What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
man, in semnatura mea sunt un numar de linkuri la threaduri pline de informatii si bancuri.... zic eu: bune :D
da click pe cateva, citeste si te asigur ca vei invata destul cat sa iti asiguri acea rezerva fara prea multe probleme si intr-un mod destul de simplu ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e perfect sa dai afara plantele in iunie, chiar se fac prea mari de multe ori.

succes.
 
salut copii !!! e primul meu post sper sa fiti intelegatori cu mine :)
as avea o intrebare , fie cu putinta...
am 2 fete (sative) carora nu le-am facut nici un fel de training sau pruning, sunt in sapt 4 de floare, aveau 60cm in ultima zi de veg, iar acum au crescut mult mai mult decat ma asteptam. au varfurile mai sus decat becul. intrebarea ar fi urmatoarea: pot incerca sa tai varfurile undeva intre internod 8 si 9? varfurile ar mai prinde? dar restul plantei in cat timp isi revine din stress??

recunosc ca este o operatie pe care nu am incercat-o niciodata dar acum sunt intr-un fel fortat pt ca fetele nu mai au loc in "casa":) deja varfurile sunt peste bec sunt aproape lipite de tavan. va multumesc ttuturor celor care aveti ceva de spus
 
Last edited by a moderator:

pagabboy

Active member
sincer daca ai putea repozitiona becul sau cobora planta ar fi ideal .Peace !
ps nu fa double post fol butonul de edit
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu iti recomand lst. daca tai din ea acum se va simti la recolta.
dar depinde si de grosimea ramurilor, o poza ar ajuta.
 
sincer daca ai putea repozitiona becul sau cobora planta ar fi ideal .Peace !
ps nu fa double post fol butonul de edit

scuze pt dublupost :( my bad dar nu le am deloc cu forumurile din pacate, dar ma prind rpd sper si cu ajutorul vostru.
becul este maxim ridicat iar fetele mai au 1 cm :) pana la tavan.
sa incerc sa trag de varfuri in jos? un fel de lst:)
pace!!!

eu iti recomand lst. daca tai din ea acum se va simti la recolta.
dar depinde si de grosimea ramurilor, o poza ar ajuta.

la asta ma gandeam si eu:) iar cu pozele pffff e cam dubios deocamdata. am poze din prima lor zi cu toata evolutia....dar sunt un pic stressat cu a le posta. paranoia e mare fi-r-ar sa fie.
cum aflu sa sterg exifurile o sa le postez :)
multumesc explo am sa merg pe lst. pace
 
Last edited by a moderator:
cauta pe google sau chiar aici pe forum cum sa stergi exif-urile. nu e greu.
am aruncat un ochi pe google, am si instalat ceva soft, am vaz ca au si chrome-ul ceva extensie, dar pana acum n-am prins-o.
am sa caut si aici pe forum pana reusesc sa ii dau de cap pt. ca ar fi interesant sa vedeti pozele. si chiar as face un jurnal... zic eu ca merita sa fie vazuta, de mai multii oameni, evolutia acestor 2 sative, care pe mine m-au uimit. pace si veselie!!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cauta man cat ai nevoie. mai mult decat s-a zis pe aici pe icmag nu cred ca e de spus oricum, sunt vreo 2-3 threaduri de cateva pagini.

odata sterse, sunt sterse, asta iti spun sigur. te poti convinge cu un "exif viewer" daca chiar mai ai dubii.
 
cauta man cat ai nevoie. mai mult decat s-a zis pe aici pe icmag nu cred ca e de spus oricum, sunt vreo 2-3 threaduri de cateva pagini.

odata sterse, sunt sterse, asta iti spun sigur. te poti convinge cu un "exif viewer" daca chiar mai ai dubii.
aia e ca am incerat cu ceva free soft. le-am sters, dar cu viewer-ul imi arata aceleasi date ca si inainte sa le sterg (am citit si inainte)
iar a doua ar fi ca nu am reusit cu nici un exif viewer sa vad date despre locatie + ca nu sunt sigur daca chiar asa e cum zici cu "odata sterse, sunt sterse"
pana la urma ma lamuresc eu si pun poze ca e tare interesant crop-ul acesta.
 

greenrookie

Member
Eu folosesc BatchPurifier pentru asa ceva (tot freeware) !
Oricum , vad ca sterge forumul toate EXIF-urile cand le uploadezi , sau cel putin pozele la care m-am uitat eu erau curate :)
Date despre locatie nu o sa iti apara decat daca ai camera cu GPS (sunt destul de rare pe la noi). A mea marcheaza inclusiv elevatia si la cate grade e inclinata camera :))
Daca faci cu telefonul , in principiu nu iti marcheaza locatia in EXIF decat daca ai location activat - eu deobicei nu il tin deschis ca tine mai mult bateria.
Daca vrei sa vezi ce date sunt stocate in EXIF cauta pe net oPanda iExif :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
forumul sterge toate datele atat timp cat trebuie sa redimensioneze pozele. daca nu le redimensioneaza, nu sterge exiful. cel putin asa zice webmasterul..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
forumul sterge toate datele atat timp cat trebuie sa redimensioneze pozele. daca nu le redimensioneaza, nu sterge exiful. cel putin asa zice webmasterul..

Are you sure about that ? Eu am vazut ca toate pozele incarcate sunt recreate automat si salvate la o calitate JPEG mai mica ( salvand in felul asta mai mult de 50% din spatiul de stocare) chiar daca se pastreaza rezolutia (dimensiunea).

In acelasi timp, imaginile nu sunt servite de serverul ICMAG ca si fisiere de sine statatoare, ci ca stream JPEG (ceea ce inseamna ca atunci cand cineva vrea sa vada o poza, fisierul initial este citit si apoi varsat catre respectivul utilizator). Functiile de prelucrare a imagini din PHP (interpretorul folosit de acest site) nu copiaza informatiile din imagine decat daca este specificat in mod explicit acest lucru.


Revenind la problema cu sativele, ce sa-i faci, asa e cand mergi prima data pe un drum necunoscut.

Cand am crescut prima sativa (care trebuia de fapt sa fie un hibrid 50-50, insa s-a dovedit o veritabila sativa), am bagat-o in floare cand avea in jur de 40cm cu tot cu ghiveci si ma speriam de la o zi la alta cand o vedeam cum se inalta fara oprire, asa ca m-am vazut nevoit sa-i fac training.

Intrucat in floare tesutul plantei devine mult mai fragil existand sansa sa se rupa ramurile, un training lent, progresiv, desfasurat de-a lungul mai multor zile este cel mai recomandat. Pentru asta se pot folosi sarme, sfori , greutati, elastic si chiar arcuri.

In pozele de mai jos se pot vedea planta in prima zi de floare, dupa doua saptamani de floare, aproape de final si doua bud close-ups , unul cu un mugure situat la mijlocul plantei, celalalt in varful de crestere, deasupra becurilor :
 

Attachments

  • 2010-11-10 22.34.37.jpg
    2010-11-10 22.34.37.jpg
    91.8 KB · Views: 4
  • 2010-11-25 19.52.55.jpg
    2010-11-25 19.52.55.jpg
    95.1 KB · Views: 6
  • 2010-12-22 10.20.57.jpg
    2010-12-22 10.20.57.jpg
    97.4 KB · Views: 7
  • 2011-01-03 08.01.27.jpg
    2011-01-03 08.01.27.jpg
    60.5 KB · Views: 4
  • 2011-01-03 08.00.45.jpg
    2011-01-03 08.00.45.jpg
    76 KB · Views: 7
multam hampfield pt. info...
asta am sa fac si eu o sa incerc sa le "antrenez" cumva pe sub bec. nu ma ajuta nici spatiul prea mult. am mai avut experiente cu sative si am vazut de ce sunt in stare :) dar la acest crop nu ma asteptam pt. ca au fost tinute in veg doar 11 zile. si am mai avut si la out experiente...
 
ma gandesc totusi sa "ii iau capul":) uneia, sa vad cum se dezvolta,atat varful daca prinde radacina(daca da in cat timp), cat si restul cum continua si ce se intampla cu buzii...
poate am sa pierd cantitativ chiar si calitativ dar am sa castig ceva experienta
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Decat sa-i tai motul, mai bine trage de el cat poti de mult, facandu-s sa creasca in jos. Asta va face ca mugurii din zona respectiva sa se umfle si sa se dezvolte mai mult decat restul.

Nu stiu daca ai observat, dar in floare planta nu se lungeste prin adaugarea de internoduri noi, ci prin alungirea spatiilor dintre internodurile existente. Asa ca prin taierea motului rezolvi doar o parte a problemei.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Succes cu trainingul, e bine ca te incumeti ca asa inveti si acumulezi experienta. Si daca iti iese topping-ul poti sa iesi in castig la yield, unde mai pui ca varfurile pot deveni clone sanatoase, numai bune pentru outdoor, deci mai mult bud in final.
 

Latest posts

Latest posts

Top