What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

για τα εξω

monaxos

New member
καλησπεριζω το φορουμ.πρωτη φορα να δοκιμασω εξωτερικα και οι αποριες μου πολλες.θα προσπαθησω να οργανωσω τη σκεψη μου και να κανω καποιες ερωτησεις.1η και βασικη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο τομεας μουχλα.εαν υπαρχει πολυ υγρασια στο μερος υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για μουχλα?και αν ναι τι τροπος υπαρχει για να αντιμετωπιστει οσο το δυνατον καλυτερα?επισης επιλογη ποικιλιας για την υγρασια.οσο πιο σατιβα ειναι ενα φυτο τοσο πιο ανθεκτικο σε κλιμα με πολυ υγρασια?

Επισης για το χωμα.(το πιο βασικο βασικα).αν μπει ετσι οπως ειναι στη γη και δεν το εμπλουτισω με τιποτα ετσι οπως ειναι,τι αποτελσματα θα χω?σχετικη ερωτηση και μεγαλη κουβεντα το ξερω,εννοω θα τελειωσει το φυτο το κυκλο του η θαχει αναγκη φαι στην πορεια η ακομα και απ την αρχη?
Εκανα την αρχη και ελπιζω να με φωτισετε να βρω μια ακρη στο μπερδεμενο μου μυαλο.:tiphat::tiphat:
 

scourouhi

Member
Καλησπέρα .

Η μούχλα είναι το λιγότερο ζόρι που θα έχεις να αντιμετωπίσεις σε μια αντάρτικη καλλιέργεια .
Μπορείς να κάνεις δουλειά και με το χώμα που θα βρεις στην περιοχή .

Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι το πότισμα το καλοκαίρι .
Όλα όμως γίνονται ,αν είσαι διατεθειμένος να ρίξεις κάμποση δουλειά στην αρχή .

Τι σπόρια έχεις ; Είσαι βόρεια ή νότια ; Σε τι υψόμετρο είναι η καβάτζα σου ; Πόσο μακρυά πρέπει να κουβαλήσεις το νερό ; Πόσα φυτά θέλεις ; Μήπως θα χρειαστεί να λείψεις για κάποιο διάστημα ,ειδικά το καλοκαίρι ;

Θα βγάλουμε μια άκρη και θα κάνεις δουλειά σου αρκεί να δουλέψεις όταν πρέπει .

Θέλει και πολύ τύχη το άθλημα που διάλεξες !
 

monaxos

New member
Γεια σου φιλε scourouhi!εχω υποψιν μου καποιες καβατζες.Καποιες μακρια απο μενα και καποιες κοντα.Σκεφτομαι να βαλω σε δυο καβατζες απο δυο σε καθε μια.Απ την αλλη σκεφτομαι να τα βαλω ολα σε μια καβατζα.Ισως οι μακρινες καβατζες να χουν μεγαλυτερο ρισκο αυτο το το επεξεργαζομαι ακομα.Τι γνωμη εχεις για καλυψη αναμεσα σε λυγαριες? δουλευει σαν καλυψη?εχει κανει κανεις απο δω μεσα αναμεσα σε λυγαριες?επισης αν υπαρχει θαλλασσα αρκετα κοντα θα χω προβληματα?θελω να λυσω πρωτα το ζητημα με το χωμα και μετα του ποτισματος πριν αρχισω.(δεν θα ναι σε γλαστρες)θελω να τα προσεξω οσο μπορω και να βγαλω κατι.η ιδεα να μην βλεπω τα φυντανια συχνα δν μου πολυαρεσει.απο φασολια εχω διαφορα.οχι αυτοματα.πολλες αποριες και η απειρια μεγαλη
 

scourouhi

Member
Καλησπέρα !
Οι λυγαριές μοιάζουν λίγο με την κάνναβη .Η θάλασσα δεν μας ενοχλεί ιδιαίτερα .
Θα ανοίξεις μεγάλους σχετικά λάκκους και θα χρησιμοποιήσεις χώμα από την γύρω περιοχή .

Σκάσε 10 σπόρια και βάλτα σε ποτηράκια .
 

monaxos

New member
σκεφτομαι να προσθεσω στο χωμα κοπρια ζεολιθο και δολομιτη.αν υπαρχει φως κοντα στο φυτο οχι φως ηλιου θα το επηρεασει?παιζει να εμαρφροδιτισει η να μην γυρησει σε ανθοφορια ποτε?
 

thandee

Active member
σκεφτομαι να προσθεσω στο χωμα κοπρια ζεολιθο και δολομιτη.αν υπαρχει φως κοντα στο φυτο οχι φως ηλιου θα το επηρεασει?παιζει να εμαρφροδιτισει η να μην γυρησει σε ανθοφορια ποτε?
Καλησπερα μοναχος καποιες τελευταιες εξελιξεις πανω στην οργανικη καλλιεργεια αναφερουν επισημα απο γεωπονους να αποφευγεται η χρηση ζεολιθου,περλιτη και λοιπων πετρωματων για το λογο οτι η εξοριξη τους προκαλει μεγαλη οικολογικη καταστροφη και τα αποτελεσματα δεν ειναι τα αναμενομενα μετα απο χρονια οπως τις αρχικες εκτιμησεις...στο τελευταιο μου grow χρησιμοποιω προσωπικα και ζεολιθο και περλιτη...οι γεωπονοι συστηνουν αντι για αυτα εμπλουτισμο της τυρφης(χωματος) με κομποστ φυτικα και κοπρια και σαν αντικατασταση των πετρωματων αυτων με το ψιλο το πετραδακι απο τη θαλασσα(που ειναι στο μεγεθος του κοκου περλιτη)...
Thandee :tiphat:
 

monaxos

New member
Καλησπερα μοναχος καποιες τελευταιες εξελιξεις πανω στην οργανικη καλλιεργεια αναφερουν επισημα απο γεωπονους να αποφευγεται η χρηση ζεολιθου,περλιτη και λοιπων πετρωματων για το λογο οτι η εξοριξη τους προκαλει μεγαλη οικολογικη καταστροφη και τα αποτελεσματα δεν ειναι τα αναμενομενα μετα απο χρονια οπως τις αρχικες εκτιμησεις...στο τελευταιο μου grow χρησιμοποιω προσωπικα και ζεολιθο και περλιτη...οι γεωπονοι συστηνουν αντι για αυτα εμπλουτισμο της τυρφης(χωματος) με κομποστ φυτικα και κοπρια και σαν αντικατασταση των πετρωματων αυτων με το ψιλο το πετραδακι απο τη θαλασσα(που ειναι στο μεγεθος του κοκου περλιτη)...
Thandee :tiphat:

καλησπερα και σε σενα thandee.δεν εχω ακουσει κατι τετιο.πιο πετραδακι της θαλασσας λες?υπαρχει στο εμποριο η το μαζευεις εσυ?
 

thandee

Active member
καλησπερα και σε σενα thandee.δεν εχω ακουσει κατι τετιο.πιο πετραδακι της θαλασσας λες?υπαρχει στο εμποριο η το μαζευεις εσυ?

Ναι της θαλασσας ,του βουνου και της πεδιαδας μοναχος...αλλα οχι με εξορυξη...δες το μεγεθος του κοκκου του περλιτη και ψαχνεις κατι αναλογο...ασφαλως και δεν τα αγοραζεις...βλεποντας τα ποστ σου κυνηγας τα παντα στην εντελεια...αλλα μετα απο καποια χρονια επειδη θα εχεις καποια εξειδικευση θα σου αρεσει να κανεις απο μονος σου και χειροποιητα πραγματα τα οποια θα ικανοποιουν τις αναγκες του grow σου και δεν θα εχεις σε τιποτα να ζηλεψεις απο πραγματα αγοραστα και αν εισαι πολυ εξειδικευμενος θα ειναι και καλυτερα...το μελλον θα δειξει...αυτο για το ζεολιθο και τον περλιτη μου το ειπε εμπιστος γεωπονος...μεχρι περυσι ηταν μελλον ο ζεολιθος πλεον οχι...δεν σε αποτρεπω να χρησιμοποιησεις για να δεις και τα αποτελεσματα...κατι που χαρακτηριστικα που μου ειπε ειναι οτι ανεξηγητα ανεβαζει το ph του εδαφους και γεμιζει αλατα το εδαφος με αποτελεσμα την υπαρξη μηκυτιασεων,και οτι αυτο συνεπαγεται για την καλλιεργεια

Thandee:)
 

monaxos

New member
μεσα παντως δεν εχω δει κατι περιεργο με το ζεολιθο.τωρα για εξω δεν ξερω αλλα για να στο ειπε γεωπονος .ολα θελουν ψαξιμο δοκιμες και παρατηρηση
 

monaxos

New member
γεια σας παιδες.λοιπον ειχα ξεκινησει απο σπορο απευθειας εξω και τελικα εμεινα με 2.(τα φασολια φεμ )ειναι στο 3 γονατο και τα χτυπαει ηλιος κατακεφαλα 9 ωρες περιπου.πανω στο πρωτο σετ εχουν εμφανιστει κατι σημαδια αλλα γενικα προχωρανε,(ειναι 11 ημερων περιπου)υποψιαζομαι οτι δημιουργουντε επειδη δν εβαλα κατι στα γλαστρακια να κραταει υγρασια πχ περλιτη κτλπ και ξερενεται πολυ γρηγορα η τυρφη. υπαρχει περιπτωση και αν ναι τι μπορω να κανω γιαυτο το θεμα με την υγρασια μεχρι να τα μεταφυτεψω?να τα βαλω καπου που να μην τα χτυπαει τοσες ωρες ο ηλιος η οχι?Επισης εχω βαλει να σκασουν και αλλα φασολια οχι φεμ αλλα ειναι διαλεκτα.επειδη ξερω οτι με 2 δεν γινεται δουλεια ειδικα εξω.Γενικα ξεκινησα αργα με το σκεπτικο να μην γινουν πολυ μεγαλα και ψηλα αν και το ψηλα κουμανταρεται καπως.μηπως αργησα πολυ?ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας!
 

Ksaderfo

Active member
Είσαι σίγουρος ότι δεν τα μασουλάει τπτ; Από κάτω από τα φύλα είδες μην άρχισε καμία μελίγκρα;;

Καμιά φωτό;
 

monaxos

New member
γεια σου ξα.δν νομιζω να ναι μελιγκρα αν και παρατηρησα οτι εκει γυρω παιζει μελιγκρα.ειναι κατι σημαδακια πορτοκαλι.δν ειναι κατι τρελα ανησυχητικο μεχρι στιγμης.εγω πιστευω οτι επειδη δν κραταει υγρασια δν παιρνουν τα συστατικα τους.πολυ τρεξιμο το εξω αλλα γουσταρω πολυ.τα αλλα που εβαλά να σκασουν θα τα μεγαλωσω κανα διβδομαδο μεσα και μετα θα τ'αμολαρω εξω
 

Ksaderfo

Active member
έχει και κάτι σκουληκοειδή που είναι σαν κλωστές που κρέμονται κάτω από τα φύλα και ανοίγουνε τρύπες κανονικά... Είχα ένα κρούσμα αλλά σε μικρά φυτά..

Είναι μόνο στα κάτω φύλα ή σε όλα;
 

monaxos

New member
στο πρωτο σετ.κατι πορτοκαλι σημαδια και ψιλο κιτρινιλα ΄λιγο μαζι.δεν ανησυχω ακομα γιατι οταν ειναι μικρα κανουν διαφορα κολπα και πως αντεξανε και μεινανε και αυτα απορω
 

Ksaderfo

Active member
Αν είναι μόνο στα κάτω κάτω φύλλα τότε μάλλον είναι από το χώμα κάτι πάντως... Αν έχει αρκετά φύλλα το φυτό στείλτα κιόλα αν είναι. Εγώ τα κούρεψα λίγο... Τα κάτω κάτω φύλλα ψιλο-πάντα χαλάνε. Ειδικά αν ακουμπάνε στο χώμα μαμιούντε τελείως..

Πόσο μεγάλα είναι είπες;;
 

Ksaderfo

Active member
A άστα τότε μικρά είναι ακόμα... Μπάι δε γουέι είδα που έγραφες κάτι για την υγρασία... Αν τα ψέκασες η κάτι τέτοιο και τα βάρεσε φως μετά τότε μπορεί απλά να είναι καψιματάκια από τις σταγόνες στο φύλλο...
 

monaxos

New member
μου περασε και μενα απ το μυαλο αλλα αυτο συνεχιζεται καπως οποτε δν ειναι κατι τετιο.χαλαρα δεν θελει ανχος οτι ειναι να γινει θα γινει
 

monaxos

New member
αλανια γινεται να μεταφυτεψω με το που το φυτο δειξει το φυλο του?
 
Top