What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pe pervaz nu este frig, mai ales noaptea?

ar putea fi o problema cu radacinile, in sensul ca sa nu fi putrezit de la apa.
(cat de mult apuca sa se usuce solul pana il uzi iar?)
sau cel mai probabil overfert din cauza nutrientilor adaugati in sol de catre producator.
(aici o poza a plantei de aproape ar ajuta.)

pentru plante tinere este bine sa folosesti un substrat slab fertilizat, sau chiar nefertilizat daca ai ceva experienta cu identificarea din timp a deficientelor.

ai dat cumva si nutrienti pana acum?
 

bullversat

New member
am observat de vreo 2 ori ca pervazul era putin rece, dar m-am gandit ca fiind si caloriferul acolo, nu o sa fie nici o problema. am sa le mut seara de pe pervaz, iar ziua am sa le pun inapoi pentru lumina.
in ultimile 6 zile le-am udat in fiecare zi, dimineata, fara sa iau in considerare umiditatea pamantului. parea putin uscat la suprafata si m-am gandit ca nu o sa fie nici o problema daca le ud. cand e vorba de cantitatea de apa, nu stiu ce sa zic. am turnat atat cat sa nu fie pamantul uscat. sa la scot din pamant si sa verific radacinile?
sper sa reusesc sa fac o poza la planta cat mai curand posibil si sa o uploadez pentru mai multe detalii.
nu am dat nutrienti pana acum si nici nu am experienta in domeniu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cand ti se pare ca e putin rece, data viitoare foloseste un termometru. o temp mica a substratului de crestere poate avea influente negative asupra hranirii plantei.

deci, pasul 1. verifici temperatura oriunde urmeaza sa le pui. incearca sa te Afli in intervalul 22-26 grade C sau macar 20-28 grade C, cu variatii mai mici de 5 grade intre temperatura de noapte si cea de zi.

foloseste metoda ninja cand uzi. poti baga degetul in pamant cam 1-2 cm si observa umiditatea, sau poti retine greutatea ghivecelor atunci cand sunt aproape uscate versus cand sunt udate la maxim. asa vei stii instant in ce situatie te Afli, si in timp ,chiar cu o mare precizie. daca nu e nevoie de apa, nu uzi!

orice ai face nu te juca cu radacinile. ii vei face mai mult rau decat bine.

asteptam poza! :wave:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si inca o chestie : intodeauna foloseste ghivece cu drenaj, mai ales in cazul plantelor mici. O planta matura face fata mult mai usor unei 'inundatii', insa plantutele tinere se vor inneca relativ repede iar radacinile vor putrezi.

Daca metoda cu degetul nu iti este la indemana si nici cea a cantaririi in palma pentru a vedea daca sunt uscate, mai exista si metoda spatiului dintre pamant si peretele ghiveciului : daca pamantul are suficienta umezeala in el va ocupa tot spatiul din ghiveci, insa pe masura ce se usuca se va strange, departandu-se de peretele ghiveciului. Cand vezi ca apare un gol intre pamant si ghiveci stii sigur ca trebuiesc udate.

Totodata, cand vezi ca frunzele se blegesc si incep sa atarne fara vlaga, poti fi sigur ca e timpul de o udare (asta daca nu e cazul de over-watering, cand funzele se lasa in jos , dar nu se strang).
 

spiderbud

New member
Am vazut nu stiu unde pe forumul englezesc ca cica ca sa vezi daca pamantul contine apa sau nu si metoda tu degetul nu ti-e la indemana poti folosi un ghiveci cu pamant si udat ( dar fara planta in el logic ) si daca greutatea ghiveciului cu planta este egala cu cel fara planta dar udat sau cel cu apa e mai greu fata de cel cu planta , inseamna ca planta are nevoie de apa ( greutatea plantei fiind compensata de apa din ghiveciul fara planta )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si de unde stii cata apa pui in acel ghiveci ca sa egalezi greutatea plantei?

cel mai simplu e sa tii minte greutatea ghiveciului gol. greutatea plantei o vei simti in timp si va fi usor de estimat dupa ceva timp. ba chiar ai putea stii si cat sa uzi in cazul fiecareia doar simtind greutatea ghiveciului daca lucrezi suficient de mult timp cu aceeasi marime de ghiveci. (exact.. timpul e cheia, nu te astepta sa mearga perfect din prima, dar cu siguranta nu vei mai reusi sa supra-uzi daca respecti aceaste reguli.)
pana la urma fiecare face cum stie, cum i se pare mai simplu. dar sa complicam o metoda simpla, adaugand inca un ghiveci si presupunand ca apa din acel ghiveci este egala cu greutatea fiecarei plante, deja nu are rost si mai mult ne incurca.
 

spiderbud

New member
ai dreptate si nu mai stiu exact cata apa a zis . si depinde cat de serios esti cu grow-ul , daca ai mai multe plantute , rezuma-te la treburile usoare si simple ( depinde de operatia / actiunea specifica grow-ului )
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ce a uitat Explo sa spuna e ca dupa ce acumulezi ceva experienta iti dai seama cand trebuie udate doar dintr-o singura privire asupra intregii plante.

Am vazut ca un indice de umiditate in perioada de flower este intensitatea mirosului. Cand planta are multa apa la dispozitie, mirosul este mult mai slab. Cand incepe sa scada umiditatea, mirosul se accentueaza teribil iar apoi se diminueaza o data cu uscarea pamantului (explicatia fiind reducerea transpiratiei o data cu limitarea resursei de apa de la nivelul radacinilor). Dar si aceasta metoda se invata cu timpul si depinde de la planta la planta si de la crescator la crescator.

Ce trebuie retinut din toate discutiile astea este faptul ca planta nu trebuie crescuta dupa carte, ci trebuie ingrijita atat cat trebuie, nu in exces, acordandu-se cel mai mult timp procesului de observatie.
 

fenomeno_djo

Active member
Alegere: Mataro Blue sau Cheese ? (indoor soil grow-incepator) :blowbubbles: explo muta postu daca simti ca exista un loc mai potrivit, cel putin eu n-am gasit :shucks:
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Care e cel mai tare strain fumat vreodata de voi, in joint ? Cand spun tare ma refer la genul ce te pune in cur, la propriu. Si ce strain stiti ca are urmatorul efect ? La inceput dupa vreo 5-10 minute de la primele fumuri esti happy, cerbral, corpul e ok, iar dupa inca vreo 30 de minute te loveste rau prin tot corpul, couchlock mai pe sleau.
 
Care e cel mai tare strain fumat vreodata de voi, in joint ? Cand spun tare ma refer la genul ce te pune in cur, la propriu.
Cel mai are a fost ceva Kush adus de un prieten din UK. Nu stia exact numele, doar kush-kush.
Si ce strain stiti ca are urmatorul efect ? La inceput dupa vreo 5-10 minute de la primele fumuri esti happy, cerbral, corpul e ok, iar dupa inca vreo 30 de minute te loveste rau prin tot corpul, couchlock mai pe sleau.

Am paztit sapt asta si sapt trecuta cam la fel de la swis cheese. Probabil e ceva hibrid 30% sativa - 70% indica... Daca nu dai si alte detalii, nu avem cum sa ghicim. O poza ar ajuta mult.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
afghan kush

cheese

dar tine minte ca efectele pot varia in functie de multi chestii ce tin de fiecare persoana si momentul cand fumeaza.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Sezonul de outdoor se apropie cu pasi repezi si planurile mele se schimba, cum ma asteptam, pana si la strain m-am razgandit. Pana la urma m-am gandit asa: primele saptamani in ghivece cu sol local (foarte bun, destul de aerat, negru), apoi in gropi umplute cu Light Mix de la Biobizz. Faza e ca daca tot e primul grow, m-am gandit sa nu mai iau fertilizator lichid, ci sa fac o gropile mai adanci si sa pun pe fundul gropii balegar de vaca (gratis de la vecinu'). Ce ziceti, va fi ok ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atat timp cat nu ingropi prea mult incat sa dauneze in flower, e ok.
dar cred ca ar fi mai util deasupra, sa uzi prin el, si mai usor de dozat. (daca e vorba de un grow guerilla, il poti acoperi cu un strat subtire de sol din zona, pentru a fi stealth..)
 

spiderbud

New member
Eu zic sa-l amesteci cu pamant , astfel radacinile se vor propaga pe toate directiile , daca-l pui pe fundul gropii , nutrimente in jurul plantei = zero ( fara ce mai adaugi tu acolo ).


# e doar o parere :D si vezi ca vecinu sa nu fie din clanul "Vad'Pes'T'Gard" :D .
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Spiderbud, nu inseamna nutriente 0 pentru ca radacina pivot poate creste mult si in adancime, si in plus Light Mix-ul are deja nutriente. Anyway, iar m-am razgandit... Pana la urma nu ma mai complic cu nici un cowshit. Iau un sac de 50 L de Light Mix, amestec cu sol local ca sa-mi ajunga pentru cele 5 gropi si imi iau Biogrow si Biobloom pentru mai incolo. Mentionez ca si pamantul de pe marginea gropilor va fi sapat cu harletul, afanat, asa ca radacinile isi pot face de cap in orice directie.
 

MJgrow

Active member
E nevoie ca semintele pastrate in frigider la 3-5*C sa stea cateva ore bune la temepratura camerei inainte de a fi puse la germinat?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa ar fi bine. dar nu ar trebui sa ai pierderi mari daca le bagi direct in pamant.
in schimb, in apa calduta nu as recomanda sa le bagi asa.

cu cat trecerea e mai lejera, cu atat mai bine pentru micuta planta in devenire. mai ales daca sunt seminte mai vechi si/sau stau de mult la rece.
 

MJgrow

Active member
Pai stau cam de maxim de 6 luni la rece. Am facut curat printre Cd si am gasit din greseala cateva ramasite de la un vechi pachet/colet.

Adica am primit in carcasa de CD, unde cateva acolo au si ramas o perioada de timp.(am uitat cumva de ele)

L.E. Ma gandeam mai degraba sa le las in apa pana crapa carapacea pe langa o sursa de caldura (PC), si sa le pun ori intr-un mix de vermiculita cu coco peat si ceva perlit, ori sa le pun in woolrock.

Nu stiu cum este mai bine si mai ok pentru seedlinguri. (Nu am incercat pana acum mixul ^)
 
Top