What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Περί κιούρινγκ...

Ksaderfo

Active member
Ξέρει κανείς κανένα συστηματάκι για curing;

Τι βάζα χρησιμοποιείτε; Πόσο μεγάλα;

Πόσο ξεραίνετε το χόρτο;

Πως και κάθε πότε κάνετε εξαερισμό στα βάζα;



κτλ..

:thank you:
 
γεια χαρα, εγω χρησιμοποιώ 3lt βάζα και βάζω καμια 50ρια γρ στο καθένα. Τελευταία χρησιμοποίησα και boveda μέσα στο βάζο και είχε επιτυχία. Στο στέγνωμα κρεμάω τους παπάδες πάνω σε σχοινί μέσα σε χαρτόκουτο, έχω έναν ανεμιστήρα απο μακριά ίσα ίσα να τους χαιδεύει, οι συνθήκες στο δωμάτιο αν το επιτρέπει η εποχή είναι 20-23c και ~50%, και τσεκάρω το κλασικό με το τσάκισμα του κλαριού αλλά και εξωτερικά ο παπάς πόσο τραγανός είναι στο ζούληγμα. Η αλήθεια είναι οτι δε περιμένω να τσακίζει σα να είναι και εντελώς ξερό, τα βγάζω ίσως ενα τσακ πιο πρίν. Μέσα στα βάζα βάζω και κατι μικρά ψηφιακά θερμο-υγρασιόμετρα (απο eBay με 1€ έκαστο) για να παρακολουθώ την υγρασία. Μπαίνουν στο βάζο γύρω στο 75-80% (αν θυμαμαι καλα) και τις πρώτες μέρες τα ανοίγω κανα 2 φορές τη μέρα για μερικά λεπτά και γυρνάω/ανακατεύω τους παπάδες μέσα για να ξεκολλάνε ο ένας απ τον άλλο. Η ίδια ρουτίνα συνεχίζεται για καμια βδομάδα άλλα όλο και πιο αραιά μέχρι να δείξει 65-68% σταθερή υγρασία... μετά μπορεί να το κάνω μια φορα τη βδομάδα πάλι ή μια φορά στις δυο βδομάδες.
 

Ksaderfo

Active member
Κατάλαβα... Θενκς! Θα δω αυτα τα φακελακια αν προσθετουν κιολα υγρασια...
 
ναι υποτιθεται οτι η μαγκιά των boveda ειναι οτι και προσθέτουν και αφαιρούν ωστε να έχεις 62% υγρασία στο βάζο. Κανα 2€υρω το ένα έχουν των 8gr. Νομίζω οτι είναι καλύτερα να παίρνει κανείς τα φακελάκια των 8gr πάρά ένα μεγάλο γιατι τα ανακατεύεις μεσα στους παπάδες στο βάζο σε στρώσεις.
 
G

Guest

Προσωπικά τα Boveda τα χρησιμοποιώ πλέον μόνο αν έχει παραξεραθεί το χόρτο.Η καλύτερη φάση νομίζω είναι σε κενό αέρος με vacuum sealer,τόσο για μακροχρόνια αποθήκευση μετά το αρχικό κουράρισμα ,αλλά και για ωρίμανση σε στυλ malawi cob(αναερόβια αποσύνθεση ).Θα πειραματιστώ πολύ σύντομα με αυτό.
 
Top