What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LED

L

letis

και μια επισήμανση που για μένα λέει πολλά στην εποχή που ζούμε.. ο Αστηρ είναι ουσιαστικά μία κολεκτίβα και όχι μία εταιρία. και εφ΄όσον τα παιδιά έχουν αποδείξει ότι το πανελ τους δουλεύει μέσα από τα grows τους, το ότι λειτουργούν έτσι και όχι σαν μια ακόμη ανώνυμη εταιρία ήταν για μένα ο πιο βασικός λόγος να τους επιλέξω....

ο νοών νοείτω....
 

Rondelia

Active member
και μια επισήμανση που για μένα λέει πολλά στην εποχή που ζούμε.. ο Αστηρ είναι ουσιαστικά μία κολεκτίβα και όχι μία εταιρία. και εφ΄όσον τα παιδιά έχουν αποδείξει ότι το πανελ τους δουλεύει μέσα από τα grows τους, το ότι λειτουργούν έτσι και όχι σαν μια ακόμη ανώνυμη εταιρία ήταν για μένα ο πιο βασικός λόγος να τους επιλέξω....

ο νοών νοείτω....


Σωστά αν και ο κύριος λόγος για να πάρεις Αστίρ είναι
η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ .

Μακάρι να αρχίσει να βγάζει και σε άλλα μεγέθη πιο μεγάλα, για εμάς τα γερά ποτήρια.
 

panas1

Member
και μια επισήμανση που για μένα λέει πολλά στην εποχή που ζούμε.. ο Αστηρ είναι ουσιαστικά μία κολεκτίβα και όχι μία εταιρία.
ο νοών νοείτω....


αυτό..

τι να λέμε.. όταν υδροπονικά συστήματα τα παιδιά τα σχεδιάζουν στο 1/3 της τιμής αντίστοιχων "καλών εταιριών" με ίδιες κ καλύτερες επιδόσεις (οχι εμπορικά ακόμη απ οσο ξέρω.. αλλά με επικοινωνία υπάρχει μεγάλη βοήθεια για σχεδιασμό ή κατασκευη υδροπονικού..)
 

weedolada

Member
μη μου συγχυζετε τον weedolada... :biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

:laughing::biggrin:

φάνηκα εκνευρισμένος..?
λάθος μου..αλλά αυτή είναι η άποψη μου γιατί και μένα μου έκαναν εντύπωση τα χρώματα και ακόμη μου κάνουν,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα..κάνω λάθος?
 

ganja3

Member
αυτό..

τι να λέμε.. όταν υδροπονικά συστήματα τα παιδιά τα σχεδιάζουν στο 1/3 της τιμής αντίστοιχων "καλών εταιριών" με ίδιες κ καλύτερες επιδόσεις (οχι εμπορικά ακόμη απ οσο ξέρω.. αλλά με επικοινωνία υπάρχει μεγάλη βοήθεια για σχεδιασμό ή κατασκευη υδροπονικού..)
ο σχεδιασμός έχει γίνει και είναι (κάπως το λένε στα ξένα , αυτό που το φτιάχνεις μόνος και το επεκτείνεις και το σμικρύνεις ανάλογα με τις ανάγκες )
το δύσκολο είναι να βρεις τα κατάλληλα πλαστικά , να αντέχουν στην ακτινοβολία , να αντέχουν στα λιπάσματα , να μην αποβάλουν τοξίνες και να είναι φτιαγμένα στην Ελλάδα . για να στηρίξουμε ο ένας τον άλλον .
μόνο που στην Ελλάδα έχουμε πολύ τυρί . και όλοι φτιάχνουν άσπρους κουβάδες :wallbash:
και για να κάνεις το άσπρο μαύρο θέλει πολύ δουλειά
 

ganja3

Member
λεμονάκι καπνίσαμε..?!:smoweed:
έμηναν τα φύλλα μόνο . αλλά το δοκίμασαν και στον βορά και στον νότο :) υπέροχο πάντα .
τώρα ........ περιμένω από φίλους να κόψουν .
 

koursaros

Member
Παρακολουθώντας την συζήτησή σας και κατανοώντας αρκετά πράγματα σχετικά με το νήμα αυτό (θερμοκρασίες , εξαερισμοί, + και - απο κάθε υλοποίηση led vs hid κλτ κτλ) μίας και τις γνώσεις μου ηλεκτρολογίας και σχετικής ηλεκτρονικής δέν θα τις έλεγες άσχημες αλλα μιάς και η εμπειρία μου πάνω στο growing είναι ακόμα σε στάδιο νεογέννητου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...
Εστω λοιπόν οτι σε ενδιαφέρει να πάρεις τα μέγιστα απο ένα φυτό... π.χ (τυχαίο νούμερο) 60
Με 600watt hid που πιστεύω οτι ειναι η πιό διαδεδομένη (πιστεύω λίγοι θα έβαζαν 1000άρα) έχοντας καταναλώσει λοιπόν τα ανάλογα....σε έξοδα κατανάλωσης, εξαερίσμου μπλα μπλα μπλα θα πετύχεις τον στόχο.
Για να κάνεις το ίδιο πράγμα με τα led.. δλδ να επιτύχεις μία μέγιστη απόδοση καλλιέργειας.. Πόσα συνολικά watt σε led πρέπει να είναι αυτά που θα αντικαταστήσουν την 600watt hid?
Πάλι 600? ή η απόδοση των led ειναι τέτοια που φτάνουν τα ίδια lumens με λιγότερα watt?

Αν ειναι να χρειάζεσαι δλδ όπως λέει και ο φίλτατος
τώρα για το πόσα θέλεις στο τετραγωνικό ? η απάντηση είναι πόσο βάρος θέλεις από 1 τετραγωνικό . με 2 πάνελ στο 1χ1 θα πάρεις 50 γραμμ. . με 10 πάνελ θα πάρεις 200 . ανάλογα και με το φυτό βέβαια , αλλά απλά μετατρέπουμε τα βατ σε βάρος και όχι σε τετραγωνικά . εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με θερμοκρασίες που μας περιορίζουν , αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και 30πάνελ σε 1 τετραγωνικό 720 w . ιδανικό για εμένα είναι 8-9 πάνελ το τετραγωνικό .έχω δουλέψει και με 16 σε 1,2 χ 1,2 με απόδοση κοντά στα 400 γρ. .

...να θές 10+ πανελ των 24watt που βλέπω οτι είναι τα astir με κόστος 8 κατόμπαλα (κατά προσέγγιση) δέν ειναι και κάποιο αμελητέο κόστος..

Τα είδα τα πάνελ.. και αναρωτιέμαι ποιό να είναι το τελικό κόστος αν αγοράσει κάποιος τα υλικά και το συναρμολογήσει μόνος του?
Εχει τύχει να ξεβιδώσει κανείς κάποιο μπάς και μου πεί τί led φοράει? και τυχόν wiring diagram? απο εκει και πέρα ενα driver και μία ψύκτρα αλουμινίου..
αν δεν παίζει ίσως να πάρω ένα για reverse engineering :bis: μήπως και φτιάξω κανα πάνελ 1τμ να τελειώνουμε
χαχαχαχχαχα
:biggrin:
 

panas1

Member
Τα είδα τα πάνελ.. και αναρωτιέμαι ποιό να είναι το τελικό κόστος αν αγοράσει κάποιος τα υλικά και το συναρμολογήσει μόνος του?
Εχει τύχει να ξεβιδώσει κανείς κάποιο μπάς και μου πεί τί led φοράει? και τυχόν wiring diagram? απο εκει και πέρα ενα driver και μία ψύκτρα αλουμινίου..
αν δεν παίζει ίσως να πάρω ένα για reverse engineering :bis: μήπως και φτιάξω κανα πάνελ 1τμ να τελειώνουμε
χαχαχαχχαχα
:biggrin:

περίπου 50-55ευρώ
ανάλογα τι τιμές βρεις τα υλικά..

ιαως αμα βρεις καλές κινέζες άκρες το πας και στα 45

η ψύκτρα περίπου βγαίνει στα 20 (η συγκεκριμένη)

τα χα ψάξει να τα κάνω.. αλλα εμένα δε πιάνει κολητήρι το χέρι.. ήθελε και κάτι τρύπες εκεί η ψύκρα (είμαι του software :p ) είπα ας τα πάρω έτοιμα..

τα σχέδια όλα υπάρχουν εκει έξω.. google it γιατι δε μπορώ να σου βάλω λινκ

αυτό που λες για 1τμ πάνελ.. :woohoo:


η προσέγγιση του τύπου απ το λινκ του γκάντζα είναι κι αυτό που έλεγα..

πόσο ρόλο παίζει ο τρόπος που θα τα χρησιμοποιήσεις.. για το σκρογκ που κάνει ας πούμε είναι η τέλεια λύση
 
Last edited:

ganja3

Member
μία 600αρα την καλύπτουν (πιστεύω )350w σε λέντ .( g/w ).
σε υπερκαλύπτουν σε κρύσταλλο , άρωμα και γεύση .
υπάρχουν τρία βασικά φάσματα ένα ανάπτυξης , ένα φούλ , και ένα ανθοφορίας ..
αυτό που είναι για ανάπτυξη δίνει και πολύ κρύσταλλο , αυτό που είναι για ανθοφορία ταιριάζει ποιο πολύ σε σατίβες και δίνει το άρωμα και την γεύση ,,.
κάπως έτσι 2 χρόνια τα δουλεύω , με τις λίγες γνώσεις που έχω ,

το κόστος είναι περίπου
20ψύκτρα
15οδηγός
5 πλακέτα
20 λεντ
10 πάστες κλπ
χωρίς τα μεταφορικά και τα τυχών τελωνεία που μπορεί να προκύψουν από τους Κινέζους .. τα λίνκ όλα υπάρχουν , και υπάρχει και ο τρόπος που μπορείς να τα φτιάξεις ,,, δεν είναι καθόλου δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και αν έχεις τα στοιχειώδη εργαλεία και έχεις και την χαρά τις δημιουργίας . και αν είναι να φτιάξεις και καμιά 50αριά μπορεί να σου βγει και το κόστος το ίδιο .
ότι θέλεις πάντως κατασκευαστικά μπορώ να σε δώσω οδηγίες να το φτιάξεις ,, εύκολο είναι .:huggg:
 
Last edited:

ganja3

Member
περίπου 50-55ευρώ
ανάλογα τι τιμές βρεις τα υλικά..

ιαως αμα βρεις καλές κινέζες άκρες το πας και στα 45

η ψύκτρα περίπου βγαίνει στα 20 (η συγκεκριμένη)
ξέχασες και κανένα 15άρι τον οδηγό .
 

panas1

Member
χθες ημουν :kos: οπότε μπορεί να λεω και μαλακιες χαχα σαν ένα τύπο στο ξένο που λέει αμα δε βλέπετε στην υπογραφή μου το 'ταδε' smilie
τότε σημαίνει οτι είμαι κομμάτια και μη παιρνετε σοβαρά οτι λεω χααχα
έτσι οπως με σκέφτομαι να σκέφτομαι χθες :S επειδή ειναι ηλεκτρονικός δε το πα :D
 

antonios

Member
Ειπα και εγω να δοκιμασω τα led και αγορασα μια κινεζια αυτην εδω
http://www.fasttech.com/products/2201/10006896/1551600
Η πρωτη απορια μου για τωρα ειναι, σε τι αποσταση απο τα φυτα πρεπει να ειναι τα led?
Υπαρχει μια στανταρ αποσταση η αναλογα με την θερμοκρασια ανεβοκατεβαζεις?
 

weedolada

Member
Το συγκεκριμένο κράτα το γύρω στα 100 μέτρα μακρυά τους.
:laughing::dance013:
xaxaxaxaxa!δεν εμφανίζεσαι,αλλά αν εμφανιστείς τον κάνεις τον άλλον να "χαίρεται" που του απαντάς...!
 

antonios

Member
καλα ειναι πειραματικο,σε αλλη τεντα θα παιξει και η 600αρα.Επιδη προβλεπω οτι η θερμοκρασια θα ειναι παρα πολυ χαμηλη,μπορω την εξαγωγη απο την μια τεντα να την βαλω για εισαγωγη στην αλλη τεντα?μαζι με τα led μπορω να βαλω και μια 150αρα HPS?
ME δυο γλαστρες με αυτα τα led θα καταφερω να βγαλω 60-80 γρ.?
Παρακαλω μονο σοβαρες απαντησεις (χα χα χα βρηκα φορουμ για σοβαρες απαντησεις ετσι?)
αντε,παω να πειω και εγω ενα μπαφακι για να σοβαρευτω,χαχαχα.
ΓΕΙΑ ΜΑΣ.................
 
Top