What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Royal Gorilla - RQS

VanLife

Member
Ia te uita ca a venit mosu la mine cu niste seminte Royal Gorilla de la RQS. Zilele astea voi pune la germinat, intre timp vreau sa mai caut jurnale de crestere despre acest soi, sau guideline-uri despre raportul de lumina/intuneric. La grow-ul precedent nu mi-am pus aceasta problema,deoarece fetita era automata Si cine stie, poate voi incerca si o metoda de antrenament, sa fie mai palpitant. Un an nou prolifer va urez!
 

VanLife

Member
Fetita este la germinat, intr-un pahar de apa distilata pentru 24 de ore. Apoi urmeaza sa o fac sandwich intre servetele umezite, la o temperatura de 21-24 de grade, unde va sta pentru cateva zile pana cand germinarea este completa. [br][/br]Abea astept sa-i vad motzul!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Semintele au mult mai multe sanse sa germineze in apa ce contine si ceva macro si mai ales micronutrienti, decat in apa distilata. Iar daca apa distilata este industriala si nu de baut sau laborator, chiar poate aparea o problema din cauza contaminantilor. Tocmai de aceea, eu as evita apa distilata pe viitor. Iar daca trebuie sa o folosesti asigura-te ca este food grade / medical grade / lab grade, etc, si neaparat remineralizeaza-o putin inainte.
 

VanLife

Member
Semintele au mult mai multe sanse sa germineze in apa ce contine si ceva macro si mai ales micronutrienti, decat in apa distilata. Iar daca apa distilata este industriala si nu de baut sau laborator, chiar poate aparea o problema din cauza contaminantilor. Tocmai de aceea, eu as evita apa distilata pe viitor. Iar daca trebuie sa o folosesti asigura-te ca este food grade / medical grade / lab grade, etc, si neaparat remineralizeaza-o putin inainte.

Apa nu prea ar avea cum sa fie contaminata, din acest motiv am si mers pe varianta asta. In ceea ce priveste nutrientii, desi vorbesc in necunostinta, as zice ca nu este neaparata nevoie in faza asta. Merg pe metoda scufundarii doar pt a accelera penetrarea invelisului de catre apa, activand astfel hormonii. Data trecuta mers doar pe metoda cu servetelul, dar combinand cele doua metode, ma astept la rezultate mai rapide .
La capitolul nutrienti pentru faza incipienta nu stau prea bine, am vrut sa comand ceva de pe site-uri de profil, insa am devenit usor mai paranoic, si nu prea vreau sa mai comand, chiar daca e vorba doar de nutrienti. Dar am sa caut pe la magazine mari de bricolaj la sectiune de gradina niste micro/macro nutrienti, dar ma indoiesc ca voi gasi.
Cel mai probabil ma voi rezuma doar la pastile de turba cand germinatia va fi completa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
De fapt, dupa ce le-ai tinut in apa ar trebui sa le pui direct in pamant. Semintele ar fi germinat la fel de repede in servetele sau chiar mai repede. Metoda cu presoak se foloseste la seminte vechi, sau atunci cand sunt plantate direct in mediul de crestere.
La pastilele de turba mare grija la ph. Am reusit sa omor seminte de 800+ euro cand am incercat prima data pastile de turba, sub 10% rata de germinatie. Aceleasi seminte puse direct in pamant au germinat peste 85%. Daca nu esti sigur ca acele pastile sunt deja ph balanced, ori nu le folosesti ori faci presoak in apa cu ph 6.5-7. Dar in sol e mai simplu, si cel putin la fel de rapid. Scutesti si nevoia de a muta plantele cand sunt inca foarte mici.
Nutrienti gasesti si la magazinele de bricolaj, probabil la sfert de pret fata de magazinele dedicate, doar sa studiezi inainte ce npk trebuie sa cauti si sa fii foarte atent la continutul de micronutrienti. Unele au doar o mica parte dintre micronutrienti (am vazut chiar si fara), si vor genera deficiente in timp, iar deficientele de micronutrienti sunt mai greu de tratat decat cele de macronutrienti. In general cele din surse organice sunt mai complete. La cele minerale poti gasi absurditati de formule care nu sunt suficiente nici ca sa tina o muscata sanatoasa pe termen lung.
 

VanLife

Member
De fapt, dupa ce le-ai tinut in apa ar trebui sa le pui direct in pamant. Semintele ar fi germinat la fel de repede in servetele sau chiar mai repede. Metoda cu presoak se foloseste la seminte vechi, sau atunci cand sunt plantate direct in mediul de crestere.
La pastilele de turba mare grija la ph. Am reusit sa omor seminte de 800+ euro cand am incercat prima data pastile de turba, sub 10% rata de germinatie. Aceleasi seminte puse direct in pamant au germinat peste 85%. Daca nu esti sigur ca acele pastile sunt deja ph balanced, ori nu le folosesti ori faci presoak in apa cu ph 6.5-7. Dar in sol e mai simplu, si cel putin la fel de rapid. Scutesti si nevoia de a muta plantele cand sunt inca foarte mici.
Nutrienti gasesti si la magazinele de bricolaj, probabil la sfert de pret fata de magazinele dedicate, doar sa studiezi inainte ce npk trebuie sa cauti si sa fii foarte atent la continutul de micronutrienti. Unele au doar o mica parte dintre micronutrienti (am vazut chiar si fara), si vor genera deficiente in timp, iar deficientele de micronutrienti sunt mai greu de tratat decat cele de macronutrienti. In general cele din surse organice sunt mai complete. La cele minerale poti gasi absurditati de formule care nu sunt suficiente nici ca sa tina o muscata sanatoasa pe termen lung.

Mersi mult de warning, nici nu mi-a trecut prin minte ca pastila de turba ar putea fi acida. Nici nu mai stiu de unde am cumparat-o, dar e ceva cheap. Anyway, am sa renunt la ideea cu pastila de turba, si am sa o pun dupa faza cu servetelul direct in sol (CANNA Terra Professional Plus). Sa traiesti inca odata!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Solul ala e light sau fertilizat? Si aici pot aparea probleme cu plantele tinere. Daca e prea fertilizat iti incetineste dezvoltarea plantelor primele saptamani. Eu de obicei pregatesc un mix mai sarac in nutrienti pentru clone si seedlings. Daca e fertilizat prea agresiv poti cumpara un sac de agro natura.
 

VanLife

Member
Solul este organic, nu prea imi fac griji ca nu ar suficienti nutrienti sau prea multi, dar ramane sa vedem <br />
"Plants grown in Canna Terra Professional Plus should not require any added nutrient for at least 2 weeks. "

Astazi am scos-o din servetel, si am pus-o in sol. :dance013:

picture.php
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Sincer eu as fi mers pe un light mix de la bio bizz.
Am folosit canna terra si nu am fost impresionat. ba chiar i-am adaugat pamant si vermicompost. Dar recomandarea mea nu are la baza lipsa unei impresii bune ci pur si simplu faptul ca ai nevoie de ceva simplu si fara nutrienti. planta e prea mica ca sa ii foloseasca si ii pot face rau.

Moah! sa moara mama da' zice pe punga ca cica nu are planta nevoie de nutrichestii vreo 2 saptamani mancatash!

Asa o fi. Tu ai punga langa tine si vezi negru pe bej (parca asa era punga).
Dar, pt ce perioada de viata a plantei?
Pentru un transplant in veg? Ok.
Pentru un transplant inainte de inflorire? Ok?

Pentru o samanta ce tocmai a incoltit si are doua cotiledoane??? Cam devreme nu crezi?

Pe langa asta copiledoanele sunt pline de nutrienti ca sa ajute planta la inceputul vietii. De ce vrei sa ii dai mai mult?
 

VanLife

Member
Sincer eu as fi mers pe un light mix de la bio bizz.
Am folosit canna terra si nu am fost impresionat. ba chiar i-am adaugat pamant si vermicompost. Dar recomandarea mea nu are la baza lipsa unei impresii bune ci pur si simplu faptul ca ai nevoie de ceva simplu si fara nutrienti. planta e prea mica ca sa ii foloseasca si ii pot face rau.

Moah! sa moara mama da' zice pe punga ca cica nu are planta nevoie de nutrichestii vreo 2 saptamani mancatash!

Asa o fi. Tu ai punga langa tine si vezi negru pe bej (parca asa era punga).
Dar, pt ce perioada de viata a plantei?
Pentru un transplant in veg? Ok.
Pentru un transplant inainte de inflorire? Ok?

Pentru o samanta ce tocmai a incoltit si are doua cotiledoane??? Cam devreme nu crezi?

Pe langa asta copiledoanele sunt pline de nutrienti ca sa ajute planta la inceputul vietii. De ce vrei sa ii dai mai mult?

I've got your point. Am sa tin cont data viitoare, si voi folosi un light mix. Adevarul e ca momentan nici nu aveam altceva, decat ceva pamant de flori universal, in care mi-e teama sa ma bag, ca e ceva cheap gen 5kg - 20lei, si nici nu e precizat NPK pe punga...

Sa vedem daca va suferi repercursiuni datorita solului. Momentan, fetita a iesit din sol, are aprox 2cm, voi pune mai tarziu o poza. Cotiledoanele au cam 5mm. Ce ziceti, sa o bag de acum la 18/6 sau sa o mai tin cateva zile ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa spui ca glumesc poate, dar am patit sa cumpar la 20 lei 5 L (ca nu cred ca se gaseste pamant la Kg) si chiar si 20-25 lei 40-50 L si a fost mai bun sau la fel de bun decat sacii aia frumosi colorati de la growshop care costau pe atunci 100-150 lei. Singurul lucru schimbat a fost ca am pus perlit, dar nici aia nu e obligatoriu. Si oricum perlitul scade pretul pamantului, nu il creste, ca este mai ieftin decat pamantul. Asa ca nu judeca dupa pret un pamant.
 

VanLife

Member
Spusele tale imi dau furnicaturi pe sirea portofelului. As vrea sa dezvolt conversatia asta, insa o sa caut un thread mai adecvat.
Intre timp, fata a implinit 6 zile de cand seminta a fost pusa in apa.
Astazi am pus-o la program de 18/6h.


Rog sa-mi dati niste sfaturi in privinta luminii, am 16 becuri LED philips, 13W - 1450 lumeni. Nu stiu cata lumina sa ii dau la inceput, si la cat timp sa mai aprind din becuri.
Momentan am prins doar 3 becuri, si le-am pozitionat la ~50cm. Va sunt recunoscator in continuare pt orice farama de sfat :bow:
bow.gif
bow.gif
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lol. 50 cm. Becurile alea trebuie sa stea la maxim 15 cm de varfurile plantei, cu difuzorul de lumina dat jos. Daca au difuzorul de lumina pe ele poti sa le si lipesti de planta. Dar eficienta emult mai mare dupa ce dai difuzorul jos. Daca s-ar putea creste iarba cu becuri de 13w pozitionate la 50 cm... apai cu 1000w mi-as face un hangar. :))
Pentru o planta ajunge si un bec prima saptamana. Dupa cu cat mai multe cu atat creste mai repede, probabil vreo 4 pana in sapt a3a, si apoi toate ar fi bine. Neaparat cu difuzorul dat jos.
 

VanLife

Member
Lol. 50 cm. Becurile alea trebuie sa stea la maxim 15 cm de varfurile plantei, cu difuzorul de lumina dat jos. Daca au difuzorul de lumina pe ele poti sa le si lipesti de planta. Dar eficienta emult mai mare dupa ce dai difuzorul jos. Daca s-ar putea creste iarba cu becuri de 13w pozitionate la 50 cm... apai cu 1000w mi-as face un hangar. :))
Pentru o planta ajunge si un bec prima saptamana. Dupa cu cat mai multe cu atat creste mai repede, probabil vreo 4 pana in sapt a3a, si apoi toate ar fi bine. Neaparat cu difuzorul dat jos.

Am bagat la cap! Sa traiesti :tiphat::huggg:

Intre timp, fata a fost cat pe ce sa fie rapita de 3 obiecte neidentificate


Acum are 10 zile, fata este in floarea varstei, pardon vegetatia varstei.


 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Hai ca arata bine pana acum. Sa stii ca poti apropia becurile atat timp cat nu simti cresterea temp la varful plantei cu dosul palmei.
 

VanLife

Member
Am gasit si un ingrasamant de inradacinare, cu ceva micro nutrienti, potasiu, si vitamina B. Sa vedem cum ii prieste.

7044679-_1_.jpg
 

VanLife

Member
Pff, de cateva zile i-am dat drumul si la al 4-lea bec. Iar frunzele parca s-au dezvoltat exploziv, iar tulpina se balanganea la orice adiere... Cum as putea sa o ajut? Prima mea reactie a fost sa o pun mai jos fata de becuri, astfel acum sade la ~30cm. Nu ma asteptam sa creasca asa disproportional, o tulpina prea firava pe langa un foliaj asa bogat...
Am sa pun niste poze, insa momentan e la programul de somn si nu vreau sa o deranjez.

Intre timp, am descoperit ca aveam micro si sub-micro nutrienti ( GHE B Essentials') si nu am stiut, am crezut ca ce am eu este GHE Grow... Daca stiam ii dadeam de la bun inceput, nu mai foloseam bazaconii.


Subbed :lurk: Succes, are bine gagica. Ce-o sa-i dai in veg ?

Buna intrebare, de ieri ma tot gandesc la asta. Nu stiu ce sa ii dau sincer, ma gandesc sa caut pe la magazine generice pentru ca momentan sunt low budget, si nu imi permit o comanda la un magazin de specialitate.
Ai putea recomanda vreun produs generic care se gaseste si la magazine uzuale de gradinarit?

Mai am o nelamurire legata de sol. Mi se pare ca solul "CANNA Terra Professional Plus" este prea afanat, si retentia de apa este foarte slaba. Astfel ca dupa doar o zi de la udare, solul devine foarte uscat... Poate e si din vina mea, din exces de zel am pus si 10% perlit & vermiculit... Precizez ca umiditatea mediului nu scade sub 50-55%...
Dar urmeaza sa ii fac transplant, si ma gandesc sa combin substratul CANNA Terra Prof. cu niste composana universla..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca vrei ca planta sa se i tareasca cobori luminile, nu le ridici. Pentru a stimula intarirea tulpinii trebuie un ventilator care sa bata catre planta.
 

fenomeno_djo

Active member
Daca vrei ca planta sa se i tareasca cobori luminile, nu le ridici. Pentru a stimula intarirea tulpinii trebuie un ventilator care sa bata catre planta.

Daca vrea ca planta sa se... ce ? spartule :laughing:
Asa fa cum zice maestru explo, fa astfel incat "sa bata vantu" pe tulpina. Daca are toti nutrientii necesari, o sa se intareasca cu timpul, nu-ti fa griji. Dar vezi...nu-i da uragan...putin, sa o vezi balanganindu-se putin, cat sa o stimuleze sa-si intareasca tulpina. Aici trebuie folosit putin bun-simt, nu e o stiinta exacta, stii ?

Din proprie experienta e bine sa evaluezi planta si apoi sa ii dai nutrienti pt veg. Dupa ce radacinile se dezvolta foarte mult in primele 2 saptamani, din a 3a saptamana eu as zice ca, daca totul a decurs ok si normal, sa-i dai nutrienti de veg. Proportii...nu mai stiu, intreaba pe modul nostru favorit, nenea exploziv :biggrin:

Eu nu sunt prea lacom si nu m-as risca s-o ard dandu-i prea multi nutrienti...dar nu e bine nici sa ii dai nici mai putini nutrienti decat poate inghiti ca altfel nu ii atingi potentialul maxim.

Apropo, ai pus doar 10% perlita in amestec si zici ca a iesit foarte pufos si nu retine apa mix-ul...inseamna ca ai folosit un pamant deja foarte afanat.:) De regula, daca amesteci pamant cu perlit 80% - 20% iese excelent amestecul

@explo, man, ce carti bune de growing (weed :D ) au mai aparut prin 2016, 2017 ? Daca ai niste recomandari si eventual niste linkuri de download ar fi miiiiiiirific :D all the best, fuck the diicots
 

Latest posts

Latest posts

Top