What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Uitati ce zice producatorul roman : "Produsul contine 0,1% THC si THCA 3%. THCA este prezent intr-o forma stabilizata in produs. THCA nu mai poate fi transfromata prin decarboxilare sau alt proces chimico-fizic in THC. In acest fel produsul indeplineste cerintele legale pentru comercializare."

Dar eu daca e sa cumpar din UK si au THC-A normal , adica nestabilizat oi risca ceva ?

1. Sunt extrem de curios care este producatorul roman care face asa produs. Sau importatorul, etc. Daca e importator, ar putea fi ok (daca e chiar asa), caci avizele trebuie sa le aiba producatorul. Daca importatorul e prins cu cioara vopsita, e nasol de el (cum ar fi ca producatorul nu are documentele pentru produs cum ca ar fi cum spun ei.

Daca e producator roman, oricum ii trebe avize pentru procesarea si de droguri (pe scurt), ceea ce inseamna chestie grea. M-ar mira la noi in tara. M-ar mira si in UE, pentru ca implica procesarea de cannabis psihoactiv, nu de canepa industriala, dar poate in alte tari e mai usor de obtinut avizele.

Eu cred ca e teapa (asta "romanesc"), dar asta is eu. Mai sunt pe la noi care zic ca uleiul lor are si CBC, THCV (aste e chiar buna!), etc.

Eventual da si mie un pm cu linkul producatorului, sa ma uit si eu sa imi dau cu parerea macar asa pe vazute...

@explo: din canepa industriala il poate face extrem de concentrat, chiar prea concentrat, si ieftin, chiar prea ieftin, insa dupa cum pune problema, nu se descurca. Atata ca nu il poate face nedecarboxilat, ca nu are procesare sub vid.

Bine, facut in transe mici si evaporat alcoolul fara supraincalzire peste 85 grade, sa zicem, o sa iasa poate juma-juma ca decarboxilare, deci un mix de CBD/CBDa, THC/THCa. Din canepa verde, neinflorita, o sa includa si mult CBG/CBGa. Ar fi un produs net superior la ORICE EXISTA PE PIATA. Dar...

L.E. Gata, am gasit, am vazut despre cine e vorba. Aia cu continut de canabinoizi de 10-14%, la pretul ala, e super tare. Si nu, nu cred ca il produc ei, cred ca il importa din Olanda (m-am uitat putin la structura grupului de firme), dar mai stii...

Pretul de piata al CBDului este de vreo 30000 euro/kil, si ei au 10ml de CBD in sticluta aia. Chiar daca pretul de piata al kilului de CBD ar fi 3000 de euro, deci de 10 ori mai mic, si tot ar costa numai CBDul de acolo 30 de euro.

Nu vad cum ar putea sa obtina CBD pur sub 3000 de euro, uite, las de la mine, 1500 de euro, cu o instalatie exceptionala, si mare, care sa ii dea timpi de procesare redusi. Chiar si in cazul asta tot ar costa numai CBDul cat produsul.

Ghinionul lor ca l-au facut ieftin pentru fraierii de romani si s-a observat. Mai mai ca imi vine sa le fac analize si sa le trimit OPCul pe cap. Dar cum nu ma intereseaza sa ii concurez...

Eu socot ca e teapa (ca si concentratie de CBD). Ma mira insa ca are review-uri bune. Nu ma pot abtine sa nu observ ca daca ar avea 10% CBD si ar lua cineva 2 lingurite pe zi, asta ar insemna 500mg CBD. Este enorm!!!!!!!!! Este ca si cum cineva ar fuma 50 de jointuri dintr-un strain cu 10-15% CBD, sa zicem. Zilnic. Noroc ca e teapa. Posibil ca are 10% din cat zic ei.

@landrace: Pune ba' osu' la treaba si fa-ti ulei, ca ai retetele moka pe aici.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sa nu uitam ca decarboxilarea se produce si la temperatura camerei, deci cum vine acusi vara, o parte din decarboxilare poate fi lasata si in seama temperaturilor mai crescute.
Mie mi se pare mai putina bataie de cap sa iti faci oil decat sa stai sa-l comanzi, mai ales cand legalitatea e incerta si traiesti in romania. (Ma rog, mie nu mi se pare o treba inteligenta nici sa contactezi pe astia de vand ulei si sa-i intrebi ce contine din punctul de vedere al unui drogat.. dar asta is eu.)
Foarte posibil si sa iesi mai ieftin daca ti-l faci singur, desi nu-s sigur de asta ca n-am verificat cat costa aceste uleiuri pe piata.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fata de un ulei pe bune, sigur iesi mult mai ieftin. Daca il vrei concentrat, te costa numa alcoholu'. Daca nu il vrei concentrat, si il faci in ulei de masline, te costa mai nika, doar luna cat il lasi in ulei. Bine, extractia asta e avantajoasa pentru strainuri cu continut de canabinoizi, nu pentru industriala.

Iar alcoholu... e simplu: iei Mona, bagi un distilator cu coloana (ceva mic si ieftin, se gasesc) si, avand in vedere ca shnapsu' il evapori oricum tot, nu te intereseaza ca are butanol, metanol, etc. Iar la distilatorul cu coloana metanolu pleaca lejer, si oricum e putin, doar tre sa inveti.

Asta ca sa nu iti iei drojdie, zahar, apa, si sa iti faci moonshine organic :D

Sau iei izopropilic si gata. 20-30 lei kilu.

Da unde vezi tu multi drogati care sa puna osu' la treaba? :p
 

gganjaabwoy

Active member
Hai ba jtm... Astia mai lenesi sunt fani indice... Traiesc mereu cu starea "nu ma mai pot ridica"... De unde sa aiba saracii chef de munca:))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu n-as trata materialul pentru tratament cu un solvent care nu-i 100% ok pentru consum uman. Mai repede as face mai multe spalari de material in alcool etilic decat sa folosesc ceva cu metanol sau isopropanol. Puteti sa ziceti ca-s pretentios, dar la cate chimicale ni se baga pe gat daca nu suntem atenti la ce cumparam, ar fi culmea sa bagam si noi cu buna stiinta in noi altele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Normal, cel mai bine e sa mergi sa iei alcool etilic de 96 de la melentara, dar na, nu toata lumea are bani ca sa dea 100 de lei kilu, sau rabdarea sa cumpere drojdie de aia buna de facut alcool (Alcotec) si sa distileze dupa aia de 3 ori.

A, stai asa ca de fapt mai stiu una buna:

Se merge, se ia cel mai ieftin vin de la vinarie, 3 lei kilu (9-10%), si se distileaza (tot de trei ori, cu grija, si numai cu distilator cu coloana). Iese macar de 90, ceea ce e ok. Testat, garantat, you can take it to the bank, vorba aia...

In plus, daca iti folosesti distilatorul ca si concentrator, poti recupera alcoolul, in destul de mare parte, minim 50%, poate chiar 90%.

Da' nu cred ca se baga multi la asa ceva, desi un kit de distilare fractionata de laborator e maxim 6-800 de lei, iar un distilator de inox cu coloana, e probabil vreo 1000 de lei pe ebay, pe cand un ulei real de THC/CBD e 500 de euro 10-20g.
 

eska

Member
pofta mare si petrecere frumoasa in continuare.

picture.php
 
Last edited:

itsmehigh

Member
desi e trist ca la noi nimeni nu iese sa sarbatoreasca... sunt zeci de mii de consumatori in Bucuresti, ce pm e asa greu sa se organizeze ceva?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cauta ceva mai privat, nu trebuie neaparat sa fie in mijlocul strazii ca sa te simti bine ;).
Si de ar iesi lumea, avand mortul in casa, tu te-ai duce? :D
 

gganjaabwoy

Active member
Din acele zeci de mii daca tai dealerii si growerii care prefera sa nu isi asume riscuri inutile... Ramai cu cateva sute... Din aia taie puturosii si paranoicii... Si ramai cu cateva zeci... Pe care nu iar baga nimeni in seama...:laughing::laughing:
 

itsmehigh

Member
daca am fi mininm 10.000, all day long! :D

eu inteleg ca si privat merge, dar nu mai fain e cand stai in parc cu amicii la o bere si un pai? stress free
 

itsmehigh

Member
Din acele zeci de mii daca tai dealerii si growerii care prefera sa nu isi asume riscuri inutile... Ramai cu cateva sute... Din aia taie puturosii si paranoicii... Si ramai cu cateva zeci... Pe care nu iar baga nimeni in seama...:laughing::laughing:

nu sunt de acord. sunt foarte multi consumatori cronici, si mai multi care consuma o data la cateva zile. de la 18 ani la 60 de ani, si din toate clasele sociale samd. asa ca, de ce nu? la anu sa speram ca cineva care n-are mortu-n casa, cum zice explo, s-ar ocupa de o oarecare organizare.
 

gganjaabwoy

Active member
Ca sa fii fumator cronic trebuie sa fi ori grower ori dealer pentru ati putea intretine viciu... Prea putini aia pe care ii scoate banii afara din casa. Deci fumatorii cronici si pasionati nu ar venii... Ar ramane cei care o ard ocazional... Si pe astia nu stiu cat iar pasiona o acctiune de genu
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu inteleg ca si privat merge, dar nu mai fain e cand stai in parc cu amicii la o bere si un pai? stress free

Pentru treaba asta nici nu imi trebuie sa fie 4.20! :laughing:

Dar n-am 10K prieteni, de aici si sfatul legat de evenimente mai "private". De altfel, nici nu cred ca e posibil sa gasesc mai mult de cativa prieteni alaturi de care sa risc libertatea. Si nici n-as vrea asta!
Pe de alta parte am vazut reclame la evenimente in ceva locatii, facute pe tema 4.20. N-o fi vorba de mii de oameni, dar zeci sau sute, cu siguranta. Nu m-as duce acolo nici platit, indiferent cine si de ce ar organiza.


P.S. De mult n-am mai patit sa dorm la pranz, precum s-o intamplat astazi..

Traiasca 4.20 inca o data! :smoweed:
 
Top