What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Οργανική εξωτερική καλλιέργεια.

delicorganic

Well-known member
Φυσική καλλιέργεια

Φυσική καλλιέργεια

Βλέποντας τις βροχούλες είπα να δοκιμάσω κάτι που σκεφτόμουν καιρό τώρα,την φυσική καλλιέργεια,έμπνευση του Μασανόμπου Φουκουόκα,Ιάπωνα φυτοπαθολόγου.
Τα σβόλια του αργιλοχώματος πετάχθηκαν σε δάσος,σε υψόμετρο 500-600μ.
Σε σημείο ξέφωτο,καλυμένο απο τον βοριά,με δύσκολη πρόσβαση,μακριά απο ρετσινάδες,κυνηγούς,τσοπάνηδες..
Τον δεκέμβρη πριν τα πρώτα χιόνια,θα επισκεφθώ το σημείο,να δούμε τι θα μας χαρίσει η φύση απο μόνη της..

 
G

Guest

Καλή φάση!To χει κάνει φιλαράκι αυτό.Μια χαρά βγαίνουν.

Αν το κανες πριν κανα μήνα βέβαια καλύτερα,αλλά έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να χεις έλλειψη από βοτάνι :biggrin: Αν σε πάει καλά ο καιρός και κάτσει καμιά ιντικούλα ,τα χριστούγεννα μπορεί να πάρεις κι άλλο δωράκι!

Η Παναμέζα σου σταμάτησε το τέντωμα ή έριξες κι άλλη καλαμωτή:tongue: ;
 

delicorganic

Well-known member
Καλή φάση!To χει κάνει φιλαράκι αυτό.Μια χαρά βγαίνουν.

Αν το κανες πριν κανα μήνα βέβαια καλύτερα,αλλά έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να χεις έλλειψη από βοτάνι :biggrin: Αν σε πάει καλά ο καιρός και κάτσει καμιά ιντικούλα ,τα χριστούγεννα μπορεί να πάρεις κι άλλο δωράκι!

Η Παναμέζα σου σταμάτησε το τέντωμα ή έριξες κι άλλη καλαμωτή:tongue: ;

Καλησπέρα syd!Ωραία νέα!
Γοητευτηκά τεμπέλικη η φυσική καλλιέργεια,δεν περιμένω κ πολλά πράγματα η αλήθεια είναι,όμως μόνο και μόνο η σκέψη για μια άγρια ζουγκλίτσα απο "νανάκια" μέσα στο δάσος χειμωνιάτικα είναι μεγάλη πρόκληση.
Άσε που άν πετύχει,και δοκιμαστεί σε μεγάλη κλίμακα και αυτοφυές μπορεί να γίνει σε κάποια χρόνια..
Είπα να ξεκινήσω τώρα λόγω βροχών,ωστε να μην πάω ποτέ εκεί,είναι κ μακριά, άν όπως λες πάει ο καιρός καλά,δλδ δεν έρθει βαρυχειμωνιά πριν τα τέλη δεκέμβρη,πολύ πιθανόν να βρω τπτ καλούδια.
Εχει ποικιλία μπόλικη ο σβώλος,κάποια πιστεύω θα αντέξουν..
Η παναμέζα και το haze ακόμα τεντώνουν αλλά με αργούς ρυθμούς πλέον,δεν έβαλα καλαμωτή με παίρνει λίγο ακόμη και άς έχει φύγει πάνω(δεν φαίνεται ακόμη)άλλους 30 πόντους βέβαια κ βρίσκουμε ταβάνι..
Το B.d. ,ο haze φαινότυπος (στο βάθος) μυρίζει άρρωστα πάντως..:woohoo:
Eσύ πως πας ρε syd?
 
Last edited:
G

Guest

Πως να πάω μ'αυτά που ανεβάζεις; :biggrin:

Εγώ κανακεύω κάτι όψιμα κούτσικα για παρέλαση μεριά και ψες σκάσανε κάτι νεοσύλλεκτες :) Ηθελα περισσότερη δροσούλα ,αλλά προτιμώ να φάω λίγες ζέστες τώρα ,παρά πολλές τον Ιούνη!Οταν ξεκινήσει να έχει λίγο ενδιαφέρον θα ανεβάσω καμια φώτο.

Το b.d. πάει για κληματαριά!

Καλή συνέχεια!
 

delicorganic

Well-known member
Πως να πάω μ'αυτά που ανεβάζεις; :biggrin:

Εγώ κανακεύω κάτι όψιμα κούτσικα για παρέλαση μεριά και ψες σκάσανε κάτι νεοσύλλεκτες :) Ηθελα περισσότερη δροσούλα ,αλλά προτιμώ να φάω λίγες ζέστες τώρα ,παρά πολλές τον Ιούνη!Οταν ξεκινήσει να έχει λίγο ενδιαφέρον θα ανεβάσω καμια φώτο.

Το b.d. πάει για κληματαριά!

Καλή συνέχεια!

Καλή αρχή με τις νεοσύλλεκτες!!Αμα είναι απ' τα τροπικά καλά έκανες και βιάστηκες..Να κάνεις ημερολόγιο να δούμε ωραία πράματα..καλή συνέχεια κ σε σένα syd..
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Εκτός αυτού το «Καρτέλ» τάσσεται γενικώς κατά των θεραπευτικών φυτών και των φυσικών λιπασμάτων. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να ποτίζουμε και να τρέφουμε τα φυτά των κήπων μας με φυσικές ουσίες. Τα φυτοφάρμακα όμως επιτρέπονται.

Συμφωνα με τον κώδικα «Codex Alimentarius», τα φυσικά και σπιτικά «γιατρικά» θα απαγορεύονται σταδιακά.
Φυτά τα οποία ανέκαθεν ήταν στη διάθεσή μας αν το θέλαμε, φυτά τα οποία ανέκαθεν βοηθούν στην ίαση και την διατήρηση υγιούς σώματος και νου, θα αντικατασταθούν ολοτελώς από συνθετικά, γενετικά τροποποιημένα προϊόντα των φαρμακευτικών εταιρειών.

http://www.omadamesa.gr/2016/08/apagoreuetai-i-tsouknida.html?spref=fb

Να σημειώσω εδώ πως στην ελλάδα,στις καλλιέργειες που είναι εντός οικισμών,απαγορεύεται η χρήση κοπριάς(ακόμα κ χωνεμένης)και διώκεται με βαρύτατα πρόστιμα!!Ενώ τα φυτοφάρμακα,που κάθε τόσο αποσύρονται ως ύποπτα καρκινογόνα επιτρέπονται και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο στην χρήση τους..
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Εκτός αυτού το «Καρτέλ» τάσσεται γενικώς κατά των θεραπευτικών φυτών και των φυσικών λιπασμάτων. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να ποτίζουμε και να τρέφουμε τα φυτά των κήπων μας με φυσικές ουσίες. Τα φυτοφάρμακα όμως επιτρέπονται.

Συμφωνα με τον κώδικα «Codex Alimentarius», τα φυσικά και σπιτικά «γιατρικά» θα απαγορεύονται σταδιακά.
Φυτά τα οποία ανέκαθεν ήταν στη διάθεσή μας αν το θέλαμε, φυτά τα οποία ανέκαθεν βοηθούν στην ίαση και την διατήρηση υγιούς σώματος και νου, θα αντικατασταθούν ολοτελώς από συνθετικά, γενετικά τροποποιημένα προϊόντα των φαρμακευτικών εταιρειών.

http://www.omadamesa.gr/2016/08/apagoreuetai-i-tsouknida.html?spref=fb

Να σημειώσω εδώ πως στην ελλάδα,στις καλλιέργειες που είναι εντός οικισμών,απαγορεύεται η χρήση κοπριάς(ακόμα κ χωνεμένης)και διώκεται με βαρύτατα πρόστιμα!!Ενώ τα φυτοφάρμακα,που κάθε τόσο αποσύρονται ως ύποπτα καρκινογόνα επιτρέπονται και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο στην χρήση τους..


Πάντως είναι σπάσιμο να πίνουν όλοι χο στην ελλαδα εκτός απ τους έλληνες...

Μερικά πράγματα που νομίζω εγώ ότι το κρατάν παράνομο είναι ότι έχουμε μεγάλη φαρμακοβιομηχανία στην ελλαδα.. παίζει να είναι και από τις πρώτες μας εξαγωγές. Μετά είναι ο στρατός, ο χουλιγκανισμός, και φυσικά ή απαίσια ηθική των μικροαστων που δε την παλεύει ποτέ και θέλει παντα να μισεί κάτι... Οι χασικλες έχουν δαιμονοποιηθει grande στην ελλαδα...

Προτείνω αυτήν την ταινία με ένα τσιγάρο: τρελό γέλιο. Παίζουν εντομεταξυ όλοι της ΕΥΠ.. κανακης, σεφερλης...

Ο πυρρός δημας λέει στην εισαγωγή ότι αν κάνεις μπαφο πεθαινεις. Ή παράγωγη είναι του γιες.

Δε ξέρω αν έλεγαν επίτηδες ή όχι ψέματα... Αλλά έχει πολύ φαντασία το έργο.. :D

[YOUTUBEIF]https://youtu.be/UnEjgA5xu1M[/YOUTUBEIF]
 

delicorganic

Well-known member
Πάντως είναι σπάσιμο να πίνουν όλοι χο στην ελλαδα εκτός απ τους έλληνες...

Μερικά πράγματα που νομίζω εγώ ότι το κρατάν παράνομο είναι ότι έχουμε μεγάλη φαρμακοβιομηχανία στην ελλαδα.. παίζει να είναι και από τις πρώτες μας εξαγωγές. Μετά είναι ο στρατός, ο χουλιγκανισμός, και φυσικά ή απαίσια ηθική των μικροαστων που δε την παλεύει ποτέ και θέλει παντα να μισεί κάτι... Οι χασικλες έχουν δαιμονοποιηθει grande στην ελλαδα...

Προτείνω αυτήν την ταινία με ένα τσιγάρο: τρελό γέλιο. Παίζουν εντομεταξυ όλοι της ΕΥΠ.. κανακης, σεφερλης...

Ο πυρρός δημας λέει στην εισαγωγή ότι αν κάνεις μπαφο πεθαινεις. Ή παράγωγη είναι του γιες.

Δε ξέρω αν έλεγαν επίτηδες ή όχι ψέματα... Αλλά έχει πολύ φαντασία το έργο.. :D

[YOUTUBEIF]https://youtu.be/UnEjgA5xu1M[/YOUTUBEIF]
"Πάντως είναι σπάσιμο να πίνουν όλοι χο στην ελλαδα εκτός απ τους έλληνες..."
δεν καταλαβαίνω τι θές να πείς..???
 

Ksaderfo

Active member
"Πάντως είναι σπάσιμο να πίνουν όλοι χο στην ελλαδα εκτός απ τους έλληνες..."
δεν καταλαβαίνω τι θές να πείς..???

Δεν πειράζει... Πάω λίγο από χάμω μία βόλτα. :)
 

delicorganic

Well-known member
Δεν πειράζει... Πάω λίγο από χάμω μία βόλτα. :)

Με γρύφους μιλάς ksaderfo..
γιατι δεν μας εξηγεις το σκεπτικό σου σε αυτο που λες για τους έλληνες?απλά έχω απορία τι εννοείς,δεν σε ρωτάω με ειρωνία ή κακία..:)
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Με γρύφους μιλάς ksaderfo..
γιατι δεν μας εξηγεις το σκεπτικό σου σε αυτο που λες για τους έλληνες?απλά έχω απορία τι εννοείς,δεν σε ρωτάω με ειρωνία ή κακία..:)

Είμαι Ιο μία φορά παλιά. Οοολοι να πίνουν χο, σουηδοι, γερμανοί, ιταλοί, όλοι χάλια.

Ποιους σταμάτησε το τζιπακι για έλεγχο; Εμένα και το μ@λάκα το φίλο μου... Αδικία. Και από ότι μου λένε δε μοιάζω και τόσο κάρτας.

Οχι τπτ άλλο δεν πίναμε κιόλα τότε!

Αυτό εννοούσα, ότι για καποιο λόγο χωνουν τους έλληνες και τους τουρίστες τους αφήνουν...

Ένας φίλος μου έχει κάνει δικαστήριο για ούτε ένα τζι.

Τελευταία έχω την εντύπωση όμως ότι χαλάρωσαν λιγο. Παίζει να τους έδωσαν οδηγίες να μη μπουζουριαζουν μλκς με ένα τσιγάρο..

Μέχρι και στη Ιταλια πλέον λέει είναι νόμιμη ή καλλιέργεια. Μόνο εμείς ακόμα κρατάμε τις διδαχές του Νιξον με τους δράκους που θα βλέπεις στη σκοπιά και θα πα να πηδήξεις από το βρωμοσταγιερ γιατί νομίζεις ότι μπορείς να πεταξεις.. (but tonny couldn't fly, tonny died! :D )

Τεσπα εγώ είμαι και λίγο γέρος, έχω δει διάφορες μ@λακιες, τα νέα παιδιά φαίνονται λίγο πιο cool στο θέμα.

Ελπίζω ακόμα με αυτή τη μπαρουφα με την φαρμακευτική και την κλωστικη... Να βάλω καμιά Σατιβα που δεν έχει και THC σύμφωνα με την Ερτ να ραψω κάνα σωβρακο.. :D
Amnesia Haze που είναι και σατίβες βγάζει καλή... Κλωστή;!;! :D

Πολύ θέλω μία άδεια ρε γμτ..

Οι σατίβες δεν έχουν THC, εντάξει;; :woohoo:
 

delicorganic

Well-known member
Συζήτηση περί οργανικής-θέματα

Συζήτηση περί οργανικής-θέματα

Καλησπέρα σε όλους!:)
Κάποια απο τα θέματα που θα μπορούσαν να αναπτυχθούν και να συζητηθούν(ελπίζω)σε αυτό το νήμα αν κ εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον, είναι:
-Συνταγές οργανικού χώματος-
-πρόσθετα οργανικά υλικά-
-παραγωγή ή εύρεση φθηνών οργανικών λιπασμάτων-
-οξυγονωμένα τσάγια κομπόστας -
-παραγωγή φυτικού κομπόστ-
-οργανική αντιμετώπιση εντόμων και ασθενειών-
-οργανικά και εσωτερική καλλιέργεια-
-το ph του νερού στο οργανικό χώμα-
-ο μύθος του ακριβού οργανικού
κ.α. πολλά..
Όσο διαβάζω και μαθαίνω για την οργανική καλλιέργεια,τόσο συνειδητοποιώ πως ακόμα δεν γνωρίζω τπτ σε σχέση με την γνώση που υπάρχει,η συζήτηση και ο διάλογος θεωρώ πως είναι ανεκτίμητης αξίας εργαλεία μάθησης,γι'αυτό και δεν άνοιξα ημερολόγιο καλλιέργειας,αλλά θέμα συζήτησης,όπου μπορούν να χωρέσουν οι γνώσεις και τα κορίτσια όλων μας.
Όπου υπάρχει ανιδιοτελής διάχυση γνώσης,υπάρχει και πραγματική-συλλογική πρόοδος,ενώ θρέφονται παράλληλα επαρκώς οι θεμελιώδεις αξίες της αλληλοβοήθειας και της αλληλεγγύης.
:groupwave: :trampoline:
 

delicorganic

Well-known member
Όλα βαδίζουν καλά στο γκρόου με ελάχιστα προβληματάκια που παρουσιάζονται σιγά σιγά στα δύο φυτά με το λιγότερο χώμα.
Το νερό μου έχει ph 8!:ying: και δεν χρησιμοπίησα ποτέ ph down,ούτε λεμόνι,ούτε κιτρικό.Αποφάσισα να πάω με αυτό το νερό ως το τέλος γιατί πίστευα πως οι μικροοργανισμοί στο χώμα σε συνδυασμό με την οργανική υλη και τον δολομίτη θα εξισορροπούν μόνοι τους το ph.Τα φυτά αυτά ούτως η άλλως τρώνε κατα 95% απο το χώμα και όχι απ το νερό που τους δίνω.
Τελικά αυτό το σκεπτικό δεν ξέρω ακόμη αν είναι σωστό η όχι, υπάρχει μεγάλη συζήτηση στα φόρουμ για το ph του νερού στη οργανική καλλιέργεια,όμως τα λεγόμενα είναι αντικρουόμενα και δεν καταλήγουν πάντα σε ασφαλή συμπεράσματα.
Αυτό που διαπίστωσα εγώ φέτος είναι πως η ποσότητα-ποιότητα του ζωντανού χώματος και η επαρκής προσθήκη μείγματος κατάλληλων ασβεστούχων είναι καθοριστική στο να απαλλαγείς απο το βάρος του ph του νερού.
Η απόδειξη για αυτό είναι το b.d.(haze pheno) (στο βάθος κήπος)το οποίο λόγω του αρκετού και πλούσιου χώματος δεν παραπονέθηκε ποτέ με οτιδήποτε.
Το μεγάλο μπλέ όνειρο που βρίσκεται σε 90 λίτρα ζωντανό χώμα και είναι το διπλό-τριπλό απ τα άλλα, δεν έχει ουδεμία έλλειψη πουθενά,πέρα απ την αναμενόμενη αζώτου που έδειξε στο τέντωμα και η οποία σταμάτησε πολύ χαμηλά στο φυτό.

Τα άλλα 2 blue dream που είναι σε 40 λίτρα χώμα τις τελευταίες εβδομάδες δείχνουν κάποια σημάδια διακύμανσης του ph(διπλώνουν κάποια φύλλα χαμηλά και κιτρινίζουν ανομοιόμορφα ή δείχνουν έλλειψη σβεστίου) το οποίο θεωρώ οφείλετε καταρχάς στο λίγο χώμα κ στην μη επαρκή προσθήκη ασβεστούχων(lime)όπως ο δολομιτης(έβαλα λίγο σε αυτά,ενώ πρόσθεσα νωρίς αρκετό στο haze φαινότυπο.)ή ο γεωργικός γύψος,τα κελύφοι οστράκων κ.α. που θα έδιναν το απαραίτητο ασβέστιο-μαγνήσιο(cal-mag)και θα βοηθούσαν στην εξισορρόπηση(buffer)του ph του χώματος κοντά στο 7.

Επισκέψεις απο κάμπιες απειροελάχιστες,τετράνυχοι-αφίδες-αλευρώδης-θρύπες και λοιποί εχθροί πουθενά χωρίς να ψεκάσω τιποτα απολύτως το τελεύταιο έναν-ενάμησι μήνα(μέχρι τότε μόνο neem και αυτό μόνο σε ανεπιθύμητες επισκέψεις).
Επίσης γενικά πρόσεξα πως φέτος δεν προσελκύει τπτ ο μπαξές μου,λίγα ωφέλιμα,καθόλου βλαβερά..που να οφείλεται αυτό αραγες?υποτίθεται πως τα blue dream είναι ευαίσθητα..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Βλέποντας τις βροχούλες είπα να δοκιμάσω κάτι που σκεφτόμουν καιρό τώρα,την φυσική καλλιέργεια,έμπνευση του Μασανόμπου Φουκουόκα,Ιάπωνα φυτοπαθολόγου.
Τα σβόλια του αργιλοχώματος πετάχθηκαν σε δάσος,σε υψόμετρο 500-600μ.
Σε σημείο ξέφωτο,καλυμένο απο τον βοριά,με δύσκολη πρόσβαση,μακριά απο ρετσινάδες,κυνηγούς,τσοπάνηδες..
Τον δεκέμβρη πριν τα πρώτα χιόνια,θα επισκεφθώ το σημείο,να δούμε τι θα μας χαρίσει η φύση απο μόνη της..

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69025&pictureid=1647850&thumb=1]View Image[/url]

Τον έχω μιμηθεί κάπως στις σπορές μου... :)
Ωστόσο, το αν θα σκάσουν τα σπορίδια τώρα στο περιβάλλον που αναφέρεις, επίτρεψέ μου τις επιφυλάξεις μου καθαρά για λόγους θερμοκρασίας...

Εκτός αυτού το «Καρτέλ» τάσσεται γενικώς κατά των θεραπευτικών φυτών και των φυσικών λιπασμάτων. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να ποτίζουμε και να τρέφουμε τα φυτά των κήπων μας με φυσικές ουσίες. Τα φυτοφάρμακα όμως επιτρέπονται.

Συμφωνα με τον κώδικα «Codex Alimentarius», τα φυσικά και σπιτικά «γιατρικά» θα απαγορεύονται σταδιακά.
Φυτά τα οποία ανέκαθεν ήταν στη διάθεσή μας αν το θέλαμε, φυτά τα οποία ανέκαθεν βοηθούν στην ίαση και την διατήρηση υγιούς σώματος και νου, θα αντικατασταθούν ολοτελώς από συνθετικά, γενετικά τροποποιημένα προϊόντα των φαρμακευτικών εταιρειών.

http://www.omadamesa.gr/2016/08/apagoreuetai-i-tsouknida.html?spref=fb

Να σημειώσω εδώ πως στην ελλάδα,στις καλλιέργειες που είναι εντός οικισμών,απαγορεύεται η χρήση κοπριάς(ακόμα κ χωνεμένης)και διώκεται με βαρύτατα πρόστιμα!!Ενώ τα φυτοφάρμακα,που κάθε τόσο αποσύρονται ως ύποπτα καρκινογόνα επιτρέπονται και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο στην χρήση τους..

Ο κώδικας είναι όντως επικίνδυνος!

Η φάση όμως με τα φυσικά βοτάνια έχει κι άλλη όψη που δικαιώνει ίσως τον όποιο κρατικό έλεγχο.
Κι εξηγούμαι: 1. Γνωρίζω κάποιον που πέρυσι έφτιαξε 200 λίτρα σπαθόλαδο και το πούλησε σ' αλλοδαπούς, παράνομα εννοείται...
2. Γνωστός μου δούλευε μέχρι πρότινος για κάποιον σαλτιμπάγκο μαζεύοντας λαδάνια απ' τα ραχώνια για 30 ευ μεροκάματο...κι αυτός παράνομα...
3. Ένας άλλος έχει ρημάξει το κρίταμο απ' τις βραχοακτές μας για να βγάζει φράγκα στην άθλια ταβέρνα του... κι αυτός παράνομα...

Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα...

Κι ερωτώ: Θα υπάρχουν τα παραπάνω φυτά στα επόμενα χρόνια;

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Κι ερωτώ: Θα υπάρχουν τα παραπάνω φυτά στα επόμενα χρόνια;

:tiphat:Ορφεύς

Βρήκα white widow auto Jesus Christ παρθενογένεση :)

"A Freak... I'm only burning my half... " :D

[YOUTUBEIF]https://youtu.be/51u-3vWeunY[/YOUTUBEIF]
 

delicorganic

Well-known member
Τον έχω μιμηθεί κάπως στις σπορές μου... :)
Ωστόσο, το αν θα σκάσουν τα σπορίδια τώρα στο περιβάλλον που αναφέρεις, επίτρεψέ μου τις επιφυλάξεις μου καθαρά για λόγους θερμοκρασίας...

Λές ρε ορφέα?κρατάει αρκετή ζέστη πάντως ακόμα εδω..

Ο κώδικας είναι όντως επικίνδυνος!

Η φάση όμως με τα φυσικά βοτάνια έχει κι άλλη όψη που δικαιώνει ίσως τον όποιο κρατικό έλεγχο.
Κι εξηγούμαι: 1. Γνωρίζω κάποιον που πέρυσι έφτιαξε 200 λίτρα σπαθόλαδο και το πούλησε σ' αλλοδαπούς, παράνομα εννοείται...
2. Γνωστός μου δούλευε μέχρι πρότινος για κάποιον σαλτιμπάγκο μαζεύοντας λαδάνια απ' τα ραχώνια για 30 ευ μεροκάματο...κι αυτός παράνομα...
3. Ένας άλλος έχει ρημάξει το κρίταμο απ' τις βραχοακτές μας για να βγάζει φράγκα στην άθλια ταβέρνα του... κι αυτός παράνομα...

Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα...

Κι ερωτώ: Θα υπάρχουν τα παραπάνω φυτά στα επόμενα χρόνια;

:tiphat:Ορφεύς

Παίζει να μην μείνει και κολυμπηθρόξυλο!!:)
Μεγάλη κουβέντα σηκώνει αυτό που λες..πάντως κάπως έτσι γίνεται και με όλα τα υπόλοιπα,η σημερινή ανθρωπολογική υπόσταση είναι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση οι εταιρίες και τα κράτη που μας διοικούν.
όπως ακριβώς σκέφτεται ο τύπος που λες με τα κρίταμα,έτσι ακριβώς λειτουργεί και η κάθε μεγαλοεταιρία στυλ monsanto-bayern.
Τωρα βέβαια ο βαθμός κοινωνικής και περιβαντολλογικής καταστροφής απο αυτές τις εταιρίες σε σχέση με τον κυρ-παντελή με τα κρίταμα είναι τεράστιος και πολύ πιο εγκληματικός και απάνθρωπος.
Έχω ταξιδέψει παλαιοτερα σαν δόκιμος ναυτικός αφρική-ασία και έχω δει αντλίες της shell να πετάνε κατευθείαν λάδι στην θάλλασα και η πρασινη ζούγκλα να καταλήγει σε μαύρο θάνατο..
είδα απο μέσα επίσης το "υπερσύγχρονο" μηχάνημα στα καράβια των εφοπλιστών που υποτίθεται καίει τα χρησιμοποιημένα μηχανόλαδα κ έκλεγα,είδα τις εντολές του καπετάνιου να αδειάζουν το δωμάτιο των σκουπιδιών στα ανοιχτά...τα χέρια μου στα σκατά δεν τα βούτηξα ποτέ,αρνήθηκα τις υπερωρίες που μου τάζανε και που έπαιρνε ο άλλος δόκιμος για να πετάει τα λαδάκια εν πλώ στην θάλασσα,τους σιχάθηκα..
Τσακώθηκα με τον καπετανιο απο την πρωτη εβδομάδα ως ναυτικός για τα αίσχοι τους,με κυνήγαγε δυο μηνες απο πίσω και μου έλεγε πως δεν κάνω για ναυτικός και πως μου έχει ήδη βγάλει εισητήρια επιστροφής..τον έγραφα στα αρχίδια μου και προσπαθούσα κάθε μέρα να φτιάξω το ψευτομηχάνημα που έκαιγε τα λάδια..τελικά έφυγε αυτός,αμέσως μετά ερχόταν σκουπιδιάρα σε κάθε λιμάνι,το μηχάνημα με την πολύτιμη βοήθεια μόνο του β΄ μηχανικού (μόνο αυτός προσπάθησε να σταματησει την καφρίλα)φτιάχτηκε και δούλευε στο φούλ καίγοντας το 1/3 των καμμένων λαδιών που επρεπε να καίει..ο εφ' όπλας μας δούλευε όλους μαζί.
 

Ksaderfo

Active member
Παίζει να μην μείνει και κολυμπηθρόξυλο!!:)
Μεγάλη κουβέντα σηκώνει αυτό που λες..πάντως κάπως έτσι γίνεται και με όλα τα υπόλ...ου επρεπε να καίει..ο εφ' όπλας μας δούλευαι όλους μαζί.

Να γραφτω μία φορά σε Ελληνική σελίδα και να μη φάω πολιτικουρα δε γίνεται ε;

Δε θα το παίξω αυτό... Βρωμαει! :D
 
Top