|
in:
|
|
Forums
> IC Magazine
> International Forums
> Nordic Countries
> Finland
>
ulkokasvatus 2010
| ||
| ulkokasvatus 2010 | Thread Tools |
|
|
#1 |
|
Member
Join Date: Mar 2009
Posts: 256
![]() |
ulkokasvatus 2010
Ajatelin näin tylsän talven alussa jo nostaa kyseisen topikin esiin. Uloshan ei viellä pääse mutta haluisin kuulla vähän minkälaisia suunitelmia jengillä on ja lajikkeista mitä on ajatellut laittaa sekä minkälaisella arsenaalilla.Myös kaikki niksit ja temput ovat terve tulleita sekä ajattelin niin että,jokainen haluava kirjaa tänne koska lumet sulaa ja istutus ajankohdan sekä muutenkin säästä kesän aikana ja lopussa.Myös muista maaperän valmisteluista ja kasvien naamioimisesta sekä vähän maaperästä ja paikasta jotka toimivat.Myös tuholaisten ehkäisystä eikä unohdeta sitä prkl hometta.Myös risteytys suunitelmat ja muut jalostus puuhat.Tässähän ehtii viel vaikka sidutkin tuottaa jos haluaa.
HYVÄÄ KEVÄÄN ALKUA AI ETTÄ TEKIS JO MIELI LÄHTEE ISTUTTELEE KASVEJA MUTTA LUMI ESTÄÄ
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Powered by indica
Join Date: Dec 2009
Posts: 843
![]() ![]() ![]() |
Ostan muutaman säkin Jointtitohtorin DieselRyderiä, ehkä myös Mdanzigin Sour60:stä ja isketään kaverin mökkimaisemat kasveja täyteen. Tavoite, että sadonkorjuu ajoittuisi elokuun puolelle, näin välttäen isoimmat homeriskit. Näin ollen sisällä esikasvatetut plantut pitäisi saada ulos siinä juhannuksen tienoilla, eikö?
Ulkona en oo ite kasvattanut vielä kertaakaan, kavereilla on ollut plantaaseja, eihän niistä kukkaa tullut. Nyt kun on lopultakin olemassa oikeita AF lajikkeita, niin helkutti, tottakai niitä testataan. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Member
Join Date: Dec 2009
Posts: 81
![]() |
Viime kesänä jointdoctorin lowryder2 oli kolme kasvamassa korkealla lapissa ilman esikasvatusta, ikävä kyllä aurinko oli hyvin vähän tarjolla (vitun sadekesä). Mut kyl niistä kuulemma toimivaakin kukkaa tuli ihan vähäc syksymmällä. Luovutin niiden omistajuuden kun eivät kerenneet valmiiksi ennen lapista pois muuttoa.
Nyt sitten tulevana kesänä olisi tarkoitus laittaa jotain AF lajiketta tai pariakin. Mutta mestaa muutetaan hieman valoisammaksi, mennään melkeinpä silleen et ne on kaikkien nähtävillä. Toki syrjässä mutta luulen et niitä ei siitä spotista kukaan äkkäisi vaikka melkein vierestä kävelis Esikasvatus messiin täl kertaa ja toivotaan et elokuussa olisi sit jo kypsää kauraa.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Guest
Posts: n/a
|
Nonnih. Itse odottelen myös innolla kesää. Eka yritys ulkona tulossa. Spotti on melko tiheä ja matala(hko) koivumettä.
Muutama säkki multaa pitää käydä heittämässä ja leca-soraa sekaan tarpeen mukaan. Naamioin parhaani mukaan kaivamani alueen kaiken maailman risuilla ja muilla luonnolliselta näyttävällä. Pieni kokoisen aidan varmaan myös pystytän alueen ympärille ja naamioin senkin tottakai. Lajikkeena LR#2. Esikasvatuksella mennään n. 50 kpl tarkoitus istuttaa, niistä sitten kaikki nartut jää kukkimaan ja urkit pilkotaan ja säästetään hashiksen tekoa varten. Eläimien torjuntaan kuseksin ympäri spottia tai pullollinen kusta aina istutettu maahan. Ehkä hiuksia jos kerkeää kasvamaan. ![]() Eniten huolestuttaa ne helvatan limanuljaskat ja home. Sato tosin valmistuu varmasti jo heinäkuun lopulla tai elokuun alussa joten ei maailman suurinta home vaaraa. Oiskohan jollain hyviä, yksinkertaisia ja halpoja ideoita etanoita vastaan? En viitsisi läträtä kaljan kanssa hirveesti kun reilumpi määrä kuitenkin kasveja menossa pihalle. |
|
|
|
|
#5 |
|
ØG T®ipL3 ØG³
![]() Join Date: Apr 2004
Location: The North remembers
Posts: 3,834
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
__________________
Another Macho Man approved post. Oooh Yeaah! ![]() |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Powered by indica
Join Date: Dec 2009
Posts: 843
![]() ![]() ![]() |
Syökö etanat hamppua? Vai tarkoitatko niitä kotiloita, joita tapailee kaduilla ja niiden päälle ei voi välttyä astumasta.
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Guest
Posts: n/a
|
No eikös ne etanat niihin puskiin kiipeä ja imuta lehtiä? Tuskin pelkistä kotiloista mitään haittaa on.
|
|
|
|
|
#8 |
|
Powered by indica
Join Date: Dec 2009
Posts: 843
![]() ![]() ![]() |
Niin siis, huonosti muotoilin kysymyksen, että syökö niitä perinteiset kärpäsen kokoiset Suomietanat vai tuo Suomen luontoon levinnyt isokoteloinen kaveri.
https://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ympa...ja_723932.html |
|
|
|
|
|
#9 |
|
ØG T®ipL3 ØG³
![]() Join Date: Apr 2004
Location: The North remembers
Posts: 3,834
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Eiköhän ne nälkäsenä syö vaikka kaktuksia.
![]() En oo mikään Ilkka Koivisto, mutta veikkaisin näin.
__________________
Another Macho Man approved post. Oooh Yeaah! ![]() |
|
|
|
|
|
#10 |
|
Guest
Posts: n/a
|
Näistä kotiloista taitaa enempi olla kyse. Kyllähän ne pikkusetkin niistä tykkää mutta ei kuulemma aiheuta suuria ongelmia. Limanuljaskojen henkilökunnan määrästä riippuen ofc.
|
|
|
|
|
|
|