What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Royal Gorilla - RQS

Smok'ey

Member
VanLife, top se face la ramura principala, din cate stiu eu, top-uind ramura principala (tulpina), se va cicatriza rana si vor creste ramurile laterale top-ului luand rol, amandoua, de ramuri principale care la randul lor vor face alte crengi, ramuri laterale..
posibil sa ma insel, dar asta stiam eu, ca se face top la ramura principala
 

fenomeno_djo

Active member
Erai fumat cand i-ai facut topping ? :laughing: Pare putin cam "ciopartita" dar arata sanatoasa si vioaie. :biggrin: Acum ca ai facut lst + topping o sa vezi cu ochii tai daca ai stresat-o prea tare sau nu. Raspunsul e in mare masura direct proportional cu conditiile de viata. Daca sunt ideale, atunci ii e mult mai usor sa treaca peste socul toppingului. Lst-ul e "low stress" si e practic inofensiv :)

Va incepe in perioada aceasta sa creasca de nebuna. Fii cu ochii pe ea sa-i indrumi crengutele sub ecran astfel incat sa umpli fiecare centimetru patrat sub ecran

Ma bucura faptul ca iti face placere sa-ti vezi plantuta crescand fain! E refreshing sa mai vezi oameni care le cresc cu dragoste si cu un ochi in formare; parca n-am mai vazut (de ceva vreme) pe forum oameni cu acest sentiment de crestere. :2cents: :tiphat:

Bafta in continuare cu gagica !
 

Attachments

  • topping.jpg
    topping.jpg
    32.1 KB · Views: 18
Last edited:

VanLife

Member
Bai, chiar am inceput sa ma simt bine facand asta, insa am parte de ceva "precipitatii" prin zona, si cel mai probabil voi renunta din pacate la proiectul de indoor.
Sa vedem, poate asta va fi un trigger sa ma imprietenesc mai mult cu spatiile salbatice.
Desi nu am mai facut asta, mi se pare mult mai challanging sa cresti outdoor, neavand toti factorii sub control, devine mai grea joaca dea dzeu cu plantuta :)
 

VanLife

Member
Nu, momentan merg inainte, dar probabil asta e ultimul grow indoor. Am inceput sa cochetez cu ideea de outdoor, iar acum incep sa ma gandesc la locuri. Aici e partea mai dificila, zic eu...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Google earth, apoi mers la fata locului. De putut se poate, asta e clar. Si ai informatii destule despre out si pe ro si pe international.
 

VanLife

Member
Day 28 (acum 3 zile) - I-am schimbat ghiveciul


In rest planta e ok, are o canopie mai ciudatica, astfel ca ma bagat in pana de idei, habar n-am de unde sa mai trag de ea ca sa beneficieze intreaga canopie de lumina. Cred ca va trebui sa recurg la o defoliere... Am sa pun o poza maine-poimaine, arata de parca am adus-o de la cernobal ! :))
 
Last edited:

VanLife

Member
Vezi sa nu o tunzi la zero iar.

Vedem ca va iesi, inca n-am gasit un salon de frizerie pt Gorile Roiale...


Meanwhile in day 30, the plant is doing okish. Se pare ca deficienta pe care am semnalat-o acum vreo 2 saptamani a inceput sa se aprofundeze. Prin comparatii am ajuns sa deduc ca deficienta este una de Mg asa ca intervin cu niste Sare amara de la Agrol.
Deficienta se manifesta prin pete rusty pe frunzele mai batrane si decolorarea frunzelor in exterior, plus ca frunzele de la baza sunt mai curly. Dar ultimul simptom ma gandesc ca poate fi cauzat si deficientei de lumina la frunzele de la baza...


Rusty spots


Yellowing leafs



The whole picture, cam ciudatica creatura
 

mike1983

Member
Din experienta iti spun ca este over fert. Probabil Mg s-a blocat din cauza acumularilor de saruri , ph-ul run off-ului l-ai masurat ? Dar ppm-ul run off-ului ? Iar punctele de rugina de pe frunze par a deficienta de Ca.
 

fenomeno_djo

Active member
Probabil ca a avut un soc dupa ce i-ai facut transplantul in noul ghiveci. Ce continea noul mix? Parca e o deficienta de Potasiu...
 

VanLife

Member
Din experienta iti spun ca este over fert. Probabil Mg s-a blocat din cauza acumularilor de saruri , ph-ul run off-ului l-ai masurat ? Dar ppm-ul run off-ului ? Iar punctele de rugina de pe frunze par a deficienta de Ca.

Hmm, incerc sa-mi dau seama de la ce ar putea fii overfert.
De dat n-am prea dat in ea,cand era seedling am bagat niste "ingrasamant pentru inradacinare seminte si rasaduri" - agrecol.
Si din cand in cand mai pun GHE B-essentials "A complete mix of micro and sub-micro elements" la udat + spray foliar, dar nu am exagerat cu asta.

Valori de PH & PPM n-am cum sa obtin momentan, e pe lista de achizitii un PH metru & TDS metru, dar momentan am investitii devastatoare in alte directii, si nu-mi permit jucariile :(

Probabil ca a avut un soc dupa ce i-ai facut transplantul in noul ghiveci. Ce continea noul mix? Parca e o deficienta de Potasiu...

Intradevar, a fost un soc dupa transplant care s-a vazut prin inhibarea dezvoltarii timp de 4-5 zile. Socul s-a revazut si in apa consumata, de 6 zile nu i-am mai dat apa, si inca mai are... Am putea da vina si pe ghiveciul care este simtitor mai mare, insa 6 zile e totusi mult. Si in ritmul acesta o sa-i mai ajunga apa pt inca 2-3 zile :friends:

Noul mix folosit a fost CANNA TERRA Prof. + COMPO SANA universal + o mana de Vermiculit.

Nici deficienta de Potasiu nu este exclus...

O sa revin zilele viitoare cu poze, in rest sa auzim de bine si mersi de vizita!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca nu bea apa e cam nasol. Poate sa indice probleme ireparabile legate de radacina. Nu ii da apa pana nu e aproape uscat de tot solul. Ai manevrat prea brutal radacinile? Sau poate ph-ul pamantului nou e mult diferit fata de cel vechi? Ai schimbat altceva de curand? Temp la nivelul radacinii cum sta?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mie nu mi se pare deficienta de Mg. Nu i-as da saruri de Mg...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai prea mult din ceva si prea putin din altceva. Un antagonism, dar nu imi dau seama care e in starea asta.
Oricum, foliar se da maxim o data pe saptamana. Iar daca hransesti si in sol, poate sa nu mai fie nevoie de foliar. Tu zici ca i-ai dat si nu ai exagerat. Depinde ce consideri tu ca fiind exagerat. Mixurile de sol folosite sunt foarte agresiv fertilizate de cele mai multe ori, poate nici nu avea nevoie de nutrienti vreo 3-4 sapt. Ia-o mai incet. O sa vezi tu ca multi nutrienti nu inseamna mai bine. Conteaza sa aiba cat ii trebuie, si ratiile potrivite intre ei. Posibil sa inveti din experienta asta dupa tura in curs.
 

VanLife

Member
Fata implineste 38 de zile si surpinzator inca mai traieste

De acum o tin doar la regim semi deschis. Fara nutrienti, doar apa si lumina!


Ma gandesc sa o mai tin 1-2 saptamani apoi sa o bag in flower, nu de alta dar mi-e teama ca ca-mi invadeaza dulapul bestia.







day38_close_up.jpg day38_close_up2.jpg
 

Latest posts

Latest posts

Top