What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Αγορα τεντας και λαμπας. Πρωτη φορα

Orbit21

New member
Αγορα τεντας και λαμπας. Πρωτη φορα

Καλησπερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω σε φορουμ και πρωτη φορα θα ξεκινησω indoor. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Θελω να παρω μια τεντα για 2 φυτα και ενα κιτ λαμπες. Εκτος απο hps .
Εχει κανεις να προτενει κατι?
Για τεντα λεω 80χ80. Probox
Ολες οι προτασεις καλοδεχουμενες!!

Σας ευχαριστω.
 

weedolada

Member
καλημέρα μια πρόταση για να μην ψάχνεις είναι τα έτοιμα boxes που σου προσφέρουν κάποια μαγαζιά.
Για παράδειγμα
αυτό
 

Orbit21

New member
Σ ευχαριστω για την απαντηση. Κατι τετοιο ψαχνω αλλα μαλλον με εξτρα φιλτρο οσμων.
Για 2 φυτα ποσες cfl θα χρειαστω?σε watt?
Υπαρχει καποιο μαγαζι στην αθηνα που να μην φοβασαι να πεις τι ψαχνεις? Ανεβαινω αθηνα και θελω να παω να αγορασω επιτοπου ενα κιτ.
 
G

Guest

Γειά σου φίλε!

Τα 250 watt που σου δειξε ο weedo είναι μια χαρά για το χώρο .

Τις HPS δεν τις θες λόγω ζέστης;Τώρα καλοκαίρι εκτός κι αν παίζεις σε υπόγα και σε κανα βουνό όντως δεν προσφέρονται,ειδάλλως και με cfl άνευ κλιματιστικού θα ζοριστείς...Πες μας και πότε θες να ξεκινήσεις και λίγες πληροφορίες για το χώρο-θερμοκρασίες.

Αν πας σε cfl πάντως,έχω δει ότι προτιμάται να μοιράζονται τα βατ σε πιο πολλές μικρότερες ,ώστε να υπάρχει καλύτερη κατανομή φωτός,διότι οι cfl πρέπει να τοποθετούνται πολύ κοντά στα φυτά,ειδάλλως με μεγάλη λάμπα η κατάλληλη σχηματοποίηση του φυτού σου (εύκολα,τσέκαρε Low stress Training(LST) ),νομίζω πως είναι μονόδρομος.

Το @λεγκρε ξέρω Αθήνα(εξάρχεια) που μπορείς και να μιλήσεις άνετα .

Αν σε μπέρδεψα συγγνώμη,ρώτα!
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Μπορείς να φτιάξεις δικό σου τεντ εύκολα.

Υπάρχουν και με 150watt HPS οι οποίες βγάζουν 2 auto flower άνετα μάλλον.

Αυτό που έχουν όμως τα έτοιμα grow tents είναι και σύστημα εξαερισμού, ντουι, ταπετσαρίες κτλ.

Μία ντουλάπα από το ικεα. Ένα ντουι, 5 μέτρα ταπετσαρία για grow room. 1 HPS 150 watt και έφυγες..

Αν και εγώ γουσταρω πολύ τον ήλιο τα ζουζουνια και οι ζεστές και λασποβροχες έχουν αρχισει να με τη σπάνε λίγο...

Για υδροπονια δε το συζητάω καν... Ακόμα... :D
 

Orbit21

New member
Καλησπερα παιδια. Τελικα κατεληξα να αγορασω ετοιμο κιτ απο ενα μαγαζι. Το θεμα μου τωρα ειναι τι λαμπα να παρω... ποσα watt. Βασικα μεσα θα εχω 2-3 φυτα. Ελεγα για 250 hps αλλα μηπως θα ειναι καλυτερα 400w?? Επισης δεν εχω καταλαβει αν χρειαζομαι cooltube η οχι. Τα strains θα ειναι feminised. Δεν θελω να ξεκινησω με auto.... οποιος γνωριζει ας βοηθησει παιδες...
 

Ksaderfo

Active member
Καλησπερα παιδια. Τελικα κατεληξα να αγορασω ετοιμο κιτ απο ενα μαγαζι. Το θεμα μου τωρα ειναι τι λαμπα να παρω... ποσα watt. Βασικα μεσα θα εχω 2-3 φυτα. Ελεγα για 250 hps αλλα μηπως θα ειναι καλυτερα 400w?? Επισης δεν εχω καταλαβει αν χρειαζομαι cooltube η οχι. Τα strains θα ειναι feminised. Δεν θελω να ξεκινησω με auto.... οποιος γνωριζει ας βοηθησει παιδες...

2*200w εννοεις; Γιατί όχι 2*250?
 

Ksaderfo

Active member
*
2*150 εννοούσα. Sorry, πάρε ένα τραγουδάκι, don't sue me brah! :D

[YOUTUBEIF]https://youtu.be/K-RSX9462D4[/YOUTUBEIF]
 
G

Guest

Καλησπερα παιδια. Τελικα κατεληξα να αγορασω ετοιμο κιτ απο ενα μαγαζι. Το θεμα μου τωρα ειναι τι λαμπα να παρω... ποσα watt. Βασικα μεσα θα εχω 2-3 φυτα. Ελεγα για 250 hps αλλα μηπως θα ειναι καλυτερα 400w?? Επισης δεν εχω καταλαβει αν χρειαζομαι cooltube η οχι. Τα strains θα ειναι feminised. Δεν θελω να ξεκινησω με auto.... οποιος γνωριζει ας βοηθησει παιδες...

Ποιά τέντα πήρες τελικά;ΑΝ σε παίρνει από χώρο,αβάδιστα 400...Το χειμώνα είσαι οκ και χωρίς κουλτούμπι.Εγώ σε 1χ1χ2 χωρίς κουλτουμπ παίζω με 600ρα .
 

Orbit21

New member
Βασικα σκεφτομουν 80χ80χ160 εδω και καιρο. Εχει ενα σετ στο organic. Αλλα μετα σκεφτηκα αφου θα αγορασω να παρω μια και καλη 1χ1χ2. Απλα με μπερδευε η λαμπα. 250 η 400. Το δωματιο ειναι ενα υπογειο με αρκετη υγρασια χειμωνα καλοκαιρι. Οποτε λεω με 400 δεν θα εχω προβλημα υγρασιας μεσα στη τεντα. Αλλα να παρω και το cooltube για σιγουρια?
 

Orbit21

New member
Λαμπα μια 250 superplant agro η 400 superplant?? Μηπως για την αρχη που θα ειναι μικρα να τους βαλω μια cfl 300ρα για αναπτυξη? 2 η το πολυ 3 τα φυτα. Μαλλον για 2 το βλεπω
 
G

Guest

Νομίζω με το υπόγειο δε θα χεις θέμα ζέστης,εκτός ίσως από μέσα Μάη και μετά(ανάλογα και που μένεις!).400 τουλάχιστον στην 1χ1χ2 !Μπορείς να πάρεις μια dual για ανάπτυξη και ανθοφορία.Εγώ από την αρχή με 400 HPS /MH τα βάζω ,απλά λίγο μακρυά στην αρχή και σιγά σιγά πλησιάζεις.
Κουλτουμπ εγώ έχω και δεν έχω αξιωθεί να το συνδέσω,γιατί δεν ξέρω πόσο καλά θα μου δουλέψει με παθητική εισαγωγή και μετά άντε να ξανασυνδέεις...(Βάλε με να σκάβω καλύτερα).

Στην 1χ1χ2 4 φυτά είναι σούπερ κατά τη γνώμη μου,γλάστρες 14-18 λ.Θα βλέπεις ότι είχες κι άλλο χώρο ανεκμετάλλευτο και θα το μετανιώσεις...
 

Orbit21

New member
Σε 90χ90χ185 μπορω να βαλω 2 φυτα με 250w η ειναι μικρη η λαμπα? Εχω τελικα δυο επιλογες. 1.να παρω ετοιμο σετ 1χ1χ2 με 400w kai cooltube και 2. Να τα παρω κομματι κομματι.90χ90χ185 συν εξαερισμο και τα συναφη. 2 φυτα για αρχη.
 

Ksaderfo

Active member
Σε 90χ90χ185 μπορω να βαλω 2 φυτα με 250w η ειναι μικρη η λαμπα? Εχω τελικα δυο επιλογες. 1.να παρω ετοιμο σετ 1χ1χ2 με 400w kai cooltube και 2. Να τα παρω κομματι κομματι.90χ90χ185 συν εξαερισμο και τα συναφη. 2 φυτα για αρχη.

Γιατί δεν παίρνεις μία ντουλάπα απ τα ικεα και 5 μέτρα ταπετσαρία Οrca ; Ένα ντουι, λάμπα..

Τρυπάνι δεν έχεις να ανοιξεις εξαερισμο;

Σορρυ κιόλα, ωραία τα grow tents, αλλά μπορώ να φτιαξω κάτι πολύ σούπερ με 200€ με λάμπες και ενισχυτή... :biggrin:
 

Orbit21

New member
Ε αλλιως ειναι το ετοιμο το κιτ. Τα παιρνεις τα ενωνεις και ξεκινας
 

Ksaderfo

Active member
Ε αλλιως ειναι το ετοιμο το κιτ. Τα παιρνεις τα ενωνεις και ξεκινας

Καλά δεν θα ενταχθω στον καταναλωτισμό, ειδικά σε φόρουμ.. αλλά όπως έλεγα και στον άλλο τον γενναίο βγαλτα πρώτα και τα λέμε...
 

Orbit21

New member
Παιδια τελικα κατεληξα. 80χ80χ180 τεντα silverbox. Την παραγγειλα κιολας. Τωρα εμεινε λαμπα και εξαερισμος. 250 hps θα κανει δουλεια μεσα σ αυτη?? Me cooltube η οχι?????????
 

isola

New member
Θα σου πρότεινα 400w HPS και cooltube που θα την πάρεις σίγουρα αργά ή γρήγορα και +200m3/h εξαερισμό τουλάχιστο με dimmer για να ρυθμίζεις τις στροφές.
Άσε την μια άκρη της cooltube ανοιχτή να τραβάει τον αέρα μέσα από την τέντα και στο τελείωμα
του αεραγωγού βάλε ένα φίλτρο άνθρακα, και φρόντισε να είναι αρκετά ανοιχτή μια από τις κάτω τρύπες
της τέντας για να μπαίνει αέρας με εύκαμπτο σωλήνα.
Πάρε όσες και ότι (cool white/Daylight) cfl θέλεις για να κάνεις vegging και όταν έρθει ή ώρα του flowering άναψε την HPS.
Όλο τον καιρό ο εξαερισμός θα δουλεύει με ρυθμό που έχεις ρυθμίσει με το dimmer.
Σε αυτήν την τέντα βάζω 2-4 φυτά άνετα.
 

Orbit21

New member
Που μπορω να βρω τετοιο dimmer για τη ρυθμιση των στροφων?? Πως το ζηταω??
 

Latest posts

Latest posts

Top