What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

cum sa incep

Farcash

Member
salut baieti.As vrea sa fac si eu o incercare cu un mic grow,o plantuta acolo pentru mine pentru zilele mai noroase cand ai chef de un cui mic.
Intrebarea este,de unde as putea sa iau seminte si daca este intr-adevar safe,sa nu fie bagata si garda pe fir.
 

plm

Member
Hai noroc, eu imi iau seeds de pe net, caut breeder-ul care ma intereseaza si soiul, si platesc cu cardul cuiva, insa niciodata din RO, a fost totul ok de fiecare data.
 

Farcash

Member
Hai noroc, eu imi iau seeds de pe net, caut breeder-ul care ma intereseaza si soiul, si platesc cu cardul cuiva, insa niciodata din RO, a fost totul ok de fiecare data.
Nu e mai sigur sa platesti prin bitcoin?Plus ca daca vine din alte tari nu ti le verifica la vama?
 

plm

Member
Nu neaparat, sunt legale oricum, avem si noi in RO la shop-uri prin bucuresti, plus ca, coletele nu au nimic pe ele lipit, fie scris, logo sau etc care sa indice ceva ce ar avea legatura cu weed, in afara de adresa, care nici aia nu trebuie sa aiba legatura cu tine sau mai ales cu adresa grow-ului.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din UE nu se mai verifica coletele mici de ani buni. Si chiar de le-ar verifica, e greu sa distinga niste seminte si mai ales sa stie ca sunt de cannabis. Daca cumva il deschid, o sa fii anuntat ca a fost deschis sau confiscat, oricum, si nu mai dai drumul la treaba si esti safe. Eu as recomanda sa nu le comanzi din romania si sa nu le comanzi la nici o adresa care are legatura cu tine sau cu viitorul grow. Si daca respecti asta o sa fii safe cu siguranta.
 

Farcash

Member
Cu mi-ati recomanda sa fac dat fiind faptul ca nu as vrea sa bag pe nimeni in incurcatura?
Plus ce siteuri si ce strain sa folosesc pentru primul grow.Nu ma intereseaza sa ma rupa tare ci in primul rand sa-mi fi mie usor cu ea ca apoi sa capat experienta :))
 

plm

Member
Cum am spus, de la diferiti breederi, cauta pe google ce strain te intereseaza, eu la inceput am mers pe RQS.

Baga si tu din astea mai populare de le stim toti sau cel putin le-am avut macar 1 odata si stim ca a mers bine, ex: Northern Lights, White Widow, Critical, Blue Dream, Big Bud, Jack Herer, OG Kush

Toate astea sunt cross-uri de succes, au crestere viguroasa, raspund bine la train, fond genetic solid rezistente la mucegai si daunatori, cat si la fluctuatiile de temperatura, lovesc bine de tot, si relativ rapide 8-9 saptamani.
 

Farcash

Member
Pentru inceput m-am gandit la un northern light sa iau 5 seminte.
Cum sa fac cu posta intrucat nu as vrea sa bag nici pe numele unui prieten sau ceva. Ma gandesc sa pun adresa a unuia dintre bunici si cand vine postasul sa merg si eu la adresa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Problema e ca la unele shopuri trebuie sa semnezi pentru pachet (prin curier, nu prin posta), si atunci or sa afle si bunicii. Ca tu nu vei putea semna daca nu stai acolo.
 

plm

Member
Cea mai buna versiune de NL cica ar fi de la Vision Seeds, si eu o sa bag urmatorul grow tot NL cred.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cunosti vreun shop care trimite prin posta astfel incat sa nu trebuiasca sa semneze bunicii?

Nu am mai comandat recent pentru ca nu a fost nevoie ca sa cumpar seeds online. Ar fi mai bine sa iti raspunda baietii care au mai luat si stiu exemple recente. Eu stiu doar ca se practica si prin curier cu semnat.
Mai e si varianta sa cauti un shop care iti place si sa le dai mail sa ii intrebi ce varianta/variante de shipping au pentru romania.
 

plm

Member
Nu tine de shop, treaba cu semnatura ci de compania de curierat, spre exemplu eu locuiesc intr-un oras mai mic unde lumea se mai cunoaste, curierul care imi aduce pachete nu mai cere semnatura ca ma stie, chiar daca e alt nume si adresa, nu cont, nr de tel e acelasi, e un nr care il tin numai weird shit de genul, pot s-o trimit si pe maicamea sa se intalneasca cu el ca tot ii da pachetul daca vb eu, depinde de situatii, cam asa e la mine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca e trimis cu semnatura, el trebuie sa puna acolo o semnatura la dosar. Daca curierul tau o semna in locul tau, aia e treaba lui, dar majoritatea or sa vrea o semnatura acolo, ca sa fie ei acoperiti. Daca nu e ceruta semnatura, atunci nu mai conteaza. Iar daca comanda e platita in avans iti pot cere datele din buletin. Care nu trebuie neaparat sa fie reale. Dar sa fie.. si sa coincida cu cele de la comanda.
 

plm

Member
De cerut toti cer semnatura clar, nimeni nu garanteaza pentru nimeni, insa nu e obligatoriu sa fie de la persoana in cauza semnatura, la mine zic ca poate sa dea si pisica semnatura nu-l intereseaza pe curier:))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai, unii nu cer. Asta iti spun sigur pentru ca am primit atat in ro cat si in alte tari din ue fara semnatura. In ro mi l-a bagat la posta, desi a venit prin curier. Dar ma interesasem inainte daca e cu semnatura (registered mail) sau nu.
 

Farcash

Member
Pana la urma m-am invartit cumva si am facut rost de o samanta nu stiu exact ce strain e dar stiu ca e o samanta de foc :)).
Urmatorul pas care ar fi?
Presupun ca o pun la germinat si apoi o pun in pamant.
Locul in care ma gandesc sa o pun este o camera in care lumea nu prea intra intrucat nu are treaba. Nu este o camera chiar luminata dar nici intunecata si nici curent nu am in ea.Oare ar rezista la temperaturi pana in octombrie cand ar fi defapt recoltarea?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca camera e prost luminata si curent nu ai o sa scoti ceva gen nimic sau pe aproape. Nu frigul e problema, ca nu va ingheta la interior, dar iti trebuie lumina puternica ca sa scoti ceva bun. La geam, fiind deja si aproape toamna, chiar si fix in geam cu expunerea perfecta ai scoate probabil max 10 grame de calitate slaba. Daca expunerea nu e perfecta si nici la geam nu e planta.. poti incerca doar asa de distractie, dar nu te astepta la nimic. Daca or iesi cateva grame, bine. Dar nu te baza pe treaba asta.
 

Latest posts

Latest posts

Top