What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Капково напояване

somebodyx

Member
Капково напояване

Някой ще сподели ли как точно мога да си направя капково напояване, идеята е за вегетационния бокс да измисля капково.

Значи във вегетационния бокс (120х120х200см) ще има да речем 6 реда Х 8 саксии (2литрови) = 48саксии
За резервоар мисля да ползвам 70 литров контейнер, но тъй като не е толкова широк може да измислим бидон голям.
Доколкото разбирам трябва да се сложи потопяема водна помпа в бидона която да избутва разтвора по маркуч който ще влиза в бокса и с тройници ще го разклоня за всеки ред и от там към всяка саксия.

Ето и някой части които намерих от магазин.
Въпроса ми е как се изчислява дебита на помпата, и всеки друг съвет или идея е добре дошла, понеже не съм на ти с тия неща.
:tiphat:
Всички части + маркуча са с диаметър 25мм
 

Attachments

  • product_1408.jpg
    product_1408.jpg
    7 KB · Views: 40
  • sample-system.jpg
    sample-system.jpg
    32.4 KB · Views: 41
  • PVC ?????? 25??.jpg
    PVC ?????? 25??.jpg
    40.9 KB · Views: 37
  • ????????.png
    ????????.png
    99.4 KB · Views: 41
  • ??????-25??.png
    ??????-25??.png
    18.7 KB · Views: 39
  • ??????? 25??.png
    ??????? 25??.png
    12.5 KB · Views: 38

runto

Member
Едно време много се бях запалил по темата и многи съм чел та:
Тези ,които си избрал не са най-удачния вариант.
Най-бързо и ефтино става с Ф 16 и капков маркуч.
Например слагаш маркуч с капкообразуватели през 20 см с
дебит 2л/час .После помпата с таймер да се включва за 5 мин 3пъти
на ден/изчисляваш си колко време да работи/
Разгледай сайта напояване
 

somebodyx

Member
мерси ще разгледам :), просто тия се продаваха в шопа от който пазаруваме
 

somebodyx

Member
Едно време много се бях запалил по темата и многи съм чел та:
Тези ,които си избрал не са най-удачния вариант.
Най-бързо и ефтино става с Ф 16 и капков маркуч.
Например слагаш маркуч с капкообразуватели през 20 см с
дебит 2л/час .После помпата с таймер да се включва за 5 мин 3пъти
на ден/изчисляваш си колко време да работи/
Разгледай сайта напояване

Как да изчисля помпа с какъв дебит ми трябва?
Тази на снимката ще ми свърши ли работа 400литра/час
 

Attachments

  • 62410274_1_800x600_evtina-pompa-za-akvarium-gr-pernik.jpg
    62410274_1_800x600_evtina-pompa-za-akvarium-gr-pernik.jpg
    28 KB · Views: 44
Last edited:

EverLast

Active member
Ако тръгнеш да си пазариш всички неща от гроу шоп ще ти излезе в пъти по-скъпо отколкото ако се разходиш до складове за ВиК, Агроаптеки и дори някои разсадници.
търси си капкообразователи с изравнено налягане а не обикновени, идеята е да се поливат вс еднакво а не първите да се полеят а до последните да не е стигнала вода.
Ето я и моята визия за твоите плантове:
3 основни маркуча : 1-ви полива 1и2ри ред
2-ри полива 3и 4 ред
3-ти полива 5 и 6.
От всяка от тези основни артерии да ги наречем излиза по едно тънко маркуче към всяка от саксиите. Маркучът към саксиите свърша с капкообразовател.
Относно дебита на помпата може би по-скоро нещо около 1000л на час ще ти трябва. Разгледай готовите системи за напояване от UK и DE. Ще можеш да се ориентираш за параметри и части.
 

somebodyx

Member
този сайт дето рунто го е дал e много добър от там си харесах следния маркуч:

Тръба капкова черна ф16/0,35м/2л/час - 50м
Дебелина на стената: 1.1 mm.
Тръба капкова ф16 с вградени турболентни капкообразуватели през 35 см. с дебит 2,0 литра/1час при 1 атмосфера входно налягане

Ще трябват и тройници няколко по един тройник на ред.

Относно капкообразувателите доколкото разбирам ми трябват компенсиращи които да пускат 2литра/час дори и при по-слабо налягане.
 

Kermidon

Member
Слушай сега.Първо си вземи маркуч за капково с дюзи мин.20м по 30-50ст/лин.м. както ти каза Рунто Ще ти обесня защо ти е толкова много защото на ред саксии ще слагаш по 2 маркуча - ляв и десен крак , защото саксиите са ти през 13-15 центърите , а на мъркучите са през 30см дефакто от лява страна на стеблото редиш дупките на 1.3.5.7 на дястната страна 2.4.6.8 дефакто 6 реда по 2 маркуча или 8 реда по 2 ама повече тройници и занимавка.Накрая на всеки ред пречуваш маркуча и го връзваш или го вкарваш пречупен в отрязак като пръстен от самия маркуч.
Така направихме капковото сега захранването един главен маркуч от помпата от бидона на който да са тройниците.За всеки ръкав по един тройник дефакто мин. 12 тройника земи си и скоби за всеки случеи ги стегни да не са удавиш :Д.Питай там от кадето го вземаш макруча какво налягане изисква за тея 2л на час колко бара.И съответно питай помпата нали няма вариант да изгори от натягане щото няма да може да извади водата кадето върти и ще връща.Ако ме разбираш
Качвам ти и моя бърза рисунка да са радваш :Д
Za_purpalqgi.png

Поздрави Рунто
 

Kermidon

Member
Помпата ще си я изчислиш колко вода бълва като пуснеш първия път без дигитален контакт(таймер)с точност до 2мин беше мисля , механичния е с 15 мин точност(интервали) и засичеш за колко време ще се полеят.И газ ти си само гледай да не ги удавиш.
 

somebodyx

Member
Kermidon като изкарам реколтата един топ връх за тебе то секи сорт за помоща :D
:dance013: :tiphat:
Я сподели малко повече инфо за вашето капково:

- Колко литра ви е контейнера?
- С какъв дебит ви е помпата?
- С какъв дебит са ви капкообразувателите/час?
 

Kermidon

Member
Маркуча е черен с дюзи 2л на час през 30 см.
Помпа потопяема 300в обикновенна за 50-60лв райдерче(сори за рекламата)
Бидонче 60л че разтвора требва се сменя на седмица поне веднаж така може целия хаус да направиш.При теб помпата иделка ще е за 1дка стига даже 1-2 бара гледай да е макс 6 и контейнер 20л треа ти стигне за тея маници като имай идея че ще хвърляш остатака ама няма се занимаваш много много 4мин ще са ти идеални на големи а 2мин на малките да работи на ден.
 

Kermidon

Member
3м ти е достатачен това е налягането.Има една за 29 лв синя в продавалника.Потопяема водна помпа
 

runto

Member
Да,точнота така са схемите както са го дали Kermidon и EverLast /на Атами системите
са така/.По метода на EverLast трябва са се вземат едни микротръби и микро капкообразуватели.Там в магазина има всичко кранчета,фитинги,разклонители.
Тогава бях накупувал всичко за какпково,но се отказах,защото изнамерих
безкрайно по-лесен вариант и капковото го заебах.
Ebb and Flow
 

somebodyx

Member
Да,точнота така са схемите както са го дали Kermidon и EverLast /на Атами системите
са така/.По метода на EverLast трябва са се вземат едни микротръби и микро капкообразуватели.Там в магазина има всичко кранчета,фитинги,разклонители.
Тогава бях накупувал всичко за какпково,но се отказах,защото изнамерих
безкрайно по-лесен вариант и капковото го заебах.
Ebb and Flow

Еbb and FLow доколкото видях си е общо взето Flood & Drain Hydroponic система.
Накрая май ще отида до шопа и ще си взема хидропонна система (Flood & Drain) Wilma 10 - за 250лв и да се приключва иначе помпи да търся тави резервоари саксийй то пак ще ми излезе поне 150лв и губене на време и разправий
Само не знам тя тая система върви с 10 саксий 6.5литра които не знам дали няма да са малки?
Доколкото знам и не трябва да са пък прекалено големи тъй като дъното ще остава винаги влажно и растението няма да може да изпие водата, тъй като кокоса много задържа.
Я някой да сподели като е гледал в кокоса с какви впечатления е останал - какъв е най-добрия размер саксия като литри?
Между другото цъфтежната ни е голяма и висока :D :D :D
 

Attachments

  • ebb-and-flow-diagram.jpg
    ebb-and-flow-diagram.jpg
    21.7 KB · Views: 41
  • Wilma10.png
    Wilma10.png
    96.8 KB · Views: 44
Last edited:

Kermidon

Member
Не са малки ама са ти малко за броя който ще слагаш
А тоя метод ебб флол и в 2 литрови саксии стават зверове само требва има аератор или вибратор в долния съд.
Чиста хидропоника и в 1 л саксии става
 

somebodyx

Member
Това което ме притеснява при тия Wilma системите е че като пораснат ще се закриват едно друго (особено ако са яко топирани) тъй като самите потове не са на голямо растояние една от друга.
 

Latest posts

Latest posts

Top