What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cablul ala de care zici tu, e normal, iar in interior ai 2 faze (sus) si impamantarea (jos unde se subtiaza). daca sursa e buna, nu o strica si cauta una deja stricata.
oricum, inauntru o sa gasesti in spatele mufei foarte usor cum sa te legi. ai grija si izoleaza bine, ca-i nasol cu umiditatea si electricitatea.

ce spart!!
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mai nenea Splif, ce ai vrut sa zici ca am citit postul tau de vreo 3 ori si nu m-am dumirit. Adica cine sa iti dea drumul la ventilator ? Si mai bine zis ... la ce ventilator ? Si de ce ai mai adauga un alt transformator cand sursa de fapt asta este - o sursa de tensiune.

Daca e sa renunti de tot la sursa, presupunand ca ventilatorul tau merge la 220V (bad choice for a micro-grow), de ce nu il prinzi frumos de carcasa si ii pui un buton de On/Off .

Citind postul tau am crezut ca eu sunt ala spart, desi n-am consumat nimic. Fa si tu un pic de lumina !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
fiind o carcasa ma astept ca ventilatorul sa fie de calculator.
ideea mi-a venit si mie odata in incercarea de a face un growbox cat mai bine camuflat. incinta sursei oricum ocupa spatiu asa ca de ce sa nu ocupe spatiu in mod util? :D

un transformator normal poate fi folosit pentru a putea alimenta un cooler de calc
si da, poti conecta transformatorul folosind cablul normal care intra normal in sursa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
el vrea sa stie daca cablul acela "anormal" de calculator poate da curent normal cat sa poate lega un transformator pt. cooler, fara a folosi sursa.

si acum, rectific: ce sparti!! :wave:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cum ramane cu vorba aia ... Keep It Simple Stupid ?

De ce naiba sa scoti sursa , ca sa pui un alt ventilator impreuna cu un transformator in locul ei ? Pai sursa aia are un ventilator care are rostul de a scoate aerul din carcasa. Ca il trece in acelasi timp si peste radiatoarele din sursa, asta e alta poveste. Daca sursa e mai performanta, are chiar 2 ventilatoare.

Ca sa nu mai zic ca in momentul in care ai scos sursa din carcasa, cablul ala nu il mai bagi in nimic, ca o data cu sursa pleaca si mufa. Iar ca specificatii tehnice, majoritatea cablurilor de genul ala duc 10A sau 16A, deci suficient sa alimentezi un ventilator care te-ar putea sufla cu usurinta de pe scaun.

Deci inca o data domnu Splif, lamureste adunatura de sparti (subscriu) prezenti de fata, ce anume vrei sa faci ... ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
sursa poate fi modificata pt a alimenta un transformator dar o vad ca o risipa de spatiu :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
@hf: pentru ca o sursa ocupa loc si are consum de mers in gol mai mare decat un trafo. cred ca-i un motiv destul de bun. chiar 2.

transformator + lightrap nu are cum sa ocupe mai mult de jumatate din cate ocupa sursa, iar transformatorul poate fi pus absolut oriunde in carcasa. sa faci microgrow in carcasa PC fara sa iti pese de spatiul irosit e ca si cum ai face economie cu un motor de 5 l din anii '80.
inutil, zic eu.

sursa poate fi modificata pt a alimenta un transformator dar o vad ca o risipa de spatiu :D

sursa e un transformator in esenta ei! numai ca are si ceva module stabilizatoare pentru curenti. noua ne trebuie (lui splif de fapt) doar panel-ul din spate al sursei, cu conectorul, eventual butonul ON/off, daca exista.
 

Splif

Member
Exact ce zice si explo...in carcasa unei surse las doar ventilatorul acela de scoate aer..il leg la un transformator 12v iar din mufa aceea a sursei care are 3 pini...vreau sa adaug o priza care sa imi alimenteze un bec + acel transformator.
Deci practic cand bag mufa aceea "anormala" in spatele carcase ,in sursa ( care e goala si a ramas doar mufa ) sa fie legata carcasa pc-ului la curent direct fara alte "arfificii" .
E misto sa ai un growbox dintr-o carcasa de server si doar o alimentezi la curent cu cablul acela si voila :D
Spartiloorrrr :))
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Consumul de mers in gol depinde mult si de tipul sursei. Sunt unele surse care au mai multe blocuri de alimentare (de joasa putere, de start-up, de putere mare, etc). Cert este ca o sursa in comutatie, in gol (ma refer la cele uzuale, de PC) consuma in jur de 4-5W (daca e proasta consuma chiar 20-30W), insa acest consum nu se adauga la consumul in sarcina (adica daca ai un consumator de 30W sa zicem, puterea consumata nu va fi de 34W, ci de aproximativ ~30W. eficienta lor creste pe masura de puterea consumata se apropie de puterea nominala).

In ceea ce priveste spatiul dintr-o carcasa de PC, intradevar e cam aiurea sa consumi aproape 2L pastrand sursa in interior. De preferat ar fi ca tot ce nu tine direct de grow sa fie scoase pe cat se poate in afara carcasei.

Daca principalul aspect care se doreste este camuflajul, se poate rezolva si asta. Daca se merge pe CFL-uri sau orice alta sursa de lumina care produce caldura, e musai ca plantele sa fie separate de becuri printr-o foaie subtire (3-4mm) de sticla. Parerea mea e ca desi sunt compacte, CFL-urile nu sunt cea mai buna alegere pentru un PC grow (eu as merge mai degraba pe un sistem cu lampi PL-L, pentru ca se face economie considerabila de spatiu).

Dar ce a intrebat Splif si ce aberez eu ...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa. am scos-o si la capat.

si o idee buna: daca poti, cu ocazia proiectului acesta mic pui si ceva poze cu realizarea lui, ma gandesc ca ar motiva mult pe cei care nu au spatiu mai mult decat o carcasa de pc. ca de grow-uri mai mari vad ca nu e cazul oricum momentan.
 

Splif

Member
Da voi posta poze.
Pana una alta merge sa fac cum am spus nu? sa scot tot dintr-o sursa veche...stricata sa pot folosi cablul acela "anormal" ca un cablu ce imi aduce curent in carcasa de pc,poate reusesc si cu butonul acela de on-off al sursei .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da. cu ceva cap si sursa deschisa in fata, ar trebui sa te prinzi si cum, f. usor.
daca nu, pune poze cu ce ai, mai lipim fiecare cate ceva, si la final trimiti parte din recolta la toti. :joint:




NOT!
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sau in loc sa folosesti o sursa veche, decupezi matale o bucatica de plastic/placaj/carton in care fixezi mufa respectiva. Are un sistem de prindere foarte comod. Mufe din alea se gasesc la magazinele de electronice sau pot fi recuperare de la surse vechi.

Atentie mare insa la izolarea corespunzatoare. Recomand tub izolator termo (din cel care se strange la caldura).

Dar chiar asa, inainte sa te apuci de mesterit, nu iti fac un plan, un proiect ? Ne mai dam si noi cu presupusu' , mai aduni un sfar, o critica, o idee.
 

Splif

Member
Am deja planul in minte...o sa ma dumiresc eu exact ce merge si ce nu si voi posta exact.
E aiurea sa faci un plan doar in gand fara sa vezi de ce chestii te lovesti.
Acum incercam daca se poate sa stiu daca sa ma pun pe treaba sa nu ma dau cu capul de pereti.
Voi pune diseara niste poze :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
merge sigur. am tinut si eu mame in o carcasa medium-size o perioada lunga de timp. problema mare e ca nu prea ai de ce sa te mai prinzi, dupa ce scoti tot din ea, dar acum exista adezivi speciali ce pot fi folositi sa te prinzi ori de "pereti", ori de "tavan".
daca zici ca e vorba de un server case, cu atat mai bine, mai mult spatiu.

daca ai sursa moarte, atunci cu atat mai bine, folosesti tot panoul din spate, si cu un light trap adaptat o faci de nici nu iti dai seama ca e ceva modificat.

mai trebuie sa te gandesti cu ce acoperi gaurile de mai jos, fara sa atragi atentia. daca ai si o placa de baza stricata ai putea chiar sa lasi mufele si 1 cm din placa pe pozitie, sa para de la mama lui pc-ul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
hehe pe acum, mamele au mai mult spatiu decat era in flower pe cand stateau in carcasa de pc. dupa posibilitati..

ps: le-a atins si pe ele cresterea nivelului de trai. traiasca basescu, numai el a putut face asta pentru mamele mele!
 

hands0me

New member
Salut,
Am si eu o intrebare.

Unde sa montez extractorul pentru eficienta maxima?
1. FILTRU>EXTRACTOR>0,3m tubulatura>REFLECTOR VITRAT>0,5m tubulatura>evacuare
sau
2. FILTRU>0,5m tubulatura>REFLECTOR VITRAT>0,3m tubulatura>EXTRACTOR>evacuare
sau
3. FILTRU>0,5m tubulatura>REFLECTOR VITRAT>EXTRACTOR>0,3m tubulatura>evacuare

Mentiuni: Extractor VENTS TT 125mm 280mc/h, Filtru carbom 400mc/h, Tubulatura sonodec cu izolatie fonica.

Multumesc!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
varianta 3 ar fi cea mai ok dintre cele enumerate. dar eu as face un circuit separat pentru racirea becului, cu intake si exhaust extern, fara filtru de carbon. (foarte eficient)
si apoi inca un extractor mic+ filtru de carbon. (iar eficient si foarte durabil)
 
Top