What's new

Cannabis medicinal, varianta Green Mioritic

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cautand astazi despre CBG pe net, am dat de poza asta:

picture.php


Marturisesc ca am fost impresionat de numarul 10, hash type. Nu am nici cea mai vaga idee de un soi care sa fie pe acolo, insa o sa caut.

Pana atunci, am notat ca, daca as aduna la un loc un 12 si un 13, adica un hemp normal si un ruderalis, as obtine un produs foarte apropiat, cu un spectru larg de canabinoizi.
Acum, e drept, ruderalisul de austria nu e tot ala cu ruderalisul de colorado, insa mi se pare interesant studiul.


Din acest motiv, am strans de pe un tapsan vreo 20 de seminte de ruderica, si am luat de la magazinul de pasarici, pardon, de seminte pentru pasarici, o punga de seminte de hemp. Adica, de canepa de samanta, scuze hemp :D

Urmeaza un grow ciudat, de plante practic nefumabile, in care voi urmari cele doua plante, si combinatia lor. Evident, nu le cunosc profilul de canabinoizi, si de aceea nu pot decat sa sper ca va fi macar apropiat de cel din figura.

Asadar, 20 ruderalis, plus 20 canepa de samanta. Pamantul s-a cumparat, ghivecele sunt, mai trebuie comandate placi tlc, dar astea pot sa mai astepte.

Plantare, mai pe seara.
Analize, peste 30-60 zile.
Idei, binevenite.

Mniammm!
 
Last edited:
U

Universu

Is foarte curios ms:tiphat::lurk: poti incerca 12/12 din samanta ,ca sa termine mai repede fara nici o zi de veg,zic si eu.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai suntem la 12/12, nu ar fi o problema la ora asta din an. Insa ideea nu este neaparat sa termine, caci profilul genetic este cam acelasi pe toata durata de viata a plantei, si ca atare si rapoartele intre canabinoizi. Pe ultima insa nu sunt foarte sigur, deoarece intre structura genetica si functionalizarea genetica, este o diferenta.

Este posibil sa fac teste la mai multe etape, insa nu cred ca o sa astept sa se termine canepa industriala, desi miroase misto la finish.

Insa o sa ma gandesc la ce spui tu, desi in plan era sa le pun pur si simplu pe terasa.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Aveti idee cat e de greu sa culegi samanta de ruderalis la vremea asta? Va spun eu, greu!

Da' hai sa va dau un test de inteligenta: cum faci ca, daca ai 18 seminte de ruderica pe birou intr-un pahar, si mai faci o iesire in outdoor si mai culegi 15 seminte, la final sa ai 15?

Raspuns (nu va fierb): iti face menajera curat pe birou in lipsa, si arunca "resturile de ceai".

Cool, nu? :tumbleweed:

Asa ca acum mai am o varianta sa sporesc numarul de seminte: pe coclaurul pe care am umblat azi, am vazut cea mai frumoasa ruderica, plina de seminte. Nu am recoltat-o pentru ca avea un sobolan mort la radacina, am zis, hai bai, nici chiar asa!

Ce ziceti, ma risc? Imi trebe o margareta sa ii smulg petalele...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E, nu a fost rea vointa, doar ignoranta, si pana la urma e o lectie pentru mine sa imi protejez "afacerile", ca nu is destul de paranoic. Sau de prudent, iar in domeniul asta de activitate nu e semn bun.

Partea haioasa e ca am facut o vizita rudericii cu sobolan mort la picioare, si sobolanul era mutat vreo juma de metru. Proverbul la pomul laudat sa nu te duci cu sacul s-a aplicat insa, deoarece am adunat o singura samanta.

Ei, am avut parte de un apus minunat de soare totusi...

Morala: samanta de ruderalis se aduna toamna. Daca e cineva interesat, desigur :D

Si o intrebare: care ati fumat vreun soi african?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai in seara asta le pun. Aseara eram cam daramat moral, mde... Si fizic e drept, ca ieri, azi si maine e treaba la (noua) gradina, ca e primtemps, deh...

L.E.: Gata, le-am pus.

16 ruderalis
34 industriala, de samanta. Habar nu am, monoica, dioica, tip CBD, tip CBG, asta o sa vedem (daca apuca), desi banuiala inclina spre monoica, tip CBD, fiind in trend in EU.

Poze cand dau frunzele.
 
Last edited:

mSRT

Active member
Pana la urma ce seminte ai pus la germinat, ai luat de la planta cu sobolanul sau ai ales alta ?:biggrin:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai de la planta cu sobolanul am adunat doar o singura samanta. Asta dupa ce am facut 10km pana la ea :)). Cat despre alta, tot de inseamna ruderalis pe DN-ul cu pricina, e culcat la pamant sau scuturat, so...

Asa cum spuneam insa, mai aveam 15 ruderalis, care scapasera de menajera, deci 16 de ruderalis. Mai devalizez un boschet maine, dar sunt niste caini latraciosi prin preajma, sa vedem poate dorm.

De canepa industriala, la discretie (vreun kil), am pus 34, ca atatea ghivece avui.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Una dintre cele mai aromate plante pe care am crescut-o vreodata era dintr-o samanta provenita din Piaf polenizata outdoor, o planta care s-a dovedit autofloranta, cu caracteristici dominante sativa si un miros caracteristic de canepa.

Idea e ca pe la noi prin tara nu creste Ruderalis (sau cel putin mu mai creste demult) pentru ca a fost de foarte mult timp incrucisata cu polen provenit de la culturile industriale, asa ca putem vorbi cel mult de hibrizi de ruderalis.

Nu stiu cati dintre voi ati fumat canepa din flora spontanta, dar eu am facut-o si pot sa spun ca e o experienta foarte placuta atunci cand curingul este facut corect. Iar efectul este intotdeauna calmant si relaxant.
 
U

Universu

Eu eu am mancat cateva grame intr-o salata super meserie un efect care nu l-am gasit la mugurii de pe strada.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
spune-mi ca ai luat si sobolanul.. ??!

Sigur, agricultura eco! In tot cazul, nu stiu cine/ce l-a mutat cu juma de metru mai incolo, m-a uimit nitel...

@hemp Da, m-am gandit la asta, si de aia sunt curios sa ii fac analize. Daca se dovedeste nesatisfacatoare, vizitam Siberia.

@universu A, deci totusi va fi un thread cu utilitate multipla :) Si da, marturisesc ca si mie mi-au placut soiurile de CBD CREW in salate. Scumpe salate, dar le facem noi ieftine!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
N-ai idee.

Le-am pus la germinat direct in pamant. Cele mai vechi au doua zile, cele mai noi au o ora. M-ar mira sa germineze mai devreme de o saptamana. Plus ca is in pod, unde is doar 19 grade. Hmmm, cred ca ar trebui sa le mut in dormitor, unde vad ca am vreo 23...

Din fericire, m-am mai facut ca am treaba pe maidanul cu caini latraciosi, care erau la latrat prin alta parte, si am mai adunat 49 de seminte bune (la strans intre degete). Asadar am iertat-o pe menajera :) Am mai plantat 20 si tot au mai ramas.

Acum pot sa astept linistit celelalte trei sorturi, Joint doctor Lowrider blue auto, Dutch Passion - Shaman, si CBD Crew - CBD Sweet And Sour Widow. Le asteapta placa de cromatografie pe toate.

@hempfield: Ruderica ce am belit-o azi, era cat mine. Vorba ta, asta numai ruderalis nu e, probabil ca mai degraba i-am spune Feral Romanian Hemp, dar tot placa ne va spune mai bine, mai ales ca totusi zici ca ai simtit ceva de un fel la ea...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
lasa menajera, da unde gasesti tu seminte de canepa in natura, pe vremea asta? daca ziceai ca ai gasit plante gata rasarite, intelegeam, dar seminte negerminate??
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
A, aventura, ce mai, nu povestii? Ce, sobolani morti unde gasesti, la seedbank?

Deci: doua tapsane in cartier, unde creste anual canepa, plus vreo cativa km de DN (nu coteaza care, ca peste tot este). Astea fura terenurile explorate. As putea sa ma duc azi in excursie, ca e senin, dar nu cred ca feral romanian hempu' din alt judet o fi mai rasarit...

Ei, daca umbli ca disperatu', mai gasesti cate o planta care nu a fost culcata la pamant, si care are inflorescentele uscate. Dintre semintele respective, mai gasesti si viabile. Acuma, daca is viabile pe bune, aflam intr-o saptamana.

Eu mai am 20+. Hai ca dau la schimb, 4 de rudy pe un blueberry :D

L.E. Am mutat plantele la 23 de grade, sa fie mai sigur pentru germinare. TOTUSI: prima samanta de canepa industriala a incoltit (asadar dupa 3 zile), chiar in conditiile astea (18-19 grade C), care totusi nu sunt departe de cele din camp, deci pentru soiul respectiv era de asteptat.
 
Last edited:
Top