What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

BagSeed Προσπάθεια 2η

Lamogio

Member
Καλησπέρα και καλό φθηνόπωρο να έχουμε !!
Μετά απο μία αποτυχημένη προσπάθεια καλλιέργειας την περασμένη άνοιξη ( 2 στα 2 αρσενικα ) , ξεκινάμε κάτι καινούριο !

Στο κλασσικό DIY Box ( κάτω απο το γραφείο ένας χώρος 1χ1 κλεισμένος με φελιζόλ και ντουλαπόφυλλα) - γιατί λεφτά για αγορασμένο δεν παίζουν - βάλαμε αυτή τη φορά 3 σποράκια για αρχή .

1 μέρα μέσα σε ποτηράκι με νερό και 3,4 σε χαρτοπετσέτα και τσουπ έβγαλαν μια μικρή ριζούλα , ούτε ένα πόντο μεγάλη !!

Παίρνουμε λοιπόν τα πλαστικά ποτηράκια , τα γεμίζουμε περλίτη και χώμα και βάζουμε με ευλάβεια το σποράκι στο νέο του σπιτάκι (προσωρινά) !

Τα βάζουμε σε απόσταση 50 πόντους απο τις λάμπες μας ( 8 χ 20 watt CFL ) και περιμένουμε !

Η Θερμοκρασία στους 30-32 , υγρασία 50-55 . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω την υγρασία για να γουστάρουν τα μωράκια .!

Τι άλλο ?? !! Χμμ .. α! Ρε σεις παιδιά , ξεκινάω με νορμάλ θερμοκρασία κατα τις 8 το απόγευμα στους 30-32 βαθμούς , αν τα έχω κανα μήνα στην ανάπτυξη , θα μπορέσω να τα γυρίσω σε ανθοφορία τέλη Σεπτέμβρη (δηλ. να έχω 26-27 βαθμούς ) ή δε θα έχει πέσει ακόμα το θερμόμετρο ?? Μη πάθουν και κανα σοκ ..

Αυτά απο μένα , Να είστε καλά , ελπίζω να περάσατε ένα όμορφο καλοκαίρι και θα χαρώ να σας δω στο ημερολόγιο μου !!
:woohoo:
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Καλησπέρα και καλό φθηνόπωρο να έχουμε !!
Μετά απο μία αποτυχημένη προσπάθεια καλλιέργειας την περασμένη άνοιξη ( 2 στα 2 αρσενικα ) , ξεκινάμε κάτι καινούριο !

Στο κλασσικό DIY Box ( κάτω απο το γραφείο ένας χώρος 1χ1 κλεισμένος με φελιζόλ και ντουλαπόφυλλα) - γιατί λεφτά για αγορασμένο δεν παίζουν - βάλαμε αυτή τη φορά 3 σποράκια για αρχή .

1 μέρα μέσα σε ποτηράκι με νερό και 3,4 σε χαρτοπετσέτα και τσουπ έβγαλαν μια μικρή ριζούλα , ούτε ένα πόντο μεγάλη !!

Παίρνουμε λοιπόν τα πλαστικά ποτηράκια , τα γεμίζουμε περλίτη και χώμα και βάζουμε με ευλάβεια το σποράκι στο νέο του σπιτάκι (προσωρινά) !

Τα βάζουμε σε απόσταση 50 πόντους απο τις λάμπες μας ( 8 χ 20 watt CFL ) και περιμένουμε !

Η Θερμοκρασία στους 30-32 , υγρασία 50-55 . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω την υγρασία για να γουστάρουν τα μωράκια .!

Τι άλλο ?? !! Χμμ .. α! Ρε σεις παιδιά , ξεκινάω με νορμάλ θερμοκρασία κατα τις 8 το απόγευμα στους 30-32 βαθμούς , αν τα έχω κανα μήνα στην ανάπτυξη , θα μπορέσω να τα γυρίσω σε ανθοφορία τέλη Σεπτέμβρη (δηλ. να έχω 26-27 βαθμούς ) ή δε θα έχει πέσει ακόμα το θερμόμετρο ?? Μη πάθουν και κανα σοκ ..

Αυτά απο μένα , Να είστε καλά , ελπίζω να περάσατε ένα όμορφο καλοκαίρι και θα χαρώ να σας δω στο ημερολόγιο μου !!
:woohoo:

Καλησπέρα και αρχή φίλε.Τα σποράκια σου είναι Regular ε?
Η θερμοκρασία είναι λίγο υψηλή να ξες. Αν μπορείς να παίζεις στους 25-27 είσαι καλά.Αλλά πιστεύω από μέσα Σεπτέμβρη δεν θα έχεις πρόβλημα.Ναι ένας μήνας ανάπτυξη είναι μια χαρά.Απλά ανάπτυξη να ξες μετράς περίπου 1 εβδομάδα αφού βγουν από το χώμα.Εκείνη η 1η εβδομάδα λέγεται seedling stage.Πολύ ευχαρίστως θα σε παρακολουθώ φίλε. :tiphat:
 

Lamogio

Member
Καλημερα papastroumf . Ειναι ρεγκιουλαρ θαρρώ , σε χορταρακι τα βρήκα .
Θα προσπαθήσω να τα κρατησω κανα μηνα ανάπτυξη μεχρι να αρχίσουν τα κρύα ετσι ώστε ανθοφορια να παιζω με χαμηλότερες θερμοκρασίες !

Παρολα αυτα θα βαλω 5 σπορακια στο σύνολο , να μεγαλώνουν ετσι ωστε να έχω πιο πολλες πιθανότητες να βγαλω θηλυκά ..

άλλη απορια ... να πεταξω κανα σπορι εξω στην εξοχή , λεει , ή θα παγώσει αν πιάσουν τα κρυα ?
 

Papastroumf

Member
άλλη απορια ... να πεταξω κανα σπορι εξω στην εξοχή , λεει , ή θα παγώσει αν πιάσουν τα κρυα ?

Τώρα φίλε μου δεν έχει κανένα νόημα.Στην Ελλάδα η ανθοφορία ξεκινάει μέσα Ιουλίου αν δεν κάνω λάθος.Εξωτερική σπορά κάνεις τέλη Απρίλη ή και αρχές Μάι. Αλλιώς μπορείς να τα μεγαλώσεις μέσα από αρχές Απρίλη να τα δώσεις δηλαδή 1 μήνα ανάπτυξη και να τα βγάλεις έξω αρχές Μαι να πάρουν και άλλο. Σ'αυτήν την περίπτωση γίνονται τούμπανα αν και τα γονίδια αξίζουν πάντα,έτσι?
 

Lamogio

Member
Νταξει ..Και μέσα στο σπίτι, μεταξύ μας τωρα απο τα 5 , θηλυκα τα 2 να βγουν , κομπλε είμαστε .. Αυτό που με νοιαζει είναι να γλυτώσω τα 12€/γραμμαριο ποικιλίας ΟτιΤοΒαφτίσειΟΝτιλερ !
 
G

Guest

άλλη απορια ... να πεταξω κανα σπορι εξω στην εξοχή , λεει , ή θα παγώσει αν πιάσουν τα κρυα ?

Εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής σου.Δε χάνεις κάτι!
 

Lamogio

Member
Εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής σου.Δε χάνεις κάτι!

Μωρε ναι ας τα μεγαλωσω κανα μηνα και βλέπουμε .. Πλακα πλακα , μεχρι τι θερμοκρασίες αντέχουν έξω ? Δεν εχω πετύχει ποτέ 0 ή μειων στην περιοχη αλλά κουβεντα να γινεται
 

scourouhi

Member
Καλή αρχή Lamogio !
Εγώ θα σε παρακινήσω να βάλεις στην εξοχή . Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση από το να τα μεγάλωνες κάτω από το γραφείο .

Τα φυτάκια στις φωτό τα φύτεψα στις 15 Σεπτέμβρη από σπόρι .Τα έκοψα στις αρχές Δεκέμβρη . Θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα αλλά ήμουν χαρμάνης και συνέχεια τα ψύριζα .
Τα μεγάλωσα για 2-3 βδομάδες στον ήλιο της βεράντας και σε μια μικρή λάμπα τις υπόλοιπες ώρες . Μετά τα άφησα μόνο στον ήλιο .

Οι φωτό είναι στις 30 - 11

Αυτή είναι από κάτι άλλα που φύτεψα τον Γενάρη .
Φωτό 31 μαρτίου .


Αν μένεις κάπου νότια ,μπορείς να βγάλεις καλά λουλούδια χειμωνιάτικα .
 

Lamogio

Member
Καλή αρχή Lamogio !
Εγώ θα σε παρακινήσω να βάλεις στην εξοχή . Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση από το να τα μεγάλωνες κάτω από το γραφείο .

Τα φυτάκια στις φωτό τα φύτεψα στις 15 Σεπτέμβρη από σπόρι .Τα έκοψα στις αρχές Δεκέμβρη . Θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα αλλά ήμουν χαρμάνης και συνέχεια τα ψύριζα .
Τα μεγάλωσα για 2-3 βδομάδες στον ήλιο της βεράντας και σε μια μικρή λάμπα τις υπόλοιπες ώρες . Μετά τα άφησα μόνο στον ήλιο .

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=62212&pictureid=1643860&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=62212&pictureid=1643859&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=62212&pictureid=1643858&thumb=1]View Image[/URL] Οι φωτό είναι στις 30 - 11

Αυτή είναι από κάτι άλλα που φύτεψα τον Γενάρη .
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=62212&pictureid=1582654&thumb=1]View Image[/URL] Φωτό 31 μαρτίου .


Αν μένεις κάπου νότια ,μπορείς να βγάλεις καλά λουλούδια χειμωνιάτικα .

Φαίνονται μια χαρα τα δικα σου παντως !
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω μετρήσει ποτέ θερμοκρασίες οπότε είμαι λίγο επιφυλακτικός ... Αλλά θα δούμε μωρέ , το θεμα ειναι να βγαλω αρκετα κορίτσια έτσι ώστε να είμαι κομπλε ακόμα και 2 να βγάλω έξω !
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα και πάλι , έχουμε θεματακι !
Και τα 3 σπορακια που εβαλα πριν 4 μερες , ακομα δεν εχουν βγαλει τιποτα .. κανενα φύλλο .. Σήμερα που τα έψαξα λίγο είδα οτι το 1 εχει μεγαλώσει λίγο η ρίζα του .. ούτε μισό πόντο , ενώ τα άλλα 2 τίποτα .... όπως τα έβαλα έτσι εμειναν ... φταίει μήπως που δεν έβγαλαν μεγάλη ρίζα πριν τα φυτεψω ??

Επίσης έχω βάλει πάνω απο τα ποτήρια ( στα οποια τα εχω φυτεψει) κομμενο πλαστικο μπουκαλι για να παγιδευεται η υγρασία , γιατί αλλιώς δεν πάει πάνω απο 30-35 , λέτε να πειράζει ???Να πνίγηκαν ας πούμε επειδη δεν παίρνουν οξυγόνο ??


Και κάτι άλλο .. έχω εδω και 7-8 μέρες 2 σποράκια σε χαρτί με νερόμέσα σε ενα διαφανες τάπερ και ακόμα δεν έχουν σκάσει .. τι φάση πια ?? Λετε να είναι παλιά ή τζούφια ?
Σορρυ για τις ερωτήσεις , απλά την πρώτη φορά ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα .. !!
Σας ευχαριστώ =)
 

Ksaderfo

Active member
Υποψιαζομαι ότι έχεις βάλει και εσύ την περίφημη ποικιλία "Fairy Ksaderfo".

Κάπως έτσι γίνεται:

Μερικες παρατηρήσεις:

-Δε ξέρω γιατί έβαλες 160w CFL και όχι μία 150w HPS. Αλλά έχει το σωστό φάσμα ή λάμπα ε; (Κόκκινο - μπλε.)

-Η ποικιλία είναι δύσκολη. Στάνταρντ λέει μάλλον να τα κάνεις topping. Εγώ δε προλαβα.

-και σε κρασοβαρελο να τα βάλεις θα φάνε όλη τη γλάστρα. Γίνονται τεράστια φίλε, τεράστια. Ή δικια μου έχε 3 βάζα επάνω ήδη μόνο στις ακρες και θα έχω να μαζεύω μέχρι Οκτωβρη...

-Αν τα έχεις μέσα δε θα έχεις θέμα με σκουλήκια μάλλον τα οποία ταγουσταρουν πολύ αυτά.

-Δεν μεγαλώνει γιατί μόλις τα μεταφυτευσες και κάνουν ρίζες ακόμα μάλλον. Σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τα έβαλες τόσο θα αργήσουν αλλά ίσως είναι καλύτερα από το να τα βάλεις σε μικρά γλαστρακια και να μεταφυτευσεις πάλι μετά.

-Αστα ήσυχα! Μη τα σκαλίζεις πολύ, όχι μόνο για το στρεσσ αλλά και γιατί μπορεί να βγουν ερμαφρόδιτα. Εκτός αν θέλεις κιαλα σπόρια από αυτήν την φανταστική ποικιλία. (Τα σπόρια από τα ερμαφρόδιτα είναι πάντα θηλυκα, έτσι φτιάχνουν τους feminized σπόρους, βάζουν ορμόνες στα θυλικα για να βγουν ερμαφρόδιτα.)

-Δε ξέρω πόσο θα τα αφήσεις να γίνουν αλλά από ένα σημείο και πέρα θέλουν στήριγμα.

Όσο για το 12€ το g... Θα γίνω πλούσιος!!! :D Ναι φιλαράκι Ελληνικο είναι, φερε τα λεφτά! :D

-Απο γεύση μη περιμένεις και πολλά... Απόδοση έχουν καλή. Με 2 τέτοια ήμουν κόκκαλο όλο το χρόνο περισυ.

Good luck! :)
 

Attachments

  • 14739295591831463042829.jpg
    14739295591831463042829.jpg
    97.4 KB · Views: 50
  • 10931170_765777660188204_2910120589726597460_n.jpg
    10931170_765777660188204_2910120589726597460_n.jpg
    13.1 KB · Views: 46

Lamogio

Member
Υποψιαζομαι ότι έχεις βάλει και εσύ την περίφημη ποικιλία "Fairy Ksaderfo".

Κάπως έτσι γίνεται:

Μερικες παρατηρήσεις:

-Δε ξέρω γιατί έβαλες 160w CFL και όχι μία 150w HPS. Αλλά έχει το σωστό φάσμα ή λάμπα ε; (Κόκκινο - μπλε.)

-Η ποικιλία είναι δύσκολη. Στάνταρντ λέει μάλλον να τα κάνεις topping. Εγώ δε προλαβα.

-και σε κρασοβαρελο να τα βάλεις θα φάνε όλη τη γλάστρα. Γίνονται τεράστια φίλε, τεράστια. Ή δικια μου έχε 3 βάζα επάνω ήδη μόνο στις ακρες και θα έχω να μαζεύω μέχρι Οκτωβρη...

-Αν τα έχεις μέσα δε θα έχεις θέμα με σκουλήκια μάλλον τα οποία ταγουσταρουν πολύ αυτά.

-Δεν μεγαλώνει γιατί μόλις τα μεταφυτευσες και κάνουν ρίζες ακόμα μάλλον. Σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τα έβαλες τόσο θα αργήσουν αλλά ίσως είναι καλύτερα από το να τα βάλεις σε μικρά γλαστρακια και να μεταφυτευσεις πάλι μετά.

-Αστα ήσυχα! Μη τα σκαλίζεις πολύ, όχι μόνο για το στρεσσ αλλά και γιατί μπορεί να βγουν ερμαφρόδιτα. Εκτός αν θέλεις κιαλα σπόρια από αυτήν την φανταστική ποικιλία. (Τα σπόρια από τα ερμαφρόδιτα είναι πάντα θηλυκα, έτσι φτιάχνουν τους feminized σπόρους, βάζουν ορμόνες στα θυλικα για να βγουν ερμαφρόδιτα.)

-Δε ξέρω πόσο θα τα αφήσεις να γίνουν αλλά από ένα σημείο και πέρα θέλουν στήριγμα.

Όσο για το 12€ το g... Θα γίνω πλούσιος!!! :D Ναι φιλαράκι Ελληνικο είναι, φερε τα λεφτά! :D

-Απο γεύση μη περιμένεις και πολλά... Απόδοση έχουν καλή. Με 2 τέτοια ήμουν κόκκαλο όλο το χρόνο περισυ.

Good luck! :)

Έκλαψα με το σχολιο ψηλέ .!
Ναι fairy ksaderfo έβαλα το οποίο μου έδωσε ένας φίλος ksaderfos ..
Εβγαλε σημερα τα πρώτα του φυλλαράκια και πάμε καλά . Μονο κάτι λεπτομέρειες μου μένουν στο ντουλάπι που τα εχω και ολα θα είναι πόπα .!

Γιατί έβαλα CFL . Γιατί τις βρήκα πολύ φτηνα απο ενα μαγαζι που εκλεισε και τις εδινε σχεδον τσαμπα ... Ασε που φοβομουν hps μην ανεβασει πολυ θερμοκρασια .

Στο φασμα τα εκανα λιγο οτι ναναι .. 6 κοκκινες 2 μπλε ... αλλά δεν γαμιεται , φυτο ειναι , φως θα παρει .

Την προηγουμενη φορα τα μεγαλωνα μια χαρα μέχρι που μου βγηκαν και τα 2 αρσενικα , οπότε έγιναν τσάι (κακη εμπειρία και τρομερος πονοκεφαλος την αλλη μερα)

Θέλω να βάλω κ άλλους σπόρους αλλά δεν βρίσκω ρε γμτ .. Ξαφνικα όλοι βγάζουν καθαρή φουντα .. τι να πω .. ίσως να παραγγείλω τιποτα !
Ευχαριστώ για τις συμβουλές ksaderfe . Τα ξαναλέμε !!
 

Ksaderfo

Active member
Αυτα είμαι περίεργος ποιος γενναίος θα βάλει ένα σε καμία υδροπονικη κατάσταση και γίνει το μικρό μαγαζάκι του τρόμου. :D

Δε σταματαει να μεγαλώνει, εκεί στο preflower αυτό πήρε άλλους 30 πόντους και φυσικά ήταν πολύ αργά για topping και μεταφυτευσεις μετά...

Έχει κάτι πολύ φτηνά μηχανάκια που μετράνε και φως και pH σε χώμα. Είναι στο pH λένε μέχρι και 0,5 της μονάδας εκτός αλλά αν έχεις στάνταρντ χώμα και βάζεις και στάνταρντ νερό παίζει να βοηθήσει.

Δε φαίνεται να τρώνε πολύ αυτά.. αλλά πίνουνε παρά πολύ. Θέλουν παρά πολύ φως! Αλλιώς γίνονται λελεκια.
 

Papastroumf

Member
Υποψιαζομαι ότι έχεις βάλει και εσύ την περίφημη ποικιλία "Fairy Ksaderfo".

Κάπως έτσι γίνεται:

Μερικες παρατηρήσεις:

-Δε ξέρω γιατί έβαλες 160w CFL και όχι μία 150w HPS. Αλλά έχει το σωστό φάσμα ή λάμπα ε; (Κόκκινο - μπλε.)

-Η ποικιλία είναι δύσκολη. Στάνταρντ λέει μάλλον να τα κάνεις topping. Εγώ δε προλαβα.

-και σε κρασοβαρελο να τα βάλεις θα φάνε όλη τη γλάστρα. Γίνονται τεράστια φίλε, τεράστια. Ή δικια μου έχε 3 βάζα επάνω ήδη μόνο στις ακρες και θα έχω να μαζεύω μέχρι Οκτωβρη...

-Αν τα έχεις μέσα δε θα έχεις θέμα με σκουλήκια μάλλον τα οποία ταγουσταρουν πολύ αυτά.

-Δεν μεγαλώνει γιατί μόλις τα μεταφυτευσες και κάνουν ρίζες ακόμα μάλλον. Σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τα έβαλες τόσο θα αργήσουν αλλά ίσως είναι καλύτερα από το να τα βάλεις σε μικρά γλαστρακια και να μεταφυτευσεις πάλι μετά.

-Αστα ήσυχα! Μη τα σκαλίζεις πολύ, όχι μόνο για το στρεσσ αλλά και γιατί μπορεί να βγουν ερμαφρόδιτα. Εκτός αν θέλεις κιαλα σπόρια από αυτήν την φανταστική ποικιλία. (Τα σπόρια από τα ερμαφρόδιτα είναι πάντα θηλυκα, έτσι φτιάχνουν τους feminized σπόρους, βάζουν ορμόνες στα θυλικα για να βγουν ερμαφρόδιτα.)

-Δε ξέρω πόσο θα τα αφήσεις να γίνουν αλλά από ένα σημείο και πέρα θέλουν στήριγμα.

Όσο για το 12€ το g... Θα γίνω πλούσιος!!! :D Ναι φιλαράκι Ελληνικό είναι, φερε τα λεφτά! :D

-Από γεύση μη περιμένεις και πολλά... Απόδοση έχουν καλή. Με 2 τέτοια ήμουν κόκκαλο όλο το χρόνο πέρυσι.

Good luck! :)

Φίλε δεν μας τα λες σωστά τα πράγματα και μπορεί να μπερδέψεις κόσμο.Λοιπόν έχουμε και λέμε.Αρχικά το φάσμα των CFL δεν είναι ούτε κόκκινο ούτε μπλε. Είναι πορκτοκαλοκίτρινο (ζεστό 2000K-2700K) και ανοιχτό γαλάζιο(ψυχρό 6000K-6500K).Όταν λες μέσα εννοείς που και αυτό με τα σκουλήκια εξήγησε το λίγο καλύτερα.Γιαυτό που λες με τα σπόρια δεν ισχύει.Δηλαδή μου λες ότι αν πετάξεις σποράκι απευθείας στο χώμα δεν θα σκάσει? Μ'αυτό καταρρίπτεις όλες τις αρχές της φύσης φίλε μου.Το πιο πιθανό είναι ότι το χώμα δεν είχε την κατάλληλη υγρασία για να μεγαλώσει η ρίζα.Σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τα βάλλεις τόσο θα αργήσουν? Που το άκουσες αυτό? Η κάνναβη έχει συγκεκριμένο χρόνο που τελειώνει. Το πότε θα τελειώσει εξαρτάται από περιοχή,ποικιλία κλπ.Πχ στην χώρα μας η άνθιση ξεκινάει αρχές,μέσα Ιουλίου και τελειώνει από τέλη Σεπτέμβρη-τέλη Νοέμβριου κατά κύριο λόγο η σατίβες. Τα σπόρια από ερμαφρόδιτα είναι πάντα θηλυκά? Επίσης δεν ισχύει.Δεν είναι αυτό ο τρόπος που αναφέρεις για την παραγωγή σποριών από τις εταιρίες.Ψάξε κολλοειδής άργυρος (colloidal silver) and cannabis.Δεν σου επιτίθεμαι απλά επισημαίνω κάποια πράγματα για αυτά που είπες Βίβα :tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Φίλε δεν μας τα λες σωστά τα πράγματα και μπορεί να μπερδέψεις κόσμο.Λοιπόν έχουμε και λέμε.Αρχικά το φάσμα των CFL δεν είναι ούτε κόκκινο ούτε μπλε. Είναι πορκτοκαλοκίτρινο (ζεστό 2000K-2700K) και ανοιχτό γαλάζιο(ψυχρό 6000K-6500K).

Ναι man μου, cool white και warm white. Το ένα μπλεδιζει και το άλλο κοκκινιζει. :) Μάλλον για οικιακές λάμπες μιλάμε και καμία φορά οι cool παραειναι μπλε.

Όταν λες μέσα εννοείς που και αυτό με τα σκουλήκια εξήγησε το λίγο καλύτερα


Σκουλήκι του καπνού, aka πράσινο σκουλήκι. Είναι τεράστια φυτά και αν γεμίσουν σκουλήκι είναι δύσκολο να τα κουμανταρεις.

Γιαυτό που λες με τα σπόρια δεν ισχύει.Δηλαδή μου λες ότι αν πετάξεις σποράκι απευθείας στο χώμα δεν θα σκάσει? Μ'αυτό καταρρίπτεις όλες τις αρχές της φύσης φίλε μου.

Τι είπα για τα σπόρια;;
Ότι θα φυτρώσει θα φυτρώσει, μάλλον. Επίσης μάλλον δε θα το έκανα με 10€ σπορακι απ τα interwebz. :D θα τα εβαζα σε γλαστρακια.


Σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τα βάλλεις τόσο θα αργήσουν? Που το άκουσες αυτό?


Σε μεταφυτευσεις. Μετά τις μεταφυτευσεις. Δίνει ρίζες και και δε μεγαλώνει και για το πόσο καιρό το κάνει εξαρτάται από τη γλάστρα.

Η κάνναβη έχει συγκεκριμένο χρόνο που τελειώνει. Το πότε θα τελειώσει εξαρτάται από περιοχή,ποικιλία κλπ.Πχ στην χώρα μας η άνθιση ξεκινάει αρχές,μέσα Ιουλίου και τελειώνει από τέλη Σεπτέμβρη-τέλη Νοέμβριου κατά κύριο λόγο η σατίβες.

Ναι ρε man αλλά εγώ δεν είμαι στο μικρό σπίτι στο λιβάδι να μου φαιρνουν σπορακια οι νεράιδες και οι νιμπελουνγκεν... σε διαστημόπλοιο τα βάζω.. έχει φώτα τριγύρω δε νυχτώνει.

Τα σπόρια από ερμαφρόδιτα είναι πάντα θηλυκά? Επίσης δεν ισχύει.

Κι όμως ισχύει. :D Είναι κάποιο χημικο που βάζουν στα φυτά να αυτογονημοποιηθουν.


Δεν σου επιτίθεμαι απλά επισημαίνω κάποια πράγματα για αυτά που είπες Βίβα .

Αχ μη τη λες αυτή τη λέξη μου βγαζεις φρικες απ το βιετναμ. :D
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα μάγκες μετά απο λίγο καιρό αποχής !!

Επιτέλους βγήκε φυλλαρακι πριν λιγες μερες αλλα τωρα εχω προβλημα ..
τα φυλλαρακια εκει που ηταν πρασινα αρχισαν σιγα σιγα να εχουν ενα σκουρο χρωμα το οποίο γίνεται όλο και πιο καφέ ..

Αυτη τη στιγμή το μωράκι έχει τα 4 πρώτα φυλλαράκια ( εκεινα τα μικρά μωρε .. ξέρετε ) και τα 2 πρώτα , τα πιο μεγάλα είναι σχεδον εξ ολοκλήρου καφετί και στεγνά .

Προχθες είχε ανέβει λίγο η θερμοκρασία και για κάπιες ώρες ήταν 34 βαθμούς μέσα στο Box , μετά ανέβασα πολύ τα φώτα , άνοιξα και τις πόρτες και τώρα είμαι νορμάλ στα 26-28 , αλλά απο προχθές που ξεκίνησε , δεν εχει σταματήσει ακόμα ..

Επίσης , υπάρχει πρόβλημα που το χώμα αυτό το είχα χρησιμοποιήσει στο προηγουμενο grow ? ( το οποίο το έκοψα στις 40 μερες λόγω αρσενικου φυτού ) .
Είχα βάλει καμια 3-4 ml Biobizz Bloom αλλά έκανα το χωματάκι ένα flush πριν βάλω το νέο φυτάκι ..

Θα ανεβασω τις επομενες μερες φώτο , απλά έχω ξενερώσει λίγο .. :/

Ευχαριστώ !
 

Ksaderfo

Active member
Αστο ήσυχο ρεεε...

Σαν καψίματα από λιπάσματα μου ακούγεται...

Γκοτ φωτος;
 

Ksaderfo

Active member
Δε μου λες. Τρύπες ανοιξες στο ποτηρακι από κάτω;

Κάθε πότε ποτίζεις; Καθε 5 λεπτά;
 

Papastroumf

Member
Δεν βλέπω σωτηρία φίλε μου.Το χώμα σου είναι πολύ όξινο για το φυτό και αυτό στο δείχνει.Πολύ πιθανόν να ευθύνονται τα λιπάσματα που είχες στο προηγούμενο grow.Όσο για την HPS 150w θα συμφωνήσω με τον ξάδερφο!
 
Top