What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

0utdoor 2016

bathory

Member
picture.php
 

orfeas

Active member
Veteran
Αχ, αυτοί οι ίσκιοι!

Καλά το κονφιντορ δε τη φέρνει βόλτα τη μέλουρη;

:tiphat:Ορφεύς
 

bathory

Member
μια χαρα δουλεψε το κονφιντορ Ορφεα,2 ραντισματα τα εκανα και τον περιβαλοντα χωρο!!εκτος απο μια μικρη καθυστερηση στην αναπτυξη εκει στα τελη ιουλη μονο κατι φυλλα εχασα!αν τα ειχα βαλει και αρχες απριλη και οχι τελη μαη θα ειχα και αποδοσεις αλλα......μαζευε και ας ειναι ρογες!!!
 

delicorganic

Well-known member
bathory δεν πάνε και άσχημα τα φυντάνια σου,εκτος απ τα μελουριασμένα που τα βλεπω λίγο ταλαιπωρημένα.
Το jack απο πιώμα θα είναι εγγύηση πιστεύω.
Προσοχή με το confydor ρε παιδιά,υπαρχουν αναφορές απο μελισσοκόμους πως τους εξασθενεί-σκοτώνει τις μέλισσες αν βρίσκονται κοντά σε ψέκες..επίσης επειδή είναι διασυστημικό χημικό εντομοκτόνο δεν γνωρίζεις αν θα φύγει ποτε απο το φυτό σου..
Τα φυτά που κάνουν άνθη δεν πρέπει να ψεκάζονται με τέτοια νικοτινούχα σκευάσματα καθώς τα ωφέλιμα και οι μέλισσες που θα πάρουν το νέκταρ θα ψοφήσουν,σε λίγα χρόνια θυμηθείτε πως θα το καταργήσουν και αυτό.
To λάδι neem έχει μεγάλη αποτελεσματικότητα σε εύρος εντόμων και είναι φυσικό λαδάκι.


:tiphat:
 
Last edited:

bathory

Member
delicorganic ηταν λιγο διψασμενα για αυτο φαινονται ετσι.ραντισματα για μελουρες τελος,οτι ηταν να γινει εγινε,ασε που υποχωρησε σε μεγαλο βαθμο!εριξα και λιγη προβατισια κοπρια και δεν βαζω πλεον ουτε λιπασματα,βασικα με κοπρια και νερο τρεφονται μονο!αυτο το λαδακι που λες κανει δουλεια με σκουληκια και καμπιες??θα αρχισει ο πολεμος σε λιγο,καθε χρονο εχω λιγα η πολλα οταν αρχιζουν και ωριμαζουν τα φυτα.περυσι που τα ειχα ψιλο παρατησει απο τελη αυγουστου λογω δουλειας μπορει να εχασα και μισο κιλο!!!
 

bathory

Member
εσκασαν μυτη δειλα δειλα τα σκουλικακια αλλα δεν εχουν ιδεα τι τα περιμενει!!!η μελουρα ηταν ενα τιποτα,τωρα αρχιζει ο "πολεμος"!!!!σκεφτομαι να κοψω 2 φουντακια απο το early skunk και να τα χωσο στην μυτη μου,απιστευτο αρωμα!!το jack στο βουνο ακομα τεντωνει,μπηκε στο χωμα τελη ιουνη και εφτασε το 1.80,ασπρα τα λουλουδια και τιγκα στο κρυσταλο!!αν δεν εχω κατα δω πολλες βροχες απο δω και περα,μουχλες και νοτιαδες θα ειμαι καυλα!!!
 

Ksaderfo

Active member
Τα σκουλήκια είναι τρελό σπάσιμο...

Εγώ από νωρίς αρχίσα να ρίχνω πιπέρι και δε πλησίασαν μπορεί;

Βρήκα αυγά όμως κατω από ένα φύλλο μία φορά. Το εκοψα. :D

Τα σκουλήκια νομίζω ότι αρχίζουν σα πεταλούδες.. αν την έχεις στημένη για τα αυγά μπορεί και να το προλάβεις μήπως;;

Πολύ δουλειά το outdoor...
 

bathory

Member
δεν ξερω αυτο το κολπο με το πιπερι,μπορει κιολας.τωρα που αρχιζουν και ψιλοοριμαζουν τα φουντακια εμφανιζονται και αυτα.εχει δουλεια το outdoor αλλα χωρις δουλεια δεν θα κανεις τιποτα!!
 

Ksaderfo

Active member
Έχει αυγά κάτω από τα φύλλα;

Το πιπέρι κάνει δουλειά... Δεν τα σκοτώνει απλά φεύγουν γιατί δε μπορούν να κατευθυνθούν. Τα μυρμήγκια νομίζω ότι τα σκοτώνει κιόλα αν το φάνε.

Χθες βρήκα μία σαύρα να κόβει βόλτες! :D ας ελπίσουμε να κάτσει και να φάει κάνα πόκεμον...

Αν όχι λάμπες τουλάχιστον κάνα θερμοκήπιο μάλλον...
 

bathory

Member
τιποτα κατω απο τα φυλλα.για πες μου που ακριβως ριχνεις το πιπερι??τεσπα εγω τα ραντισα γιατι δεν γινεται αλλιως!περισυ που δεν εκανα τιποτα επαθα μεγαλη ζημια και εκοψα μεσα οκτομβρη γιατι θα τα εχανα τελειως!!!!και ειχαν δρομο ακομη τα φυτα!ειναι τα ιδια μαλακισμενα που προσβαλουν ντοματες σταφυλια κτλ.υπαρχει και ενα αλλο ειδος το οποιο μπαινει μεσα στον κορμο και ειδικα στα κλαδια διοτι ειναι πιο τρυφερα και εκει να δεις καταστροφη αλλα ευτηχως ειναι πολυ πιο σπανια περιπτωση!!
 

Ksaderfo

Active member
Α αυτά νόμιζα ότι έλεγες, τα γκρι που αφήνουν και ιστό και πηδάνε από κλαδί σε κλαδί. Αυτα ναι μπαίνουν μέσα στη φου και χεζουν τα πάντα.. τρελό σπάσιμο, δε νομιζω οτι την τρώνε αλλά και καλό δε θα είναι... Αυτα είναι που έχουν αυγά κάτω από τα φύλλα. Λέγεται σκουλήκι του καπνού νομίζω. Έχουν ποδια αλλά σαν λεωφορείο μπροστά - πίσω 4.

Φέτος ένα δύο φυλα πιασανε μόνο ένα άλλο άκυρο πόκεμον, ένα σκουλήκι που κρεμιέται ανάποδα από το φύλο και το ρουφάει ξέρω γω γιατί βγαλαν άσπρα σημάδια πάνω...

Το πιπέρι επειδή εγώ είμαι λίγο πατέντας, για να μη πω σαν τον Ιγκορ από το φρανκεσταιν, ��ψεκαζω ελαφρά το φυτό και σκορπαω χύμα πιπέρι να κολλήσει πάνω.. κρατάει καμιά βδομάδα...

Αν βάλεις καγιέν κόκκινο πιπέρι ακόμα καλύτερα νομίζω.
 

bathory

Member
μεγαλη επιθεση απο σκουλικια,σε καμια 10αρια μερες[αν πανε και τοσο] θα κοπουν,ο jack kai to early ειναι σχεδον ετοιμα,εχουν αρκετη ιντικα μεσα.θα μεινει προς το παρον το τερμα δεξια ο ελληνας διοτι δεν εχει και σκουλικακι ακομη,αλλα βλεπουμε σε 10 μερες!!δοκιμασα το jack και ειναι και γαμω!!!!!
 
Top