What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

Saker

Member
Very well said delicographic!! :dance013:

pos tha ginei na vroume auto landrace
Σταύρου Κοτσακέ εν Τριπόλει???

:tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
Μια τοπική ποικιλία αποτελεί ένα δυναμικό πληθυσμό με ιστορική προέλευση, διακριτή ταυτότητα και στερείται επιστημονικής βελτιωτικής παρέμβασης, όπως επίσης είναι συχνά γενετικά ποικιλόμορφη, έχει τοπική προσαρμοστικότητα και συνδέεται με παραδοσιακά συστήματα καλλιέργειας (Camacho Villa et al. 2005).

http://www.minagric.gr/gpa/gpa_index.htm
http://www2.aua.gr/el/news-events/e...antisi-gia-tis-topikes-kai-gigeneis-poikilies
 

orfeas

Active member
Veteran
Ωραίο ανάγνωσμα, αλλά Κοινωνιολογίας όχι Βοτανολογίας...
Και δεν ήξερα ότι η Ναύπακτος είναι στη Πελοπόννησο :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
Ωραίο ανάγνωσμα, αλλά Κοινωνιολογίας όχι Βοτανολογίας...
Και δεν ήξερα ότι η Ναύπακτος είναι στη Πελοπόννησο :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

έχει και αυτό την αξία του ομως..:)
άλλο θα πει χαλκιδική και αλλο θα πει χαλκίδα που έλεγε και ο νικόλας..:biggrin:
1 τσιγάρο δρόμος ωστόσο..:joint:
 

thandee

Active member
παραδοσιακο hashplant!

παραδοσιακο hashplant!

Καλησπερα και απο μενα σε αυτο το υπεροχο θεμα και ανεξαντλητο...θελω να παραθεσω ενα hashplant original ( afghanistan region) που εχω στα χερια μου και καταλαβαινω για πιο λογο το 1/3 ολων των συγχρονων υβριδιων εχουν afghani region indicas.να εδω παραθετω μια απο τι ποικιλιες με 2 κυριους φαινοτυπους.καφετια χρυση φουντα και λαχανι ασημι.δεστε ποσο μεγαλους καλυκες εχει και σκεφτειται οτι η φουντα εχει δομη απο τετοιους καλυκες μπιλια μπιλια.υπεροχη εμφανιση και κρυσταλους λες και βουτηξες τη φουντα σε ζαχαρη...απιστευτο... μολις βλεπεις τη φουντα ψαρωνεις και λες απο πιο coffeeshop ηρθε αυτο και ομως ειναι afghani hash plant original landrace.ακολουθει smoke report.Must have πικοιλια landrace original για καθε σοβαρη συλλογη και για πολλα breeding project.ελπιζω να καταφερω να την κρατησω και να την μοιραστω:dance013:
καλο βραδυ μενα afghani hash plant:rasta:
 

Attachments

  • 2017-03-19 18.42.37.jpg
    2017-03-19 18.42.37.jpg
    41.2 KB · Views: 49
  • 2017-03-19 18.44.34.jpg
    2017-03-19 18.44.34.jpg
    36.1 KB · Views: 42
  • 2017-03-19 20.44.56.jpg
    2017-03-19 20.44.56.jpg
    32.8 KB · Views: 43

bathory

Member
picture.php
η μονη ποικιλια που μου εμεινε απο καθαρα ελληνικα!πολυ καλο για παρεα,πολυ καθαρο ακουσμα,βγαζει πολυ γελιο και οτι πρεπει και σεξ!!!!
 

thandee

Active member
κανναβης η ινδικη!

κανναβης η ινδικη!

Καλησπερα...συνεχιζουμε με την δευτερη ποικιλια απτο afghani hash plant... Αυτη η ποικιλια ειναι τελειως διαφορετικη απο την αλλη σε ολα...εχει εμφανιση πρασινωπη που γινεται φωσφοριζων λαχανη απτους κρυσταλλους...γευση και μυρωδια skunky,berry,hashy ,hazy που μετα απο καλο curing μετατρεπεται σε βανιλια,κρεμα και λιβανι...για σενα ironagxos για τη στουρα στοsmoke report...οσων αφορα τα σπορια δεν ειναι απο καποια γνωστη seedbank,αν και καποιες εχουνε afghani hybrids και γηγενεις...αλλα ironagxos ξερεις αυτην την εποχη καποιοι μεταναστες πηγαινουν σε καποιες χωρες και πετανε τις βομβες τους και πηγαινουνε και αλλου και πετανε τα ανθη τους που ειναι γεματα σπορια...νοητω...:biggrin: ευχομαι να πεσουν και στα δικα σας χερια τετοια ανθη...δεν τα μεγαλωσα ακομη για να κρατησω σπορο οποτε δεν εχω grow report...χαιρομαι τοσο σαν να εχω το καλυτερο ελληνικο...photos afghani 2 και goldeen afghani...cheers
Με ενα afghani 2 :joint:
 

Attachments

  • 2017-03-20 13.03.11.jpg
    2017-03-20 13.03.11.jpg
    30 KB · Views: 39
  • 2017-03-20 13.06.32.jpg
    2017-03-20 13.06.32.jpg
    30.1 KB · Views: 40
  • 2017-03-20 13.21.10.jpg
    2017-03-20 13.21.10.jpg
    32.6 KB · Views: 38
  • 2017-03-20 13.18.36.jpg
    2017-03-20 13.18.36.jpg
    35.6 KB · Views: 41
  • 2017-03-20 13.46.50.jpg
    2017-03-20 13.46.50.jpg
    26.6 KB · Views: 44

delicorganic

Well-known member
Vintage Cannabis photography

Vintage Cannabis photography

Ένα από τα καλύτερα νήματα που έχω δει εδώ μέσα,με πολλές φωτό,εμπειρίες,ιστορίες από τους παλαιότερους κ.α ωραία..

Some stuff from the seventies....
including ...L. Cherniaks ;Book of Cannabis , Book of Hashish,
early High Times and various other publications...
Please add stuff if you have it. I enjoy looking at the old stuff and have been a collector of this stuff since I bought my first high times in 78.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=135579
 

delicorganic

Well-known member
Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα όσον αφορά το ντόπιο,πρέπει προφανώς να ξεκινήσουμε με το τι εστί ντόπιο..
καλά κάνουμε όλοι μας και κρατάμε μικρο καλάθι για τα ντόπια και εγώ το έκανα άλλωστε,καθώς τα τελευταία 15 πολλά βαφτίστηκαν αλλά πολύ λίγα ήταν ντόπια..
Ντόπιο, ---αν έχω καταλάβει σωστά---,πρέπει να θεωρείται ένα φυτό κάνναβης,όταν καλλιεργείται σε ένα μικροκλίμα για 6-7 γενιές σε ‘’κλειστή’’(θερμοκήπιο ή απομακρυσμένα χωριά-οικισμοί) μονοποικιλιακή καλλιέργεια,διατηρώντας μέσω επιλεκτικής ή όχι διασταύρωσης τα κυρίαρχα γονίδια του τοπικά εγκλιματισμένου πλέον φυτού.
Ενα τέτοιο φυτό στην εκάστοτε περιοχή,θα τελείωνε εύκολα στο χώμα της περιοχής,με το νερό της περιοχής,με τους εχθρούς της περιοχής ,χωρίς ιδιαίτερες φροντίδες..
Πάμε στα δικά μου κόκκινα που δεν είναι μόνο κόκκινα,αλλά και πράσινα και χρυσά και πιο σπάνια μώβ..τα κόκκινα όμως είναι με διαφορά τα καλύτερα..για τα χέρμι τα εχω ξαναπεί,υπάρχει η τάση,αλλά αυτό που επισης παρατηρώ όμως και γουσταρω με χίλια,είναι τα απίθανα πραγματικά-κυρίαρχα αρσενικά-θηλυκά που βρίσκονται εύκολα εδώ..:dance013:
Τα σπόρια αυτά προήλθαν από φυτό σατίβας 3μετρης που σε έφτιαχνε τρομερά ανεβαστικά-ηλεκτρικά και για ώρες χωρίς ανησυχίες-άγχοι-καρδιοκτύπια και κλειδώματα στον καναπέ..
η όψη του ήταν χρυσή με μπαστουνατα-λεπτά παπάδια,εκείνο μύριζε κυρίως λεμόνι-λάϊμ και γλυκό χασίσι..
ο καλλιεργητής που έσπερνε αρκετά χρόνια πριν την ίδια ποικιλία,κρατώντας πάντα τον σπόρο του μιλούσε με μεγάλη υπερηφάνεια για την ποικιλία του,τις αντοχές της,την μυρουδιά της,το άκουσμα της..
Θερμοκήπιο δεν είχε, ούτε τπτ σπουδαίες ικανότητες εκτροφής,οπότε είναι πραγματικά πολύ δύσκολο,αλλά όχι απίθανο μια τέτοια ποικιλία να μείνει αναλλοίωτη από ξένες γύρες η από εκφυλισμό λόγω κακής εκτροφής σε τέτοια χέρια.
Τώρα τέτοιου είδους σπόρια,είναι σίγουρα μια άριστη γενετική βάση για τον μάκρυ δρόμο του ντόπιου ibl..η έστω μιάς σταθερής-τοπικά εγκλιματισμένης-κυρίαρχης ποκιλίας με 2-3 φαινότυπους..
Ακόμη και αλλοιωμένη γενετική να υπάρχει απ΄τα ντόπια του παρελθόντος,με την κυριαρχικότητα των γονιδίων μιας ντόπιας ποικιλίας,σίγουρα μπορεί να αναγεννηθεί το ντόπιο,να δουλευτεί και να αποκτήσει τα δικά του μοναδικά ξεχωριστά χαρακτηριστικά(προφίλ τερπενίων, χρώματα,κανναβινοειδη κ.α.)..
Αυτό στην χώρα μας,λόγω νόμου δεν μπορεί να επιτευχθεί.
Τελος να πω,πως έχω ήδη στείλει φυτικό υλικό για τεστ dna δωρεάν μέσω σαμ σκ.,οπότε σε λίγους μήνες θα ξέρω με τι συγγενεύει εκεί έξω το ντόπιο που κρατάω τόσο καιρό..
[YOUTUBEIF]NkqVbgIrrQA[/YOUTUBEIF]
 
Last edited:

thandee

Active member
Καλησπερα delico μου δινεις μεγαλη πασα και αφορμη να γραψω κατι που τοσο καιρο θελω να ποσταρω...απλα πρεπει να το προετοιμασω...για να εχει συνοχη ο λογος και να γινει κατανοητο σε ευρυ φασμα ...παντως διατιθεμαι για ενα τετοιο μεγαλο project που αφορα την διατηρηση ντοπιων ποικιλιων και την παραγωγη f1 σταθερων υβριδιων χωρις περεταιρω μπασταρδεματα...αρκει να συμμετασχουν εθελοντες ελληνες και ευχαριστως γινομαι και πειραματοζωο...για να δω αν αξιζει το αποτελεσμα αλλα greek lights...:biggrin:
 

monaxos

New member
εμενα μου χουν καρφωθει δυο τρια μαυρα στο μυαλο που δν θα τα ξεχασω ποτε και πιστευω δν θα τα ξαναπετυχω ποτε.δν μπορω να περιγραψω γευσεις ητανε πολυπλοκες.δεν ητανε λεμονατες ουτε πευκωδες ουτε φρουτωδες ουτε λουλουδατες ουτε hashy ηταν πικαντικες πολυ.χρυσοκκοκινα χρωματα και η μαστουρα τους τρυπια ,ψυχεδελικη με σταδιακο σκασιμο καθολου ανχος ,πολυ γελιο και πνευματικη διαυγεια.παντα εβρισκες λιγα σπορια .αλλες φορες και πολλα.θυμαμαι μια σποριαρα δυναμιτη εκτελουσε αν το εβλεπε ολλανδος θα λεγε τη μπουρουχα ειναι αυτη αλλα αν το πινε θα χανε το μυαλο του εγγυημενα.η πλακα ειναι οτι παντα κρατουσα σπορια απο ολα αυτα αλλα ειμουν μικρος και σε καπια φαση τα εχασα .που να ξερα τι αξια εχουν.εγω θελω να σταθω στα χρωματα στις γευσεις.πλεον δν βλεπεις τετια χρωματα ουτε τετιες γευσεις.δεν ξερω αν ηταν "ελληνικα"δεν πιστευω και πολυ οτι εχουμε ελληνικες ποικιλιες.με κολομβιανες σατιβες παντως μοιαζανε εμφανισιακα
 

thandee

Active member
Ιδου και ενα λιβανεζικο hashplant....ο λιβανεζος που το εδινε οταν ρωτηθηκε απο που κρατει γενετικα ο σπορος ανεφερε οτι ασφαλως στην ancient greecee...εχω προσδοκιες απαυτο και το high του...εχει μονο high ακριβως το συναισθημα που εχει ο ελληνας που περπαταει στην παραλια το καλοκαιρι και νιωθει ομορφα χωρις να θελει αυτο να τελειωσει....ελπιζω να κρατηθει η πικοιλια...
 

Attachments

  • 2017-04-05 18.33.08.jpg
    2017-04-05 18.33.08.jpg
    50.5 KB · Views: 38

orfeas

Active member
Veteran
Ιδου και ενα λιβανεζικο hashplant....ο λιβανεζος που το εδινε οταν ρωτηθηκε απο που κρατει γενετικα ο σπορος ανεφερε οτι ασφαλως στην ancient greecee...εχω προσδοκιες απαυτο και το high του...εχει μονο high ακριβως το συναισθημα που εχει ο ελληνας που περπαταει στην παραλια το καλοκαιρι και νιωθει ομορφα χωρις να θελει αυτο να τελειωσει....ελπιζω να κρατηθει η πικοιλια...

" ...στην ancient greecee..." αυτό μόνο για αστείο, βέβαια, μιας κι οι αρχαίοι ημών (που λένε) δεν έπιναν τέτοια πράματα...είχαν πολύ ισχυρότερα στάφια :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
" ...στην ancient greecee..." αυτό μόνο για αστείο, βέβαια, μιας κι οι αρχαίοι ημών (που λένε) δεν έπιναν τέτοια πράματα...είχαν πολύ ισχυρότερα στάφια :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς


Καλησπερα Ορφευς για να διευκρισω το ancient greece δεν πηγαινει ακριβως γιαυτο το φυτακι...αλλα ο τροπος που ανεφερε ο Λιβανεζος το ancient greecee καταλαβα οτι εννοουσε γενετικα το χορτο που μεγαλωνει στο λιβανο προερχεται απο"ancient greece"εκτος και αν ελεγε οτιδηποτε αλλα σταληθεια το τρως ευκολα για ελληνικη τη φουντα του...ελπιζω να δωσει...αντε βιβα!:rasta:

P.s.ειναι σταληθεια υπεροχο λαχανι το φυτακι και τωρα 3η βδομαδα με το που τριψεις την μυτη σου στην κορυφη μυριζει πολυ εντονα για τοσο μωρο...xashishi - diesel!:canabis:
:biggrin:
 

thandee

Active member
to hasplant leei apo stoyra tandee...apo poia trapeza einai;;;
sthn anthoforia eixes myrodies;

Iron καποιες προτασεις...η επιλογη παντα δικη σου...στο θεμα απο μυρωδιες αν εχεις pheno με γηινα αρωματα,λιβανι,φαρμακειο οι μυρωδιες ειναι πολυ stealth ,αν ομως εχεις pheno με φρουτα η hybrids με skunk μεσα εκει αλλαζουν τα πραγματα...α και τα purple indica εχουν πιο ωραιο καπνισμα ( στο κατεβασμα)απτους αλλους phenos...μια ιδεα εδω και βρες αυτο που σου ταιριαζει...
Old afghan(sumo seeds),g13*hashplant(mr nice),hashplant(sensi),afghani 1 (sensi),afghan kush(world of seeds),lebanese h.p.(the real seed company),peyote purple(cannabiogen),pakistan chitral kush(ace),purple/og/bubba kush(ace,???)..Iron οι indices οσο πιο ωριμες κοβονται τοσο πιο μεγαλο ειναι και το ναρκωμα!:smokey:
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top