What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Το ταπάνι του Ορφέα

thandee

Active member
Ορφεα και επισημα τελος σεζον???για βορεια Ελλαδα....Μαλλον ε???...ε μεσα Νοεμβρη...ε απο δω και περα.....θελει μονιμα σκεπασματα και σομπιτσες σγα σγα!:)εσυ DOWN...ολα good???:)
 

ko13

New member
Όπως φαίνεται λοιπόν ,τα αυτόματα δεν είναι για έξω . Ο διαβολάκος του Ορφέα είναι μια απογοήτευση . Έχουμε πρόσφατα δει τα αποτελέσματα του μαυροδιάβολου , σε τέντα με πολύ καλό φωτισμό και ομολογώ πως ήταν εντυπωσιακά . Στη φύση απλώς δεν είναι αρκετές οι ώρες ηλιοφάνειας . Αν όμως τα έχουμε μέσα για 1 μήνα σε 20/4 ή και σε 24/0 και μετά τα βγάλουμε στον ήλιο ,τα πράγματα αλλάζουν αλλά όχι και τόσο δραματικά προς το καλύτερο .

Ποτέ δεν είχα επιτυχία με αυτόματα στην εξοχή . Πάντα με νανάκια κατέληγα .
Αντί για αυτόματα ,μπορούμε να βάζουμε ποικιλίες όπως τα ErdPurt . Είναι γρήγορα και μπορούμε να τα κάνουμε να συμπεριφερθούν ως αυτόματα , αν τα περιορίσουμε σε μικρές -σχετικά- γλάστρες .
Τα ErdPurt δεν απαιτούν βέλτιστες συνθήκες ηλιοφάνειας , κάνουν δουλειά και με λιγότερες ώρες φωτός . Έχω μεγαλώσει κάμποσα στην βεράντα μου και κάτω από μια λάμπα led 10 watt . Η βεράντα μου αυτή την εποχή έχει άμεση ηλιοφάνεια από τις 2 έως τις 6 μόνο ! Παρόλα αυτά ,τα ErdPurt αναπτύσονται αρκετά στο διάστημα του ενός μηνός που τα έχω στην βεράντα .

Μου αρέσουν τα ErdPurt Ορφέα ! Ωραία πρασινάδα κάνουν ! Θα βγάλω και άλλα σπόρια φέτος ,εκατοντάδες .

Ευτυχώς έχω πάρει με τα νερά μου τη γυναίκα και το γιο και μπορώ και σκάω στο σπίτι ότι γουστάρω . Με αφήνουν και τα βάζω κάτω από τη λάμπα του φωτιστικού στο σαλόνι το βράδυ . Μεγαλεία ! One of my dreams came true .

Καιρός είναι να πάψουμε πλέον να κρυβόμαστε , τουλάχιστον στους φίλους μας . Να πούμε την αλήθεια μας και να μην κρύβουμε τα φυτά μας όταν είναι να έρθουν για καφέ .

Σπείρτε σπόρια !
καλημερα scourouhi.
μπορεις να δωσεις αλλες πληροφοριες για το erdpurt?
 
Top