What's new

Το ταπάνι του Ορφέα

thandee

Active member
Ορφεα και επισημα τελος σεζον???για βορεια Ελλαδα....Μαλλον ε???...ε μεσα Νοεμβρη...ε απο δω και περα.....θελει μονιμα σκεπασματα και σομπιτσες σγα σγα!:)εσυ DOWN...ολα good???:)
 

ko13

New member
Όπως φαίνεται λοιπόν ,τα αυτόματα δεν είναι για έξω . Ο διαβολάκος του Ορφέα είναι μια απογοήτευση . Έχουμε πρόσφατα δει τα αποτελέσματα του μαυροδιάβολου , σε τέντα με πολύ καλό φωτισμό και ομολογώ πως ήταν εντυπωσιακά . Στη φύση απλώς δεν είναι αρκετές οι ώρες ηλιοφάνειας . Αν όμως τα έχουμε μέσα για 1 μήνα σε 20/4 ή και σε 24/0 και μετά τα βγάλουμε στον ήλιο ,τα πράγματα αλλάζουν αλλά όχι και τόσο δραματικά προς το καλύτερο .

Ποτέ δεν είχα επιτυχία με αυτόματα στην εξοχή . Πάντα με νανάκια κατέληγα .
Αντί για αυτόματα ,μπορούμε να βάζουμε ποικιλίες όπως τα ErdPurt . Είναι γρήγορα και μπορούμε να τα κάνουμε να συμπεριφερθούν ως αυτόματα , αν τα περιορίσουμε σε μικρές -σχετικά- γλάστρες .
Τα ErdPurt δεν απαιτούν βέλτιστες συνθήκες ηλιοφάνειας , κάνουν δουλειά και με λιγότερες ώρες φωτός . Έχω μεγαλώσει κάμποσα στην βεράντα μου και κάτω από μια λάμπα led 10 watt . Η βεράντα μου αυτή την εποχή έχει άμεση ηλιοφάνεια από τις 2 έως τις 6 μόνο ! Παρόλα αυτά ,τα ErdPurt αναπτύσονται αρκετά στο διάστημα του ενός μηνός που τα έχω στην βεράντα .

Μου αρέσουν τα ErdPurt Ορφέα ! Ωραία πρασινάδα κάνουν ! Θα βγάλω και άλλα σπόρια φέτος ,εκατοντάδες .

Ευτυχώς έχω πάρει με τα νερά μου τη γυναίκα και το γιο και μπορώ και σκάω στο σπίτι ότι γουστάρω . Με αφήνουν και τα βάζω κάτω από τη λάμπα του φωτιστικού στο σαλόνι το βράδυ . Μεγαλεία ! One of my dreams came true .

Καιρός είναι να πάψουμε πλέον να κρυβόμαστε , τουλάχιστον στους φίλους μας . Να πούμε την αλήθεια μας και να μην κρύβουμε τα φυτά μας όταν είναι να έρθουν για καφέ .

Σπείρτε σπόρια !
καλημερα scourouhi.
μπορεις να δωσεις αλλες πληροφοριες για το erdpurt?
 

Latest posts

Latest posts

Top