus ca ice nu a avut conditii optime daca nu ma insel, am pamant si nutes de calitate. El a folosit ceva random de flori, daca tin eu minte bine, am un plus deci, plus ca zona growului meu e expusa la toate orele de lumina directa posibila din zi.
 

ArseneHH

New member
Cam asa arata momentan spatiul unde va fi instalata sera in care vor fi bagate fetitele.
picture.php

Voi reveni peste cateva zile si cu locul ciopartit ramanand si cateva buruieni in jur care sa acopere cat de cat spatiul ,pentru trecatorii curiosi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai grija cu ciopartitul asta subit si ridicarea de solarii asa din scurt. S-ar putea sa atraga atentia.
 

ArseneHH

New member
Zona aia ,pe o raza de cam 100m nu poate fi patrunsa asa usor, plus ca nu au curiosii niciun scop sa intre acolo, sunt boschetii pana la gat. Nu e asta problema, exploziv, pamantul il am cumparat deja, nu mai fac o alta comanda, imi ajunge pentru 4 plante, avand in vedere c-o sa pun in ghivece de 3 gal[11L] sa direct in pamant, in gropi cu acelasi volum. Singura problema ar fi ca mai am aprox o luna de 13 ore lumina, apoi intra 12/12 outdoor, prin sfarsitu lu Septembrie. Ce zici, scot un oz pe fiecare fetita?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
100 m e o nimica toata. si daca apare un solar asa micut dintr-o data poate isi gasesc si motiv sa dea un check la treaba.
Nu am idee ce o sa iasa. N-am testat auto. Si nici n-am pus plante asa tarziu. Eu as merge totusi pe de 5-10 ori mai multe plante, mai ales ca vad ca esti stresat de cantitate asa tare. Bine, eu as fi facut si solarul mai acu ceva ani si as fi plantat chestii legale prin el ca sa obisnuiesc lumea cu existenta acestuia. Dar.. ce sa zic, succes. Macar pune si tu un trail cam sa stii din timp daca a aflat cineva de ele, sa nu pici aiurea pe mana garzii la recolta.
 

ArseneHH

New member
Pun ,stai linistit, peste tot pe unde sunt intrati se vede daca e iarba calcata, altfel nu, ma ocup eu de asta, plus ca, ti-am zis, sunt boschetii de 3-4 metrii, solarul n-o sa-l fac mai mare de 2-2.5. Poza e facuta de deasupra si de aia par ca sunt buruienile mici. Dar nu se vede absolut nimic, imagineaza-ti ca , cauti un solar prin lanul de porumb de 3 m. Nu e vre-o modalitate sa-l gaseasca, si oricum ,voi pune un trail, sa vad daca observ vre-o schimbare dupa ce fac solarul si pana pun fetitele in el, adica distanta de cateva zile.
 
Top