What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
De ce sa dea el 5 lei pe un ghiveci de 15x15 de la dedeman...

A, nu are dedeman in alpi...
 

HerbalN

New member
Salutare , sunt nou pe aici si am o mica intrebare , pe langa faptul ca o sa ma apuc de grow si am cam imbratisat forumul , in ultima vreme cumparand de la un arab care sustinea ca o creste in casa , fumand doar aceeasi ierbita , intr-un fel cred ca am prins toleranta ( 2-3 saptamani de fumat zilnic , dar 1-1,5 G pe zi ) , in celalalt fel am observat ca m-am prajit putin , uit lucruri , nume , date ... Etc
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca imi permiti o gluma: te-ai prajit mai mult, cred ca ai uitat sa pui intrebarea...
 

HerbalN

New member
Da , ai dreptate , scuze .. :))
De ce ma prajesc asa de rau ? Problema e ca inainte nu aveam astfel de probleme ( Este vorba de cateva luni).
 

gganjaabwoy

Active member
Acum depinde cum fumezi acel 1-1,5g...daca ai baga seara 1 pai din 1.5g, te-ai bucura de stare apoi te-ai pune la somn nu te prajesti...cel putin nu considerabil...daca imparti 1,5g in 3-4 paie si stai mort de dimineata pana seara timp de 2-3 sapt normal ca incepi sa simti o prajala...insa unora de aici ne place acea prajala...ajunge usor subiect de comedie in momentele plictisitoare ale vietii:))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da , ai dreptate , scuze .. :))
De ce ma prajesc asa de rau ? Problema e ca inainte nu aveam astfel de probleme ( Este vorba de cateva luni).

Pai inainte fumai iarba :D? Daca nu, ai raspunsul. Daca da, da-o si tu pe sative, si mesteca zilnic salvie, rozmarin, sofran, si alte buruieni care reduc prajeala (si pe care nu le foloseste mai nimeni :D).

@Lore: Gluma zilei...
 

Onyx

New member
Va mai deranjez cu o intrebare. Intre led-urile philips/osram cele cu bulb si un hps , care ar fi varianta mai eficienta? Ca si avantaj am inteles ca led-urile nu incalzesc la fel de tare grow-ul.
 

mike1983

Member
Dintre toate enumerate de tine ledurile sunt cele mai eficiente.clar.acum daca intrebi care leduri sunt mai eficiente...ei bine...sunt cele cu mai multi lm/w , si bineinteles sa aiba spectrul potrivit tie (veg sau flower)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@onix&mike

La puteri mici LED-urile bat HPSul. La puteri mari, eficienta este similara, iar costurile (odata erau) mai scazute la HPS. La 600- 1000W sa zicem, si acum HPSurile sunt semnificativ mai ieftine, vreau sa zic luate de la magazin., nu in regim DIY.

Motivul nu este neaparat eficienta, dar... nici nu exista HPSuri (nu stiu eu) de puteri mici. In tot cazul, eficienta luminoasa fiind cam aceeasi (sa zicem 100-120lm/W), la aceeasi putere, ele incalzesc la fel de tare growul.

Totusi, sursa de caldura este mai concentrata la HPS, caci nu poti sa ii pui radiator, si atunci suprafata este mai calda la HPS. Bine, fara radiator, si LEDul ar ajunge pentru o secunda la 200C :D Radiatorul LEDurilor mentinandu-le (teoretic, daca nu is chinezarii) la 40-50C, clar ca plantele vor putea sta mai aproape, dar caldura disipata e aceeasi.

Acuma, mai e un factor: multe HPSuri au un spectru discontinuu, pe cand LEDurile il au continuu (cu cocoase), dar e altceva, fiind mult mai apropiate de lumina naturala. Am vazut un singur HPS care avea asa ceva, Ei, spectrul asta continuu este foarte important, face ca diferentele sa fie mari, pe langa celelalte avantaje.

A, ar mai fi ceva. LEDurile au toata lumina pe aceeasi parte. Conteaza, corect? Acuma ca sunt becuri care au LEDuri pe toate partile, tip corn (stiulete), e altceva...

Deci... LED. Insa nu varianta descrisa de tine este neaparat cea mai buna, este o varianta de compromis, ca iei bulbul, ii scoti difuzorul, si ai becul. Eu am asa, nu sunt nemultumit de ele, dar totusi un COB e o varianta mai simpla, usor de facut management, etc, daca ai chef de DIY. Daca nu... nu.



Nu mai am o poza ca lumea cu montura, dar ceva de genul trebe sa iasa. Tre' sa faci o rama, sa montezi dulii, sa tragi fire, se aduna, dar e simplu pentru atehnici. Tot DIY pana la urma si cu bulbi... Singurul avantaj fata de COB este cam ai lumina distribuita pe suprafata mare, fara sa tii LEDurile prea sus, cum ar fi cazul unui spatiu limitat pe inaltime, altminteri e mult mai simplu sa pui un COB in loc de 5-10 bulbi. Driver, COB, cooler de procesor, pasta siliconica, niste gauri filetate, chestii, daca ai oleaca de indemanare tehnica. Daca nu, dulii, ca mai sus. Osram ieftin, Phillips scump, eu fan Phillips, explo fan Osram si COB, Mike fan COB, Hempfield star COB. Si tot asa. Asadar...
 
Va salut,din pacate nu am facut nimic sa imi indeplineac visul de a creste:))astept sa-mi faca mama lista cred...
Dar mi-am comandat o chinezarie de vaporizator la 25€ de care nu sunt asa satisfacut,adica imi place ca high-ul e mai slab,ca nu mai fumez toate prostiile,dar problema e ca atunci cand setez o temperatura medie,aproape ca nu arde deloc si atunci cand setez o temperatura aproape maxima se prajeste din 3 puf-uri...si nici fum nu scoate deloc,doar aroma.

Spuneti-mi va rog,pentru ca am vazut ca s-a lansat recent un model nou PAX 3 si din ce am vazut in review-uri e total alta treaba.....se merita sa dau banii pe el?????incantat fiind sa ma dau pe vaporizator,chiar daca nu pot sa il mai pasez la dreapta:)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ia-ti Arizer ori Volcano si nu vei fi dezamagit. Neaparat desktop, cele portabile is o gluma.

dar problema e ca atunci cand setez o temperatura medie,aproape ca nu arde deloc si atunci cand setez o temperatura aproape maxima se prajeste din 3 puf-uri...si nici fum nu scoate deloc,doar aroma.
Apai, daca ti-ai luat vape si vrei sa scoata fum, problema e la tine, nu la vape.
 
Last edited:

Onyx

New member
Multumesc mult pentru raspuns.Eu as merge tot pe varianta mai simpla de led-uri cu dulii, tinand cont ca sunt paralel cu tot ce inseamna montajul si varianta asta imi va da batai de cap, nu stiu sa le leg. Sa o iau practic la un grow de 80 x 80 x 150-170, cam de cate led-uri am nevoie, ce putere si ce spectru sa aleg, banuiesc ca ar trebui sa le combin pentru a purea folosii atat in vegetatie cat si in floare. Multumesc
 
Da scuze,vapori nu fum:)...nu m-am gandit deloc sa iau un desktop,dar daca zici ca e asa mare diferenta o sa ma reorientez,...cand am ajuns prin Amsterdam nu stiam ce sunt acei vulcani de pe fiecare masa din coffeshopuri,abia dupa ce am dat de forum am descoperit si deci nu am avut ocazia sa-i incerc,multumesc mult de sfat����
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Multumesc mult pentru raspuns.Eu as merge tot pe varianta mai simpla de led-uri cu dulii, tinand cont ca sunt paralel cu tot ce inseamna montajul si varianta asta imi va da batai de cap, nu stiu sa le leg. Sa o iau practic la un grow de 80 x 80 x 150-170, cam de cate led-uri am nevoie, ce putere si ce spectru sa aleg, banuiesc ca ar trebui sa le combin pentru a purea folosii atat in vegetatie cat si in floare. Multumesc

la 150-170 cm H poti face 2 grow-uri unul peste altul. ledurile pe care vrei tu sa le folosesti nu au ce face cu atata inaltime, nu au penetrarea necesara. iti trebuie intre 300 si 600W / mp, calculeaza tu cate leduri sunt necesare, in functie de cele pe care le gasesti la pretul mai bun.
 

Latest posts

Latest posts

Top