What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ace Seeds - Feminized Panama Jungle

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutare,


M-am gandit sa impartasesc cu voi placuta experienta pe care ti-o confera cresterea unei sative veritabile , in acest caz fiind vorba de Pamana feminizata, o combinatie din trei sative 'clasice' : Panama ’74, Green Panama and Colombian "Punto Rojo" (Red Dot) .

La inceputul anului am luat niste clone dintr-o mama ce avea mai bine de un an in idea de a inlocui respectiva mama. Cum rata de inradacinare a fost de 100% m-am trezit cu prea multe clone cu care nu aveam ce face. Le-am pastrat in stare de rapaus (vegetatie minimala) pana acum doua saptamani cand mi-a trecut prin cap sa incerc un experiment.

Asa ca am luat 10 clone si le-am plantat impreuna intr-o cutie de plastic cu volumul de 25-30L, egal departate intre ele. In momentul plantarii erau de aproximativ 15-20cm inaltime. Dupa doua saptamani de vegetat au ajuns la 40~45cm :




Daca le-as fi bagat la inflorit , dupa primele trei saptamani ar fi trecut de 150cm, depasind cu mult spatiul pe care il am la dispozitie pe verticala. Asa ca am ales sa le antrenez un pic, testand cu aceasta ocazie mai multe metode de LST, de la fracturi brutale sau tocarea tulpinii cu patentul pana la modelarea progresiva a tulpinii prin strangeri usoare sau simpla inclinare a plantei la pamant.

Totodata pentru a le face sa stagneze un pic le-am despuiat de toate frunzele pe care le avea (prin asta inteleg orice frunza cu petiol vizibil, mai mare de 1.5cm, accesibil foarfecii ).

Iata-le dupa o lunga sesiune de defoliere, pruning, supercroping, LST, chiar si topping accidental :



Vor ramane 2-3 saptamani in veg (program de iluminat non-stop) pana se formeaza coronamentul, apoi vor intra la inflorit (11on/13off) pentru 11-12 saptamani. Incerc sa o modelez astfel incat sa acopere integral o suprafata de 0.5mp.

Vegeteaza sub 62.5W de lumina rece (6500K). In flower vor fi iluminate de 160W de lumina calda 3000K.

:dance013:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Un mic update post defoliere si training .

Dupa 24h :



Dupa 48h :




Ca sa stim la ce ne asteptam, cam asa arata mama din care au fost luate clonele. Poza a fost facuta in a 11-a saptamana de 11/13:

 

plm

Member
Se observa foarte clar puterea de branching a unei clone dupa un super crop, stai sa vezi cum e la revegetare e si mai grav:))
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu toate soiurile raspund bine la revegetare - mai ales sativele cu perioada lunga de inflorire. Din cauza metabolismului accelerat in ultima perioada de flower unele radacini imbatranesc ireversibil si isi pierd din vigoare, la fel si solul.

Nu intentionez sa le revegetez - dar o idee ar fi sa pastrez 'buturugile' in stare vie pentru outdoor si sa vedem ce iese. O radacina bine dezvoltata asigura un boost considerabil.
 

plm

Member
Da, total de acord, cum nici toate soiurile raspund bine la top, si prune la ramurile adiacente, o sa fie interesant daca te decizi sa pastrezi ciunturile pentru out, chiar sunt curios cum prinde:))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu intentionez sa le revegetez - dar o idee ar fi sa pastrez 'buturugile' in stare vie pentru outdoor si sa vedem ce iese. O radacina bine dezvoltata asigura un boost considerabil.

Adica o tai la nivelul solului si o bagi pe camp?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Adica o tai la nivelul solului si o bagi pe camp?

Nu chiar la nivelul solului. Ma asigur ca pe tulpina sunt cel putin 3-4 mugurasi din care pot creste ramuri. Cand o scot pe camp o ingrop pana nu se mai vede nimic din ea, doar mugurasii astia, in asa fel incat din tulpini vor creste radacini si dintr-o singura planta se fac mai multe (un cuib). De restul se ocupa natura.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Revin cu doua photo-updateuri, la o saptamana distanta una de alta :

2018/02/26 :

picture.php


O saptamana mai tarziu, hranita doar cu apa :

2018/03/02 :

picture.php



picture.php


Momentan incerc sa le tin sub control cresterea, pana ce fac loc in flower-room pentru ele.
Azi sau maine vor primi o doza de nutrienti si sper ca in cel mult o saptamana sa intre la inflorit (11/13).
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Lumina e ceva leduri cu dulie? Sau ceva coburi? Ca ma ma gândesc că e ceva DIY , că leduri cu dulie la 3000k nu am văzut!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Stiu thread ul lam vizionat cu mult timp în urmă! Foarte frumos explicat ! De oameni ca tine avem nevoie printre noi! Felicitări!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai mai incercat astfel de sative outdoor in ro sau e prima oara? Sunt curios daca apuca sa termine la timp.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ai mai incercat astfel de sative outdoor in ro sau e prima oara? Sunt curios daca apuca sa termine la timp.

N-am incercat niciuna din astea outdoor pentru ca sunt sigur ca nu termina si mi-ar fi ciuda sa am grija de ele toata vara ca apoi sa nu aleg nimic de ele.

Dar toate au un inceput. Daca reusesc sa scot buturugile undeva pe un camp o sa va tin la curent cu evolutia lor in salbaticie.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am fi foarte încântați să vedem cum evoluează în sălbăticie o sativa pură și mai ales în România! Succes cu planul hemp!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca si iarna viitoare va fi ca asta ce ... aproape trecu, s-ar putea sa si mearga!
 

VanLife

Member
Revin cu doua photo-updateuri, la o saptamana distanta una de alta :

2018/02/26 :

View Image

O saptamana mai tarziu, hranita doar cu apa :

2018/03/02 :

View Image


View Image

Momentan incerc sa le tin sub control cresterea, pana ce fac loc in flower-room pentru ele.
Azi sau maine vor primi o doza de nutrienti si sper ca in cel mult o saptamana sa intre la inflorit (11/13).


Cand vad pozele astea imi zbiara Axel Rose la ureche "Welcome to the jungle" :)).

Sau "Take me down to the paradise city where the grass is green... and the girls are pretty(marioarele).

.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Update 2018/03/02

Parca nu e nimic mai simplu decat sa cresti niste clone aruncate la gramada intr-un recipient cu pamant. Asta este cel mai neglijent grow de cand am acest hobby si spre surprinderea mea plantele sunt perfect sanatoase si se dezvolta ... ca din apa.



picture.php


picture.php
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Update 2018/03/11

Le-am facut in graba o poza dupa ce le-am udat fara sa le acord prea mult timp de observatie. Ulterior am remarcat urme de tip burns pe ici pe colo, dar nimic ingrijorator.

picture.php
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Update 2018/03/16

A trecut ceva timp de cand domnisoarele nu s-au tras in poza, asa ca iata-le in toata splendoare. Totul este in parametri, se pregatesc sa intre la inflorit in urmatoarele zile.
Desi mai multe varfuri de frunze prezinta usoare semne de arsura , cresterea este abundenta si apar ramurele noi in fiecare zi.

picture.php




picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top