What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

sativa scrog

kerberos

Member
Γεια σας μάγκες, πρώτη φορά σε εσωτερική και θέλω βοήθεια.Το tent το φτιάχνω μόνος και ειναι 1,5mx2,5m,2,5m έχω μια κοπέλα απο ace malawi και ειναι 11 ημερών και θέλω να της κάνω scrog σε αυτο τον χώρο.
Χρησιμοποιώ χώμα,το 19 λιτρο smartpot θα με καλύψει η χρειάζομαι μεγαλύτερο? Επειδή θα γίνει scrog δεν με παίρνει να κάνω αλλη μεταφύτευση...
Απο φώτα τώρα ειναι κάτω απο cfl 125w 6400k και μέσα στην εβδομάδα θα μπει στο tent με μια 400 w hps, και στην άνθιση θα μπεί αλλη μια 400w,ειναι αρκετός ο φωτισμός για τον χώρο?
Επίσης σήμερα βγήκαν (11 ημερών) ρίζες απο το κάτω μέρος της 1,4 λιτρα γραστούλας ειναι έτοιμο να του κάνω την μεταφύτευση?
 

Attachments

  • week one.jpg
    week one.jpg
    49.6 KB · Views: 39
  • 11 meres.jpg
    11 meres.jpg
    40.1 KB · Views: 48

Ksaderfo

Active member
Α κατάλαβα τι λες... Κάτι τέτοια κόλπα τα κάνουν με υδροπονικη στο γιου ες οφ έι... Σε χώμα ειπες θα το βάλεις ε;

Θα ζήσει 8 μήνες για να γίνει τόσο ρε συ όμως;

Παντως και εγώ σε hps καταληγω αλλά για οικονομικους λόγους... Αν είχα το coin θα εβαζα led..

Γιατί δε βάζεις 5-6 τοπαρισμενα αντί για ένα με σκρογκ?

Όπως έλεγε και ο σοφός γέροντας Μαιπρισιους "μη βάζεις όλο σου το grow σε μία γλάστρα. :D "

Πολλά μου ακούγονται 800w για 1,5 μέτρο...

Πιο πολύ θα ανησυχουσα για χώμα και nutrients για τέτοια φάση από ότι το φως πάντως..
 

Ksaderfo

Active member
Ps:

Έχω μεταφυτευσει και πιο μικρά φυτά χωρίς προβλήματα..

Τα smartpot επίσης νομίζω ότι μπορείς να τα βάλεις το ένα μέσα στο άλλο αν χρειαστεί αργότερα.
 

Saker

Member
Α κατάλαβα τι λες... Κάτι τέτοια κόλπα τα κάνουν με υδροπονικη στο γιου ες οφ έι... Σε χώμα ειπες θα το βάλεις ε;

Θα ζήσει 8 μήνες για να γίνει τόσο ρε συ όμως;

Γίνεται και στο χώμα και οχι μόνο στο γιου ες οφ έι.

και ούτε καν για 8μήνο...

αν και γενίκα προτιμώ SOG ομως αν έκανα SCROG σ΄αυτό το box
νομίζω 2 φυτάκια θα την έκαναν μια χαρά τη δουλειά...
καλό χώμα μπόλικα nutrients περλίτης κλπ κλπ...
 

Ksaderfo

Active member
Από ότι υποψιαζομαι κάτι τέτοια κόλπα τα κάνουν συνήθως αν παίζει νομικός λόγος, πχ στην Ιταλια που σε αφήνουν μέχρι 5 φυτά ξέρω γω...

Εξαερισμο θα χρειαστεί πολύ... Βγάζει πολύ ζέστη ή hps, εγώ θα την έχω και για θέρμανση! Θα ζω εκεί μέσα σα τη σαύρα. :D

Αν όχι 8 μήνες πάντως με τα κλαδέματα για να το πας τόσο θα σοκάρεται κάθε φορά και κολλάει για λίγο.. αν δεν το πολύ σοκαρεις και γίνει Hermie ξέρω γω...

Αυτοί με τα τέρατα σε hydro βάζουν πολύ πράμα μεσα πάντως.. όχι και πολύ organic.. :D


Τεσπα αυτό θες να κάνεις, αυτό κάνε, εμπειρία θα είναι και αυτό.. αλλά μέχρι να φτάσει αυτό εκεί βγάλε και ένα six-pack αυτόματα στο πλάι να πούμε. :D
 

tjo

life gardener
Veteran
Γεια σας μάγκες, πρώτη φορά σε εσωτερική και θέλω βοήθεια.Το tent το φτιάχνω μόνος και ειναι 1,5mx2,5m,2,5m έχω μια κοπέλα απο ace malawi και ειναι 11 ημερών και θέλω να της κάνω scrog σε αυτο τον χώρο.
Χρησιμοποιώ χώμα,το 19 λιτρο smartpot θα με καλύψει η χρειάζομαι μεγαλύτερο? Επειδή θα γίνει scrog δεν με παίρνει να κάνω αλλη μεταφύτευση...
Απο φώτα τώρα ειναι κάτω απο cfl 125w 6400k και μέσα στην εβδομάδα θα μπει στο tent με μια 400 w hps, και στην άνθιση θα μπεί αλλη μια 400w,ειναι αρκετός ο φωτισμός για τον χώρο?
Επίσης σήμερα βγήκαν (11 ημερών) ρίζες απο το κάτω μέρος της 1,4 λιτρα γραστούλας ειναι έτοιμο να του κάνω την μεταφύτευση?

Το 19λιτρο ειναι μικρο για μια ποικιλια οπως το μαλαουι.
επισης να ξερεις οτι το μαλαουι τεντωνει γυρω στις 50 μερες οποτε
κανε κουμαντο το χωρο σου πριν γινει θηριο και δε μπορεις να κανεις τιποτα!ενα αλλο που ισως θα σ ενδιαφερει ειναι οτι ΔΕΝ χρειαζεται πολλα λιπασματα,απο λιγο εως καθολου και θα ειναι μια χαρα!
οσο για τα βατ θεωρω οτι ειναι μια χαρα για το χωρο σου και αν ολα πανε λιγο καλα μπορει να παρεις πανω απο μισο κιλο σουπερ φουντας.
καλη συνεχεια:tiphat:
 

kerberos

Member
tjo τελικά μπήκε σε 30λιτρο smartpot,για το τέντωμα και το φαγάκι ειμουν προετοιμασμένος απο το δικό σου grow.Έχω όμως προβλήματα για δες foto αν μπορείς να βοηθήσεις,τα τελευταία δυο ποτίσματα δίνω μόνο phαρισμένο νεράκι.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ρε συ Κέρβερε, έχεις πάρει φόρα χωρίς να υπολογίσεις βασικές παραμέτρους!
Κι εξηγούμαι:--- Χώμα ??? Τα προβλήματα που βλέπω δεν είναι φυσιολογικά για ένα σωστό χώμα...
---Φωτισμός για 1,5 χ 2,5 = 3,75 τ.μ. και για στρογγύλεμα 4 τ.μ.
Αν χώρος/φως έχουν αναλογική σχέση τότε χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 kW για αν μη πω 4.
---Για να απλώσει αυτό το φυτό θα έπρεπε να γίνει τουλάχιστον ένα κορφολόγημα.

Άντε καλή τύχη!

:tiphat:Ορφεύς
 

kerberos

Member
Γεια σου ορφέα,χώμα ειναι biobizz all mix μαζι με coco τίποτα αλλο...Εσωτερική πρώτη φορά βάζω, τώρα έχει μπεί 600 w mh και αν όλα πανε καλλα στην ανθοφορία θα μπεί αλλη μια 600 hps.Σκέφτομαι να μην το κορφολογήσω και απλά να την απλώσω κάτω απο το δίχτυ.
 

Papastroumf

Member
κερβερε θα συμφωνησω με τον Ορφέα.Τα κορφολογήματα τα χρειάζεσαι και όχι ένα.Επίσης θες 1,5 μήνα βλαστική σίγουρα γιατι τα κορφολογήματα θα σε κρατήσουν πίσω.Αν θες να γεμίσει το δίχτυ υπομονή φίλε.
 

Ksaderfo

Active member
Καλα εντάξει με κορφολογιματα κτλ αλλά πώς κιτρινισε στη μέση αυτό;;

Σαν nute burn μου φαίνεται έτσι όπως γυρνάνε τα φύλλα αλλά μπορεί να είναι και φως;

Μπαι δε γουει αυτός ο πίνακας ισχύει;;

KRuFnY4-1022x1024.jpg
 

kerberos

Member
Φως δεν ειναι η θερμοκρασίες μου ειναι 21-22,nute burn νόμιζα και εγω και εκανα δυο ποτίσματα σκέτο νερό αλλα τα μεσαία φύλλα κιτρίνισαν οπότε μαλλον πεινάει?τι λέτε?φαγάκι θέλει?
 

Ksaderfo

Active member
Φως δεν ειναι η θερμοκρασίες μου ειναι 21-22,nute burn νόμιζα και εγω και εκανα δυο ποτίσματα σκέτο νερό αλλα τα μεσαία φύλλα κιτρίνισαν οπότε μαλλον πεινάει?τι λέτε?φαγάκι θέλει?

Ώπα δεν το έγραψα σωστά .. ήθελα να τονίσω το "στη μέση" του θέματος.

Αν ήταν nute burn δε θα ξεκινουσε στις άκρες αλλά προς τα πάνω; Αν ήτανε έλλειψη δε θα ξεκινουσε απο κάτω;

Κοίτα πάντως καμιά φορά είναι και τυχαία τα πράγματα.. φυτό είναι όχι αμάξι.. για αυτό σε είχα πει κιόλας ότι τα φοβάμαι λίγο αυτά τα υπεραιωνόβια κόλπα..

Πάντως ότι κιτρινισε κιτρινισε.. δε φτιάχνει τώρα .. αλλά εσύ τώρα μόνο άζωτο δε δίνεις ακόμη; Αν ήταν έλειψη από άζωτο μάλλον απο κάτω θα ξεκινούσε..

Εγώ ψηφίζω nute burn.. η κάνα άκυρο πρόβλημα με το ph ξερω γω;

Τώρα βέβαια αυτό είναι και μέσα.. άρα μπορεί να παίζει και οξυγόνο, μούχλα, κτλ..

Οι ρίζες είναι οκ;
 

tjo

life gardener
Veteran
μηπως το πχμετρο σου δεν ειναι σωστα καλιμπραρισμενο?
ελλειψη ειναι αλλα δε γινεται να εχεις ελλειψη σε αυτη τη φαση
και ειδικα με το συγκεκριμενο χωμα.
 

kerberos

Member
Τελικά της έκανα ενα διαφυλλικο με delta nueve,και πότισα με λίγο φαγάκι,επίσης άρχισα να την τρενάρω κάτω απο το δύχτι φαίνεται να αρχίζει να το ξεπερνάει τι λέτε?
 

Attachments

  • 20170121_192015.jpg
    20170121_192015.jpg
    83.6 KB · Views: 43

kerberos

Member
Μάγκες πείτε καμια γνωμη για το κιτρίνισμα?Και μια σημερινή ακόμα στην ανάπτυξη ειμαι....
 

Attachments

  • 20170127_193832.jpg
    20170127_193832.jpg
    70.1 KB · Views: 41
G

Guest

Εμένα μου μοιάζει να το χει ξεπεράσει!Μια χαρά δείχνει.:)
 

kerberos

Member
Η χλώρωση ειναι φυσιολογική?Απο φαΐ ρίχνω πολλή λίγο οπότε αποκλείω να έχουν μαζευτεί άλατα στις ρίζες,το ph ειναι 6.4-6.5 να το ρίξω λίγο?Χρησιμοποιώ και πρώτη φορά smartpot και δεν ξέρω αν ποτίζω σωστά...πως ποτίζεται σε smartpot?Εγω ποτίζω με λίγο έως καθόλου run off.
 

Latest posts

Latest posts

Top