What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

αυτά τα δύο μπήκαν χθες στην ίδια καβάτζα με τα πρώτα τρία. Η συγκεκριμένη τοποθεσία είναι αυτάρκης από υγρασία και έτσι λύνει πολά προβλήματα.δυστυχώς, δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες εκεί.Το ένα είναι το caribe της cannabiogen και το άλλο ένα landrace από ζανζιβάρη, δεν ξέρω όμως αν θα μας βγει κορίτσι
 

Attachments

  • IMG_8306.jpg
    IMG_8306.jpg
    93.5 KB · Views: 29

orfeas

Active member
Veteran
Θα το έλεγα λεπτόφυλο. Έχει φτάσει τους 60 πόντους ήδη... Αύριο μάλλον πάει για βουνό.Ελπίζω να αρχίσει με την μεταφύτευση την ανάπτυξη την κανονική

Περίεργη ανάπτυξη! Ελπίζω να ματαστραφεί γρήγορα!
Καμιά σχέση με το περσινό, ε;
 
σήμερα που το μεταφύτευα ,έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ εάν υπάρχει περίπτωση να έχω μπερδέψει τίποτα σπόρια αλλά δεν το νομίζω γιατί θυμάμαι πόσο χαρούμενος ήμουν όταν βρήκα αυτό το σποράκι στη φούντα[το μοναδικό ως τώρα] και φυσικά το φύλαξα με προσοχή.Άρα, μάλλον με έχει μπερδέψει και εμένα η φετινή εξέλιξη ...και τα πολλά πιόματα :laughing:
Υπάρχουν άλλα δύο σύκα βέβαια για μπακ απ :biggrin:
 

Attachments

  • IMG_8311.jpg
    IMG_8311.jpg
    83 KB · Views: 28
  • IMG_8312.jpg
    IMG_8312.jpg
    71.1 KB · Views: 28

orfeas

Active member
Veteran
^ Εκτός κι αν αναδύθηκε κάνα περίεργο χαρακτηριστικό...
Τέτοια δομή είχε η Κάλι που έφτιαξα τα σπόρια. Αν και στη περίπτωση αυτή ήταν στη λάμπα και με σχεδόν άμεσο 12/12, οπότε...Τα παιδιά της όμως έχουν την ίδια γνωστή δομή, βλέπε περσινή καλλιέργεια. Άρα πρέπει να είναι σταθεροποιημένη η ράτσα.

Τα δε σύκα που βλέπω είναι όμοια, η κάνω λάθος;
 
τα σύκα είναι εφταλόιδια και αν μου βγουν ένα και ένα ,λέω να τα παντρέψω :biggrin:

Πριν λίγο έχωσα σε μια 30αρα γλάστρα 5-6 κουταλιές τζελ και φύτεψα ένα χόρχε φουντιασμένο...
Το τρίτο ή τέταρτο φυτό φέτος με πρόωρη ανθοφορία, τι να παίζει άραγε...
 

orfeas

Active member
Veteran
Άγνωσται αι βουλαί της καννάβεως! Ενίοτε τουλάχιστον...

Είχα καιρό να δω τέτοιο συναπάντημα και να 'σου ο Πακιστανός σε πλήρη άνθηση στον ενάμιση μήνα πάνω! Μόνο που αυτός είναι γεμάτος σουσουναρούθκια:biggrin:
Με βολεύει όμως, αφού θα πάρω τη γύρη πριν ακόμα τα άλλα δείξουν φύλο.
 

ganja3

Member
άγιε . μπορεί να έρθει ο χειμώνας νωρίς και να την πείρανε χαμπάρι .
 
δε ξέρω τι να τα κάνω τόσα θηλυκά μάγκες. Χθες πρόσεξα ένα afghan kush που είναι από το μοναδικό σπόρι που έχω βρει μέχρι τώρα από το περυσινό δέντρο και είναι και αυτό θηλυκό...
 

panas1

Member
να υιοθετήσω κανα κοριτσόπουλο αμα σας βαραίνουν βρε παιδιά :D
 

locoezon

Member
Ο ένας από τους δυο κλώνους που πήρα από το φρούτο τελικά δεν απεβίωσε....

Τα είχα 5 μέρες υπό σκιά τελείως έτσι ώστε να μην σοκαριστούν από τον ήλιο και εδώ και 3 μέρες τα έβγαζα κανονικά διπλα στα υπόλοιπα μωρά.

Ο καιρός αυτές τις 3 μέρες ήταν συνεχεια συννεφιασμένος.


Σήμερα το λοιπόν που έβγαλε λιακάδα το πρωί όταν σηκώθηκα είδα τον έναν κλώνο τελείως κιτρινισμένο και μαραμένο.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ο ένας από τους δυο κλώνους που πήρα από το φρούτο τελικά δεν απεβίωσε....

Σήμερα το λοιπόν που έβγαλε λιακάδα το πρωί όταν σηκώθηκα είδα τον έναν κλώνο τελείως κιτρινισμένο και μαραμένο.

Δεν απεβίωσε η δεν επιβίωσε;:biggrin:
Κι ύστερα σου λέει ο άλλος για καντάρια γράμματα...
 

orfeas

Active member
Veteran
Κι ένα μάθημα για τους επίδοξους γκερίλα!
Οι φωτο είναι από τη καβάτζα ενός φίλου στον οποίο έδωσα 1 Τζαμαλντελίκα φεμ και 2 Τζαμάλ Χασς φεμ υποσχόμενος να τα επιθεωρώ.
Τα φυτά είχαν πιάσει τους 50 πόντους όταν έγινε η επίθεση από όντα αγνώστου ταυτότητας, εικάζω ασβός κρίνοντας από το ύψος του κοψίματος.
Η πλάκα είναι ότι τη ζημιά (τσακισμένοι κορμοί αλλά όχι κομμένοι) την είδα το Σάββατο, τα σήκωσα και τα έδεσα πρόχειρα και σήμερα θα πήγαινα να κάνω αυτό που βλέπετε στη φωτό. Ε, χθες μάλλον φαγώθηκε το ένα Τζαμάλ και η Τζαμαλντελίκα.
Πίκρα, φαρμάκι...Φυσικά θα αντικατασταθούν, αλλά έχει ξεφύγει λίγο ο καιρός...

Ηθικό δίδαγμα: Ποτέ δεν αφήνουμε απροστάτευτα φυτά!:wallbash:
 

Attachments

  • P1070321.jpg
    P1070321.jpg
    167.5 KB · Views: 30
  • P1070322.jpg
    P1070322.jpg
    148.9 KB · Views: 30
  • P1070323.jpg
    P1070323.jpg
    127.9 KB · Views: 34
  • P1070324.jpg
    P1070324.jpg
    131.9 KB · Views: 36

locoezon

Member
Κι ένα μάθημα για τους επίδοξους γκερίλα!
Οι φωτο είναι από τη καβάτζα ενός φίλου στον οποίο έδωσα 1 Τζαμαλντελίκα φεμ και 2 Τζαμάλ Χασς φεμ υποσχόμενος να τα επιθεωρώ.
Τα φυτά είχαν πιάσει τους 50 πόντους όταν έγινε η επίθεση από όντα αγνώστου ταυτότητας, εικάζω ασβός κρίνοντας από το ύψος του κοψίματος.
Η πλάκα είναι ότι τη ζημιά (τσακισμένοι κορμοί αλλά όχι κομμένοι) την είδα το Σάββατο, τα σήκωσα και τα έδεσα πρόχειρα και σήμερα θα πήγαινα να κάνω αυτό που βλέπετε στη φωτό. Ε, χθες μάλλον φαγώθηκε το ένα Τζαμάλ και η Τζαμαλντελίκα.
Πίκρα, φαρμάκι...Φυσικά θα αντικατασταθούν, αλλά έχει ξεφύγει λίγο ο καιρός...

Ηθικό δίδαγμα: Ποτέ δεν αφήνουμε απροστάτευτα φυτά!:wallbash:

Τι εννοείς έχει ξεφύγει ο καιρός ρε συ Ορφέα?
Δηλαδή εγώ που τα έχω ακόμα στις γλάστρες, την πάτησα που δεν τα έχω βάλει στο έδαφος ακόμα...??


Όσο για το σχόλιο με την διόρθωση το αφήνω στην κρίση σου. :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Τι εννοείς έχει ξεφύγει ο καιρός ρε συ Ορφέα?
Δηλαδή εγώ που τα έχω ακόμα στις γλάστρες, την πάτησα που δεν τα έχω βάλει στο έδαφος ακόμα...??


Όσο για το σχόλιο με την διόρθωση το αφήνω στην κρίση σου. :tiphat:

Εννοούσα ότι ξέφυγε ΛΙΓΑΚΙ για σπορές κι όχι μεταφυτεύσεις!

Για τη δε διόρθωση, ποια διόρθωση; Ερώτηση έκανα!
Κι ούτως η άλλως τις διορθώσεις είπες ότι τις θες για να βελτιώνεσαι...
 

locoezon

Member
Μα δεν το πήρα άσχημα,ίσως έτσι να φάνηκε με αυτό που έγραψα,έτσι όπως το γράψα...
Tέλος πάντων.

Αφού ξέφυγε ο καιρός για σπορές όπως πολύ σωστά λες,γιατί δεν κανεις την προσπάθεια για κλώνους για τον φίλο σου?




Παρεπιπτόντως το μικρότερο φρούτο που το έχω ακόμα στην μικρή την γλάστρα και είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει routbound,σαν να αρχίζει να δείχνει φύλλο σιγά σιγά μετά το τέταρτο γόνατο(όχι αυτά που είχα στείλει την άλλη φορα)και από εκεί που ήταν όλα τα μπράτσα στην ίδια ευθεία τώρα είναι όλα το ένα πάνω από το άλλο(πράγμα που θυμάμαι από το παλιό φόρουμ,είναι σημάδι ότι το φυτό μπαίνει στην ανθοφορία)


Επίσης έχω ένα προαίσθημα ότι και τα 3 μου φυτά θα βγούνε θηλυκά και θα την πατήσω άσχημα αν δεν καταφέρω να βρω ΑΝΤΡΑ :laughing:
 

orfeas

Active member
Veteran
Για τη διόρθωση ΔΕΝ σε παρεξήγησα!:biggrin:

Για τους κλώνους, καλά λες, δε το σκέφτηκα! Απλά θα πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν λίγο οι δικές μου και να κλωνοποιήσω μία, αφού δεύτερη δε χωράει στη καβάτζα του...

Αυτό που λες με τα εναλλακτικά γόνατα αληθεύει. Απλά, δεν είναι λίγο νωρίς για ανθοφορίες;
 

locoezon

Member
Για τη διόρθωση ΔΕΝ σε παρεξήγησα!:biggrin:

Για τους κλώνους, καλά λες, δε το σκέφτηκα! Απλά θα πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν λίγο οι δικές μου και να κλωνοποιήσω μία, αφού δεύτερη δε χωράει στη καβάτζα του...

Αυτό που λες με τα εναλλακτικά γόνατα αληθεύει. Απλά, δεν είναι λίγο νωρίς για ανθοφορίες;

Ένα και καλο Ορφέα δεν χρειάζονται παραπάνω φυτά αν ο φίλος δεν είναι κροκόδειλος :biggrin::biggrin:

Παραείναι νωρίς για ανθοφορία,ελπίζω με την μεταφύτευση που θα γίνει οσονούπω να στρώσει.

Πάντως δεν θα με χάλαγε να τελειωνε πιο νωρίς από τα αλλα,διότι τα αλλα πάνε για αρχές Οκτωμβρη.

7 μηνες ταξιδι και φετος δηλαδη!!
 

locoezon

Member
Πρώτη φωτογραφία το μεγαλύτερο φρούτο,δεύτερη φωτογραφία οι κορφάδες από το μικρότερο φρούτο



 
Σήμερα πήγα στις καβάτζες και είχαμε μία απώλεια, μάλλον από κανένα κουνάβι ή κάτι παρόμοιο. Επίσης, σε άλλη καβάτζα ,το φυτό έχει δεχθεί επίσκεψη και πρέπει να το λούσουμε με τίποτα,το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι πως λέγονται[θρίπες?] τα μιαρά που μου την έπεσαν και δεν είμαι και σίγουρος για το φάρμακο :biggrin:θα κάνει δουλειά το πιπέρι με το σκόρδο και τα σαπούνια ή να πάω σε κάτι πιο δραστικό[πύρεθρος?]?
 

Attachments

  • IMG_8355.jpg
    IMG_8355.jpg
    40.2 KB · Views: 29
  • IMG_8356.jpg
    IMG_8356.jpg
    45.1 KB · Views: 31

Latest posts

Latest posts

Top