Register ICMag Forum Menu Features Search Today's Posts Mark Forums Read
You are viewing our:
in:
Forums > IC Magazine > International Forums > Romania > presa

Thread Title Search
Post Reply
presa Thread Tools
Old 09-14-2009, 08:14 PM #1
zeeland
Member

zeeland's Avatar

zeeland will become famous soon enoughzeeland will become famous soon enough
presa

un articol despre un bust recent de la mine din judet. pe langa bullshiturile, tonul si atidudinea cu care ne-a obisnuit o mare parte din presa, am gasit si o portiune care mi se pare interesanta

https://www.ziuadecj.ro/action/article?ID=30438

o declaratie a sefului bcco cluj

"Am mai făcut acţiuni de supraveghere pentru a depista cultivatorii individuali faţă de care instanţele sunt mai blânde, pedepsindu-i cu amenzi contravenţionale”, a declarat poliţistul."
zeeland is offline Quote

Old 09-14-2009, 08:29 PM #2
VanVulpen
Sending the wrong message to the children

VanVulpen's Avatar

VanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to allVanVulpen is a name known to all
imi pare rau de baiatul ala dar cand te apuci sa vinzi risti puscaria....
VanVulpen is offline Quote

Old 09-14-2009, 08:36 PM #3
zeeland
Member

zeeland's Avatar

pai daca nu vindea atunci momentan se bucura de "cele 20 de tulpini". sa nu mai vb ca de data asta l-or prins in flagrant andarcavari a 2-a oara in 2 ani....
zeeland is offline Quote

Old 09-14-2009, 09:48 PM #4
sznake
jarhead

sznake's Avatar

sznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the roughsznake is a jewel in the rough
"tetrahidrocarbinolul"

Old 09-14-2009, 10:49 PM #5
cannabis god
Guest

da,imbucurator faptul ca riscam doar amenda contraventionala

Old 09-14-2009, 11:15 PM #6
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivor
As vrea sa vad si in lege scris asa ceva. Acum ramane si de definit ce inseamna cultivator individual, ca poate se refera la aia care gasesc o canepa amarata pe camp si ii prinde la recoltat.

Daca ar decriminaliza cultivarea pt. consum propriu si ar da 'nspe mii de ani de parnaie celor care vand totul ar merge ca pe roate.

Old 09-15-2009, 08:19 AM #7
zeeland
Member

zeeland's Avatar

pai este in lege la detinere de maria "de la 6 luni la 2 ani sau amenda" mai multe cunostinte de ale mele or luat amenda si nici macar amenda penala (adica ti se face dosar penal si ramai cu el nu stiu cati ani) ci amenda administrativa, fara dosar penal.
zeeland is offline Quote

Old 09-15-2009, 12:19 PM #8
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivor
poti spune si niste cantitati? daca nu aici macar pe pm. MS!

Old 09-15-2009, 02:07 PM #9
zeeland
Member

zeeland's Avatar

pai din pacate legislatia noastra, cel putin din cate stiu eu, nu prevede cantitati (si am cautat destul de mult si bine de-a lungul timpului). decizia se afla in mana judecatorului si se pare ca tot mai des deciziile se fac in baza logicii bunului simt.

legea penala, aia din 2004 spune doar atat:

"Art. 4. - (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amendă."

de aici si delirurile procurorilor diicot despre "intentie de trafic" (desi termenul nu exista in lege. exista doar trafic sau detinere) care inseamna ca or gasit pe cineva cu cantitate mai mare dar nu l-or prins practic in flagrant de trafic.

o mai aparut o lege in 2005, da care se refera doar la contraventii.
zeeland is offline Quote

Old 09-15-2009, 03:48 PM #10
dubite
Icmag's dub head

dubite's Avatar

dubite is a jewel in the roughdubite is a jewel in the roughdubite is a jewel in the roughdubite is a jewel in the roughdubite is a jewel in the roughdubite is a jewel in the rough
Lege nr. 339 din 29/11/2005 privind regimul juridic al plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope

Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 1095 din 05/12/2005

Art. 1. -

(1) Prezenta lege stabileste regimul juridic privind cultivarea, producerea, fabricarea, depozitarea, comertul, distributia, transportul, detinerea, oferirea, transmiterea, intermedierea, achizitionarea, utilizarea si tranzitul pe teritoriul national ale plantelor spontane sau cultivate, substantelor si preparatelor prevazute în tabelele I, II si III din anexa care face parte integranta din prezenta lege.

(2) Substantele prevazute în tabelele II si III din anexa si preparatele lor sunt supuse, atunci când sunt utilizate în scop medical, si altor dispozitii aplicabile substantelor si preparatelor de uz uman sau veterinar, în masura în care acestea nu contravin prezentei legi.

Post Reply

Thread Tools

Posting Rules