What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Δημοσιοποίηση Αρχείων Καλλιέργειας

thandee

Active member
Ε τοτε κατι μαυτα που κανεις δεν παει καλα...η κατι αλλο ψαχνεις που μαλλον κανενας δεν θα μπορεσει να σε βοηθησει...λυπαμαι!
 

NLfanatic

Member
Αν βαριέσαι να γράψεις 5 πράγματα, ο αναγνώστης που μπορεί να βοηθήσει γιατί να μπει στον κόπο να στα βγάζει με το τσιγκέλι;

Αν δεν μάθεις να σκας σπόρους, όσα λεφτά και να δώσεις δεν θα καταφέρεις να βγάλεις δέντρο.

Δεν είναι ότι πετάμε τον σπόρο στο χώμα/βαμβάκι και άιντε ότι βγει.
Πρέπει να υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες για να σκάσει ο σπόρος.

Από εκεί και πέρα σε βλέπω βαριέσαι ασύστολα, εμ δεν βγαίνουν δέντρα με βαρεμάρα φίλε μου.
Ή θα βάλεις κώλο κάτω να διαβάσεις και να μάθεις 5 πράγματα ή καλύτερα άσε την καλλιέργεια κατά μέρος.
 
Last edited:

NLfanatic

Member
Επίσης, καλό θα ήταν να μην γράφετε ανακρίβειες αν δεν γνωρίζετε για να μην μπερδεύονται και όσοι διαβάζουν το Forum.

Τι πάει να πει "γνήσιο Ελληνικό κατάστημα";
Από πότε τα καταστήματα σπόρων έχουν σφραγίδα Ελληνικής γνησιότητας;

Το sporadiko είναι Ελληνικό κατάστημα και είναι μεταπωλητές, όπως ακριβώς και το theseedbank.

Ότι πουλάει ο ένας, πουλάει και ο άλλος. Δεν διαφέρουν οι σπόροι καθώς τους αγοράζουν από παραγωγούς (Nirvana/RQS/Humboldt κλπ).
 

thandee

Active member
Nl αν σε μπερδεψα,πες μου να σε ξεμπερδεψω...
:biggrin:
καλα εκανες και διευκρινισες για το σποραδικο...
Με τον ορο γνησιο εννοω οτι δεν ειναι ενα ξενο site απλα μεταφρασμενο και καθολου απιθανο απατη...ειναι ελληνες με τη βουλα κανονικα που μπορεις να μιλησεις και να κανεις ευκολα παραγγελια εμπιστα...γιαυτο μετεφερα την κουβεντα στο "τραπεζα σπορων"...αλλα η ουσια της κουβεντας αλλου ητανε...οσο και να μην κατεχεις απο σπορα NL και εχεις παρει τοσα σπορια δυσκολα να μην εχει σκασει ουτε ενα οτι μαλ...α και να κανεις...και ζηταει απο μενα...δηλ. Τα δικα μου θαναι ανωτερα και θα σκασουν???γιαυτο λεω οτι αλλου παει η δουλεια και ας μας διευκρινισει ο φιλος...και ποιος ειπε σε εναν ανθρωπο που μπαινει πρωτη μερα στο φορουμ οτι εγω εχω σπορια και μπορω να προμηθευσω...δεν ειμαι seedbank...αυτα!:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Κανονικά, όποιος μπαίνει εδώ μέσα και ρωτάει πως να βλαστήσει σπόρους, θα πρέπει να μην παίρνει ΚΑΜΙΑ απάντηση! Γιατί, ναι μεν τα φόρα είναι για μοίρασμα γνώσης, αλλά όταν ακούω τα του γεωργά, μου μπαίνουν ψύλλοι στ'αυτιά!

Όσο για σένα δαντή και τα περί βλάστησης σε παραπέμπω στη σελίδα 20 του νήματός μου...

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
Κανονικά, όποιος μπαίνει εδώ μέσα και ρωτάει πως να βλαστήσει σπόρους, θα πρέπει να μην παίρνει ΚΑΜΙΑ απάντηση! Γιατί, ναι μεν τα φόρα είναι για μοίρασμα γνώσης, αλλά όταν ακούω τα του γεωργά, μου μπαίνουν ψύλλοι στ'αυτιά!

Όσο για σένα δαντή και τα περί βλάστησης σε παραπέμπω στη σελίδα 20 του νήματός μου...

:tiphat:Ορφεύς
Ορφεα καταλαβαινω οτι γνωριζεις...μην ανησυχεις,γιαυτο και σας ευχηθηκα,οι γνωσεις ομως δεν σταματουν ουτε για μενα ουτε για κανεναν και ειδικα οταν το επιπεδο ειναι υψηλο οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα...καθαρα βοηθητικα τα ειπα αυτα,οχι διδακτικα,αλλα ασε και κανενα πουλι να αρπαξει και το κατιτις του...ο κοσμος παει σουπερ και αγοραζει ριγανη,ας παει και σε κανα βουνο να δοκιμασει...η αποδειξη σαυτα που λες περι οργανικης.το ενα ειναι αχυρο και το αλλο ριγανη...ξεκαθαρα πραγματα:dance013:
Και οσο για τον γεωργα αν ειναι σωστος θα απαντησει αν οχι....ρουφ ρουφ τουφ τουφ το τραινο περνα.....ο νοων νοητο:smoker::cool:
 

orfeas

Active member
Veteran
Αν και δε νομίζω ότι με παρεξηγείς, να διευκρινίσω ότι ΔΕΝ θεωρώ τον εαυτό μου παντογνώστη, ίσα ίσα γηράσκω αεί... :)

Άντε καιρός να μας δείξεις τα δικά σου...

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
Αν και δε νομίζω ότι με παρεξηγείς, να διευκρινίσω ότι ΔΕΝ θεωρώ τον εαυτό μου παντογνώστη, ίσα ίσα γηράσκω αεί... :)

Άντε καιρός να μας δείξεις τα δικά σου...

:tiphat:Ορφεύς
Ορφεα τι ηλιος σε βαραει?
Αφρικανικος η ρωσικος?διοτι θα αλλαξουν πολλα στις απαντησεις μου...για να προσανατολιστω μπρε αντερφε...τιποτα αλλο.
 

thandee

Active member
Ορφεα τι ηλιος σε βαραει?
Αφρικανικος η ρωσικος?διοτι θα αλλαξουν πολλα στις απαντησεις μου...για να προσανατολιστω μπρε αντερφε...τιποτα αλλο.
Αυτο που ρωτησα προαιρετικο ασφαλως...παντα!
Και επειδη τανεφερες.
Jack hera,skunk#1,zupa lime haze
Δηλαδη ολη η ολλανδια στο πιατο μου...και πιο σοβαρα sativa λιβανεζα(γηγενης),sativa η αιγυπτια(γηγενης),afghani hash plant(γηγενης) ,afghani koosh(γηγενης)....ορφευς βλεπ?
αλοη απο μανα μου νοτιου αφρικα(γηγενης),μυρτιλα γηγενη,και το πιο νοστιμο καρπουζι πεπονι γηγενη...(πανω απο 65 χρονια καλλιεργεια αυτα,παππου προς παππου).
Για σας...ορφευς βλεπεις?
 

Attachments

  • 2017-03-28 13.26.03.jpg
    2017-03-28 13.26.03.jpg
    42.2 KB · Views: 64
  • 2017-03-28 13.30.29.jpg
    2017-03-28 13.30.29.jpg
    25.6 KB · Views: 66

georgas77

New member
εχω δει πολλα video πωσ να σκασουν οι σποροι τα χω κανει εσπασαν και μετα τιποτα
ξερενονται δοκιμασα με νερο εμφιαλομενο και απεσταγμενο
 

georgas77

New member
εχω δει πως σκανε οι σποροι το χο κανει λιγοι εσκασαν μετα τιποτα
 

georgas77

New member
κανω προπονηση εβαλα κανναβουρι για πουλια σε πλαστικο μπολ
με αποσταγμενο νερο το βαλα σε σκοτεινο μερος για να ανοιξουν οι σποροι
 

Ksaderfo

Active member
Τι κάνετε εδώ ρε Ιντιάνα Τζόνες... Του '14 ποστ ξεθάψατε; Νεκρομαντεία κ'ετσι; :D
 

newFish

Member
Βασικα μην αγοραζεις σπορια απο τριτους που δεν ξερεις σε τι συνθηκες τα εχουν ποσο "μπαγιατικα" ειναι και αλλα τετοια.

Βρες την ποικιλια που θελεις και παρε την κατευθειαν απο τον μπριντερ και πιο φθηνα θα σου βγει και δωρο σπορους θα σου κανουν και δεν θα ειναι οι σποροι μπαγιατικοι....
 
Top