What's new

Seminte....

ProCan

Member
Salutari.
Deoarece nu exista un thread special de seminte m-am gandit sa deschid eu unul si sper sa nu deranjez pe nimeni dar chiar m-ar intresa cateva informatii pe care nu le-am putut gasi .
In primul rand m-ar intresa ce metode folositi voi sa faceti rost de seminte.La posta se deschid coletele ?
La ce riscuri se expun oamenii care comanda acasa?
Daca vom face oricare dintre noi comanda prin ce metode vin coletele de obicei?:)
Pentru multi achizitionarea de seminte ii sperie ca si pe mine,asa ca nu ar fi rau sa ne explice cineva cu rabdare si cu experienta.
Si nu in ultimul rand o lista cu situri cu care ati lucrat personal si au fost ok!
:witch: :witch:
 

ProCan

Member
o intrebare scurta.:) daca am gasit un loc il pot stropi cu ierbicid ca sa nu am surprize sa apara alte plante care imi vor strica plantatia?
 

boltzar

Member
Eu zic ca o sa fie cam ciudat si banuitor, tot pamantul negru, fara ierburi, frumos, arat, si in mijloc troneaza marioara. Nu bate la ochi ? Se va vedea ca e mana de om.
Chestia e sa nu se deosebeasca cu nimic de peisaj.
 

dubite

Member
Plus ca nu stiu cat de sanatos ar fi pentru plantele tale sa creasca pe un loc proaspat stropit cu ierbicide.. Se poate curata destul de bine de mana daca chiar vrei un loc mai ingrijit...desi asta cred ca numai o sa atraga atentia asupra lui.

Cat despre seminte, daca nu le comanzi sau primesti pe adresa unde cresti nu e problema prea mare..
 
C

cannabis god

e bie sa fi prevazator,dar pentru ca in ro detinerea de seminte nu e ilegala,nu trebuie sa fi paranoic.eu am comandat seminte de mai multe ori,incepand din 2006.de fiecare data le-am comandat pe adresa mea,pe numele meu,si nu a fost nici o problema.
de cele mai multe ori le-am luat de la posta,unde coletele care vin din eu sunt tratate ca si scrisorile,adica nu se deschid,pentru ca nu are cine sa o faca,nefiind vama in sensul asta,care s-a desfiintat odata cu intrarea romaniei in eu.o singura data mi-au venit acasa,mi le-a pus postasul direct in mana,am semnat pentru ele,si gata.
fiecare poate face cum vrea el,eu am spus metoda pe care o folosesc eu.
pace!
 

ProCan

Member
va multumesc pentru raspunsuri . nu ma gandeam sa fiti asa saritori:) dar aici se strang oameni de calitate.
Mai asteptam si altii care daca nu sunt prea egoisti ne vor imparti cunostiintele lor cu privinta la achizitionarea semintelor.
:)
 

sznake

jarhead
Eu personal prefer sa le iau in persoana semintele cand ma perind prin tari pe unde se gasesc de vanzare in shop-uri sau de la amici.

Adica nu ma intelegeti gresit, nu ma duc atat de des prin strainatati ca sa iau seminte.

Atunci cand ma duc intr-un loc imi iau destule seminte din 3-4 soiuri, pe care le cresc, mai incrucisez cateva plante si imi fac stocuri de zeci/sute de seminte din cross-uri personale care s-au dovedit pana acum destul de satisfacatoare.

Nu sunt maniac din ala care sa vreau sa cresc numai F1-uri luate intotdeuna de la un Seedbank cu renume.

De exemplu, de cand cresc (din 2003) si pana acum am achizitionat seminte doar de 2 ori: in 2003 (patru soiuri) si in 2007 (3 soiuri). Ocazional am mai primit cateva boabe de pe la amici si am mai avut si bagseed de la material ce mi s-a parut f interesant.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa e mult mai bine, dar nu oricine isi permite sa faca un trip de cateva sute de euro pentru niste seminte. si sa ajunga intamplator pe acolo pe unde se vand seminte poate nu are ocazia.. atunci vor sau nu, trebuie sa comande de undeva.. :2cents:
 

tricky1

Member
Si eu prefer sa le cumpar personal din magazin. Adica doar o singura data am cumparat seminte, dar parca nu-mi vine sa ma incred in posta si pachetele/scrisori.
Deci astept momentul sa ajung intamplator pe acolo unde se vand seminte.
Si pana sa ajung trebuie sa ma hotarasc la 2 strain-uri. Cred ca in continuare ma duc tot pe ceva predominant sativa. Ca si idee ma gandeam ,acum, la Neville's Haze si Panama Purple.
Pana acum am avut seminte feminizate si acum ii intreb pe cei mai experimentati: se merita feminizate sau nu?
 

tricky1

Member
Adica se merita sa dai mai multi bani pe seminte feminizate?
Ce sative ar fi potrivite pt. noi, de crescut indoor?
Ceva recomandari, daca oricum e un thread despre seminte.
 

sznake

jarhead
Sative sau predominant-sative misto:

Ak47, Ak48, Haze-uri, Blueberry (originalul de la DJ Short), White Widow (originalul), Skunk#1, Guawi, Durban Poison..

Ce vrei sa spui "potrivite pentru noi la indoor"? La indoor orice sativa e potrivita, tu controlezi mediul
 

tricky1

Member
Asa ma gandeam si eu; dar in acelasi timp ma gandeam ca poate are efect si vreme de la exterior.
Ce zici de Destroyer si Panama?
La ce te referi cand zici originalul? De unde stiu care-i original si care nu?
 

dubite

Member
Adica la prima versiune de la WW. Te uiti si tu ce WW a castigat CC si il iei pe ala...
C99, Third Dimension ar fi sugestia mea
 

sznake

jarhead
Ce zici de Destroyer si Panama?
Am citit lucruri foarte bune despre Destroyer, o sativa multi-hibrid Columbian-AcapulcoGold-Thai parca. Destroyer vreau si eu sa iau la un mom dat.

Despre Panama nu prea stiu decat ca era o sativa renumita prin anii 70-80 (Panama Red).

Mai e de la Nirvana: Power Plant (100% african sativa), Papaya.

Mai e si Jack Herer (Thai-NL#5-Haze), soiuri Hawaiiene (Island Sweet Skunk, etc..), Isis, Buddha's Sister, Flo, NYC Diesel(ceva origini mexicane, incrucisate cu ceva necunoscut; este iarba mult favorita a multora..)..

Printre sative dure (din cate am citit): Neville's Haze, Nebula, Belladona, Papua New Guinea Gold (raspandit in Australia)
 

tricky1

Member
Printre sative dure (din cate am citit): Neville's Haze, Nebula, Belladona
Mersi de sugestii.
Nebula e sativa dura?
Intreb ca acum am una in floare , care nu stiu daca apuc sa o termin ca e cam varza, se tot usuca frunzele.
Sunt atat de nerabdator. Dupa 55 zile de veg, acum este in ziua 27 de flower, sper foarte tare sa termine, mai ales ca mai am doar o seminta si o clona care se pare ca merge mai bine decat planta mama.
:smokeit:
 

sznake

jarhead
Nebula e sativa dura?..:smokeit:
Mah, daca o cresti calumea, am inteles ca e una din aia care n-are mila de capul tau.. te baga intr-o nebuloasa cerebrala (de unde ii vine si numele..).. dar nebuloasa cerebrala nu e chiar ceea ce caut eu de la o sativa.. :)
 

tricky1

Member
Ma chinui si eu cum pot.
Eu caut ceva de genul asta, acum o sa vad ce efect are asupra mea, care sa fumez la ocazii si nu tot timpul.
 

Latest posts

Latest posts

Top