What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ο ΒΙΛΜΑΚΙΑΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ!Northern Lights #5 x Haze Sensi 1200w

LegacyTron

Member
Ο ΒΙΛΜΑΚΙΑΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ!Northern Lights #5 x Haze Sensi 1200w

Κλασσικά εικονογραφημένα, λοιπόν!


Το σκηνικό το ξέρετε πια, βίλμα κ τα κλασσικά! ΚΡουτόνιο περλίτης κ Canna Coco Plus. Στα λιπάσματα GHE Micro, Gro, Bloom , βάζω Diamond Nectar κ κρατώ κ το Bloombastic για την ανθοφορία. Nectar 130-160 MAX mL στα 64 λίτρα νερό. Bloombastic ξεκινώ 5 mL και φτάνω τα 50 ΣΤΑ ΟΡΙΑ την 6η και την 7η εβδομάδα της ανθοφορίας. Μετά κόβω Bloombastic , ελαφραίνω λίπασμα μια βδομάδα και μετά πλακώνω το φλασάρισμα 2 βδομάδες. έτσι λέω...10-11 βδομάδες ανθοφορία μπορεί να πάει τούτο....

Είδα ότι το ένα μου μωρό πεινάει πολύ. Έριξα λίγο παραπάνω νέκταρ, σήκωσα το λίπασμα στο 1,1 EC και η νέα ανάπτυξη στρώνει.

Θα τρέχουν μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη 24ωρο κ μετά θα αρχίσει ο χορός.

Το πλάνο λέει να κάνω πρώτα τον κύκλο της γλάστρας με κάθε φυτό ή όσο προλάβω ως το τέλος του μήνα κ μετά πετάω το δίχτυ στην ανθοφορία.

ENJOY και πείτε μου τις γνώμες σας για το "κιτρινισμένο". πιστεύω από πείνα το παιδί τα έβγαλε, γιατί μόλις ταΐστηκε σήκωσε κ φύλλα πάνω κι όλα. Α ΡΕ ΜΛΚ ΤΖΟ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΚΟΜΑΘΕΣ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΚΤΑΡ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΤΡΩΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ >>>>> (αλλά δεν μας χαλάει το end product)

 
Last edited:

antartist

Member
Καλή αρχή αδερφέ... Πιο πολύ με το μικροσκόπειο με βλεπω παρά με τα κιάλια. Ξέρεις τωρα...
Ρε συ το 24/7 λίγο βαρύ δεν είναι; Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα ξεκουράσεις για 2 με 4 ώρες..;
Μόνο σε καλό πιστεύω θα σου βγεί...
Επίσης με τα διαφορετικά μιξ που έκανες έχεις ακόμα έναν παράγοντα για να προκείψουν διαφοροποιήσεις με τις ανάγκες των φυτών, πέρα από το γονίδιο, μιας και παίζεις με σπόρια και όχι με κλώνους.
Το κόκο το επαναχρησιμοποιείς; Και επίσης ντεν καταλαμπαίνει τι εννοείς όταν λες ότι οι δύο γλάστρες έχουν καλό μιξ και ότι με τις υπόλοιπες έπαιξες...
Ασβέστιο-Μαγνήσιο έχει κάποιο απο τα ζουμια που ρίχνεις;
 

tjo

life gardener
Veteran
αυτή τη φορά θα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον μιας και
το υβρίδιο που διάλεξες πρέπει να γ@μει..
καλή συνέχεια παλιοτόμαρο και να ξέρεις ότι σε παρακολουθώ!
:petting:
 

LegacyTron

Member
Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ

Οι επίλεκτες προχωρούν. Οι 2 άρχισαν την εκπαίδευση. ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ελπίζω να είναι το μυαλό μου μόνο...Αλλά τεσπα...

Η εκπαίδευση έχει στόχο να κάνουμε τη γλάστρα γύρω γύρω κ να γίνει ένα μικρό "αυτοσχέδιο" μίνι-σκρογκ για αρχή, κι έπειτα θα μπει το δίχτυ για ξεπουπουλιάσματα.

Κοίτα να δεις όμως...Έτσι όπως κοίταζα επίμονα την κορυφή της 1ης και δυνατότερης τσούπρας, βλέπω ένα μαυράκι να κινείται. Στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας. Ε ΟΧΙ λέω. Το βουτάω, χώνεται στην κορυφή, πάει να φύγει, γυρνάω το φύλλο, πηδάει στο δίπλα και ΤΣΑΚ με τον αντίχειρα του τσάκισα λίγο τον κώλο οριακά, για να μείνει στο δάχτυλο. Κ το έβγαλα μετά με το μικροσκόπιο φωτό να το δείτε. Στο δάχτυλο πάνω κούναγε κερατάκια και τα πάνω ποδαράκια. τα κάτω του τα είχα σπάσει. Μετά το έβγαλα φωτό στο γραφείο. Μετά το έκαψα. Το ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΕΜΕΝΑ!!! ΕΜΕΝΑ ? ? ? ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ? ? ? ΑΙΣΧΟΣ. Κ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ.

Είναι θρίπα; Να αρχίσω τα ψεκάσματα; Κι αν ναι πως; Έχω τον κύριο SB αλλά βλέπω στο διεθνές πολλοί χρησιμοποιούν το Spinosad . Θα δούμε. Για πείτε τι πιστεύετε ότι είναι αυτή η νεκρή πλέον κουράδα. Κι αν αρχίσω το ψέκασμα, να τα βάζω 18/6 κ να ψεκάζω μόνο τη νύχτα; Η να συνεχίσω το 24ωρο φως και ψεκάζω ταυτόχρονα; (επικίνδυνο το τελευταίο σκέφτομαι).

Ανέβασα το λίπασμα στο 1,8 με 1,9 EC. 130 μΛ νεκταρ στα 64 λιτρα νερό. ΠΕΙΝΑΓΑΝΕ. κ στρώσανε. Ίσως κ να παραφάγανε. Θα δω...2 μέρες τα έχω στην πείνα τώρα να ξεράσει η γλάστρα ότι σκατό θέλει κ να εξατμίσει την υγράδα. Θα ποτίσω αύριο με 1,7-1,8 , βλέποντας κ κάνοντας. Πάντως η έλλειψη Ασβεστίου κ Μαγνησίου δείχνει να παίρνει πόδι. Αν δε το σκατο-έντομο αυτό που εφόνευσα δεν είναι κάτι το άμεσα επικίνδυνο, τότε ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ και το γκρόου πάει ΑΕΡΑ. (με λίγο τρόμο για το λίπασμα, αλλά θα το ρίξω αν δω τίποτα εξτρα φαινόμενα). Πάντως σε όλα τα παλαιότερα γκρόου , τα ΑΚ πάντα με 2.0 EC τα ξεκίναγα από την 1η μέρα...

Για δείτε κ τα καμώματα!

 

LegacyTron

Member
Να υπενθυμίσω ότι το έντομο δεν πέταξε, αλλά έτρεχε γρήγορα. Για μια ακόμα φορά, ήμουν γρήγορος θηρευτής.

Για να δούμε κ κοντινές!

 

LegacyTron

Member
πλάκα πλάκα το μαμούνι με μινι-γρύλλο δεν μοιάζει;


Και 3 τελευταίες φωτογραφίες....Δείτε και το καφέ στίγμα λίγο...Ή θα μου έπεσε νερό με λίπασμα ή μπορεί να είχα λίγο οξύ στο δάχτυλο κ να ακούμπησε...Αν δεν είναι αυτό ούτε έλειψη Boron που μπορεί να παρουσιάστηκε στιγμιαία, τότε θα είναι τα ΑΥΓΑ. αλλιώς δεν θα είναι τίποτα.





Αυτά......μακάρι να μην είναι ΤΙΠΟΤΑ. Βέβαια, έκανα μια ερευνητική με το μικροσκόπιο πάνω στο φύλλο, αλλά δεν μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα αν ήταν αυγά ή όχι κλπ. Θα προσπαθήσω αύριο το πρωί να βγάλω και κανα 2 με το μικροσκόπιο πάνω στο σημείο. Μεγάλο πακέτο (κινητο+μικροσκόπιο+φύλλο) αλλά θα προσπαθήσω....
 

LegacyTron

Member
Σήμερα βρήκα άλλο ένα παρόμοιο έντομο κ το έσφαξα με το μαχαίρι....γαμώτο.. τι μπλέξιμο...Τι είναι ρε παιδιά το ρημάδι;;;;


 

Bluesdude

Member
Τι να σε πω. Πριν από καιρό που κοιτούσα για κάτι προϊόντα βρήκα αυτά (http://z-tolerance.com/). Αν δουλεύουν ή όχι ιδέα δεν έχω, δεν την έψαξα παραπάνω απλά κράτησα το link, ρίξε μια ματιά τι και πως
 

ganja3

Member
δεν μου μοιάζει για θρίπα . ούτε το σημάδι για προσβολή από θριπα .
πολύ μεγάλο ec δεν έχεις για τόσο μικρά ?
καλή συνέχεια
 

LegacyTron

Member
τελικά έπαιξε ένα θεματάκι. Έψαχνα παντού. Μπορεί να μην είναι θρίπα ούτε τερμίτης αλλά αυτό εδώ, καλό ζιζάνιο. BIg Eyed Bug ---->> Geocoris . Καλό είναι, ενήλικο τρώει 80 τερμίτες την ημέρα, προνύμφη χωράει το στομάχι 1600 μέχρι να ενηλικιωθεί. Είχα δει ένα πριν κανα δυο βδομάδες κ το κυνήγησα αλλά δεν θυμάμαι να το έπιασα, κάπου χώθηκε στο κοκο. Καλό είναι, όμως, τσάμπα είχα τρομάξει. Γι' αυτό είχα κ το νου μου κ κοίταγα σαν τον μουρλό με το μικροσκόπιο κάθε μέρα νιώθεις;


Το EC ναι είναι κομματάκι υψηλό ίσως , αλλά θα το κρατήσω εκεί καμιά βδομάδα ακόμα. Φάγανε ένα στρες τώρα στρώνουν κωλαράκι για τα καλά! Κοίτα επίδειξη δύναμης οι επίλεκτες!!!
 

LegacyTron

Member
ΤΙΣ ΕΧΩ Γ@Μ**ΕΙ ΣΤΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ Κ ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ. ΠΩΠΠΩΠΩΠ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΟΙ 2 ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΛΛΕΣ 2 , ΤΟ 5ο ΠΆΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΑΔΑ ΤΟΥ αλλα κομπλέ. .

Νοιώθω σαν τον τζο με το μαλάουι που έλεγε ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Μακάρι να βγει έτσι κι όλοι μου οι φόβοι να είναι μ@λ@κίες. Αν όλα πάνε όπως δείχνουν έχω σχέδιο ΦΟΒΕΡΟ και θα γουστάρω πολύ να το παίξουμε παρέα εδώ. Καταλάθως πίντσαρα ένα κλαράκι αλλά το έδεσα, ελπίζω να ξανακολλήσει...Πολύ ευαίσθητα ακόμα...Αλλά.........ΘΑ ΤΑ ΣΚΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Τσεκάρετε πως πάνε οι κούκλες!

 

ganja3

Member
σφαίρα πάνε .
πρόσεχε όμως .... όπου υπάρχουν θηρευτές υπάρχει και θήραμα . ( συνήθως )
 

LegacyTron

Member
σφαίρα πάνε .
πρόσεχε όμως .... όπου υπάρχουν θηρευτές υπάρχει και θήραμα . ( συνήθως )


Στανταράκι!! Γι'αυτό κ παρακολουθώ άγρυπνος! Ας ελπίσουμε να μυρίστηκε τα springtails κ να μην είναι τίποτε άλλο!
 

LegacyTron

Member
Λοιπόν.....


Τα κορίτσια πάνε φίνα !! Κι η ρουφιάνα κι η τσαχπίνα! ΚΙ η φίλη τους η Καρδερίνα τραβεί κλαριά ως την Αθήνα!

ΠΟΛΎ ΠΑΙΧΝΙΔΙ και ΧΑΔΙ! ΟΛΟ ΤΣΙΤΑ ΟΛΟ ΝΑΖΙ!

 

Latest posts

Latest posts

Top