What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2017 πρωτη προσπαθεια ...

thandee

Active member
Ξα οχι αυτους τους κανονικους προβολεις αλλα τα μινι πανελς που εχει και τα ips panels που ειναι ισως και πιο μικρα απο ενα tablet εσυ ειδες τους ογκωδεις εξωτερικους προβολεις....
Εδω....
http://www.gigaled.gr/el/52-led-is-
 
D

dino0907

Καλημερα στην παρεα.Ευχαριστω ολους για τις χρησιμες συμβουλες και ιδεες.Το θεμα ειναι οτι ειναι Οκτωβρης και οσο εχουμε ηλιο,τα δυο κοριτσια ακομα λιαζονται.Οσο για τους αλλους σπορους,εχουν φυγει απο τα χερια μου και ασχοληται ενα φιλαρακι.
Εχω μια διπλη εντοιχισμενη ντουλαπα(180 υψος και 60 βαθος)την οποια την εντυσα με ισοθερμικες κουβερτες,και στα δυο φυλλα,της ντουλαπας,χαμηλα δυο ανεμιστηρες απο μπανιο,για αερα προς τα μεσα,και τρυπες ψηλα για να φευγει ο αερας.Με 2 led 15w 2800Κ ξερω οτι για ενα μηνα δουλεψε για τους αλλους σπορους πριν τους δωσω.Εχω βαλει δυο σπορους σημερα,καποια στιγμη και φωτο,για να δοκιμασω απο την αρχη το πειραμα με led.Εχω και HPS αλλα πονταρω στον καιρο.Για να δουμε.
 

Ksaderfo

Active member
γιατι ισοθερμικες κουβερτες;; εβαλες καθολου ανακλαστικο υφασμα;
 
D

dino0907

Ηταν μια φτηνη,της στιγμης δοκιμη.Με το σκεπτικο οτι το εσωτερικο της ισοθερμικης μπορει να δουλεψει αρκετα καλα ως ανακλαστικο για το φως.Πρεπει να πω οτι εκανε δουλεια για τον ενα μηνα(κοντα στα 5ευρο η μια)
 
D

dino0907

Ηταν καποια βραδυα που ειχα ενα θεμα με την υγρασια.Με μια 75w λαμπα(καρφωτη λυχνια),μιση ωρα εδω και εκει,την εφερνε στα ισια της.
 
D

dino0907

Led

Led

Αυτη την φορα,το πειραμα θα αρχισει με 2 Led E27 4W 2400K και μια 200W Sylvania στο on/off.
 

Attachments

  • IMG_2440.jpg
    IMG_2440.jpg
    84.5 KB · Views: 43

Ksaderfo

Active member
Ξα οχι αυτους τους κανονικους προβολεις αλλα τα μινι πανελς που εχει και τα ips panels που ειναι ισως και πιο μικρα απο ενα tablet εσυ ειδες τους ογκωδεις εξωτερικους προβολεις....
Εδω....
https://www.gigaled.gr/el/52-led-is-

Ωπα ναι εδώ είσαι όντως... 10άρι με 9 λεντ... ή 30άρι με 24...

Μόλις είδα σε ένα μαγαζί εδώ στη γειτονιά αυτά τα 30άρια τα μονά... ακόμα και μέσα στο μαγαζί έβγαζε φως.. με 30 ευρώ ... 120μοίρες...

Αυτό και με 110 μοίρες ε; Λίγο το κάτοπτρο με προβληματίζει αλλά δεν είναι και τόσο θέμα.. φτηνά είναι τα κάτοπτρα..

led-super-slim-30w-ipad-g6.jpg



Ηταν μια φτηνη,της στιγμης δοκιμη.Με το σκεπτικο οτι το εσωτερικο της ισοθερμικης μπορει να δουλεψει αρκετα καλα ως ανακλαστικο για το φως.Πρεπει να πω οτι εκανε δουλεια για τον ενα μηνα(κοντα στα 5ευρο η μια)


Δεν τη λες και φτηνή... Το ανακλαστικό (τα καλύτερα νομίζω ότι είναι άσπρα μπάι δε γουέι και όχι ασημένια) κάνει καμιά 3 ευρώ το μέτρο...

Θα έλεγε να ντύσεις με αυτό τη ντουλαπίτσα και μετά να βάλεις και ένα κατι για να ανεβοκατεβάζει το φως...

κάτοπτρα έχεις; Τα 4βαττ πόσα λεντ είναι το καθένα;;; Αν είναι με πάνω από 4 άστο καλύτερα... τα λεντ είναι καλύτερα να είναι τουλάχιστον ένα βαττ το καθένα..

Η συλβάνια τι είναι ; Τι εννοείς στο ον-οφ;;


orca_film_reflective_material_walls.jpg
 
D

dino0907

Οντως εδω ειμαι.Η ντουλαπα ειναι ασπρη,σχεδον καινουργια,γιαυτο και θεωρησα να βαλω ισοθερμικες.Μην νομιζεις ψαχνωντας παω και σε ακουω.Η λευκη λυχνια ειναι γυρω στα 20 χρονια κρεμασμενη,ποτε χρησιμοποιμενη.Την χρησιμοποιησα με dimmer για την υγρασια και εξτρα φωςΕχω κατοπτρο το οποιο με τρεις τρυπες μου δινει την δυνατοτητα να ανεβοκατεβαζω ολα ανεξαρτητα οταν χρειαστει.Τωρα για τα led,η φωτο ειναι λιγο παλια και δεν τα εχω μπροστα μου,αλλα ειμαι σιγουρος για τα 4W 2400K,αλλα και παλι θα ριξω μια ματια στην προταση σου.
 

Ksaderfo

Active member
Κοντός ψαλμός - Hail Satan...

Ξεκίνα το εσύ... Με αυτά που έχεις ήδη το ξεκινάς άνετα... Η συλβάνια μου φαίνεται λίγο άκυρη όμως εκτός αν το μπλέξεις με κάνα πορτατίφ...

παραπάνω φως θα χρειαστείς σε μερικές βδομάδες έτσι και αλλιώς... Βασικό είναι μάλλον να τις πας κοντά και να μην τα ξεραίνεις - να παίρνουν φως κτλ...

Γκουντ λακ m8, εδώ είμαστε ε;;
 
D

dino0907

Καλημερα στην παρεα.να αφησουμε λιγο τον φωτισμο και να μιλησουμε λιγο για χωματα,λιπασματα κλπ.Σκανε σποροι και μιας και indoor τι δουλευει καλα με αυτες τις συνθηκες.Προσωπικα κοιταω καναδεζικα και αν υπαρχει κατι ελληνικο δεν το ξερω ....
 

Ksaderfo

Active member
Καλημερα στην παρεα.να αφησουμε λιγο τον φωτισμο και να μιλησουμε λιγο για χωματα,λιπασματα κλπ.Σκανε σποροι και μιας και indoor τι δουλευει καλα με αυτες τις συνθηκες.Προσωπικα κοιταω καναδεζικα και αν υπαρχει κατι ελληνικο δεν το ξερω ....


Με κλειστά μάτια... Κοίτα μπας και το βρεις γύρω στα 11-12 ευρω το 50λιτρο..

Η δομη του είναι απιστευτη.. Με υφασματινη γλάστρα κάνει τρομερά πράγματα.. :peacock:

biobizz_organic_soil_range_1.jpg
 
D

dino0907

Που το βρισκει κανεις να τελειωνουμε σημερα και με αυτο....
 
G

Guest

Το light mix είναι όντως πολύ καλό ως υπόστρωμα αλλά πολύ φτωχό σε θρεπτικά συστατικά,στις δυο βδομάδες αρχίζεις λίπανση.Αν το βάλεις για μεταφύτευση μεγαλύτερου φυτού,λίπανση στα καπάκια.
 
D

dino0907

Ελεγα,και κοιταω,αμα ειναι για κατι αξιολογο,να συμπληρωνω καναδεζικα λιπασματα στην πορεια.?
 
G

Guest

Ρίξε κανα λινκ από τα λιπάσματα να δούμε.Τι φώτα,τι χώρος,τι ράτσες;
 
D

dino0907

Και οπως μου ειπε ενας παλιος,και τσοφλια μαζευω,απο αλανιαρες μονο !!!
 
G

Guest

Για να σου δώσουν ασβέστιο τα τσόφλια,πρέπει να πάρουν κάτι μήνες να διασπαστούν /μαγειρευτούν με το χώμα.
 
D

dino0907

150Χ150Χ230 Cultilite Dual Express 600W HPS και μια Led Eco Dual Spectrum 50W.Εχω 3 Royal Gorilla και ενα δωρο της Royal Queen Seed συν ενα?Λιπασματα θα επανελθω.
 
Top