What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

Că tot zici de sative, recomand la toată lumea să treacă pe sative, indica mă ține la pământ... Ce vreau să zic e că iarba e tot iarbă dar dacă e să apară ceva (orice) pe sativă e mult mai ușor să te miști, să gândești și te lovește mult mai interesant decât un hibrid chiar fie el și 90% sativă.Pace

https://youtu.be/rP2nXKwvutk
 

cadavruslos

Well-known member
Hai ca a mai disparut unu , care promitea inca cateva jurnale aici , ghici cine e ? Alin ne-a parasit ... oare ce se intampla frate ...:comfort:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am impresia ca ai luat-o tare cu religia, jtm. Te-ai dupa la parohie la parintele ala rexomandat pe aici? Ti-a dat iarba buna?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Care parinte ma? Primabiserica? Muhahaha, eu is mai popa ca el...!


Dar da, am luat-o tare cu religia: de-o viata. Bine, de 2/3 din viata...


Religere vine de la re-legare, si aplicata in plan spiritual inseamna re-unirea cu Dumnezeu. Nu poate fi altfel, deoarece:


1. Dumnezeu este la originea tuturor posibilitatilor existentiale, iar religere semnifica constientizarea spiritualitatii materiei, materie care (doar la) la nivel de constiinta a devenit (pentru un timp) inconstienta de faptul ca este in Dumnezeu, asadar una cu Dumnezeu. Ca in alta parte unde?

2. Admitand ca materia ar fi fost la origine, religere nu ar avea nici un sens, adica o religie a materiei, deoarece nicicand nu vom fi fost despartiti de materie, daca asta ar fi singura modalitate existentiala.


Surpriza: nu este! :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Hai ca suntem offtopic. Totusi, mie mi se pare o mare fortare de imaginatie aia a lui .
Asa, inginereste vorbind :D
 
Mie nu-mi place de Dumnezeu ăsta, se zice că el vede tot, adică el vede în momentul ăsta un copil căruia i se vind organele vede crime violuri și alte nenorociri și el stă în cur pe tronu lui din ceruri cu popcornu în mână și se uită ca la filme, nu intervine.
Vă da-ți seama cât de bolnav e Dumnezeu, el e atotputernic poate face orice s-o wtf negă?
 

deepstate

Member
Nu?

Pai am vazut teoria ca pentru Dumnezeu suntem un experiment ca sa vada cum evolueaza niste fiinte asemanatoare lui, dar problema cu asta e ca Dumnezeu, prin definitia Crestinismului, e o fiinta omnipotenta, omniscienta si atemporala.

Asta e si problema Creatiei, Dumnezeu exista concomitent in orice timp si spatiu si e creatorul a tot ce exista, deci ce l-ar motiva sa creeze Omul, ca sa ce? De ce l-ar testa pe Avram sa-si ucida fiul daca Dumnezeu stie deja conluzia interactiunii?

Observati ca Dumnezeu pe hartie e unul, dar in realitate are comportament de zeu olimpic, ii place sa se joace cu oamenii si sa-i ghideze pe drumul care crede el ca e bun, iar daca nu-i faci pe plac e razbunator. Toate astea sunt insusiri omenesti, neaplicabile unei fiinte omnipotente, omnisciente si atemporale.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Te-am creat ca să crezi în Mine! Știu tot. Pot tot dar tot ce fac e super subtil, super secret și de cele mai multe ori ilogic.

A si sa nu uitam. Daca nu crezi în Mine sa știi ca Am creat iadul unde se duc toți cei ce nu cred în Mine.

Tare nu?
 
Mereu am zis că dacă Dumnezeu există eu nu vreau să fac parte din gașca lui nici a lui Satan sa se ducă toți la Ula mea să-mi dea pace cum au făcut-o și până acum de nu le-am simțit prezenta, pshihopații ulii mele.
Am ascultat aseară un podcast dea lui Joe rogan cu Alex Jones și tipu zice ca atunci când consumi ciuperci, dmt și hayauasca defapt intri în lumea nevăzută de ochiul uman. Cică în ritualurile alea din Peru cu hayauasca practicanții vad aceleași lucruri. Oare sa fie adevărat? Mas baga la o ciupercă dar tot am o frica ca nu am consumat niciodată halucinogene.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cel putin la ciuperci eu am observat asta. La fel si pe tripurile intense cu iarba. La modul 15-20 gr de sativa in edibles, luata in o singurs portie. Ajungi undeva unde emotiile nu exista, vezi totul din exterior, si ai access chiar si la informatii ce nu le poti reaminti constient, ba chiar nu ai crede ce le-ai avut vreodata in cap ca sa ai ce sa iti reamintesti. Totul e sa ramai calm si sa fii stapan pe trip. La iarba m-am obisnuit si sunt destul de stapan pe ele, la ciuperci cam o dau in tripuri dubioase de fiecare data.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Super cropping nu prea inseamna sa rupi craci. Si da, orice stres ori rana ce trebuie sa fie vindecata intarzie flowerul, deoarece consuma energie. Exceptie ar putea fi in late flower, cand stresul ar putea grabi o coacere superficiala, dar ar si scadea calitatea si cantitates. Gen planta crede ca moare si face tot ce poate sa transmita genele mai departe. (Fie ca a fost polenizata sau nu.)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@gantz: man, tu ai facultate de teologie? Ca altfel nu imi explic :))


@cristocel: lipsa de intelegere deriva din indoctrinarea pseudocrestina si iudaica. In realitate, legea actiunii si reactiunii exista, si rezultanta impulsurilor acumulate poate fi aplicata atat imediat, dar la fel de bine dupa multe vieti. Caci nu, nu traim doar o viata. Nu ca nu as mai fi precizat. Si da, eu am fost inginer si viata trecuta, ca sa raspund la mai multe intrebari dintr-o data.


Ca atare, relele despre care vorbesti nu sunt neaparat necesare, dar isi au rolul lor in a balansa o ecuatie incredibil de complexa, care este fiece fiinta umana. A iti inchipui ca Dumnezeu nu le vede, este o copilarie, dar din perspectiva lui suferinta si placerea sunt doar doua fete ale aceleiasi monede: ignorarea realitatii despre existenta.
Ambele, atat suferinta cat si placerea sunt trecatoare, si nu au cum sa apara decat in pereche. Dialectica poate fi complexa, insa a fost sumarizata de Iisus:
1. cine seamana vant va culege furtuna
2.bate si ti se va deschide, prima fiind legea actiunii si reactiunii, care marcheaza evolutia ciclica (placere suferinta) a fiintelor, iar a doua fiind legea gratiei, care permite iesirea prin aspiratie din ciclul respectiv.


@deepstate: as spune ca te contrazici. Ori e uman, ori e etern, la una trebuie sa te hotarasti. Mai e chestia aia de la martorii lui Iehova, care zic ca da, e atotputernic, dar nu e infinit, hahahaha, ce buna a fost asta cand am auzit-o!
In rest, e valabil ce i-am zis lui cristocel.
Nu e imposibil a intelege (un fel de a spune) inlantuirea cauzala a unor evenimente complexe si de lunga durata, dar mintea omeneasca nu are cum, datorita finitudinii si ingustimii ei ( fiind proiectata doar ca ... software pentru creier, senzatii si mecanisme de actiune) sa cuprinda asa ceva.
Chiar si geniile, care opereaza la un nivel intuitiv cel putin pentru perioade scurte, nu au nivelul necesar, desi uneori pot avea ... hm... intuitii oarecum iluminatoare. Pentru minte.
Pentru aceasta, nivelul de operare este mult dincolo de tribulatiile mintii (care sunt intunericul si scrasnirea dintilor la care se face referire in varii texte).


Mult. Foarte mult. dincolo. Insa nu de neatins.


No, hai sa aveti o saptamana buna...!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Observ ca religia e un subiect mai hot decat iarba pe aici.. asa ca na, atat timp cat se discuta civilizat, putem discuta despre religii si alte ideologii.
 

gumzgi

Well-known member
am taiat ceva prematur gen de o luna jumate de floare , sparge de dupa o ora maxim te trimite fortat la culcare pur si simplu ti se impainejanesc ochii :2cents: :laughing:
 

Latest posts

Latest posts

Top