What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ożywmy naszą glebę czyli organic growing:]

Plantator

Active member
Veteran
Chciałbym żebyśmy tu zebrali całą wiedzę na temat organicznych nawozów , biopreparatów , mikoryzy , kompostu , roślin motylkowych , melasy ,naturalnych produktów nawozowych itd. Sam wziąłem sie za używanie tych środków po wysłuchaniu wykładu pewnego mądrego profesora :] Napiszcie czego używacie , co byście polecili itd , ja zaraz napiszę co ja używam narazie i o czym myślę. Nie musicie zamykać sie tylko w organice , ja będę robił taki system mieszany:]
 
Last edited:

Plantator

Active member
Veteran
ja puki co produkuję kompost w beczkach ,w każdej trochę inaczej dałem do niego:
-popiół
-odpady roślin
-zużytą ziemię
-perlit 1/3 żeby dobrze napowietrzone było , ale i trzymało wodę , wtedy tworzą się odpowiednie związki humusowe
-dolomit żeby dobre ph było 6-8
-mikoryzę uniwersalną (może znacie jakąś specjalnie do konopii??)
-aktywator kopmpostu w 3 odmianach , same bakterie , guano z bakteriami i coś tam jeszcze
-trochę azofoski i nawozu z pk żeby miały żyjątka co na początku szybko przetwarzać



Potem będę wpuszczał dżdżownice kalifornijskie do tego , puki co zajadają odpadki z kuchni i celulozę z trocin , bo potrzebują ją do tworzenia kokonów .


zrobię też kompost na podwórku , ale to opiszę jak już zacznę:]


będę też siał sporo roślin motylkowych: bób , łubin , lucerna , koniczyna czerwona i jakaś inna

puki co posiałem koniczynę w doniczkach pod clonami , zobaczymy jak będzie to działać:]

te rośliny motylkowe z ogrodu albo przekopie , albo skompostuję , jeszcze zobaczymy:]

ogólnie to te rośliny mają na korzeniach symbiozę z odpowiednimi bakteriami które syntezują azot z powietrza , jak mamy używać spota kilka lat to da super efekt , w jednym roku też powinno dać trochę
 

polak

Active member
Ja mam swoj kompost robiony w pryzmie, kilka lat sie to wszystko tworzylo, a wrzucalem tam wszystkie odpady ogrodowe, plus kuchenne:) od czasu do czasu przekopuje


powiem wam panowie, robcie kompost, sliczna czarna ziemia lekka, a jakie efekty daje :O konopie rosna jak na drozdzach....

nie dodawalem zadnych wspomagaczy jak Plant, wszystko samoistnie sie zrobilo :)

aha jedyne utrapienie to nasiona i chwasty ktore jakims cudem przetrwaly :)
 
G

Guest

hejos, bardzo dobry wątek zdecydowanie jestem za, pasowało by jeszcze dodać preparaty biodynamiczne i uprawę związaną ze szczególnym i nieodłącznym biodynamicznym kalendarzem Marii Thun, sprawdzony :)))) pozdro top :rasta:
 
Last edited:

hodowca85

Member
tak Toptop...zgadza sie.Kalendarz biodynamiczny z poszczegolnymi fazami ksiezyca....Ja w zeszlym roku staralem sie go trzymac podczas wysiewu i rozzsady i powiem ,ze efekty byly calkiem dobre.Trzeba Tu rowniez napisac o nim kilka słow - bo napewno nie zaszkodzi.
Plantator - ja na Twoim miejscu do tego kompostu narazie nie dodawałbym zadnych azofosek i innych chemikalii-bo jest to jak narazie niepotrzebne kumulowanie sie soli mineralnych - ktorych i tak narazie Twoje rosliny nie zjadają....
pozniej mozesz miec zamocy mix , i wiadomo co za duzo to nie zdrowo :)
Jezeli juz robimy kompost to robmy to z naturalnych odpadków *Tak jak w temacie.
Nawozy chemiczne mozna dodawac ,ale pozniej-juz w trakcie samej uprawy.Wtedy to wszystko wyjdzie w praniu i dowiesz sie dokładnie czego potrzebuja Twoje roślinyi czy masz dobry mix. :wave:
 

Plantator

Active member
Veteran
tak , wiem , ale tych nawozów jest strasznie mało , one pomagają bakteriom sie rozruszać , to ma trochę poleżeć , a nawet dłużej niż trochę:] po drugie to się przepłucze , bo beczki mają dziury w dnie , żeby woda nie stała .wszelkie rady i sugestie mile widziane.
chętnie poznamy ten kalendarz biodynamiczny itd, to temat w sam raz na ten thread :]
 
G

Guest

:wave:
mysle, ze warto umiescic ten specyfik tutaj...
Melasa buraczana : ciemnobrązowy, gęsty syrop, o odczynie słabo alkalicznym. Powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru spożywczego.
Stosowana głównie do produkcji alkoholu, drożdży piekarniczych piekarniczych oraz paszowych, do produkcji kwasów - cytrynowego, szczawiowego, gliceryny. Jest bogatym źródłem żelaza niehemowego. Melasa jest produktem o zawartości około 50% sacharozy, której dalsze odzyskiwanie jest nieopłacalne.

Zawartość składników mineralnych w melasie:

* tlenek potasu - 4,69% - 5,5%
* tlenek sodu - 0,75% - 0,8%
* tlenek wapnia - 0,22% - 0,25%
* tlenek magnezu - 0,03% - 0,04%
* tlenek żelaza(III) - 0,03%
* dwutlenek węgla - 2,33% - 2,6%
* tlenek fosforu(V) - 0,05% - 0,06%.

melasahg9.jpg


Stosowanie: cala faze kwitnienia, lub tylko pod koniec...
Dawkowanie: jedna lyzeczke do herbaty na 2 L wody, energicznie potrzasac bo jest delikatny problem z rozpuszczanie szczegolnie w zimnej wodzie.
Gdzie kupic? sklepy ze zdrowa zywnoscia, wedkarskie sklepy. Ja kupilem w tesco na stoisku ze zdrowa zywnoscia:smile:za grosze...

a tutaj temat i opinie ludzi.
http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=32180&highlight=molasses


moim zdaniem produkt godny uwagi...polecam wyprobowac!:smile:

ps: bardzo dobry temat!:yes:
:wave:
 
Last edited:

Cinnamon

Member
@Plantator konopie nie w wchodzę w symbiozę z grzybami mikoryzowymi. Udowodnił to jeden użytkownik na haszu, a i sam z ciekawości kupiłem ziemię z mikoryzą i nic to wielkiego nie dało.

@PioK dzięki wielkie na pewno się przyda, rok temu zerkałem na coś podobnego w necie, terasz szukałem i lipa same książki do kupienia ;/.

Peace iG... :kissass:
 
Last edited:
E

Ergonomic

Woda wierzbowa... wczesną wiosną zebrać młode pędy wierzby zapełnić nimi litrowy słoik i zalać wodą... pędy wierzby mają odpowiednie stężenie heteroauksyn do stymulacji wzrostu korzenia... Ruskie polecają do tego dodać odrobiny miodu... nie mam pojęcia dlaczego, ale mogę się tylko domyślać, że chodzi o cukry... no ewentualnie o jego właściwosci bakteriobójcze i grzybobójcze...

Jeśli chodzi o nawóz na weg to polecam pokrzywy trzymane w wiadrze... innym odpowiednio dużym zbiorniku... Jak nam wiadomo pokrzywy to również rośliny azotolubne więc w fazie wzrostu gromadzą duże ilości azotu, ktory potrzebny jest naszym konopiom do wzrostu...
 
Last edited:

hodowca85

Member
Piok wlasnie o To mi chodziło :yes:

pewnie duzo osob jest zdziwionych takim stanem rzeczy?!
uwiezcie : kalendarz biodynamiczny to nie sciema :headbange

:wave:
 
G

Guest

zajebisty thread!
mam nadzieje ze dobrze wybralem na moj problem hyhy..
od dluzszego czasu myslalem ze mam zajebista glebe na spocie
ale sie chyba mylilem bo kopalem tym %^@$^@#$ zelastwem
i stwierdzilem ze moja gleba jest strasznie... gliniasta (twarda)?
w takiej ziemi to korzenie chyba h#%#% sie rozwijaja i malo tlenu wiec..
przekopalem z grubsza i wymieszalem to z sucha trawa co rosla se w poblizu
wiem ze takie zeczy robi sie pod koniec sezonu z mysla o przyszlym
ale sprobowac nie zaszkodzi, czy oplaca mi sie nadal tak robic? da to jakis efekt?

pzdr! :wave:
 

mistaP

Member
jak bys to zrobił jesienią to może by to coś dalo

a teraz powinieneś dodać ktoryś z nastepujacych składnikow
1. najlepsza opcja - obornika (może byc granulowany suszony ze sklepujak nie masz dojscia do orginału)
2. rownie dobre - kompostu,
3. torfu,
4. kory,
 
G

Guest

mistaP: chyba nie zrozumiales do konca o co mi chodzi
a chodzi mi o dotlenienie/zmiekczenie ziemi
jesli chodzi o dodatki to dodalem kurzaka
dolomit niestety mi sie skonczyl wiec dokupie niedlugo
w kazdym razie juz znam odpowiedz na swoje pytanie ;]

odnosnie kory to co ja moge z nia zrobic?
tnz. jakie ma ona zastosowania bo ma ich pare
np. wiem ze duze kwalki nadaja sie na zakrycie wierzchu
ale mi chodzi mi o bardzo drobna, jasno brazowa kore
bo taka mam kolo spota, wyglada przepysznie :D hyhy..
 

thor

Outdoor Grower, C99 Lover
ICMag Donor
Od zawsze uprawialem 100% organic, na poczatku opieralo sie to na biohumusie, lanym w duzych ilosciach, pozniej w kazdym napotkanym ogrodniczym wyszukiwalem rozne organiczne cudenka - bat guano, seabird guano, maczka kostna, chlorella, odchody dzdzownic itp

Nie warto truc sie mineralnymi nawozami, jak widze ludzi na stosujacych nawozy do surfinii i pelargonii lapie sie za glowe. Byc moze to objaw canna-snobizmu, ale majac do wyboru nawet najlepiej wygladajace chem budsy i dobrze uprawiane bio, zawsze wybieram organiczna alternatywe ;)

Polecam ksiazke Somy 'Organic Marijuana - Soma Style', jest w niej duzo dobrych informacji.
 
G

Guest

Shaman Trip said:
...chodzi mi o dotlenienie/zmiekczenie ziemi
...

Dotlenienić ziemię możesz przez dodanie perlitu, keramzytu, od biedy piasku chyba... Ja od miejscówek gliniastych zdecydowanie bardziej wolę trochę piaszczyste.
Kup koniecznie ten dolomit. Kosztuje parę złotych. Kurzak, który dodałeś, dość mocno zakwasza ziemię. Daje doskonałe efekty ale wymaga wcześniejszego przygotowania miejscówki, tak aby się dobrze z ziemią (i dolomitem) przegryzł

Efekty zbyt ostrej ziemi (kurzak. który krótko w ziemi się przegryzał przed wysadzaniem sadzonek) dla młodych roślinek widać dobrze na załączonym obrazku. Inna sprawa, że rośliny przeżyły i zaczęły się ładnie krzewić jak minęło trochę czasu (drugie i trzecie zdjęcie), ale ten stres zdecydowanie spowolnił ich rozwój.

 
Last edited:
Ja tak ni z dupy ni z pietruchy... dodalem tego wlasnie kurzaku do ziemi w boksie i cholera cos spowolnily wzrost... czyli widze ze to przez to ze zakwasilem im ziemie...
jak zakwaszaone to jak ja mam wyregulowac na normalny poziom?
jesli jest zakwaszona to Ph jest >7 czy <7 ??
pozdro
 

mistaP

Member
mistaP: chyba nie zrozumiales do konca o co mi chodzi a chodzi mi o dotlenienie/zmiekczenie ziemi

zrozumialem doskonale, ale może nie byłem zbyt wylewny w mojej odpowiedzi, a poleciłem ci obornik (nie kurzak), kompost, itd bo to są źródła substancji organicznej tzw. prochnicy a próchnica to czarne złoto, które ma takie działanie że poprawia każdą glebę: zwiezłą-gliniastą rozluźnia

a z kurzakiem uwazaj bo ma najwyższą z nawozów organicznych zawartość subst mineralnych, łatwo przesadzić i spalić rośliny

odnosnie kory to co ja moge z nia zrobic?

jak wymieszasz ją z twoją glebą to też ja rozluźnisz, wskazany jest wtedy dodatek dolomitu bo zakwasza lekko glebę
 
G

Guest

ok, ok.. dzieki za troske
ale po prostu dzwiganie obornika czy kompostu przez 4-5 km jakos mi sie nie usmiecha ;]
u mnie to tylko dolomit i jakis dobry nawoz organiczny
ewentualnie jescze cos co zmieszcze u siebie w plecaku
the end :D
 

Latest posts

Latest posts

Top