What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Προβλημα στα φυλλα

toliss

New member
Προβλημα στα φυλλα

Γεια χαρα παιδια. Καινουργιος στο forum και θα σας ημουν ευγνωμων αν ειχα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω..
Βρισκομαι στον πρωτο μηνα ανθοφοριας και τα κυρια φυλλα αρχιζουν να βγαζουν κοιλιδες και να ξεραινονται. Ειμαι μπερδεμενος στο αν ειναι απο ασβεστιο η φωσφορο η κατι αλλο.. Τα εχω σε χωμα compo sana και ποτιζω γυρω στα 6.7 ph. με biobizz grow/bloom..


YgfjVWM


gMl5xpd


UDWmAQ1


y9ARFHv
 

Ksaderfo

Active member
Πάντως για άζωτο δε φαίνεται... Ούτε για κάψιμο φαινεται απο λιμασμα, θα ηταν στις ακρες και με το bio grow δυσκολα...

Παιζουν κατι πινακες στο google που δειχνουνε τα συμπτωματα.

Τα μεγαλα φυλλα θα τα εκοβες ομως ετσι και αλλιως ε; Απο κατω πως ειναι;

Aπο τον πινακα για ελλειψη φαινεται..

picture.php
 
G

Guest

Έλλειψη είναι,τι δοσολογίες δίνεις /κάθε πότε;
 

toliss

New member
Κάψιμο και άζωτο τα εχω αποκλείσει κ γω. Απο τους πινακες που τους ειχα δει κ γω, πιο πολυ μου παει για φώσφορο.Αλλα επειδή το εψαξα λιγο παραπανο, μου παει κ σε αλλες ελλείψεις οπως π.χ. ασβεστιο .
Τα κάτω κυρια φυλλα εως τωρα ειναι μια χαρα.Βέβαια καποια πολυ χαμηλα παρουσιαζουν έλλειψη αζωτου αλλα ειναι λογω του φωτός και τα κοβω σιγα σιγα. Μια χαρα ειναι κ τα μικρα φυλλα γυρω απο τους παπαδες. Το προβλημα το συναντω στους κεντρικους παπαδες στην κορυφη του φυτου και στα κυρια φυλλα γυρω απο εκει. Ειναι κιτρινισμενα και αποκτουν τις κοιλιδες που βλεπετε..

Απο δοσολογιες το παω ποτισμα παρα ποτισμα κ στο τελευταιο εχω ριξει απο 1ml grow/bloom στο λιτρο. Το τελευταιο ηταν πριν δυο μερες κ έριξα κ 1ml cal/mag απο ΑΝ στο λιτρο. Χτες που τα ειδα σαν να παρατήρησα οτι ζωντανεψαν λιγο και να πρασινίζουν.... Το ph οπως ειπα το εχω στα 6.7 με απονερα παντα στα 5.8. Το αναφέρω κ αυτο μηπως κ παιζει καποιο ρολο..
 
Top