|
in:
|
|
Forums
> IC Magazine
> International Forums
> Nordic Countries
> Finland
>
Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön
| ||
| Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön | Thread Tools |
|
|
#1 |
|
Living Continuum
Join Date: Oct 2006
Location: Black off!
Posts: 541
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön
Epäilykseni on suuri että näin tulisi käymään...mutta tässä olis kuitenkin linkki Turun Sanomien juttuun...käykääs kattomassa..!
https://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1...:0:0:0:0:0:url "Ministeriö aikoo laillistaa kannabiksen lääkekäytön Sosiaali- ja terveysministeriö aikoo tarkentaa lääkekannabiksen epäselvää lainsäädännöllistä asemaa. Ministeriö täsmentää vielä tämän kevään aikana asetustaan niin, että huumausaineeksi luokiteltavan kannabiksen määrääminen esimerkiksi kivunlievitykseen ei enää ole laitonta. Kannabiksella ei ole myyntilupaa Suomessa, mutta hallinto-oikeuden myönnettyä luvan turkulaismiehelle 2006 käyttää sitä kivunlievitykseen, on ainetta voinut saada erityisluvalla. Lupia on toistaiseksi myönnetty kaksi. Kaksi keski-ikäistä miespotilasta saavat reseptinsä kovien hermosärkyjen taltuttamiseen, ja hoitotulokset ovat olleet hyvin lupaavia. Nyt tehtävän uudistuksen jälkeenkin aineen saantiin tarvitaan Lääkelaitoksen erityislupa. Lääkekannabiksesta toivotaan apua erityisesti hermoperäisiin kipuihin, MS-tautiin ja tiettyihin koviin syöpäkipuihin. Ainetta myydään lääkekäyttöön muutamissa maissa, kuten Kanadassa ja Hollannissa. Asetuksen muutoksesta huolimatta kannabikseen suhtaudutaan ministeriössä penseästi. Lääkintöneuvos Terhi Hermanson kyseenalaistaa sen tehon kipulääkkeenä. Hänen mukaansa uudistus ei merkitse kannabiksen lääkekäytön lisääntymistä. - Muutos ei avaa ovia lääkkeelliselle kannabikselle. Jos se toimisi lääkkeenä esimerkiksi kipuun hyvin, sillä olisi normaali lääkkeen myyntilupa. Apteekissa myydään huomattavasti vahvempia huumaavia lääkkeitä, esimerkiksi erilaisia opiaatteja kuten morfiinia. Hän myöntää, että edelleenkin kipulääkityksessä joskus pihdataan. - Juuri opiaatteja käytetään paikoitellen liian vähän erityisesti syöpäpotilaiden kivun hoidossa." EXTRA Julkaistu 29.3.2008 1:31:18
__________________
- Under a Serpent Sun We Shall All live as One
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Guest
Posts: n/a
|
jepjep, kannabiksella ei ole kipua lieventäviä ominaisuuksia, sekä suomessa ei käytetä tarpeeksi opiaatteja. näinhän se varmaan on sitten uskottava.
|
|
|
|
|
#3 |
|
Fear and Loathing
Join Date: May 2007
Location: Earth
Posts: 167
![]() |
Ehkä tämä tarkoittaa että aletaan oppia kiipeämättä perse edellä puuhun.
Lääkehamppu on mielestäni askel oikeaan suuntaan, laillistamiseen. |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Herbal relaxation...
|
Jees BG, tämä juttu herätti omankin huomioni ja suunnittelin aloittaa jonkunlaisen threadinkin asiasta, hyvä, että ehdit ensin
![]() Lisää keskustelua & kokeilua asiasta ja alkaa niiden päättäjienkin silmät aueta, kun tavallinen kansa haluaa oikeuden päättää omasta ruumiistaan! Tsekatkaapas tämä linkki ja siitä löytyvä "Rick Simpson story", ihan uskomaton juttu, joka tarvitsee lisää julkisuutta! https://www.youtube.com/chrychek Ja tässä sitä syöpälääkettä on:
__________________
Keep It Green & Growing But Don´t Forget The Smokin! Peace Out Growers! ![]() Fly Free Angel!!! -Medjool- R.I.P My hash/oil thread African Strains Testing my cross: Neville´s Haze x Purps Some Blockhead pix & macros Last edited by Herbalistic; 04-03-2008 at 04:39 AM.. |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Fear and Loathing
Join Date: May 2007
Location: Earth
Posts: 167
![]() |
Vaikuttaa vähä samalta kuin ne magneettihoidot jotka on tieteellisesti todistettu silkaks humpuukiks, mutta eipä tuota tiedä. Mielummin kuulen puolueettoman tutkimuksen tuloksen mitä se tekee ja mitä se ei tee. Syövän kanssa sillä on joidenkin tutkimusten mukaan parantavaa vaikutusta.
Pidän kantani, että en usko ihan kaikkea mitä kuulen. |
|
|
|
|
|
#6 | |
|
Living Continuum
Join Date: Oct 2006
Location: Black off!
Posts: 541
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Quote:
ps. vinkki hamppumarsseille osallistujille, polttakaa tuota dokumenttia levyille ja jakakaa ilmaiseksi marssilla...kaikille..! -BG-
__________________
- Under a Serpent Sun We Shall All live as One
|
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Guest
Posts: n/a
|
Mun stoori
Lopetin ruohonkäyttö 70-luvulla kun se sopinut perheelämään jne. Tällä hetkellä kärsin kroonisesta kivusta johon olen vuosien mittaan käyttänyt vaikka mitä lääkkeita.
Vähä aikaa sitten olin reisulla maassa missä vihreän saanti on erittäin helppoa ja ajattelin kokeilla. Kuukauden käytön jälkeen kivut olivat selvästi vähentyneet, nukuin paremmin ja oli helpompi liikkua -ja se on aikamoinen saavutus kun on muutama tekoniveltä. Olen puhunut parin tohtorin kanssa ja he suhtautuvat asiaan positiivisesti eli tulen yrittämään saada ruohoa laillisesti...vai onko helpompaa viljellä omaa? Mene ja tiedä. |
|
|
|
|
#8 |
|
just one more user
Join Date: Jun 2006
Posts: 308
![]() |
Väittäisin kun en sinun tarkempi pohjia tiedä, että se kasvatus on helpompi vaihtoehto tässä vaiheessa.
Suomessa taitaa tällä hetkellä olla vaan 2 kannabisluvallista henkilöä jotka ovat saaneet jopa vuodeksi tuon reseptin. Mene ja tiedä, mutta kannataa sitä kokeilla ainakin.
|
|
|
|
|
|
#9 |
|
Guest
Posts: n/a
|
Taidat olla oikeassa eli jatkan viljelyä. Mutta on vähä rankka odottaa kuukausia että saa lääkettä...
Jos sen saa eli onko olosuhteet sopivia, tuleeko hallaa, etanoita, jäniksiä, peuroja, rosvoja...annanko liikaa vettä, liian vähen jne. Onks kellään neuvoja etanoitten suhteen?
|
|
|
|
|
#10 | |
|
Outdoor Freak
Join Date: May 2008
Location: eagle's nest
Posts: 337
![]() ![]() |
Quote:
etanoihin toimii ku laitat kalja pullon/tölkin maahan siis upotat suu aukko lähellä pintaa, niin aika hyvän ansan saat ja sit tietty silikoni/muoviletkusta kasvin alaosaan ns. kuori johon sivelet tiikeribalsamia niin ei etanat kiipeile.. mutta nää ansat ja esteet pitää tietty käydä aina sateen jälkeen hoitaa kuntoon.
__________________
Kaikki ei ole niin helppoa kuin miltä näyttää, vaan se on myös hyvin yksinkertaista ![]() My Garden 2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|