What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

New grow!!! Foarte incepator ?

Doddy

Member
Buna la toata lumea, dupa ce am citit cateva articole am hot?rât sa imi fac si eu un growbox, am in plan achizi?ionarea unui astfel de panou led, doar ca nu va fi patrat ci dreptunghiular, specificatiile sunt full spectrum de 200 w, intrebarea este urmatoarea cat de mare ar trebui sa fac box-ul sau daca pot macar aproximativ pt un asemenea panou, urmeaza sa primesc cadou 5 seminte feminizate white widow de la Green House Seed, voi mai achiziona o priza programabila, un extractor de aer gen cum se foloseste la baie de 100 sau 125 mm, un ventilator mic in box, momentan nu am buget si pt filtru de carbon, dar pana la flower as vrea sa achizitionez unul, fertilizanti voi folosi biobizz bio grow si bloom,ghivece m-am gandit undeva la 7-8 litri si ma gandesc sa incep cu patru fetite la care sa le fac tehnica scrog, orice sfat este bine venit, mul?umesc anticipat
 

Attachments

  • IMG-20201124-WA0003.jpg
    IMG-20201124-WA0003.jpg
    72.7 KB · Views: 58

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Genul ala de panou mai bine il faci decat sa il cumperi.. te-ar costa maxim 200 lei. Apoi, ledurile alea nu sunt asa bune ca spectru, si sunt si foarte periculoase. (Punctele alea cositorite te pot electrocuta, fiind 220 V AC.)
Apoi, nu uita de filtrul de carbon. Care e foarte important.
Semintele alea cadou daca nu le primeste de la cineva de incredere si sigilate in ambalaj original nu te baza prea mult pe ele.
 

vasile

Active member
Veteran
Daca vrei sa stai relaxat si fara probleme cu inaltimea, din punctul meu de vedere trebuie sa aibe minim 2 metri inaltime, poate data viitoare vrei sa bagi niste sative si nu cred ca vrei sa stai sa faci rost de altul, tubulatura si luminile ocupa si ele destul de mult din partea superioara a cortului.

Pentru 4 plante de 8l ai cam avea nevoie de un metru lungime / latime... daca vrei sa faci scrog poate chiar mai lat dar nu vad de ce te-ai complica de pe acum cu asa ceva.

Extractor-ul il cumperi in functie de dimensiunile grow-ului + ce filtru vrei sa pui pe el.

Eu as zice mai bine niste topping si lst, dar daca vrei scrog fa-ti de cap ... necesita mult timp sa le bibilesti.

"Ventilatorul mic" trebuie sa se transforme in ventilatoare mai mari care sa oscileze prin grow, altfel risti mucegai.
 
Last edited:

Doddy

Member
Genul ala de panou mai bine il faci decat sa il cumperi.. te-ar costa maxim 200 lei. Apoi, ledurile alea nu sunt asa bune ca spectru, si sunt si foarte periculoase. (Punctele alea cositorite te pot electrocuta, fiind 220 V AC.)
Apoi, nu uita de filtrul de carbon. Care e foarte important.
Semintele alea cadou daca nu le primeste de la cineva de incredere si sigilate in ambalaj original nu te baza prea mult pe ele.

Problema cu panoul led e faptul ca is cam zero pe partea electrica, de aceea l-as cumpara gata facut, am mai gasit ceva si pe emag, dar parca mi se par mai chinez?rii ca si acesta, la acesta eventual am vazut ca se mai poate monta si lupe pt mai mul?i pixeli, iar in legatura cu semintele din cate am în?eles sunt in ambalajul original, oricum pana termin achizitiile am pus de cateva zile o seminta no name gasita din ce-am fumat la incoltit, de doua zile e in pamant, iar spre surprinderea mea acum si-a scos capul afara ? problema e ca va mai sta cam o saptamana buna fara nici o sursa de lumina, doar in geam
 

Attachments

  • IMG_20201124_225914.jpg
    IMG_20201124_225914.jpg
    60.7 KB · Views: 49

Doddy

Member
Daca vrei sa stai relaxat si fara probleme cu inaltimea, din punctul meu de vedere trebuie sa aibe minim 2 metri inaltime, poate data viitoare vrei sa bagi niste sative si nu cred ca vrei sa stai sa faci rost de altul, tubulatura si luminile ocupa si ele destul de mult din partea superioara a cortului.

Pentru 4 plante de 8l ai cam avea nevoie de un metru lungime / latime... daca vrei sa faci scrog poate chiar mai lat dar nu vad de ce te-ai complica de pe acum cu asa ceva.

Extractor-ul il cumperi in functie de dimensiunile grow-ului + ce filtru vrei sa pui pe el.

Eu as zice mai bine pe niste topping si lst, dar daca vrei scrog fa-ti de cap ... necesita mult timp sa le bibilesti.

"Ventilatorul mic" trebuie sa se transforme in ventilatoare mai mari care sa oscileze prin grow, altfel risti mucegai.
Salut, momentan caut vreun dulap ceva la magazinele second hand, ca nu vreau sa stric mobila din casa, sper sa gasesc ceva cat de cat ok si discret, pe genul acesta de extractor se poate monta in viitor filtru de carbon, deoarece momentan nu dispun de bani si pt filtru sau ceva mai complex
 

Attachments

  • 2006655_1.jpg
    2006655_1.jpg
    28.7 KB · Views: 45
  • vents_d_9.jpg
    vents_d_9.jpg
    33.3 KB · Views: 45

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acel panoul este oricum un chinezism' acele leduri costa un dolar jumatate bucata. Iar daca esti zero pe partea electrica, nu lua un panou cu conexiunile electrice expuse. Pana si eu care stiu ca alea curenteaza, tot le-am pus in spatele unui panou de sticla, sa ma asigur ca nu le ating din greseala. Si oricum, cand ziceam ca spectrul nu e bun, nu glumeam. Am facut panoul, l-am probat jumatate de grow si apoi l-am abandonat. 4 becuri led osram de 10W fac mai multa treaba decat 4 leduri de-alea.
De multe ori daca iei ceva "ieftin", ajunge sa fie mai scump.
 

Doddy

Member
Acel panoul este oricum un chinezism' acele leduri costa un dolar jumatate bucata. Iar daca esti zero pe partea electrica, nu lua un panou cu conexiunile electrice expuse. Pana si eu care stiu ca alea curenteaza, tot le-am pus in spatele unui panou de sticla, sa ma asigur ca nu le ating din greseala. Si oricum, cand ziceam ca spectrul nu e bun, nu glumeam. Am facut panoul, l-am probat jumatate de grow si apoi l-am abandonat. 4 becuri led osram de 10W fac mai multa treaba decat 4 leduri de-alea.
De multe ori daca iei ceva "ieftin", ajunge sa fie mai scump.
Mul?umesc pt sfaturi, dintre aceste doua panouri e ok careva? Sau totusi ar fi mai bine sa iau un kit complet hps de 250 w? Dar totu?i daca se poate as opta pentru un panou led, dar daca zici ca nu e ok eu merg pe mana ta, deoarece ai mult mai multa experien?? ca mine
 

Attachments

  • Screenshot_20201125_092637_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20201125_092637_ro.emag.android.jpg
    8.8 KB · Views: 45
  • Screenshot_20201125_092701_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20201125_092701_ro.emag.android.jpg
    39.8 KB · Views: 48
  • Screenshot_20201125_093023_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20201125_093023_ro.emag.android.jpg
    32.9 KB · Views: 46
  • Screenshot_20201125_093138_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20201125_093138_ro.emag.android.jpg
    41 KB · Views: 49

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La banii aia iei ts600 sau ts1000 de pe mars hydro (.com). Fac treaba mai buna la pret destul de decent. Acelea de le pui tu sunt produse ieftine si cu tehnologie veche care ajung la preturi incredibile. Vezi ca e discount pe forum si extra discount de black friday sapt asta, pentru mars hydro.
 

Doddy

Member
La banii aia iei ts600 sau ts1000 de pe mars hydro (.com). Fac treaba mai buna la pret destul de decent. Acelea de le pui tu sunt produse ieftine si cu tehnologie veche care ajung la preturi incredibile. Vezi ca e discount pe forum si extra discount de black friday sapt asta, pentru mars hydro.

Mam uitat la ele, cred ca pana la urma voi alege intre aceste doua, vad cum stau cu bani, dar consumul lor de curent nu e 600w sau 1000w?
Am vazut la specificatii ca e mult mai mic, daca am inteles eu bine, Ca ma ustura atunci la factura, in cat timp ar ajunge dupe ce dau comanda?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
90w, respectiv 145W reali. Ts 1000 e dimabil, de aceea ar fi mai bun. Cam o saptamana, daca e pe stoc.
 

Doddy

Member
90w, respectiv 145W reali. Ts 1000 e dimabil, de aceea ar fi mai bun. Cam o saptamana, daca e pe stoc.

O doamne, asa de indecis si entuziasmat is ca chiar nu stiu ce sa fac, am mai gasit ceva ce mi-ar placea kit de 150w hps sau kit de 400w hps, oare cel de 400w se simte tare la factura? Ca totusi mai multa lumina= planta mai frumoasa, si daca as monta un extractor mic pe cooltube nu cred sa fie probleme cu caldura dar intai ma duc azi sa vad daca gasesc vreun dulap la second hand si sa vad ce dimensiuni are
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Hps 400w inseamna cateva sute de lei pe luna la 24/24. Iar hps de 150 il bati cu ts1000 fara probleme. Eficienta e dubla aproape, si produce mai putina caldura.
De asemenea ai grija de unde comanzi. Unele magazine iti pot aduce belele mai incolo. Din tara ar fi bine sa nu iei de la magazine de profil, atat timp cat e ilegal sa cresti. Daca iei, ia pe numele altcuiva si la alta adresa.
Si tine cont ca mai multi W nu inseamna mereu mai multa lumina. Conteaza si eficienta, si sa poti raci acea lumina, pentru ca altfel o ai degeaba daca plantele stau in 30+ grade.
 

Doddy

Member
Salut, sotia are un card la Transilvania daca pun suma necesara pe el si vreau sa comand kitul de 1000w ii ok daca ii in lei sau trebuie in euro? Ca sincer nu am mai comandat extern niciodat?, sau care ar fi metoda de plata?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, de poate plati online cu majoritatea cardurilor in lei. Daca nu merge inseamna ca nu are activata la banca aceasta functie. Daca ai mai platit cu el online, merge sigur.
Nu uita sa iei codul de reducere de pe forum (10%) si eventual sa ceri si reducerea de bf (5%) daca faci comanda pana pe 30 luna asta.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Neata buna!
Incearca sa mergi pe led, cum ti-a recomandat moderator-ul exploziv! Daca accepta metode de plata cum e paypal (acceptat aproape peste tot in afara), transferul bancar e cat de cat ok. Nu iti fa griji legat de moneda in care platesti ca se converteste automat in moneda respectiva la cursul valutar unde detii cardul!
Legat de extractor, daca vrei sa il bagi in dulap din cauza zgomotului sau alte motive, nu iti recomand nimic de la magazine ex: dedeman, practiker, multe din ele se incalzesc foarte tare si produc multa caldura (in special alea mari). Poti face o comanda externa si sa te orientezi pe primaklima (asta folosesc) sunt permanent reci iar sansele sa se aprinda sunt mici, tinand cont ca vrei sa faci toata treaba intr-un dulap de lemn..
Incearca sa nu dai detalii pe viitor legat de membrii familiei sau rude, prieteni. Pentru noi sunt inutile informatiile si nu au relevanta la plata ca se face de pe alt nume, cont, etc.
Pentru alte personaje pot fi utile!
Sa vedem copaci frumosi si sanatosi! Succes!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut, sotia are un card la Transilvania daca pun suma necesara pe el si vreau sa comand kitul de 1000w ii ok daca ii in lei sau trebuie in euro? Ca sincer nu am mai comandat extern niciodat?, sau care ar fi metoda de plata?

Nu uita ca daca e vorba de MH TS1000, are 145W, nu 1000W. Ca vad ca esti confuz.
 

Doddy

Member
Nu uita ca daca e vorba de MH TS1000, are 145W, nu 1000W. Ca vad ca esti confuz.

Va mul?umesc frumos pt sfaturi, am gasit azi la second hand un dulao mai mic, care are aproximativ dimensiunile de 40cm adancime undeva la 75cm latime si inaltimea de 120 cm, acesta l-as putea cat de cat incadra in camera unde va fi amplasat, ce ziceti ar fi ok?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E cam mic 40 cm. Pt ts1000 ar fi bine 60x60 sau macar 50x60. Eu folosesc pt el cam 80x80, dar se poate si mai putin. 40 cm in schimb e foarte putin. Te descurci si cu ala da nu vei scoate maxim cat poate lumina..
 

Doddy

Member
E cam mic 40 cm. Pt ts1000 ar fi bine 60x60 sau macar 50x60. Eu folosesc pt el cam 80x80, dar se poate si mai putin. 40 cm in schimb e foarte putin. Te descurci si cu ala da nu vei scoate maxim cat poate lumina..

In sfarsit am gasit un dulapior acasa pe care oricum nu prea il folosesc, are adancimea de 50 cm latimea de 56 cm iar momentan are inaltimea de 80 cm, care mi se pare prea putin, m-am gandit sa ii iau jos capacul de deasupra si sa il inaltez pana la 120 cm, cred ca asa ar fi ok
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Te descurci si in 80 cm daca gasesti ceva ghivece joase ca inaltime. Dar ar fi mai bine 120 cm, clar.
 

Latest posts

Latest posts

Top