Register ICMag Forum Menu Features
You are viewing our:
in:
Forums > IC Magazine > International Forums > Nordic Countries > Finland > Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön

Thread Title Search
Click to Visit Sweet Seeds
Post Reply
Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön Thread Tools
Old 04-02-2008, 02:00 AM #1
-BG-
Living Continuum

-BG-'s Avatar

Join Date: Oct 2006
Location: Black off!
Posts: 541
-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough
Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön

Epäilykseni on suuri että näin tulisi käymään...mutta tässä olis kuitenkin linkki Turun Sanomien juttuun...käykääs kattomassa..!

https://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1...:0:0:0:0:0:url

"Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön

Sosiaali- ja terveysministeriö aikoo tarkentaa lääkekannabiksen epäselvää lainsäädännöllistä asemaa. Ministeriö täsmentää vielä tämän kevään aikana asetustaan niin, että huumausaineeksi luokiteltavan kannabiksen määrääminen esimerkiksi kivunlievitykseen ei enää ole laitonta.

Kannabiksella ei ole myyntilupaa Suomessa, mutta hallinto-oikeuden myönnettyä luvan turkulaismiehelle 2006 käyttää sitä kivunlievitykseen, on ainetta voinut saada erityisluvalla. Lupia on toistaiseksi myönnetty kaksi. Kaksi keski-ikäistä miespotilasta saavat reseptinsä kovien hermosärkyjen taltuttamiseen, ja hoitotulokset ovat olleet hyvin lupaavia.

Nyt tehtävän uudistuksen jälkeenkin aineen saantiin tarvitaan Lääkelaitoksen erityislupa. Lääkekannabiksesta toivotaan apua erityisesti hermoperäisiin kipuihin, MS-tautiin ja tiettyihin koviin syöpäkipuihin. Ainetta myydään lääkekäyttöön muutamissa maissa, kuten Kanadassa ja Hollannissa.

Asetuksen muutoksesta huolimatta kannabikseen suhtaudutaan ministeriössä penseästi. Lääkintöneuvos Terhi Hermanson kyseenalaistaa sen tehon kipulääkkeenä. Hänen mukaansa uudistus ei merkitse kannabiksen lääkekäytön lisääntymistä.

- Muutos ei avaa ovia lääkkeelliselle kannabikselle. Jos se toimisi lääkkeenä esimerkiksi kipuun hyvin, sillä olisi normaali lääkkeen myyntilupa. Apteekissa myydään huomattavasti vahvempia huumaavia lääkkeitä, esimerkiksi erilaisia opiaatteja kuten morfiinia.

Hän myöntää, että edelleenkin kipulääkityksessä joskus pihdataan.

- Juuri opiaatteja käytetään paikoitellen liian vähän erityisesti syöpäpotilaiden kivun hoidossa."

EXTRA

Julkaistu 29.3.2008 1:31:18
__________________
- Under a Serpent Sun We Shall All live as One
-BG- is offline Quote


Old 04-02-2008, 04:23 AM #2
perakko
Guest

Posts: n/a
jepjep, kannabiksella ei ole kipua lieventäviä ominaisuuksia, sekä suomessa ei käytetä tarpeeksi opiaatteja. näinhän se varmaan on sitten uskottava.
Quote


Old 04-03-2008, 02:28 AM #3
Aivoödeema
Fear and Loathing

Aivoödeema's Avatar

Join Date: May 2007
Location: Earth
Posts: 167
Aivoödeema is on a distinguished road
Ehkä tämä tarkoittaa että aletaan oppia kiipeämättä perse edellä puuhun.

Lääkehamppu on mielestäni askel oikeaan suuntaan, laillistamiseen.
Aivoödeema is offline Quote


Old 04-03-2008, 04:38 AM #4
Herbalistic
Herbal relaxation...

Herbalistic's Avatar

Join Date: Aug 2006
Location: ->HerbalGlobe<-
Posts: 2,035
Herbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of lightHerbalistic is a glorious beacon of light
Herbalistic has completed 1 grow reports. Click to see my Grow Reports
Jees BG, tämä juttu herätti omankin huomioni ja suunnittelin aloittaa jonkunlaisen threadinkin asiasta, hyvä, että ehdit ensin

Lisää keskustelua & kokeilua asiasta ja alkaa niiden päättäjienkin silmät aueta, kun tavallinen kansa haluaa oikeuden päättää omasta ruumiistaan!

Tsekatkaapas tämä linkki ja siitä löytyvä "Rick Simpson story", ihan uskomaton juttu, joka tarvitsee lisää julkisuutta!
https://www.youtube.com/chrychek



Ja tässä sitä syöpälääkettä on:


__________________
Keep It Green & Growing But Don´t Forget The Smokin!
Peace Out Growers!


Fly Free Angel!!!
-Medjool-
R.I.P


My hash/oil thread
African Strains
Testing my cross: Neville´s Haze x Purps
Some Blockhead pix & macros


Last edited by Herbalistic; 04-03-2008 at 04:39 AM..
Herbalistic is offline Quote


Old 04-03-2008, 10:43 AM #5
Aivoödeema
Fear and Loathing

Aivoödeema's Avatar

Join Date: May 2007
Location: Earth
Posts: 167
Aivoödeema is on a distinguished road
Vaikuttaa vähä samalta kuin ne magneettihoidot jotka on tieteellisesti todistettu silkaks humpuukiks, mutta eipä tuota tiedä. Mielummin kuulen puolueettoman tutkimuksen tuloksen mitä se tekee ja mitä se ei tee. Syövän kanssa sillä on joidenkin tutkimusten mukaan parantavaa vaikutusta.

Pidän kantani, että en usko ihan kaikkea mitä kuulen.
Aivoödeema is offline Quote


Old 04-16-2008, 03:40 AM #6
-BG-
Living Continuum

-BG-'s Avatar

Join Date: Oct 2006
Location: Black off!
Posts: 541
-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough-BG- is a jewel in the rough
Quote:
Originally Posted by Herbalistic
Jees BG, tämä juttu herätti omankin huomioni ja suunnittelin aloittaa jonkunlaisen threadinkin asiasta, hyvä, että ehdit ensin

Lisää keskustelua & kokeilua asiasta ja alkaa niiden päättäjienkin silmät aueta, kun tavallinen kansa haluaa oikeuden päättää omasta ruumiistaan!

Tsekatkaapas tämä linkki ja siitä löytyvä "Rick Simpson story", ihan uskomaton juttu, joka tarvitsee lisää julkisuutta!
https://www.youtube.com/chrychek
Tuo Rick Simpson story on jotain sellaista mikä jokaisen tulisi nähdä...käykää viimestään NYT, jokainen kattomassa nuo videot...ja jakakaa tätä kallisarvoista tietoa joka puolelle....

ps. vinkki hamppumarsseille osallistujille, polttakaa tuota dokumenttia levyille ja jakakaa ilmaiseksi marssilla...kaikille..!


-BG-
__________________
- Under a Serpent Sun We Shall All live as One
-BG- is offline Quote


Old 06-23-2008, 01:17 PM #7
curts1
Guest

Posts: n/a
Mun stoori

Lopetin ruohonkäyttö 70-luvulla kun se sopinut perheelämään jne. Tällä hetkellä kärsin kroonisesta kivusta johon olen vuosien mittaan käyttänyt vaikka mitä lääkkeita.

Vähä aikaa sitten olin reisulla maassa missä vihreän saanti on erittäin helppoa ja ajattelin kokeilla.

Kuukauden käytön jälkeen kivut olivat selvästi vähentyneet, nukuin paremmin ja oli helpompi liikkua -ja se on aikamoinen saavutus kun on muutama tekoniveltä.

Olen puhunut parin tohtorin kanssa ja he suhtautuvat asiaan positiivisesti eli tulen yrittämään saada ruohoa laillisesti...vai onko helpompaa viljellä omaa?

Mene ja tiedä.
Quote


Old 06-25-2008, 12:30 AM #8
sinsemilla
just one more user

sinsemilla's Avatar

Join Date: Jun 2006
Posts: 308
sinsemilla has disabled reputation
Väittäisin kun en sinun tarkempi pohjia tiedä, että se kasvatus on helpompi vaihtoehto tässä vaiheessa.
Suomessa taitaa tällä hetkellä olla vaan 2 kannabisluvallista henkilöä jotka ovat saaneet jopa vuodeksi tuon reseptin.

Mene ja tiedä, mutta kannataa sitä kokeilla ainakin.
sinsemilla is offline Quote


Old 06-25-2008, 02:11 AM #9
curts1
Guest

Posts: n/a
Taidat olla oikeassa eli jatkan viljelyä. Mutta on vähä rankka odottaa kuukausia että saa lääkettä...

Jos sen saa eli onko olosuhteet sopivia, tuleeko hallaa, etanoita, jäniksiä, peuroja, rosvoja...annanko liikaa vettä, liian vähen jne.

Onks kellään neuvoja etanoitten suhteen?
Quote


Old 06-25-2008, 03:29 AM #10
DonBong
Outdoor Freak

DonBong's Avatar

Join Date: May 2008
Location: eagle's nest
Posts: 337
DonBong will become famous soon enoughDonBong will become famous soon enough
Quote:
Originally Posted by curts1
Taidat olla oikeassa eli jatkan viljelyä. Mutta on vähä rankka odottaa kuukausia että saa lääkettä...

Jos sen saa eli onko olosuhteet sopivia, tuleeko hallaa, etanoita, jäniksiä, peuroja, rosvoja...annanko liikaa vettä, liian vähen jne.

Onks kellään neuvoja etanoitten suhteen?

etanoihin toimii ku laitat kalja pullon/tölkin maahan siis upotat suu aukko lähellä pintaa, niin aika hyvän ansan saat ja sit tietty silikoni/muoviletkusta kasvin alaosaan ns. kuori johon sivelet tiikeribalsamia niin ei etanat kiipeile.. mutta nää ansat ja esteet pitää tietty käydä aina sateen jälkeen hoitaa kuntoon.
__________________
Kaikki ei ole niin helppoa kuin miltä näyttää, vaan se on myös hyvin yksinkertaista

My Garden 2009
DonBong is offline Quote


Post Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


All times are GMT +2. The time now is 02:17 PM.


Click to Visit Venus Vaporizers


This site is for educational and entertainment purposes only.
You must be of legal age to view ICmag and participate here.
All postings are the responsibility of their authors.
Powered by: vBulletin Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.