What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Blue nightmare

Γεια χαρά, έχω αυτο το Blue Dream και το Holy Grail Kush που τρέχουν απο αρχές Οκτωβρίου, κάνω ενα fast forward με τις εικόνες στην σημερινή για να δείτε το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και να μου δώσετε κάποια συμβουλή:



Επειδή είναι αρκετές οι εικόνες θα χρειαστούν 2-3 ποσταρίσματα.
Μέχρι την 1η βδομάδα ανθοφορίας τα φυτά βρίσκονται σε 60x60x160 τέντα (διακρίνονται απ τα μαύρα πλαστικά που ενώνουν τις κάθετους δοκούς του σκελετού), όταν την τερματίσαν πήρα μια 76x76x180 ...
 


Η αλλαγή σε 12ωρο έγινε όταν ήταν σε ύψος 35-40 πόντων περίπου, στην πρώτη φωτό στη μπανιέρα... Τώρα το blue dream έχει φτάσει ταβάνι 1'80 και με τα κοτσάνια τραβηγμένα να κουρμπάρουν.
 
G

Guest

:yikes:
Τι έχεις κάνει εκεί ρε :biggrin:
Κατ'αρχάς θεωρώ ότι την άφησες να σου πάρει τον αέρα.Ήθελε ξύλο και δέσιμο εξ'αρχής και πιο πολύ ένταση φωτός. Επίσης δεν ξέρω αν θα έπρεπε τα ε27 να έχουν την ίδια απόσταση που έχεις τον κινέζο.Δουλεύουν καλύτερα κάπου στα 20 εκατοστά.Τώρα...τρεχαγύρευε.Έχω μια 1χ1χ2 :biggrin:
Ή κράτα μόνο το BD.H πλέξιμο στον τοίχο και βερτικαλ με νατρίου.

Το πιο ανησυχητικό είναι το πενετρέσιον (με το συμπάθειο )του φωτός,κατά τ'άλλα αυτά είναι luxury problems,γαμώ τα γαϊδούρια έφτιαξες :tiphat:
 
Ο κινέζος είναι 800x1w smd, τραβάει 200w απ την πρίζα και τα ε27 είναι των 20w. Για την 60άρα δηλαδή ήταν 280w πριζάτα που πίστευα οτι είναι και υπερβολή. Το ψιλο έδενα και πιο μικρό και έχουν φάει και ένα τοπάρισμα μετά το 3ο γόνατο υπόψιν ... Scrog δεν έβαλα αυτή τη φορά αλλά δε νομίζω να έκανε διαφορά με τόση ορμή που είχε αυτό το φυτό ... σκέψου στο Holy Grail απο κάτω έβαζα βιβλία για να τα έχω στο ίδιο ύψος.

Να αλλάξω τώρα τέντα πολύ δύσκολο, δεν μας παίρνει και ο χώρος για 1x1 και δεν το έχω και σπίτι μου, φιλοξενείται σε σπίτι φίλου μιας και είμαι και γω τωρα φιλοξενούμενος αλλού μέχρι να ξαναπιάσω σπίτι...

Αμα τσακίσω τα κλαριά σε πιο χαμηλό σημείο δύο φορές να κάνουν κάτι σα σκαλοπάτι λες να αποδώσει ή πιστεύεις οτι θα στανάρουν με σημαντικές απώλειες σε φούσκωμα ?
 
G

Guest

Τα χεις τουρμπάρει και στο πυρίτιο και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο το τσάκισμα.Αλλά ναι,τσάκισε όσες φορές χρειάζεται,αν το κάνεις καλά θα είναι και ευεργετικό για το φούσκωμα πιστεύω.Η αποφύλλωση πχ είναι πολύ πιο στρεσογόνα.
 
μπα για πλάκα τσακίζουν Syd, μπορεί ναναι χοντρά σα τα δάχτυλα αλλά είναι σα καλαμάκια κούφια... Λες να του κάνω τσακισματακια να γίνει σα σκάλα ε ? χμμμμ
 
G

Guest

Τσάκισε από κάτω πρώτα και ανέβαινε(για να μη σκληρύνει κι άλλο) θα λεγα.Δεν έχεις και πολλές επιλογές ,έτσι δεν είναι;Από τη στιγμή ειδικά που είναι υγειέστατο και σφριγηλό,δώστου και αύριο πάλι να τσακίζεις σε βλέπω...:biggrin:
Εγώ σε κάποια εσωτερικής με φως ήλιου φέτος έκανα πείραμα και το ένα το έσπασα επίτηδες στη βάση (μπας και τα φτύσει γιατί δε χώραγαν...)Παρ'όλ'αυτά τέλειωσε μια χαρά και με περισσότερη ποσότητα από αυτά σε ίδιο μέγεθος γλάστρας,μπορεί και σύμπτωση ,αλλά δεν το χάλασε κιόλας θέλω να καταλήξω.Όλα τα άλλα τσακίζονταν συνέχεια και πήρα θαμνώδη φυτά χωρίς δεσίματα με μόνο ένα κορφολόγημα.Είναι πολύ ωραία μέθοδος προπόνησης και την εφάρμοσα και τώρα στην τέντα.
 

newFish

Member
Καλημερες, Κασα οπως σου ειπα πρεπει να παρεις γενναιες αποφασεις τσακισε τα σαν να τα τρωει κατσικα δεν παθαινουν τπτ μην φοβασαι!

Επισης σιγα σιγα πρεπει να δεις τι θα κανεις οταν φουσκωσουν γιατι θα αρχισουν να σου σπανε κλαρες απο το βαρος! παντως ειναι πανεμορφα και υγιεστατα ελπιζω να μην εχεις μπλιτσινγκ απο το πολυ φως στους πανω παπαδες στην πορεια.

Πως και δεν πεταξες κανα πλεγμα απο πανω οταν ηταν ακομα στην αρχη;
 
γεια χαρά παίδες, έκανα κάνα δυο τσακισματάκια, κατάφερα και ανέβασα και τη λάμπα άλλα 2-3cm ...κάπως καλύτερα τώρα.
Για το βάρος αγόρασα κάτι σα γιογιό απο τον αλέγκρε που έχουν 1.20€ το ενα για να κρατάνε τα κλαριά όρθια.
Πλέγμα δεν έβαλα γιατί δε περίμενα ποτέ να στρετσάρουν 140cm, και ήταν και κορφολογημένα ...περίμενα οτι θα φτάναν αντε βια 1.5 μέτρο απο πάτωμα και κάπως θα συμμάζευα το canopy μετά. Πρώτη φορά με autopot και έχω εκπλαγεί με την ανάπτυξη....

 
G

Guest

Mια χαρά τα μάζεψες,νάου γουίρ τόκιν. Τα autopot δεν είναι τα bluemat?Μου τα χε προτείνει ένας φίλος εδώ αλλά δεν παίζει χώρος ντιπ(παίζει και το βίτσιο για πολλές ποικιλίες).Έχει πολύ υλικό στο κοκοθρεντ αν θυμάμαι καλά.Πιστεύω πάντως ότι μόνο με ε27 θα είχες και καλύτερο αποτέλεσμα.Πρέπει να καθαρίσεις αρκετά από κάτω νομίζω.
 
οχι είναι διαφορετικό σύστημα τα autopot, έχει ένα φλοτέρ (aquavalve) που γεμίζει τη βάση της γλάστρας με νερό. Στη γλάστρα βάζεις στον πάτο 2-3 δάχτυλα άργιλο και μετά το coco ή κάποιο supersoil. Ποτίζεις στην αρχή κανονικά απο πάνω μέχρι να πιάσει η ρίζα πάτο και μετά ενεργοποιείς το σύστημα και δε ξανασχολείσαι με πότισμα, απλά γεμίζεις τη δεξαμενή. Μπορείς επίσης αντί για ξεχωριστές βάσεις με aquavalve για κάθε γλάστρα να κάνεις πατέντα με ένα μεγαλο tray και να βάζεις όσες γλάστρες χωράνε και να ποτίζονται μόνες τους.

Τον κινέζο δεν τον αλλάζω, και cob λευκά να φτιάξω κάποια στιγμή θα υπάρχει και ένας blurple κινέζος στη σκηνή :biggrin:

Έχω υπόψιν μου να κάνω και lollipoping που λες αλλά δεν ήθελα να γίνει ταυτόχρονα με τα τσακίσματα...
 
G

Guest

A,μάλιστα,ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.:) Πιο πολύ σε υδρο πάει η φάση . Η επιφάνεια της γλάστρας μένει υγρή με αυτό;

Γιατί σε έχουν κερδίσει τόσο τα blurple;

Σωστός για το καθάρισμα.Και να μην το κάνεις τα κάτω κάτω θα αρχίσουν κάποια στιγμή να τα φτύνουν από έλλειψη φωτός,απλά θα χάσεις ενέργεια για κάτι που θα πάει στράφι.Από ενέργεια δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα βέβαια...
 
είναι λίγο ανάμεσα, αναλόγως και το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις μιας και λειτουργει σα ρυθμιστής για το pH. Είναι πιο ξεκούραστο απο καθαρό hydro απο αυτή την άποψη. Η επιφάνει που λες, με coco που το έχω μένει ισα ισα νωπή.
Οσο για τα blurple, κάτι έξτρα συνεισφέρουν και αυτά απ οτι εχω παρατηρήσει.
 
R

red23

Μπραβο Cas. :) Οι διακοπες για σενα αρχισαν :)
 
Γεια χαρά thandee και υπόλοιποι, το ανοιγοκλείνω στα βάζα ακόμα δεν έχω δοκιμάσει!
Ισως το καθυστερώ γιατί φοβάμαι μην είναι μάπα το άκουσμα και ξενερώσω :p
 

Latest posts

Latest posts

Top