What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hands0me

New member
Mersi exploziv, sugestia ta e foarte buna insa nu am decat doua gauri disponibile si nu pot sa mai fac altele. Ca sa fac circuit separat am nevoie de 2 gauri, si imi mai prebuie una pt exhaust si inca una pentru intake. O sa fac un desen cu setupul meu (pe care vreau sa-l modific), poate imi dati niste sugestii.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e ceva de termen scurt, mergi fara probleme pe varianta 3 data de tine.
daca e ceva mai durabil, cauta sa vezi poate totusi poti face ceva sa mai dai niste gauri.

pune desenul si ceva detalii, poate iese vre-un sfat bun. :wave:
 

hands0me

New member
Asta e setup-ul meu acum.
E vorba despre o camara, evacuarea si intake-ul sunt direct de afara prin niste tevi de 125mm diametru. Intake-ul merge intai in compartimentul de jos. Evacuarea se face doar sus, si presiunea se egalizeaza prin comunicarea dintre cele doua compartimente, care trece printr-un light trap.

Sus am un HPS de 600 iar jos vreau sa pun unu de 400 intr-un cool tube. Ma gandeam sa splituiesc fiecare dintre cele doua tubulaturi astfel incat sa pot monta jos inca un extractor si un filtru mai mic, si cate un extractor pentru fiecare intake.

1. Voi ce variante propuneti astfel incat sa nu fie necesar sa mai fac gauri in perete pentru ca mi-ar fi extrem de greu si nici nu mai am loc de alte tevi?

Momentan jos am 3 neoane de 6500k care le folosesc pt mother plants si clone, insa pentru preveg pur si simplu nu face neonul ca si un HPS. Deasemenea as vrea sa pun sus macar din cand in cand cate o sativa mai nebuna de 13-14 saptamani insa daca fac acum asa ceva nu imi ajunge mie si sotiei de pe un grow pe altul. Daca reusesc sa ma adaug ceva mai serios si jos atunci pot sa fac si experimente sus si pot si sa imi pun ceva strainuri mai rapide jos.

Alimentarea cu curent am facut-o dintr-o priza care se afla langa camara si am legat direct firele din duza prizei si le-am tras printr-un sant prin perete si apoi am acoperit cu glet si zugraveala. Siguranta tine pana acum dar ma tem ca daca mai adaug inca un HPS + 3 extractoare o sa fie cam mult pentru o singura priza.

2.Ce trebuie sa fac ca sa am o instalatie electrica sigura?
 

Attachments

  • scan 001.jpg
    scan 001.jpg
    29.2 KB · Views: 13
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In primul rand ce suprafata totala ai acolo ? Mai mult de 400W intr-o camara eu zic ca nu se justifica (ca nu cred ca ai mai mult de 1mp, cel mult 1.5mp).

Daca bagi si un 600 si un 400 vei avea nevoie de ventilatie serioasa si nu cred ca se justifica atatea resurse pentru un grow personal (a se citi pentru consum propriu).

Cat despre veg, nu cred ca exista ceva mai bun (ma rog, in afara de leduri) decat neoanele (mai ales cele T5 high density).

Vrei sa le cresti normal, fara training ? Sau te-ai orientat spre o metoda de crestere a recoltei gen SOG sau SCROG ?

Cu asa de mult ventilatie o sa fie cam greu sa ti umiditatea sub control.

Daca e vorba de un extractor , cel mai bine e sa-l conectezi cat mai aproape de iesire , iar dupa el sa pui eventual un amortizor (eu am construit unul foarte performant din niste plasa de sarma, vatelina si o foaie de carton , dar la fel de bine poti folosi si tabla zincata subtire) care nu afecteaza presiunea pe iesire.

Apropo, trebuie sa fiti fumatori inraiti daca ce iti iese din spatiul ala nu iti ajunge de pe un grow pe altul. Ar trebui sa scoti minim 300g uscat din spatiul ala.
 

hands0me

New member
Hmm, ai dreptate am citit si eu ca 600 ar fi cam mult pt suprafata mea, care e de 100cmX70cm sus si jos 130cmX70cm, insa numai dupa ce il aveam deja. Initial am avut in plan un alt spatiu mai mare dar pana la urma mi-a interzis :))

Noi fumam destul de mult, adica unu dimineata, cam 2 seara si in timpul zilei de cate ori pot si ea aproximativ la fel. In plus cand am musafiri fumez cu ei. Si nu pun tutun pentru ca mi-e greata.

Eu nu am scos niciodata pana acum nici macar aproape de 300. Nu am cantar dar dupa capul meu poate am fost undeva la 100 si dureaza aproape 4 sapatamani perioada de asteptare intre 2 grow-uri pt ca trebuie sa folosesc spatiul ala si pt uscare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cea mai buna solutie care o vad este sa ai jos loc pt. mame/clone si un spatiu de uscare, iar sus sa infloresti non stop, eventual in sistem sog.
sunt sigur ca in felul asta poti face fata la un consum de ~5 gr/zi foarte usor. (si sunt si darnic, am presupus ca fumezi ~1 gr pe cui; 5-6 cuie / zi per 2 pers.)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
sincer, eu as fi facut intake-ul in partea inferioara, la o adica in spatele cutiei.
in desenul tau intake-ul si gaura de aerisire sunt prea apropiate, asa risti sa reciclezi acelasi aer cald.
spatiul ala nu pare sa fie mare asa ca mai mult de 400 e excesiv.

in linkurile din semnatura mea sunt 2 grow-uri ale lui Tick - informatiile sunt mai vechi dar arata un sog perpetuu al unui crescator de pe un site mai vechi. ideea e ca un asemenea sistem dureaza ceva timp pana cand il umpli si pana cand ai prima recolta (chiar si 2-3 luni...depinde cum incepi si cat vegetezi) dar dupa aceasta perioada poti recolta SAPTAMANAL.

Pt mai multe informatii despre acest sistem da click aici.
 

hands0me

New member
gantz, ar fi fost bine ca intake-ul sa fie altundeva insa defapt eu nu am facut altceva decat sa bag doua tevi in geamul de aerisire care era acolo din constructie, asta e si motivul pentru care nu pot face alte gauri, e vorba de o camara nu de un dulap. E interesanta ideea cu grow-ul perpetuu am sa ma gandesc cum sa organizez lucrurile ca sa mearga la mine. Si intr-adevar, ma costa destul de mult becul meu de 600 da nu am ce sa fac cu el acum...

exploziv, crezi ca e ok daca usuc deacum inainte intr-o cutie de carton cu un fan de calculator si o gaura pasiva? as putea sa pun cutia pe jumatate din spatiul de jos si in cealalta jumatate sa-mi tin un motherplant si niste clone. Oricum mai mult de 4 plante nu pot sa bag sus ca sunt prea inghesuite.

Care e problema daca usuc cu lumina deschisa? Eu am uscat la intuneric ca am citit ca asa e bine da nu stiu de ce...

Cati wati de neoane ar trebui sa folosesc pentru preveg avand in vedere spatiul meu de jos (130X70 din care jumatate ar trebui sa folosesc pentru o cutie de uscat)? Momentan am 3 X 18 w.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, nu vreau sa va plictisesc insa sunt incepator (sunt la al 3-lea grow) si nu prea imi ies lucrurile.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Primul meu sfat, inainte de toate, ar fi sa iti educi ... rabdarea. Sa fi intotdeauna rabdator, sa astepti sa se dezvolte planta in ritmul ei natural. Daca ai in gand doar rezultatul final e posibil sa apara dezamagiri si sa faci si greseli de-a lungul grow-ului.

Ca lumina pentru veg poti folosi orice tip de lumina rece compacta: CFL, Tuburi T5/T8, PL-L, etc. Daca mergi pe T5 ai grija sa cauti din cele cu intensitate mare . Cel mai bine e sa cumperi si becuri cu lumina rece (6000K) si calda (2700K) . Proportia nu conteaza prea mult, insa e important sa le ti cat mai aproape de plante si de preferinta sa folosesti reflectoare care concentreaza lumina cat mai mult.

Daca in flower vei merge pe HPS-ul de 600W (ceea ce va duce evident la o recolta considerabila) , pentru veg iti ajung cel mult 200W de CFL/T5/PL-L. Poti merge pe program de 18/6, insa nu e nici o problema daca le cresti si in regim de 24/0.

Pentru spatiul ala iti recomand ori SOG pentru o cultura perpetua (insa iti va lua cel putin 4-5 luni, daca nu mai mult, pana vei avea un setup stabil, iar plantele va trebui sa le bagi repede in floare, cu cel mult o saptamana sau doua de veg - dar depinde evident si de strain), ori cate un SCROG bine organizat, cu o singura planta crescuta in sistem hidro.

Eu sunt adeptul SCROG-ului si am constatat personal ca recolta e mult mai mare in sistemul asta, iar daca mai e vorba si de hidro, nu exagerez cand spun ca recolta se dubleaza.

As zice ca poti scoate dintr-o singura planta in jur de 400-500g cu lumina pe care o ai, in spatiul ala.

Daca te tenteaza sa incerci un SCROG hidro, iti recomand un sistem DWC, facut dintr-o galeata de var lavabil de 15L si o pompa de aer pentru acvarii. Cu putina munca, in 2 ore ai tot sistemul gata, iar rezultatele vor fi pe masura, cresterea plantei in sistemul asta fiind exploziva.

De uscat nu conteaza foarte mult unde le usuci atata timp cat nu e foarte cald iar umiditatea este suficient de mare (de preferat controlata) atata cat sa nu faca mucegai mugurii. Balcon nu ai sa-i usuci acolo intr-o cutie de carton ?

Iti poti amenaja foarte usor o cutie de uscare dintr-o cutie de carton in care faci niste rafturi din plasa de tantari. Gauresti cutia la baza iar sus ii pui un mic ventilator de PC cat sa iti asigure deplasarea aerului ca sa eviti acumularea de umezeala excesiva.

Pentru ventilatie iti mai dau un sfat: poti folosi tuburi de diametre diferite bagate unul in altul, astfel incat aerul cald pe care il dai afara sa incalzeasca aerul rece care intre de afara (mai ales ca nu ai nevoie de un diametru asa de mare pentru intake).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
exploziv, crezi ca e ok daca usuc deacum inainte intr-o cutie de carton cu un fan de calculator si o gaura pasiva? as putea sa pun cutia pe jumatate din spatiul de jos si in cealalta jumatate sa-mi tin un motherplant si niste clone. Oricum mai mult de 4 plante nu pot sa bag sus ca sunt prea inghesuite.

Care e problema daca usuc cu lumina deschisa? Eu am uscat la intuneric ca am citit ca asa e bine da nu stiu de ce...

e foarte ok.

deoarece caldura si lumina accelereaza procesele de degradare are canabinoizilor. THC-ul si CBD-ul vor deveni CBN + alti cannabinoizi non-psihoactivi mai repede decat in cazul uscarii lor intr-un mediu potrivit. practic, scazi taria materialului mult mai rapid.

in cazul celorlalte intrebari, cred ca ai primit deja raspunsuri/sugestii suficient de bune.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
de caldura eram constient, dar intotdeauna am avut impresia ca din cauza luminii clorofila continua sa fie activa si isi continua procesele... partea proasta e ca de data asta ar avea resurse limitate asa ca incepe sa se hraneasca cu tot ce are in jur ... lucru care suna posibil. problema e ca nu am acces la tehnologia necesara pt a testa valabilitatea acestei teorii...
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Salut. As vrea sa va intreb ce faceti cu frunzele care au destul de multa rasina pe ele ? A facut careva hash prin metoda ghetii, daca da cam cat de tare era ?
 
ia vezi aici : https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=141575

cat de tare? Pai nu poti sa compari rezultatu cu niciun hash luat de la dilar. Adica eu unu cel putin am fost profuuund impresionat cand am gustat niste bubblehash facut din trim !

daca fumezi zi de zi nu cred ca termini un gram ...


Sau , poti sa iti faci niste unt, daca il feierbti destul (10 - 15 ore) sunt 100% sigur ca o sa mai faci altadta poate din mugurasi :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Poti sa faci tot ce-ti trece prin cap cu ele , chiar si colaj de frunze :)

Daca sunt multe, fac hash. Daca sunt doar de la o planta (si nu numai cele de langa buzi, ci toate frunzele viabile) le las la uscat, le toc marunt marunt si fac cannabuter pe care apoi il congelez si il folosesc cand e cazul.

Parerea mea e ca procesul de preparare al cannabuter-ului este mult mai simplu si spre deosebire de celelalte metode de extragere a THC-ului (de fapt a rasinilor, ca THC-ul e doar una din componente), metoda asta iti garanteaza pierderi minime. Intrucat rasinile astea sunt solubile in grasimi, prin metoda asta se extrag nu numai rasinile prezente in glandele externe (adica in tricomi) ci si cele aflate in tesuturi.

Problema cu cannabuter-ul este ca nu stii niciodata ce concentratie de THC are, si nu stii cat ce efect va avea, intrucat metabolizarea poate fi diferita de la o persoana la alta. Efectele insa dureaza de obicei mai mult si se poate ajunge foarte usor la supradozare (nimic rau in asta, pentru ca stim cu totii ca e nevoie de cantitati mari de THC ca sa dai coltul). Cel mai simplu e sa-l folosesti apoi pentru prajituri, folosind mereu aceasi cantitate de ingrediente, iar prajiturile respective sa le faci in forme de acceasi dimensiune pentru a obtine acelasi gramaj. Testezi apoi cu un sfert de prajitura, cu jumatate, cu o prajitura intreaga si vezi ce efecte au asupra ta (de obicei efectul apare intre 1 si 3 ore de cand ai mancat, in functie de cat de plin e stomacul). Mi s-a intamplat sa raman aproape paralizat de la doar un sfert de prajiturica cand am folosit niste cannabuter facut din frunze si trims de la o planta ai carei muguri nu excelau prin tarie (pot spune chiar ca a fost un grow dezamagitor, din cauza geneticii). Prin marirea dozei la o prajitura intreaga nu s-a amplificat efectul ci doar s-a lungit spre aproape 6 ore.

Hash-ul obtinut prin inghetare (ice-o-lator) poate fi foarte concentrat, dar taria lui nu depinde atat de mult de metoda folosita, cat de concentratia de THC pe care a acumulat-o planta.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Borcane ... cu capac ? :D
Un borcan e un borcan si nimic mai mult. Daca te referi la capac, parca am vazut sistemul asta pe la IKEA, dar nu bag mana in foc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
este vorba de un material plastic, majoritatea borcanelor de conserve il au.
dar ti le recomand pe cele cu clema de metal si garnitura de cauciuc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu iti recomand pe cele de muraturi, de la piata, cu capacitati de la 330ml pana ls 20L. Sunt mai ieftine, iar capace se gasesc garla.

Alea cu capac cu inel de inox si garnitura sunt mai fancy ce-i drept, dar si mult mai scumpe.

Dar nu exista o reteta pentru recipientele de stocare. Eu am constatat ca se pastreaza la fel de bine materialu' in cutii metalice de lapte praf sau de cafea, cu conditia sa aiba capac cat de cat etans (adica sa nu falfaie). Cel putin prin astea nu trece lumina deloc.

Iar pentru pastrare prelungita, cand accesul la frigider nu este asa de facil (ca nimanui nu-i place sa fie luat la intrebari in legatura cu borcanul de iarba din frigider) se poate folosi cu succes o cutie frigorifica de plastic cu alimentare la 12V. Poate fi folosita asa cum este sau se poate adapta un termostat pentru a tine temperatura in jur de 10 grade Celsius.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Merci de sfaturi, si eu cred ca nu exista o reteta universala pentru stocare dar trebuie sa respecte regulile de baza: fara aer(in mare parte), temperaturi extreme, lumina si manipulare excesiva. Dar acum am alta curiozitate in legatura cu recoltarea dar nu stiu daca pot posta aici un link cu un thread de la un alt forum, Explo ?
 

Latest posts

Latest posts

Top