What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Fenomeno's OUTDOOR 2013

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
HEY !!!!! HEY !!!!! HEY !!!!!

Va salut!!​
Trecem la subiect? Avem 3 soiuri pe tejghea.

3 Auto Ak - G-O-M

-se vor afla "cap-coada" in ghivece de 6 litri.
6 Bogglegum - BOG (sustin forumul romanesc cumparand de pe www.seedboutique.com)

-acestea sase au 28 de zile in momentul de fata
-una e bolnavicioasa dar nu se lasa din trait

Determinarea sexului.
Tai o ramura din fiecare planta pentru clonare si apoi inradacinare si apoi determinarea sexului indoor (12/12).
Pastrez toate femelele si scot toti masculii (Exceptie va fi cand o sa fac o polenizare artificiala pe cateva flori pastrand o ramura cu saci de polen in viata, cum am facut in grow-ul precedent)
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Descrierea locului


Legenda
Locul: solar
Suprafata: L=2m, l=1m, i=1,5-2m
Nr de plante: 6
Nr de gropi: 6
Adancimea gropilor: aprox 0,4 m
Diametrul gropilor: aprox 0,6m
-nota personala1: de la suprafata pana la 0,4m adancime: pamantul este afanat, fin si plin de rame.
-nota personala2: dupa 0,4m adancime: pamant cleios,portocaliu-ish, retine f bine apa, foarte greu de patruns.

Dupa reteta lui CC, a fost sa fie un rezultat modificat d.p. cu ce-am avut la indemana:


1.Food Mix​


Alegerea mea a fost o combinatie intre:

1)gunoi de iepure (necompostat)
2)gunoi de gaina

3)guano de liliac.

Cantitate adaugata: cate un pumn din fiecare.
-nota personala3: a rezultat un mix fluffly care mi-a placut



2.Fix-It Mix​

-mranita

Cantitate adaugata: 2 lopeti


3.Mineral Mix​

-nisip verde (greensand)

Cantitate adaugata: 1 pumn

-cantitatile de food mix, fix-it-mix, mineral mix sunt pentru 25 de litri de pamant, cam cat pot baga eu intr-o groapa, ochiometric vorbind. Va trebui sa calculez sa fiu sigur.

Procentajul proportiilor mixului de mai sus = 50%
Pamant local: 50%
-nu am adaugat perlit pentru ca e un solar pana la urma. (si nu-i rece, sunt cam 50 de grade)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Spor la treaba man si sa ai o recolta bogata !

Te-ai gandit cumva sa incerci si un grow Light Deprivation pentru o recolta timpurie ?
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Nu, n-o sa fac asta pentru ca prin mijlocul lui Septembrie e de asteptat sa recoltez si nu dau frigurile de pe langa 0 grade atunci.
Multam de urari, sper sa fie cu veselie la iarna. :biggrin:

Pentru asta am luat masuri urgente de dublarea sanselor de a se intampla acea veselie. Si anume:
SUPERCROPPING
 

sznake

jarhead
Motivul pentru care s-a rupt asa e ca era prea dezvoltata acolo tulpina, trebuia sa faci cuppercrop-ul la tulpinuta aia mai frageda de mai sus
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Hai noroc feno !
Am o intrebare, unde ai gasit greensand ?

Salut Hj. Unde gasesti verde ? Nisip verde ? :D
L-am colectat din albia unui râu.

Motivul pentru care s-a rupt asa e ca era prea dezvoltata acolo tulpina, trebuia sa faci cuppercrop-ul la tulpinuta aia mai frageda de mai sus

Nu pot decat sa fiu de-acord cu tine. Cand am strans intre degete tulpina s-a rupt, nu s-a "inmuiat" - dar nu-i bai nici asa pentru ca au ritm intens de vegetatie si asa, cu mutilarea produsa de mine, si cu goangele care-mi mananca de vii plantele. Ia uitati-va ce pagube:

 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Ghicesc ca niste goange (nenorocitele) au fost vinovatele care-au mancat Bogglegumul asta. Din cauza socului n-a mai crescut si a trebuit eliminata :comfort:. Raman insa cu 5 sanatoase, ceea ce nu poate decat sa ma bucure. :)
Ia uitati-va:
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Pesticidul pentru combaterea daunatorilor:


E un amestec concetrat intre apa si usturoi in principal + si-o picatura de sapun lichid. Dupa 2-3 zile de stat pe frigider il aplic pe frunze si pica nasu oricui jos, inclusiv a goangelor, amin. :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca ai posibilitatea sa adaugi si un ardei foarte iute, pisat cat mai bine, n-ai ce pierde. Atentie insa cand stropesti ca solutia efectiv iti arde ochii.

L.E. Imi scapasera posturile din pagina precedenta - pentru goange pofticioase iti recomand sa pui in amestecul pe care il faci si cateva tigari (adica tutun). Nu le place deloc insectelor amatoare de canabis :biggrin:


:2cents:
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Ar fi o chestie sa aud goangele cum tusesc de la tutun si ardei iute, lol
Sunt cam reticent sa folosesc tutun de la magazin. Nu-mi vin in minte decat vreo 300 de substante toxice :D In schimb, daca as avea tutun de casa, crescut organic, atunci as pune. Stiu ca e mai putin toxic, asta-i clar.
Presupun ca ai adaugat tutun la pesticidul natural pe care l-ai facut candva..a fost totul in regula cu plantele dupa stropire?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai tocmai de ala din comert spuneam, ca-i toxic :biggrin:

Oricum nu iti recomandam sa stropesti cu el in floare, ci acum la inceput cand e planta inca tanara si vulnerabile la goangele hraparete.

Eu am folosit tutun de la tigari moldovenesti, luate special in acest scop de la o tiganca de vindea la colt de strada.

Taica'miu obisnuia sa fumeze Bucegi si Carpati fara filtru, fumand tigarea doar pana la jumatate, iar restul (chistocul) il arunca intr-o cutie de metal umpluta pe jumatate cu apa, ce ii folosea si pe post de scrumiera (o tinea pe balcon, unde era exilat sa fumeze :biggrin:). In felul asta avea oricand la dispozitie pesticidul gata preparat - cum apareau insecte daunatoare pe plantele din balcon le dadea doua-trei pas-pas-uri si scapa de ele.

Sa vezi ce distractiv a fost pentru mine cand am varsat din greseala, in graba, toata cutia cu zeama pe mine si pe covorasul din balcon. Avantajul a fost ca nici tantarii nu au mai venit o buna bucata de vreme pe acolo ...
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Ok, o sa adaug si putin tutun. Sper sa functioneze, ca au prins gustul ganganiile. Se va schimba cat de repede :)
 
Top