What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bud-ul in frigider. hash-ul in congelator..

bud-ul se poate pune in congelator daca ai de gand sa il tii pe perioade foarte mari, dar nu trebuie umblat deloc la el. (fara vibratii, variatii de temperatura, lumina.. etc.) alta varianta buna e sa il ingropi la cel putin 80 cm adancime in ceva ermetic si rezistent la umiditate.
 
M

MJMJ

va multumesc pt raspunsuri!
Am pivnita,cred ca o sa merg pe varianta asta...tot asa,daca desfac,consum tot? :D
 

MJgrow

Active member
in vid....

cred ca se pastreaza cel mai bine si la congelator.

era pe la tv si cred ca se gasesc si in comert acele saserole care se pot vida, sau pungi speciale.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
buzii nu se pastreaza bine la congelator decat daca ai unul special la care nu umblii. altfel pierzi din tricomi..
 
M

madman2001

Am si eu o intrebare:
majoritatea plantelor mele abia saptamana trecuta au aratat primele flori. dupa indicatiile breederului ar trebui sa termine abia la mijlocul-sfarsitul lui noiembrie.

In zona mea in acea perioada ploua zilnic sau chiar ninge si ma gandesc ca o sa am mari probleme cu mucegaiurile.

exista ceva solutii acceptabile ca sa previn mucegaiul? nu pot sa ma duc la plante zilnic sa le scutur deci ma intereseaza mai mult daca se pot stropi cu ceva.

in ce fel e afectata calitatea budului daca il culeg inainte sa termine? mai putin potent/alt tip de high/ gust rau etc?

plantele mele sunt sativa dominant si infloresc 65 - 70 zile.
 
P

PotGrower

tata niciodata sa nu te iei dupa indicatiile breederului in legatura cu lunile de terminare..poate alea sunt puse pentru alte climate..destul de urat daca deja la tine a inceput sa ninga.din cate stiu bruma distruge orice fel de planta..cat despre planta, daca o culegi mai devreme, da , high diferit, potenta scazuta..nu cred ca te mai intereseaza gustul.dar daca abia au aratat semne de flower daca le-ai culege acu' nu rezolvi nimic..mai lasa-le macar 3-4 sapt daca vrei sa si scoti ceva de pe ele
 
M

madman2001

man, in acea perioada ploua si/sau ninge(noiembrie), nu acum. :) .
Acum vremea e ok, temperaturile nu sunt foarte scazute.

10 saptamani e destul de realist pentru un mix sativa dominant, nu?

oricum breederul zice ca termina pe sf lui octombrie dar sunt constient ca nu se poate asa ceva din moment ce de abia acum au inceput sa infloreasca.

De asta incerc sa ma pregatesc daca e posibil pentru o recoltare cat mai tarzie - adica sfarsitul lui noiembrie sau cand o fi primul inghet.

ce ma ingrijoreaza momentan e amenintarea mucegaiului, ca m-am obisnuit cu ideea ca nu o sa apuce sa termine
 
P

PotGrower

aaa kkt.stai chill atunci nu sunt probleme..daca e vb de 10 sapt de flower nu e problema, sunt si indica, cu 10 sapt de flower.
 

Gigel2

Member
potgrower...e cam mult fratioru...70 de zile avand in vedere ca au inflorit acum o saptamana...sa zicem pe 7,il duce harvestu pana in 15 noiembrie...eu zic ca la jumatatea lu noiembrie nu e vreme de cules...e extrem de frig,umiditate crescuta,bruma...risc enorm de mucegai
si ba...n`ai cu ce sa uzi antimucegai...decat cu spray d`ala de dat pe pereti la egrasie dar nu cred ca vrei sa fumezi apoi :))distrugi budul...singura dar singura modalitate outdor e sa scuturi...
ma rog...ar mai fi sa acoperi sa protejezi de ploaie sau stiu eu ce...dar cu bruma?ce faci?data viitoare uita-te de`o predominanta indica...sa termine in 7-8 saptamani...ca atata e indicat la noi...
normal ar fi fost sa infloreasca cam pe 20 august si sa culegi pe la jumatatea lu octombrie
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tu erai cu scuturatul buzilor ma gigele? :D

iar o planta care infloreste in 10 sapt indoor nu m-as astepta sa dureze mai mult decat pana la sf lui oct.
 
M

madman2001

exploziv, tu ai crescut skunk afara, si din cate am citit skunk-ul termina si in mai mult de 10 saptamani. Tu in ce perioada ai cules si cum ai procedat?

Nu cred ca as putea sa acopar plantele. ar fi tare un scuturator automat:)
 
P

PotGrower

asta a pus linkurile de la poze de la el din pc :))..sincer nush care e prostu' aici :))
 
M

MJMJ

o intrebare: daca in loc de servetele folosesc vata asa cum faceam cu fasolea cand eram prin clasele primare,e ok?
 
E

evilkid

in vata se incurca radacinile si e posibil sa le rupi cand le transplantezi
 

brebo

Member
nu e gresit, doar ca radacina tinde sa intre efectiv in vata si ai ceva mai multe sanse sa o rupi cand o iei de acolo, fata de germinarea in servetele..personal mi se pare ca vata si retine cam multa apa..

Deci cum zice evil..:)
 
M

MJMJ

am inteles...tocmai am bagat o samanta feminizata de ww la servetel...poze cu evolutia ei vor fi pe thread-ul meu
 
Top