What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

TUTORIAL - Bubblebags

dubite

Member
picture.php


Pregatirea este mai mult decat jumate din proces asa ca ar fi ideal sa aveti tot ce voi enumera mai jos pregatit!

Pentru a face niste bubble hash avem nevoie de urmatoarele:


Kitul de bubble bags
O galeata care sa aiba raza aproximativ la fel de mare ca sacii
Apa rece
O cantitate considerabila de gheata cubulete (daca nu aveti cubulete pune-ti o sticla de 2 litri la ingetat peste noapte si spargeti-o cu un ciocan NU FACETI ASTA DACA STATI LA BLOC)
Un mixer/O spatula de lemn
Hartie de bucatarie/hartie igienica
Resturi de frunze (cu cristale) sau muguri (de acum materie vegetala)
Un bol cu gura de raza sacilor
o cartela de telefon
un cutit fara zimti!


Sacii se pun pe galeata in aceasta ordine:
picture.php



Se pune materia vegetala care a fost precongelata MINIM 24 de ore, de preferabil neuscata, impreuna cu gheata. Se toarna apa indeajuns incat continutul sa ajunga pana aproape de 2/3 galetii.Gheata pun aproximativ 60- 70 de cuburi la inceput si mai adaug pe masura ce vad ca se imputineaza. Gheata e FOARTE importanta in proces asa ca nu fiti timizi in a o folosi!!

Amestecati 20 de minute atat in sensul acelor de ceasornic cat si invers. Ideea este sa eliberati cristalele de THC (punctele galbene de pe logo-ul de la bubblebags) care o sa treaca prin sita sacului albastru (work bag) si o sa fie captate ori de sita sacului galben ori de cea a celui mov.


Se asteapta 30 de minute pentru ca apa sa se linisteasca. Daca se poate, tineti galeata intr-un loc rece, langa gheata. Temperatura trebuie sa fie constant aproximativ 4 grade Celsius pentru a obtine rezultate optime.


Dupa ce ati terminat procesul, scoateti sacul albastru, nu inainte de a scutura toata apa posibila din el.



Scurgeti apa din sacul galben. Daca apa se scurge greu inseamna ca aveti o cantitate mare de cristale pe fund si asta impiedica apa sa se scurga. In cazul acesta trebuie sa inchideti gura sacului foarte bine si sa imitati o miscare foarte cunoscuta de baietii adolescenti...:jerkit: - doar ca in sus nu pe diagonala... Asta va face ca apa sa scurga mai repede. Cand mai aveti putina apa in sac este bine sa o scurgeti cu grija, miscand sacii circular. Incercati sa aveti cristalele cat mai aproape unele de alte adica sa nu fie raspandite pe tot fundul sacului.
Puneti sacul galben pe bolul pregatit prealabil:


picture.php
Sacul este gol deoarece atunci cand fac un run nu am timp sa indeajuns sa fac poze....
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php

Motivul pentru care fac asta este pentru ca la sfarsit pot sa strang incordez sacul pe bol si sa colectez cristalele cu cartela fara nici o problema. Rulez sacul in jos in modul acesta pentru a preveni situatia in care vreo parte a sacului atinge partea cu cristalele (e foarte dificil sa iei hashul de pe peretele sacului avand in vedere ca e un material poros)


De pe cartela se pune cu cutitul pe screenerul de 25 si screenerul se pune pe hartie ignienica sau de bucatarie. Se preseaza pentru a scoate cat mai multa apa posibil din el. Dupa ce ati scos toata apa posibila, puneti rezultatul pe o bucata de carton si folositi cutitul pentru ca il imparti in bucatele cat mai mici.

picture.php
picture.php


Cartonul va suge apa ramasa. Lasati la uscat aproximativ 1,5 – 3 zile depinde de mediul in care locuiti. O sa va dati seama daca e uscat singuri. Ideea e sa aveti bucati foarte mici deoarece daca bucatile sunt mari, marginea este posibil sa fie uscata dar centrul sa fie inca ud si sa inceapa sa mucegaiasca. Dupa ce e uscat treceti-l printr-o sita si presati-l:


picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php



Cred ca stiti foarte bine ce sa faceti mai incolo....
 

edster

Member
foarte tare tutorialul dubite...merci frumos...cred ca weekendu care vine voi face si io niste hash, am o gramada de trim care l-am pastrat special.multumiri inca odata si sper sa fie de folos si altora.pace!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Good job, pe mine m-ar interesa mai mult din ce cantiate de material ai scos ce se vede in poze.
:wave:
 

dubite

Member
Haide sa fiu sincer cu tine. Niciodata nu am cantarit cat am pus deoarece nu am cantar. Ceea ce pot sa iti spun este ca pana acum am folosit trimming uscat si dupa aia inghetat. Se pare ca asta face sa ai mai mult cantitativ dar calitatea sa sufere - adica sa nu fie full melt.. Acum o sa incerc varianta cealalta... Sper la full melt!!
O sa ma echipez cu un cantar ca sa cantaresc creanga discordiei ;) Btw am decis ca ea va fi inchinata intregii recolte cu cei care ma vor ajuta la trimming.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ma intereseaza sa cantaresti exact, dar banuiesc ca fiind in olanda macar dupa cat primesti la coffeshop in punga, poti aproxima destul de bine o cantitate. nici eu nu pun totul pe cantar, l-am folosit mai mult ca sa imi formez un simt al aproximarii. odata ce am pus un strain pe el, pot aproxima destul de bine orice cantitate din acel strain.
pur si simplu poti gasi o unitate comuna de masura si sa imi spui relationand cu acea cantitate cat ai pus.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Serigrafice, dar trebuie sa aiba cam aceleasi dimensiuni gaurile ca si la saci.

oricum e mult mai simplu cu sacii. :2cents:
 

dubite

Member
@Tricky daca vrei sa ai niste hasj de calitate optima atunci merita sa iti cumperi cel mai mic kit chiar daca recoltezi 3 plante la 4 luni. In cel mai 'rau' caz pastrezi trim-ul in congelator si faci un run din doua recolte in loc sa faci la fiecare recolta..
Solutii sunt un car!!

@madman&fabba - placearea e de partea mea.

Daca aveti intrebari, sugestii, etc. nu ezitati sa le puneti va rog!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu ma insel exista saci si de 4-5 L, pentru aproximativ 25-50 gr. trim.
 

dubite

Member
Cine in afara de explo si de mine mai face bubble? As fi curios sa vad ce fel de saci folositi, ce granulatie este pe placul vostru etc..
Anyone? :thank you:
 

dubite

Member
De pe Internet.. Firma de la care am cumparat eu sacii era din Anglia. Nu pot pune un link din cauza policy-ului icmag dar cine cauta gaseste....
 

arigog

Member
as dori sa imi cumpar si eu un kit de saci pt bubble pana la harvestul de afara , am o nedumerire ... voi de care dimensiune folositi ? pt o galeata normala (care o folosim la mop-ul pt spalat pe jos) imi trebuie kit small sau medium ?

small - 1gal / 3.8 L , capacity :56g , 21 cm

medium - 5gal / 19 L , capacity : 200g , 35 cm

la pret e destul de mare diferenta ... small kit de 3 saci : 60 euro , medium kit 3 saci : 115 euro + transport 22 euro .... parca mai bine as lua small si as face mai multe runnuri :)

si inca ceva : voi faceti si din fan leaves sau doar din trimmurile de pe buzi ?
...sunt curios pt 20 de g de hash cam cat trimm trebuie
 

arigog

Member
mi se par f scumpi ... 6 milioane un kit de 3 saci ... daca erau macar 4 . iar daca nu is sigur ca scot 20 g nu cred ca merita
 

Latest posts

Latest posts

Top